Cook County scoreboard for Wednesday, Jan. 15

 
Updated 1/15/2020 10:47 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

AP Top Ten

Here are the Associated Press boys prep basketball polls with rank, team, first-place votes, record and total points, as voted on by a statewide panel of sports writers.

Class 4A

School W-L Pts Prv

1. Curie (5) 15-1 59 1

2. Evanston 16-0 51 2

(tie) Collinsville (1) 16-0 51 3

4. Thornton 16-0 39 6

5. Home-Flossmoor 13-1 37 4

6. Bloom Twp. 16-4 27 5

7. Whitney Young 9-6 20 7

8. Joliet West 15-2 18 10

9. Lincoln Park 14-3 11 NR

10. Loyola 17-1 7 NR

Others receiving votes: Waubonsie Valley 5. Stevenson 2. Marian Catholic 1. Mundelein 1. Schaumburg 1.

Class 3A

School W-L Pts Prv

1. Notre Dame (7) 17-2 79 2

2. Bogan (1) 16-2 67 1

3. DePaul Prep 15-2 61 4

4. Morgan Park 9-6 45 3

5. Kankakee 13-1 39 5

6. Lincoln 15-1 37 7

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

(tie) Peoria ND 15-1 37 6

(tie) Rock Island 14-2 37 8

9. Oak Forest 15-1 9 NR

10. Benet 10-4 7 NR

Others receiving votes: Galesburg 6. Centralia 6. Fenwick 5. East St. Louis 4. Geneseo 2.

Class 2A

School W-L Pts Prv

1. Orr (9) 9-5 99 2

2. Corliss (1) 10-3 79 4

3. Pinckneyville 15-2 57 1

4. Nashville 15-3 53 10

5. Sterling Newman 17-2 42 7

5. Normal University 11-5 42 9

(tie Crane 14-2 42 6

8. Breese Mater Dei 14-4 40 3

9. Marshall 16-1 37 5

10. Tuscola 14-0 13 NR

Others receiving votes: Rockridge 11. Teutopolis 7. Timothy Christian 7. Fairfield 6. Riverton 5. Bismarck-Henning 4. Fieldcrest 2. Fairbury Prairie Central 1. Kewanee 1. Massac County 1. Dunbar 1.

Class 1A

School W-L Pts Prv

1. Roan-Benson (5) 16-0 75 2

2. Central A&M (3) 11-2 72 3

3. Goreville 17-0 57 4

4. Indian Creek 15-0 48 5

5. Payson Seymour 16-0 39 6

                                                                                                                                                                                                                       
 

6. West Central 14-1 37 1

7. East Dubuque 10-2 31 9

8. Eff. St. Anthony 13-2 30 7

9. Quest Academy 13-3 20 8

10. Woodlawn 12-2 12 NR

Others receiving votes: Aurora Christian 6. Leo 3. Kewanee (Wethersfield) 3. Altamont 2. Princeville 2. Okawville 1. Christopher 1. Calhoun 1.

Girls basketball

AP Top Ten

Here are the Associated Press girls prep basketball polls with rank, team, first-place votes, record and total points, as voted on by a statewide panel of sports writers.

Class 4A

School W-L Pts Prv

1. Benet (1) 17-2 52 1

2. Edwardsville (1) 15-1 48 3

(tie) Maine West (1) 17-1 48 2

4. Evanston (3) 15-2 47 4

5. Linc-Way West 17-2 32 6

6. Marist 17-3 31 7

7. Lake Forest 16-3 26 8

8. Fremd 13-5 11 9

9. Whitney Young 14-6 8 10

(tie) Home-Floss 15-4 8 5

Others receiving votes: Libertyville 6. Bolingbrook 6. Geneva 4. Hersey 1. Moline 1. O'Fallon 1.

Class 3A

School W-L Pts Prv

1. Morton (6) 19-0 60 1

2. Montini 18-3 49 2

3. Civic Memorial 17-2 48 3

4. Richwoods 17-5 35 T5

5. Geneseo 15-2 28 9

(tie) Peoria Central 14-3 28 7

7. Kankakee 18-4 24 10

8. Simeon 18-2 22 T5

9. Rich South 17-3 9 4

10. Kenwood 18-3 6 NR

(tie) Dec. MacArthur 16-2 6 NR

Others receiving votes: Fenwick 5. Rock Island 3. Glenbard South 2. Mattoon 2. Dixon 1. Washington 1. Burlington Central 1.

Class 2A

School W-L Pts Prv

1. Paris (8) 21-0 89 1

2. Carterville 19-1 65 2

3. Knoxville 21-1 64 3

4. Marshall (1) 11-6 59 4

5. Quincy ND 12-0 54 5

6. Harrisburg 19-2 43 6

7. Riverdale 13-2 39 7

8. Teutopolis 14-4 19 8

9. Rock Falls 16-5 17 10

10. Normal U-High 13-6 12 NR

Others receiving votes: Lisle 9. Carlinville 6. Bloomington Central Catholic 5. Stanford Olympia 4. Fieldcrest 3. Sullivan 3. Fairbury Prairie Central 2. Nashville 1. Petersburg PORTA 1.

Class 1A

School W-L Pts Prv

1. Lewistown (8) 19-0 80 1

2. Amboy 16-1 66 3

3. Brimfield 19-1 60 4

4. Lanark Eastland 19-2 55 2

5. Aquin 14-3 41 5

6. Altamont 17-3 34 8

. Jack. Routt 18-2 23 6

(tie) Ridgeview 18-1 23 9

9. Hope Academy 13-1 14 NR

10. Princeville 17-3 13 10

Others receiving votes: Gardner-South Wilmington 9. Aurora Christian . Illini Bluffs 4. Father McGivney Catholic 4. Shiloh

Wednesday's results

Maine South 38, York 34

Maine South -- Manolis 4 1-4 13; Barker 1 0-0 3; Miller 4 2-6 10; Pape 2 0-0 4; Gardiner 2 3-4 7; Strotman 0 1-2 1. Totals 13 7-16 38.

York -- Kluth 0 1-2 1; Molis 4 0-0 8; Rufus 1 1-2 3; Krissinger 5 5-9 16; Kjome 1 0-0 2; Juneman 1 2-2 4. Totals 12 9-15 34.

Maine South 11 11 4 12 --38

York 8 10 5 11 --34

3-point baskets: MS: Manolis 4, Barker. Y: Krissinger. Fouled out: None.

Girls bowling

Wednesday's results

Buffalo GROVE 2578, Hoffman Estat es

Buffalo Grove -- A. Howard 451 (201), Allaire 498 (200), Shiakallis 516 (179), Clay 482 (167), R. Howard 631 (216).

Hoffman Estates -- acaranas 365 (133), Gutierrez 379 (147), Resner 407 (156), Cinguepalirni 5007 (178), Donovan 534 (221).

JV -- Buffalo Grove 2285, Hoffman Estates 1861

BARRINGTON 2636, PALATINE 2331

Barrington -- Simonetti 573 (203).

Girls gymnastics

Wednesday's results

Elk Grove triangular

TEAM RESULTS

Palatine 144.30, Fremd 140.60, Elk Grove 110.95

EVENT RESULTS

Vault -- `1. (Tie) Waddingron (Pal) 9.40, Gallicho (Fre) 9.40, 3. Nilsen (Pal) 8.90

Uneven bars -- 1. Waddington (Pal) 9.50, 2. Eckels (Pa=l) 9.30, 3.(Tie) Strahl (PAl) 9.20, Morgensen (Pal) 9.20, Gallicho (Fre) 9.20.

Balance beam -- 1.Gallicho (Fre) 8.850, 2. (Tie) Morgensen (Pal) 8.80, Waddington (Pal) 8.80.

Floor exercise -- 1.Wckels (Pal) 9.25, 2. Waddington (Pal) 9.05, 3. Shrirmer (Fre) 9.00

All-around -- 1. Waddington (PAl) 36/750, 2. Eckels (Pal) 36.00, 3. Gallicho (Fre( 35.650.

Upcoming events

today

Boys basketball

Morton at Leyden, 6:30 p.m.

Boys swimming

Prospect at Barrington, 5 p.m.

Wrestling

Leyden at Downers Grove South, 6 p.m.

Maine West at Maine East, 6 p.m.

Maine South at New Trier, 7 p.m.

Schumburg at Barrington, 6 p.m.

Girls basketball

Alden-Hebron at Schaumburg Christian, 5:30 p.m.

Barrington at Buffalo Grove, 7:30 p.m.

Girls bowling

Leyden at Hinsdale South, 4 p.m.

Girls gymnastics

Hersey, Rolling Meadows at Wheeling, 6:30 p.m.

Leyden at Willowbrook, 6 p.m.

Maine East at Highland Park, 5:30 p.m.

Maine West at Deerfield, 5:30 p.m.

FRIday, JANUARY 17

Boys basketball

Barrington at Schaumburg, 7:30 p.m.

Buffalo Grove at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Fremd at Hoffman Estates, 7:30 p.m.

Palatine at Conant, 7:30 p.m.

Prospect at Elk Grove, 7:30 p.m.

Wheeling at Hersey, 7:30 p.m.

Christian Liberty at Christian Life, 7:30 p.m.

Maine East at Maine West, 7 p.m.

Niles West at Maine South, 7:30 p.m.

St. Viator at St. Patrick, 7 p.m.

Boys swimming

Sandburg invitational (Maine South), 3:30 p.m.

Fremd at Wheeling, 4:45 p.m.

Hoffman Estates at Buffalo Grove, 4:45 p.m.

Palatine at Elk Grove, 4:45 p.m.

Rolling Meadows at Conant, 4:45 p.m.

Schaumburg vs. Hersey, 4:45 p.m. (Prospect pool)

Deerfield at Maine West, 5 p.m.

Leyden at Morton, 5 p.m.

Glenbrook North at Maine South, 5:30 p.m.

Maine East at Niles North, 3:30 p.m.

Wrestling

Conant at Palatine, 6 p.m.

Elk Grove at Prospect, 6 p.m.

Hersey at Wheeling, 6 p.m.

Hoffman Estates at Fremd, 6 p.m.

Rolling Meadows at Buffalo Grove, 6 p.m.

Schaumburg at Lincoln Way Central, 5 p.m.

Leyden at Morton, 6 p.m.

Maine West at Maine East, 6 p.m.

Girls basketball

Christian Liberty at Christian Life, 6 p.m.

Maine West at Maine East, 7 p.m.

Palatine at Mundelein, 7 p.m.

Saturday, JANUARY 18

Boys basketball

Lakes shootout

St. Viator vs. Waukegan, 4 p.m.

Lake Zurich tournament

Palatine vs. Willowbrook, 11:30 a.m.

Buffalo Grove vs. xxxxxx, xxxx

MLK tournament at WW South

Schaumburg Christian vs. York, 9:30 a.m.

Other games

Maine West at Rolling Meadows, 6 p.m.

Barrington at Dundee-Crown, 6 p.m.

Wheeling at St. Patrick, 5:30 p.m.

Boys swimming

Sandburg invitational (Maine South) 3:30 pm.

Bartlett invitational (Leyden), 9 a.m.

Highland Park invitationl (Buffalo Grove, Rolling Meadows, 7 others), 1 p.m.

Hinsdale Central diving invitational (Barrington, Conant, Fremd, Schaumburg), 8:30 a.m. (at Glenbrook North)

New Trier relays (Barrington), 12 p.m.

Elk Grove at Sandburg, 11 a.m.

Wrestling

Batavia invite (Maine South), 9 a.m.

Carmel mega duals (Palatine, 6 others), 9 a.m.

Dundee-Crown invitational (Prospect), 10 a.m.

Libertyville quad (Conant), 9 a.m.

Lincoln Way Central (Schaumburg) 7:30 p.m.

Maine West quad (Hersey), 9 a.m.

Neuqua Valley mega quad (Barrington), 9 a.m.

Reed-Custer inviatational, 9 a.m.

Warren Township quad (Rolling Meadows), 9 a.m.

West Aurora quad, 9 a.m.

Leyden at Batavia, 9 a.m.

Girls basketball

Coach Kipp's Hoopsfest at Willowbrook

Northwestern (Kokomo, Ind.) vs. Maine West 3 p.m.

Fremd vs Marist, 7:30 p.m.

Other games

Barrington at St. Charles East, 2:45 p.m.

Buffalo Grove at Glenbrook North, 12:30 p.m.

Lake Forest at Hersey, 2:30 p.m.

Prospect at Libertyville, 6:30 p.m.

Rolling Meadows at Wheeling, 3:30 p.m.

Stevenson at Palatine, 2:30 p.m.

St. Viator at Conant, 5:30 p.m.

Willowbrook at Leyden, 2:30 p.m.

Girls bowling

Fenton invitational (Leyden, Palatine), 9 a.m. (Wood Dale Bowl)

Jacobs invitational (Barrington), 9 a.m. (Liberty Lanes)

Girls gymnastics

Fremd invitational (Palatine, 8 others), 1 p.m.

Lake County invitational (Barrington), 1 p.m.
Niles North invitational (Maine East, Maine South, Maine West), 11 a.m.
Prospect invitational (Buffalo Grove, Elk Grove, Rolling Meadows, Schaumburg), 1 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.