Cook County scoreboard for Saturday, Dec. 28

 
Updated 12/29/2019 2:30 AM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Saturday's results

Christian Liberty tournament

Championship game

christian Liberty 52, Walther 48

Walther -- Ford 3 0-2 7, Smith 0 1-2 1, Wright 1 1-2 4, Grober 1 0-0 3, Bowen 6 5-10 19, Davis 4 2-6 10. Totals 15 8-22 48.

Christian Liberty Acad. -- B.Aiello 2 1-6 6, Bennett 6 4-7 18, Litzenberger 1 0-0 3, Oskroba 2 0-0 4, Petrovici 1 1-2 4, Merrill 1 0-0 2, T.Aiello 6 0-0 15. Totals 19 6-15 52.

Visitor x x x x --xx

Christian Liberty 12 7 16 17 --52

3-point baskets: W: Grober, Bowen 2, Ford; CLA: Bennett 2, T. Aiello 3, Litzenberger.

Other game:

Christian liberty 62, north shore 40

North Shore Country Day -- Vohra 3 3-5 10, Bradshaw 2 0-0 4, Potter 6 0-0 16, Fitzgerald 4 0-1 9, Modiuk 0 1-6 1. Totals 15 4 12 40.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Christian Liberty Acad. -- B.Aiello 7 0-4 16, Bennett 8 0-0 18, Litzenberger 6 1-2 15, Merrill 2 0-0 6, T.Aiello 3 0-0 7. Totals 26 1-6 62.

3-point baskets: NSCD: Vohra, Potter 4, Fitzgerald; CLA: B.Aiello 2, Bennet 2, Litzenberger 2, Merrill 2, T.Aiello.

All Tournament Team: CLA: Titus Bennett, Breckin Aiello.

Hinsdale Central tournament

Consolation Championship

richards 2, maine south 56

Richards -- An.Jones 3 0-4 8, Taylor 5 3-3 14, Al.Jones 4 0-1 8, Wines 5 5-6 17, Harper 4 5-7 13, Lige 0 0-0 0, Hicks 0 2-2 2, Mordi 0 0-0 0, Jiles 0 0-0 0. Totals 21 15-23 62.

Maine South -- Locascio 0 0-0 0, Gallery 5 2-2 12, Zelenovic 2 0-0 4, Anderson 10 2-5 23, Ostojic 5 0-0 10, Farrag 0 0-0 0, Guest 0 0-0 0, Clark 1 2-2 4, Leyden 0 0-0 0. Totals 24 7-10 56.

Richards 16 9 19 18 --62

Maine South 15 18 15 8 --56

3-point baskets: R: An.Jones 2, Taylor, Wines 2.

Fouled out: MS: Ostojic.

Jacobs tournament

                                                                                                                                                                                                                       
 

Consolation Championship

Barrington 48, Grayslake Central 35

Maine East tournament

Leyden 45, Vernon Hills 44

Pekin tournament

Richwoods 66, Hersey 62

Hersey -- Clawson 4 0-0 9, Randall 10 2-2 22, Roberts 0 0-0 0, Martin 0 2-2 2, Naumowicz 2 0-0 4, Rogowski 3 0-0 6, Muglia 0 0-0 0, Wagner 5 0-0 10, Nolan 0 0-0 0, Grosen 0 0-0 0, Ginder 2 0-0 4, Wolff 2 0-0 5. Totals 28 4-5 62.

Richwoods -- Anderson 3 3-6 9, Donnel 3 3-7 10, Martin 0 0-0 0, Danage 7 6-11 22, Reynolds 0 0-0 0, Ashby0 0-0 0, Evans 0 0-0 0, Winfrey 10 4-4 24, Volrath 0 0-0 0. Totals 23 17-30 66.

Hersey 16 17 12 17 --62

Richwoods 19 15 14 18 --66

3-point baskets: H: Clawson, Wolff; R: Donnell, Danage 2.

Fouled out: H: Randall.

Wheeling tournament

deerfield 66, wheeling 50

Deerfield -- Woodson 1 0-0 2, Frydman 1 0-0 2, Garland 3 0-0 6, Mattingly 10 1-3 23, Sexauer 1 0-0 2, Halpern 1 0-0 3, Wilhelm 2 1-2 5, Shapiro 1 0-0 3, Lieb 9 2-6 20. Totals 29 4-13 66.

Wheeling -- Jordon 0 0-0 0, Bucko 4 0-1 9, Terrell 4 4-5 15, Hudson 3 1-2 8, Rubenstein 0 2-2 2, Reid 3 0-0 7, Mclaughlin 3 0-0 9. Totals 17 7-9 50.

Deerfield 19 15 16 16 --66

Wheeling 6 7 18 19 --50

3-point baskets: D: Mattingly 2, Halpern, Shapiro; W: Bucko, Terrell 3, Hudson, Reid, McLaughlin 3.

Libertyville 55, fremd 48 ot

Libertyville -- Michelotti 4 0-0 10, Ellingson 2 3-4 8, Graham 5 9-11 19, Bonder 3 0-0 6, Moore 1 0-0 2, Watson 3 2-2 10. Totals 18 14-17 55.

Fremd -- Beaupre 0 0-0 0, Schoffstall 3 2-4 8, Wexley 3 0-0 7, Wingen 3 1-1 8, Okammor 1 0-0 2, Hopkins 4 1-1 10, Towns 5 3-3 13. Totals 18 7-9 48.

Libertyville 13 14 4 15 9--55

Fremd 6 9 13 18 2--48

3-point baskets: L: Michelotti 2, Ellingson, Watson 2; F: Wesley, Wingen, Hopkins.

st. viator 61, prospect 47

St. Viator -- Hickey 3 0-0 6, Harrington 0 2-2 2, Campagna 2 0-0 5, C.Kochera 12 3-3 29, Pasko 0 0-0 0, N.Kochera 0 1-2 1, Benson 4 6-9 14, Schumacher 0 2-2 2, Huene 0 2-2 2. Totals 21 16-20 61.

Prospect -- Woloch 2 0-0 5, Schneider 0 1-2 1, McAleer 3 0-0 8, Carroll 1 0-0 3, Votzmeyer 0 0-0 0, Dini 5 0-0 10, Larsen 1 0-0 3, Shaw 6 0-0 17, Sagendorph 0 0-0 0. Totals 18 1-2 47.

St. Viator 13 16 16 16 --61

Prospect 13 6 16 12 --47

3-point baskets: StV: Campagna, C.Kochera 2; P: Woloch, McAleer 2, Carroll, Larsen, Shaw 5.

buffalo grove 60, geneva 49

Buffalo Grove -- Fricke 2 0-0 6, Cole 3 2-2 9, Craft 6 3-4 18, Harris 0 0-0 0, T.Kipley 5 0-0 13, Solberg 0 0-0 0, S.Kipley 1 0-0 2, Adidas 2 0-0 5, Brosnahan 2 2-2 7. Totals 21 7-8 60.

Geneva -- Hipp 1 0-0 3, Valentine 5 0-0 15, Johnson 7 2-4 16, Sugar 1 2-2 5, Fuzak 5 0-0 10. Totals 19 4-6 49.

Buffalo Grove 12 17 13 18 --60

Geneva 15 8 11 15 --49

3-point baskets: BG: Fricke 2, Cole, Craft 3, T.Kipley 3, Adidas, Brosnahan; G: Hipp, Valentine 5, Sugar.

Third Place

niles north 60, maine west 48

Maine West -- Collins 6 1-1 13, Pearson 5 3-3 16, Siem-Davis 1 0-0 2, Kentgen 0 0-0 0, Glaister 2 4-4 8, Riedl 1 0-0 3, Ross 2 0-0 6. Totals 17 8-8 48.

Niles North -- Milam-Pryor 0 0-1 0, Oliff 2 5-6 11, Manroe 3 3-4 9, Graham 6 0-0 16, Harris 0 2-4 2, Butler 5 0-3 11, Young 1 0-0 2, Akinboboye 3 3-3 9. Totals 20 13-21 60.

Maine West 8 12 11 17 --48

Niles North 14 15 13 18 --60

3-point baskets: MW: Pearson 3, Riedl, Ross 2; NiN: Graham 4, Butler.

York tournament

elk grove 54, stagg 49

Stagg -- Huddleston 3 3-6 10, Kolovos 5 1-2 15, Thomas 1 0-1 2, Griffin 3 2-3, 9, Stone 0 0-0 0, Wiersma 1 0-0 2, Zoko 0 0-0 0, Tyika 0 0-0 0, Washington 0 1-2 1, Barakat 3 4-5 10. Totals 16 11-19 49.

Elk Grove -- Burns 2 0-0 5, McKinney 4 0-3 9, Miller 5 3-4 14, Matos 4 2-4 11, Garay 1 2-4 4, Mottley 1 0-0 3, Dixon 0 0-0 0, Sragg 2 0-0 6, Wiszowaty 1 0-0 2. Totals 20 7-13 54.

Stagg 8 9 8 24 --49

Elk Grove 12 18 12 12 --54

3-point baskets: EG: Burns, McKinney, Miller, Matos, Mottley, Spragg 2; S: Huddleston, Kolovos 4, Griffin.

palatine 58, lemont 54

Palatine -- Swanson 5 0-0 12, Seiffert 6 0-1 13, Aikman 0 0-0 0, Hernandez 0 0-0 0, Campbell 11 3-3 26, Rivera 1 0-1 2, Rajpurkar 0 0-1 0, Pecson 2 1-2 5, Storm 0 0-0 0. Totals 25 4-8 58.

Lemont -- Kostes 3 4-4 10, Bozue 7 6-8 27, Bailey 0 0-0 0, Logiurato 2 0-0 4, Lillwitz 3 0-0 6, Murray 3 0-0 7, Ivosevik 0 0-0 0. Totals 18 10-12 54.

Palatine 12 21 8 17 --58

Lemont 15 9 11 19 --54

3-point baskets: P: Swanson 2, Seiffert, Campbell; L: Bozue 7, Murray.

Montini 82, Conant 71

Montini -- Harris 5 0-1 12, Ashford 4 2-2 11, McBride 3 1-2 7, Moore 9 4-4, 27, Stokes 4 0-0 8, Koszewski 5 3-4 17, Nielsen 0 0-0 0, Spaccapaniccia 0 0-0 0. Totals 30 10-13 82.

Conant -- Hong 2 4-4 8, Karafili 0 2-2 2, Ellis 12 10-11 35, McColaugh 0 0-0 0, Beckman 6 0-0 12, Schroyer 2 0-0 4, Burkland 2 1-2 7, Blakely 1 0-0 3. Totals 25 17-19 71.

Montini 19 18 20 25 --82

Conant 15 24 15 17 --71

3-point baskets: M: Harris 2, Ashford, Moore 5, Koszewski 4; C: Ellis, Burkland 2, Blakely.

schaumburg 48, lyons 44

Lyons -- Niedermeyer 3 2-4 8, Niego 11 4-4 27, Heath 1 1-2 4, Wall 1 1-2 3, Vasic 0 0-0 0, Shay 1 0-0 2. Totals 17 8-12 44.

Schaumburg -- Patterson 2 3-4 7, Torosian 0 0-0 0, Schoo 3 4-8 9, Hodges 6 1-2 13, Prowell 1 4-4 6, Karnik 2 0-0 6, Bahn 0 0-0 0. Totals 14 16-19 48.

Lyons 9 10 10 15 --44

Schaumburg 9 14 7 18 --48

3-point baskets: S: Schoo 2, Karnik 2; L: Niego, Heath.

york 46, rolling meadows 39

Rolling Meadows -- Sobkowicz 1 2-4 4, M.Christie 3 8-9 16, Nolan 0 0-0 0, Ogunsanya 2 0-0 4, C.Christie 4 0-0 8, Ogbonna 0 0- 0, Thomas 2 2-2 7, Stubitsch 0 0-0 0, Duffer 0 0-0 0. Totals 12 12-16 39.

York -- Shockey 6 10-15 25, Brandolino 0 0-2 0, Grace 0 0-0 0, Hesch 3 0-0 6, Galvan 4 1-2 9, Rohde 3 0-0 6, Malaga 0 0-0 0, Harrison 0 0-0 0. Totals 16 11-19 46.

Rolling Meadows 6 10 9 14 --39

York 17 5 8 16 --46

3-point baskets: RM: M.Christie 2, Thomas; York Shockey 3.

Wrestling

Saturday's results

Libertyville quad

barrington 44, libertyville 19

106: C.Riley (L) beat Jones, 19-3 TF; 113: Beers (B) won by forfeit; 120: Chapa (B) beat I.Riley, 8-2; 126: Bayliff (L) beat Ohlrich, 11-7; 132: Allegretti (B) beat Costakis, 9-8; 138: Pucino (L) pinned Fier, :59; 145: Tarello (L) beat Merino, 15-0 TF; 152: Cysewski (B) beat Gomez, 8-6 OT; 160: Conway (B) beat Knudten, 10-0; 170: Rasmussen (B) pinned Whitney, 2:19; 182: Hartman (B) beat Baczek, 3-0; 195: Lehmann (B) beat Pressley, 15-3; 220: Roper (B) pinned Smith, 5:02; 285: Shaaban (B) pinned Christensen, 5:32.

Wheaton Warrenville South invitational

team results

Lyons Township 224.5, Lincoln-Way East 167.5, Dixon 154, Downers Grove North 151.5, Oak Lawn 130, Homewood-Flossmoor 119.5, West Chicago 117, Evanston 94, Larkin 81, Waubonsie Valley 80, Wheaton-Warrenville South 62.5, Maine West 53, Elgin 36, Thornton Fractional South 31, Hoffman Estates 29, Wheeling 11.

individual results

106: Tacadena (DGN) p. Sitter (Dix) 1:43; 113: Baldwin (WC) p. Castro (DHG) 3:05; 120: Gallagher (LT) p. Clark (Lar) 3:24; 126: Villarreal (LT) p. Zaeske (LWE) 5:27; 132: M. Bitner (OL) d. Lizak (LWE) 10-5; 138: Ruston (LT) p. Huff (MW) 3:37; 145: A. Bitner (OL) d. Cozzi (LT) 8-0; 152: Bettiga (LT) p. Urquijo (LWE) 3:53; 160: Alsguson (LWE) d. Terry (HF) 4-3; 170: Salinas (Ev) injury d. Torres (WV); 182: Pate (Dix) p. King (LT) 1:39; 195: Quintana (Dix) p. LaMonto (LWE) 3:16; 220: Rodriguez (WC) d. Thomas (HF) 4-1; 285: Hannah (WC) d. Smith (HF) 14-4.

Girls basketball

Saturday's results

Dundee-Crown tournament

prospect 47, hononegah 42

Prospect -- Zei 0 2-3 2, Will 4 2-2 13, Skaggs 2 0-1 5, Gusloff 3 0-0 6, Sherwood 2 0-0 4, Srodulski 1 0-0 2, Dojutrek 5 4-5 15. Totals 17 8-11 47.

Hononegah -- Martinetti 1 1-1 4, Fago 1 0-0 2, Abney 0 1-2 1, Warren 2 1-2 6, Lamay 0 0-0 0, Donaldson 2 5-8 9, Murdoch 6 1-1 16, Hann 1 2-2 4. Totals 13 11-16 42.

Prospect 8 13 11 15 --47

Hononegah 19 8 5 10 --42

3-point baskets: P: Will 3, Skaggs, Dojutrek; H: Martinetti, Warren, Murdoch 3.

naperville central 59, buffalo grove 47

Naperville Central -- Melby 6 0-0 14, Opalka 1 0-0 3, Umbright 2 0-0 4, Spisak 5 0-2 14, Prasad 3 0-0 8, Maida 4 0-0 11, Allen 2 0-1 5. Totals 23 0-4 57.

Buffalo Grove -- Fontanetta 4 0-0 11, Floro 7 0-0 14, Jacobs 1 0-0 2, Vellers 0 0-0 0, Kipley 4 0-0 8, Lee 6 4-6 20, McKenna 0 0-0 0, Stuercke 1 0-0 2. Totals 23 4-6 57.

Naperville Central 19 20 5 15 --59

Buffalo Grove 10 10 19 18 --57

3-point baskets: NC: Melby 2, Opalka, Spisask 4, Prasad 2, Maida 3, Allen; BG: Fontanetta 3, Lee 4.

barrington 59, new trier 52

Barrington -- Goetze 0 2-2 2, Stagnito 1 1-1 3, Turczynski 0 0-0 0, Mahlum 2 3-5 7, Swanson 9 0-1 18, Thompson 10 7-12 29. Totals 22 13-21 59.

New Trier -- Sprenger 3 0-0 8, Zaslavsky 4 0-0 10, Schneider 0 0-0 0, Hong 7 0-1 18, Becker 2 3-6 7, Ryan 3 0-0 6, Hong 0 3-4 3, Nickel 0 0-0 0. Totals 19 6-11 52.

Barrington 9 8 23 19 --59

New Trier 11 13 13 15 --52

3-point baskets: B: Thompson 2; NT: Sprenger 2, Zaslavsky 2, Hong 4.

maine west 61, stevenson 48

Maine West -- Gomez 2 0-0 4, Hernandez 3 0-1 6, Van Fleet 6 2-6 14, Riedl 3 1-1 7, Albo 0 0-0 0, Dugalic 9 8-11 26. Totals 25 11-18 61.

Stevenson -- Ware 2 2-2 8, Kotz 1 0-0 2, Sawyer 4 0-0 10, Bardic 3 0-0 8, King 8 1-3 20, Lueck 0 0-0 0, Wicklund 0 0-0 0. Totals 18 3-5 48.

Maine West 9 17 16 19 --61

Stevenson 4 7 18 19 --48

3-point baskets: S: Ware 2, Sawyer 2, Bardic 2, King 3.

Fouled out: S: Sawyer; MW: Albo.

maine south 54, lake park 39

Lake Park -- Balli 2 2-2 6, Burgess 0 0-0 0, Moy 0 0-0 0, Patel 0 0-0 0, Thorne 1 1-2 3, Rogers 12 5-5 30, Helm 0 0-0 0, Walker 0 0-0 0. Totals 15 8-10 39.

Maine South -- Ciprian 1 0-0 3, Manolis 4 0-0 9, Winkler 0 0-0 0, Nia.Gardiner 3 2-2 8, O'Leary 0 0-0 0, Barker 1 0-0 3, Miller 3 0-0 7, Pape 1 0-0 2, Nic.Gardiner 2 2-2 8, A.Strotman 0 0-0 0, Ronan 2 0-0 4, L.Strotman 0 1-2 1, Bowler 0 0-0 0. Totals 20 5-6 54.

Lake Park 9 13 7 10 --39

Maine South 7 22 14 11 --54

3-point baskets: LP: Rogers; MS: Ciprian, Manolis, Barker, Miller, Nic.Gardiner 2.

Montini tournament

Fremd 50, Oak Park-River Forest 34

Lyons 67, Hersey 54

St. Viator tournament

Grayslake Central 46, Zion-Benton 37

Wheaton North tournament

Championship:

glenbard south 39, elk grove 30

Elk Grove -- O.Masnica 1 2-3 4, Murray 3 3-4 10, Duckman 4 3-3 11, Burkhardt 0 0-0 0, Gryzik 0 0-0 0, Ingebrigtsen 1 0-0 2, Trauch 1 1-2 3, J.Masnica 0 0-0 0. Totals 10 9-12 30.

Glenbard South -- Dixon 0 0-0 0, Cohen 3 4-4 12, Wilson 0 0-0 0, Sellers 0 0-0 0, LaPonte 7 2-2 21, Lucas 0 0-0 0, Selvaggi 0 0-0 0, Coluzzi 0 6-9 6, Wilharm 0 0-0 0. Totals 10 12-17 39.

Elk Grove 8 9 3 10 --30

Glenbard South 10 5 8 16 --39

3-point baskets: EG: Murray; GbdS: Cohen 2, LaPonte 5.

Fouled out: EG: Murray.

Consolation Championship (9th Place)

palatine 39, schaumburg 37

Schaumburg -- Smith 3 5-9 12, Raupp 2 0-1 4, Torosian 2 0-1 4, Rossenfeld 0 0-0 0, Apple 0 0-0 0, M.Vodicka 1 0-0 3, Orozco 3 6-8 15, Hilgart 0 0-0 0, Drs 0 0-0 0, Vodicka 0 0-0 0. Totals 11 11-19 37.

Palatine -- Williams 3 0-1 6, Lopez 0 0-0 0, Stark 4 5-9 13, Radtke 2 0-1 6, Henning 0 0-0 0, Mandarino 0 0-0 0, Riley 0 0-0 0, Simon 0 0-0 0, Miotk 4 4-7 12, Wiseman 0 2-2 2. Totals 13 11-23 39.

Schaumburg 14 7 8 8 --37

Palatine 6 9 9 15 --39

3-point baskets: S: Smith, M.Vodicka, Orozco 2;. P: Radtke 2. Fouled out: S: Raupp; P: Stark.

Upcoming events

Monday, december 30

Boys basketball

Maine East tournament

Leyden vs. Lakes, 3 p.m.

Maine East vs. Niles West, 6 p.m.

York tournament

Elk Grove vs. Glenbard East, 1 p.m.

Conant vs. Downers Grove South, 3 p.m.

Rolling Meadows vs. Lyons, 3:30 p.m.

Schaumburg vs. York, 6:30 p.m.

Palatine vs. Lake Forest, 7:30 p.m.

Wrestling

Buffalo Grove triple dual (Elk Grove), 9 a.m.

Morton tournament (Maine East), 9 a.m.

Palatine at Antioch, 10:15 a.m.

Girls basketball

Dundee-Crown tournament

Prospect vs. Trinity, 11 a.m.

Buffalo Grove vs. Hampshire, 12:30 p.m.

Barrington vs. Fenwick, 5 p.m.

Stevenson vs. Lake Park, 6:30 p.m.

Maine South vs. Maine West, 8 p.m.

At Montini

Fremd vs. Batavia, 9:45 a.m.

Hersey vs. Geneva, 1:15 p.m.

St. Viator tournament

Leyden vs. Highland Park, 2:30 p.m.

Glenbrook North vs. Zion-Benton, 4 p.m.

Wheeling vs. Resurrection, 5:30 p.m.

St. Viator vs. Grayslake Central, 7 p.m.

tuesday, december 31

Boys basketball

York tournament, TBD

thursday, JANUARY 2

Boys swimming

Wheeling quad (McHenry, St. Francis, St. Viator) 3:30 p.m.

FRIday, JANUARY 3

Wrestling

Conant quad (Hersey), 9 a.m.

Grant quad (Fremd, Prospect), 9 a.m.

Rolling Meadows quad, 9 a.m.

St. Viator at Carmel, 5 p.m.

Saturday, JANUARY 4

Boys basketball

Fremd at Hononegah, 3:30 p.m.

Lane Tech at Maine East, 4:30 p.m.

Palatine at Hampshire, 1:30 p.m.

Round Lake at Wheeling, 2:30 p.m.

St. Viator at Marmion Acad., 7 p.m.

Boys swimming

Elk Grove invitational (Hoffman Estates, Maine East, Maine South, 3 others), 11 a.m.

Wrestling

Cary Grove quad (Wheeling) 10 a.m.

Maine West quad, 9 a.m.

Schaumburg quad, 9 a.m.

Girls basketball

Chicagoland Invite at Benet

Barrington vs. Plainfield Central, 11 a.m.

Palatine vs. Benet, 12 p.m.

Fremd vs. Aurora Christian, 12:15 p.m.

Maine West vs. Geneva, 5:30 p.m.

Grow the Game Shootout at Glenbard West

Hersey vs. Stevenson, 6 p.m.

Monday, January 6

Boys basketball

Lake View at Maine South, 7:30 p.m.

tuesday, JANUARY 7

Boys basketball

Barrington at Buffalo Grove, 7:30 p.m.

Conant at Hersey, 7:30 p.m.

Fremd at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Hoffman Estates at Elk Grove, 7:30 p.m.

Palatine at Prospect, 7:30 p.m.

Schaumburg at Wheeling, 7:30 p.m.

Christian Liberty at Westlake, 6:30 p.m.

Maine East at Addison Trail, 7 p.m.

OLSHA at Schaumburg Chrisian, 4:30 p.m.

Taft at Leyden, 6 p.m.

Boys swimming

Leyden at Mane West, 5 p.m.

St. Viator at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Girls basketball

Buffalo Grove at Lake Forest, 7 p.m.

Christian Liberty at Westlake, 5 p.m.

Grant at Barrington, 7:30 p.m.

Palatine at Grayslake Central, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Woodlands Acad., 6:30 p.m.

St. Charles North at Conant, 7 p.m.

St. Edward at St. Viator, 7 p.m.

Wheeling at Leyden, 6:30 p.m.

Girls gymnastics

Maine South at Niles West, 5:30 p.m.

Palatine, Rolling Meadows at Barrington, 6 p.m.

Wheeling at Maine West, 5:30 p.m.

wednesday, JANUARY 8

Girls basketball

Addison Trail at Maine East, 7:30 p.m.

Conant at Hersey, 7 p.m.

Prospect at Glenbrook South, 7 p.m.

St. Charles North at Palatine, 7:30 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Barrington vs. Hersey, 4:45 p.m.

Buffalo Grove vs. Wheeling, 4:45 p.m.

Conant vs. Fremd, 4:45 p.m.

Elk Grove at Schaumburg, 4:45 p.m.

Hoffman Estates vs. Prospect, 4:45 p.m.

Palatine vs. Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Girls gymnastics

Elk Grove, Wheeling at Buffalo Grove, 6 p.m.

Fremd, Hoffman Estates at Conant, 6 p.m.

Prospect, Schaumburg at Hersey, 6 p.m.

thursday, JANUARY 9

Boys basketball

Christian Liberty at Elgin Acad., 6 p.m.

Wrestling

Barrington at Conant, 6 p.m.

Deerfield at Maine West, 6 p.m.

Hinsdale South at Leyden, 6 p.m.

St. Viator at Roosevelt, 5:30 p.m.

Girls basketball

St. Viator at Lake Forest, 7 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Barrington vs. Prospect, 4;45 p.m.

Glenbroook North at Fremd, 4:30 p.m.

Leyden at York, 4 p.m.

Girls gymnastics

Maine West at Maine East, 5:30 p.m.

Morton at Leyden, 6 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.