Lake County scoreboard for Tuesday, Dec. 10
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald by emailing prepsports@dailyherald.com.
Boys basketball
Tuesday's results
lakes 47, vernon hills 42
Vernon Hills - Brown 3 3-5 9, Isaacson 0 2-2 2, Polisky 0 0-0 0, Liu 0 0-0 0, Rimos 5 4-6 15, Burrows 1 2-3 4, Barszcz 5 0-0 12, Paddock 0 0-0 0. Totals: 14 11-16 42
Lakes - Sanders 3 4-6 10, Gardner 0 0-0 0, Andell 2 3-5 7, Nava 3 3-8 10, Klein 2 0-0 5, Wiechert 3 2-3 10, Pawlak 1 0-0 2, Gunther 1 0-0 3. Totals: 15 12-22 47.
Vernon Hills 10 9 11 12 -42
Lakes 11 11 12 13 -47
3-point baskets: VH: Barszcz, Rimes; Lks: Weichert 2, Nava, Klein, Gunther.
Fouled out: none.
mundelein 58, lake forest 24
Mundelein - Baker 18, Ebube 12, Bikus 12, Enright 10.
Stevenson 70 Libertyville 44
Libertyville - Micholotti 4 1-2 9, Steinhaus 1 0-0 3, Graham 1 1-2 3, Moore 1 0-0 2, Watson 3 0-0 8, Bondor 5 2-2 15, Friel 1 0-0 2, Cardona 1 0-0 2. Totals 17 4-5 44.
Stevenson - Ittouunas 2 0-0 4, E. Ambrose 5 0-0 11, Holmes 7 0-0 14, M. Ambrose 4 0-0 9, Kaznikov 7 0-0 18, Chieng 0 0-0 0, Tenner 2 0-0 5, Wess 0 0-0 0, Morris 1 0-0 2, Hanna 1 0-0 2, Porto 1 0-0 2, Srinivasan 1 0-0 3.Totals 31 0-0 70.
Libertyville 8 9 13 14 -44
Stevenson 16 14 23 17 -70
3-point baskets: Lib: Steinhaus, Watson 2, Bondor 3. Stev: E. Ambrose, M. Ambrose, Kaznikov 4, Tenner, Srinivasan.
Fouled out. none.
Other scores
Warren 64, Wauconda 43
Round Lake 61, Grant 41
Girls basketball
Tuesday's results
Lake Zurich Exam Jamm
LAKE ZURICH 56, HAMPSHIRE 51(OT)
Hampshire - Bannerman 2 5-6 9, Cork 5 0-0 14, Lambert 4 1-2 9, Ramirez 3 1-2 9, Del Re 1 2-2 5, Tiongco 2 0-0 5, Woltman 0 0-0 0, Rossetti 0 0-0 0. Totals 17 9-12 51.
Lake Zurich - Gilbertson 5 4-4 14, Piggott 2 0-0 4, Spear 4 0-0 10, Young 1 0-1 3, Soukup 7 1-1 18, Wahlund 2 1-3 5, Stewart 0 0-0 0, Barker 1 0-0 2. Totals 22 6-9 56.
Hampshire 16 18 5 8 4 - 51
Lake Zurich 13 13 11 10 9 - 56
3-point baskets: Hamp: Cork 4, Ramirez 2, Del Re, Tiongco; LZ: Soukup 3, Spear 2, Young.
Fouled out: none.
MONTINI 54, LIBERTYVILLE 36
Libertyville - Crow 1 0-0 3, Huber 3 2-2 9, Frea 1 1-2 3, Morrissey 2 0-0 4, Bair 1 0-0 3, Spaulding 4 0-0 11, Kotzan 1 1-3 3, Chudy 0 0-0 0, Rodriquez 0 0-0 0, Van Matre 0 0-0 0. Totals 13 4-7 36.
Montini - Giordano 2 0-0 5, Charles 4 0-0 8, Thornton 2 3-3 7, Prochaska 3 0-0 8, Sullivan 3 0-1 7, Mezan 1 0-0 3, Saracco 3 3-3 9, Thomas 3 1-1 7, Blacher 0 0-0 0, White 0 0-0 0, Salazar 0 0-0 0, Anderson 0 0-0 0. Totals 21 7-8 54.
Libertyville 10 8 13 5 -36
Montini 19 11 13 11 -54
3-point baskets: Lib: Spaulding 3, Crow, Huber, Bair; Mon: Prochaska 2, Giordano, Sullivan, Mezan.
Fouled out: none.
Other games
grayslake central 55, north chicago 19
Grayslake Central - Gallaher 1 0-0 2, Drevline 1 0-0 3, Schleg 2 0-0 6, Mussay 1 0-0 2, Kocialkowski 9 0-1 18, Vogeler 1 0-0 2, Cartee 1 0-0 2, Fletcher 0 0-2 0, Guerrier 2 0-0 4, Bullman 6 4-5 16. Totals: 24 4-8 55
North Chicago 4 3 4 8 -19
Grayslake Central 25 4 21 5 -55
3-point baskets: GC: Schleg 2, Drevline.
Fouled out: none.
Grayslake North 35, Round Lake 27
Grayslake North - Low 3 0-0 6, Delahunty 0 0-0 0, Kutsch 0 0-0 0, Leahy 2 1-1 5, Atwell 0 1-2 1, Standerski 0 3-8 3, Wamser 0 0-0 0, Curtis 3 4-7 10, Hartigan 1 0-0 2, Gerdes 1 4-4 6. Totals: 10 13-22 35
Visitor 0 0 0 0 -00
Home 0 0 0 0 -00
3-point baskets: .
Fouled out: .
warren 41, woodstock north 36
Woodstock North 17 6 10 8 -36
Warren 3 8 15 10 -41
wauconda 56, lakes 27
Lakes - Tekampe 5 4-6 16, Phelan 2 0-0 4, Zellman 1 0-0 2, Sullivan 1 0-0 3, Dietz 1 0-0 2. Totals: 10 4-6 27
Wauconda - Karg 2 1-2 12, Arden 4 1-3 10, Szmajda 5 3-3 13, Pakaski 3 2-3 8, Lung 2 2-5 6, McGraw 0 0-0 0, Jerard 1 2-4 4, Poduch 0 0-0 0, Rudd 0 0-2 0, Sinnott 1 1-2 3. Totals: 18 12-24 56.
Lakes 9 7 5 6 -27
Wauconda 16 16 14 10 -56
3-point baskets: Wauc: Karg 3, Arden; Lks: Tekampe 2, Sullivan.
Fouled out: none.
Boys bowling
Tuesday's results
vernon hills 3914, deerfield 2757
Deerfield - Vena 388 (149), Lipp 592 (220), Fiinegan 436 (168), Grossman 392 (144), Gomez 481 (177), Dawson 470 (214).
Vernon Hills - Gates 714 (256), Kouvelas 621 (247), Cervantes 647 (248), Schwind 695 (252), Napierkowski 695 (277), Seaver 550 (253).
w
Girls bowling
Tuesday's results
Round Lake 2345, Grant 2112
Grant - High Game: Garcia 235
Round Lake - High Series: Lauritz 593
Grayslake Central 2413, Johnsburg 1886
Grayslake Central - Kilmer 443 (169), Serres 463 (174), Cruz 493 (177), Espino 504 (204), Torres 510 (175).
Johnsburg - Bates 331 (124), Fisher 359 (136), Barger 377 (145), Beasley 389 (148), Blake 460 (177).
Wauconda 2602, Lake Zurich 2462
Lake Zurich - Kouros 571 (209), Foppe 513 (197), Perez 486 (220), Czabaj 457 (160), Ryt 435 (169).
Wauconda - McKeel 579 (205), Suchor 546 (233), Harris 516 (198), Cho 483n(178), Issleb 478 (156).
Warren 2175, Mundelein 1949
Warren - Parra 375 (143), Gil 403 (147), Kailin 465 (174), Roberts 398 (163), Haith 534 (200).
Upcoming events
TODAY
BOYS BASKETBALL
Vernon Hills at Grayslake Central, 7 p.m.
Wauconda at Elgin, 7 p.m.
BOYS BOWLING
New Trier at Stevenson, 4:45 p.m.
Grant at Johnsburg, 4:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Libertyville at Stevenson, 7 p.m.
Lake Forest at Mundelein, 7 p.m.
Warren at Waukegan, 7 p.m.
Woodstock at Antioch, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Lake Zurich at Stevenson, 4:45 p.m.
Warren at Libertyville, 4:45 p.m.
Zion-Benton at Mundelein, 4:45 p.m.
Waukegan at Round Lake, 4:30 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Lake Zurich at Libertyville, 5:30 p.m.
Stevenson at Lake Forest, 5:30 p.m.
Vernon Hills at Maine West, 5:30 p.m.
thursday, Dec. 12
BOYS BASKETBALL
Round Lake at Woodstock, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Lake Zurich at Libertyville, 4:45 p.m.
Mundelein at Stevenson, 4:45 p.m.
Waukegan at Warren, 4:30 p.m.
Huntley at Grayslake North, 4:30 p.m.
BOYS SWIMMING
Libertyville at Stevenson, 5 p.m.
Warren at Waukegan, 5 p.m.
Lake Forest at Mundelein, 5 p.m.
WRESTLING
Antioch at North Chicago, 5:30 p.m.
Deerfield at Grant, 6:30 p.m.
Grayslake Central at Lakes, 6:30 p.m.
Wauconda at Grayslake North, 6:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Carmel at Marian Central, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Libertyville at Stevenson, 4:45 p.m.
Grayslake Central at Lakes, 4 p.m.
Wauconda at Grayslake North, 4:30 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Warren at Mundelein, 5:30 p.m.
friday, dec. 13
BOYS BASKETBALL
Maine East at Vernon Hills, 7 p.m.
Warren at Libertyville, 7 p.m.
Waukegan at Mundelein, 7 p.m.
Zion-Benton at Stevenson, 7 p.m.
Carmel at St. Patrick, 7 p.m.
Lake Forest at Lake Zurich, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Libertyville at Waukegan, 4:45 p.m.
BOYS SWIMMING
Stevenson at Glenbrook South, 5 p.m.
WRESTLING
Lake Forest at Warren, 5:30 p.m.
Libertyville at Waukegan, 5:30 p.m.
Mundelein at Zion-Benton, 5:30 p.m.
Stevenson at Lake Zurich, 5:30 p.m.
Vernon Hills at Maine West, 5:30 p.m.
Grant at Round Lake, 6:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Warren at Libertyville, 5:30 p.m.
Waukegan at Mundelein, 5:30 p.m.
Zion-Benton at Stevenson, 5:30 p.m.
Vernon Hills at Maine East, 7 p.m.
Grayslake North at Antioch, 7 p.m.
North Chicago at Grant, 7 p.m.
Grayslake Central at Wauconda, 7 p.m.
Lakes at Round Lake, 7 p.m.
Lake Forest at Lake Zurich, 7 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Sycamore invite (Lakes Co-op), 7:30 a.m.
saturday, dec. 14
BOYS BASKETBALL
Team Rose Shootout at Mt. Carmel
Stevenson vs. Oak Park, 5:15 p.m.
Other games
Grant at Round Lake, noon
Grayslake Central at Lakes, 2:30 p.m.
Richmond-Burton at Grant, 3:30 p.m.
Wauconda at Grayslake North, 4:30 p.m.
Antioch at North Chicago, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Warren invite (Carmel, Grant, Grayslake Cental, Grayslake North, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein, Stevenson), 9 a.m.
BOYS SWIMMING
Hoffman Estates invite (Vernon Hills), 9 a.m.
Glenbrook North invite (Mundelein), 1 p.m.
Prospect invite (Stevenson), 9 a.m.
WRESTLING
Libertyville at Prospect, 9 a.m.
Mundelein at Niles West, 9 a.m.
Lemont invite (Stevenson), 9 a.m.
Vernon Hill quad, 9 a.m.
Downers Grove South,
Sycamore quad (Antioch), 9 a.m.
Glenbard East quad, 9 a.m.
Buffalo Grove tournament (Carmel, Grant, Lake Zurich), 9 a.m.
Evanston quad (Lakes), 9 a.m.
Prospect invite (Round Lake), 9 a.m.
GIRLS BASKETBALL
St. Viator at Vernon Hills, 2:30 p.m.
Grant at Resurrection, 3:45 p.m.
Northern Illinois Holiday Classic (Lakes, Round Lake, Wauconda)
GIRLS BOWLING
Plainfield North invite (Grayslake North,Warren) 9 a.m.
Streamwood invite (Grant, Lake Zurich), 9 a.m.
UnitedTownship invite (Wauconda), 9:30 a.m.
GIRLS GYMNASTICS
Hersey invite (Libertyville, Mundelein, Vernon Hills), 1 p.m.
Plainfield North invite (Antioch), 9 a.m.
Conant invite (Carmel, Lake Zurich, Warren) 10 a.m.