Lake County scoreboard for Monday, Dec. 9
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald by emailing prepsports@dailyherald.com.
Boys bowling
Monday's results
VERNON HILLS 3615, GLENBROOK NORTH 3344
Vernon Hills - Gates 585 (211), Cervantes 637 (224), JNapierkowski 574 (203), Schwind 644 (225), Healey 537 (191), Kouvelas 638 (234).
Glenbrook North- Cohen 590 (216), Kang 554 (215), Paterkiewicz 591 (219), Smeads 512 (192), Torf 586 (204), Klebba 511 (213).
JV - Vernon Hills 3160, Glenbrook North 3004
GRAYSLAKE central 2989, johnsburg 2663
Grayslake Central - Feria 534 (213), Kante 565 (195), Carcellar 667 (243), Terronez 600 (245), Virdi 608 (215), Pletcher 496 (191).
JOHNSBURG - Radtke 536 (196), Wizceb 503 (170), Halverson 535 (203), Banaszynski 571 (215), Ardon 491 (182), Arnold 484 (172).
JV - Grayslake Central 2713, Johnsburg 2653
Girls bowling
Monday's results
libertyville 2413, wauconda 2260
Libertyville - Kosowski 520 (223).
Wauconda - Suchor 451 (169), Issleb 482 (177), Sav. Johnson 331 (119), Harris 405 (150), McKeel 591 (234).
JV - Libertyville 1949, Wauconda 1808
EVANSTON 2593, VERNON HILLS 2443
Evanston - Summers 466 (155), Duffy 389 (139), Wright 426 )151), Wellington 397 (155), Hays 436 (189), Christon 479 (169).
Vernon Hills - Chudy 325 (110), Pechter 420 (160), Sontag 382 (137), Amadeo 367 (142), Daniels 477 (200), McNamara 472(173).
LAKE ZURICH 2357, MUNDELEIN 2103
Lake Zurich - Foppe 529 (182), Kouros 512 (180), Perez 508 (182), Czabaj 405 (148), Roscoe 403 (145).
Mundelein - Melgar 514 (184), Spencer 514 (187), Kuhn 407 (140), Zanoni 336 (123), Rivera 330 (114).
Upcoming events
TODAY
BOYS BASKETBALL
Libertyville at Stevenson, 7 p.m.
Lake Forest at Mundelein, 7 p.m.
Warren at Waukegan, 7 p.m.
Grant at Round Lake, 7 p.m.
Carmel at Milwaukee Bradley Tech, 7 p.m.
Grayslake North at Highland Park, 7 p.m.
Lake Zurich at Zion Benton, 7 p.m.
Vernon Hills at Lakes, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Lake Zurich at Stevenson, 4:45 p.m.
Libertyville at Warren, 4:45 p.m.
Waukegan at Mundelein, 4:45 p.m.
Grant at Grayslake North, 4:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Warren at Woodstock North, 7 p.m.
Antioch at Grant, 7 p.m.
North Chicago at Grayslake Central, 7 p.m.
Round Lake at Grayslake North, 7 p.m.
Lakes at Wauconda, 7 p.m.
Lake Zurich Exam Jam
Buffalo Grove vs. Vernon Hills, 4:30 p.m. (main gym)
Hampshire vs. Lake Zurich, 5 p.m. (field house)
Libertyville vs. Montini, 6:30 p.m. (field house)
Carmel vs. Nazareth, 7:30 p.m. (main gym)
GIRLS BOWLING
Warren at Mundelein, 4:45 p.m.
Antioch at North Chicago, 4:30 p.m.
Grant at Round Lake, 4:30 p.m.
Grayslake Central at Johnsburg, 4:30 p.m.
Lake Zurich at Wauconda, 4 p.m.
Dundee-Crown at Lakes, 4:30 p.m.
wednesday, dec. 11
BOYS BASKETBALL
Vernon Hills at Grayslake Central, 7 p.m.
Wauconda at Elgin, 7 p.m.
BOYS BOWLING
New Trier at Stevenson, 4:45 p.m.
Grant at Johnsburg, 4:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Libertyville at Stevenson, 7 p.m.
Lake Forest at Mundelein, 7 p.m.
Warren at Waukegan, 7 p.m.
Woodstock at Antioch, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Lake Zurich at Stevenson, 4:45 p.m.
Warren at Libertyville, 4:45 p.m.
Zion-Benton at Mundelein, 4:45 p.m.
Waukegan at Round Lake, 4:30 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Lake Zurich at Libertyville, 5:30 p.m.
Stevenson at Lake Forest, 5:30 p.m.
Vernon Hills at Maine West, 5:30 p.m.
thursday, Dec. 12
BOYS BASKETBALL
Round Lake at Woodstock, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Lake Zurich at Libertyville, 4:45 p.m.
Mundelein at Stevenson, 4:45 p.m.
Waukegan at Warren, 4:30 p.m.
Huntley at Grayslake North, 4:30 p.m.
BOYS SWIMMING
Libertyville at Stevenson, 5 p.m.
Warren at Waukegan, 5 p.m.
Lake Forest at Mundelein, 5 p.m.
WRESTLING
Antioch at North Chicago, 5:30 p.m.
Deerfield at Grant, 6:30 p.m.
Grayslake Central at Lakes, 6:30 p.m.
Wauconda at Grayslake North, 6:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Carmel at Marian Central, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Libertyville at Stevenson, 4:45 p.m.
Grayslake Central at Lakes, 4 p.m.
Wauconda at Grayslake North, 4:30 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Warren at Mundelein, 5:30 p.m.
friday, dec. 13
BOYS BASKETBALL
Maine East at Vernon Hills, 7 p.m.
Warren at Libertyville, 7 p.m.
Waukegan at Mundelein, 7 p.m.
Zion-Benton at Stevenson, 7 p.m.
Carmel at St. Patrick, 7 p.m.
Lake Forest at Lake Zurich, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Libertyville at Waukegan, 4:45 p.m.
BOYS SWIMMING
Stevenson at Glenbrook South, 5 p.m.
WRESTLING
Lake Forest at Warren, 5:30 p.m.
Libertyville at Waukegan, 5:30 p.m.
Mundelein at Zion-Benton, 5:30 p.m.
Stevenson at Lake Zurich, 5:30 p.m.
Vernon Hills at Maine West, 5:30 p.m.
Grant at Round Lake, 6:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Warren at Libertyville, 5:30 p.m.
Waukegan at Mundelein, 5:30 p.m.
Zion-Benton at Stevenson, 5:30 p.m.
Vernon Hills at Maine East, 7 p.m.
Grayslake North at Antioch, 7 p.m.
North Chicago at Grant, 7 p.m.
Grayslake Central at Wauconda, 7 p.m.
Lakes at Round Lake, 7 p.m.
Lake Forest at Lake Zurich, 7 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Sycamore invite (Lakes Co-op), 7:30 a.m.
saturday, dec. 14
BOYS BASKETBALL
Team Rose Shootout at Mt. Carmel
Stevenson vs. Oak Park, 5:15 p.m.
Other games
Grant at Round Lake, noon
Grayslake Central at Lakes, 2:30 p.m.
Richmond-Burton at Grant, 3:30 p.m.
Wauconda at Grayslake North, 4:30 p.m.
Antioch at North Chicago, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Warren invite (Carmel, Grant, Grayslake Cental, Grayslake North, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein, Stevenson), 9 a.m.
BOYS SWIMMING
Hoffman Estates invite (Vernon Hills), 9 a.m.
Glenbrook North invite (Mundelein), 1 p.m.
Prospect invite (Stevenson), 9 a.m.
WRESTLING
Libertyville at Prospect, 9 a.m.
Mundelein at Niles West, 9 a.m.
Lemont invite (Stevenson), 9 a.m.
Vernon Hill quad, 9 a.m.
Downers Grove South,
Sycamore quad (Antioch), 9 a.m.
Glenbard East quad, 9 a.m.
Buffalo Grove tournament (Carmel, Grant, Lake Zurich), 9 a.m.
Evanston quad (Lakes), 9 a.m.
Prospect invite (Round Lake), 9 a.m.
GIRLS BASKETBALL
St. Viator at Vernon Hills, 2:30 p.m.
Grant at Resurrection, 3:45 p.m.
Northern Illinois Holiday Classic (Lakes, Round Lake, Wauconda)
GIRLS BOWLING
Plainfield North invite (Grayslake North,Warren) 9 a.m.
Streamwood invite (Grant, Lake Zurich), 9 a.m.
UnitedTownship invite (Wauconda), 9:30 a.m.
GIRLS GYMNASTICS
Hersey invite (Libertyville, Mundelein, Vernon Hills), 1 p.m.
Plainfield North invite (Antioch), 9 a.m.
Conant invite (Carmel, Lake Zurich, Warren) 10 a.m.