Fox Valley scoreboard for Monday, Dec. 9

 
Updated 12/9/2019 10:42 PM

Girls basketball

Friday's late results

                                                                                                                                                                                                                       
 

Dundee-Crown 63, Prairie Ridge 22

Dundee-Crown -- Schmidt 2 0-0 4, Skibinski 3 0-0 6, Sanchez 0 0-0 0, Harris 5 1-3 11, Randl 4 0-0 10, Koehlert 0 0-0 0, Gotter 4 0-1 8, Crenshaw 3 5-10 11, Boado 4 0-0 10, Azar 1 0-0 3. Totals 31 6-14 63.

Prairie Ridge -- Fisher 0 0-0 0, Nanos 1 4-8 6, Gablenz 1 0-4 2, Mocchi 0 0-0 0, Brown 1 0-0 2, Kay 3 1-2 8, Karlblom 5 0-1 13, O'Brien 1 0-0 2. Totals 12 5-15 33.

Dundee-Crown 16 19 7 21 --63

Prairie Ridge 10 10 4 9 --33

3-point baskets: D-C -- Randl 2, Boado 2, Azar; PR -- Karlblom 3, Kay.

Monday's results

Jacobs 46, Larkin 39

Larkin -- Young 2 3-4 7, Miller 3 0-0 6, Dixon 2 2-2 7, Garcia 0 0-0 0, Johnson 6 2-5 14, Newman 2 1-2 5, DeLeon 0 0-0 0, Acosta 0 0-0 0, Clements 0 0-0 0. Totals 15 8-13 39.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Jacobs -- Durben 4 0-0 10, Fessler 1 0-2 2, Pahl 4 0-0 10, Schwartz 2 1-3 7, Leahy 6 0-0 12, Leitner 0 0-0 0, Schaffer 2 0-0 5, Slavich 0 0-0 0, Colcagno 0 0-0 0. Totals 19 1-5 46.

Larkin 8 10 7 14 --39

Jacobs 20 4 11 11 --46

3-point baskets: L -- Dixon; J -- Durben 2, Pahl 2, Schwartz 2, Schaffer.

Hincley-Big Rock JV 30, Westminster Christian 29

Westminster -- Schambach 0 0-0 0, Mc.Oesterle 6 0-0 12, Kovachevich 1 1-2 3, Barker 0 0-4 0, Me.Oesterle 0 0-0 0, Urosevich 3 0-0 6, Hoersch 4 0-2 8. Totals 14 1-8 29.

Hinckley-Big Rock -- Kavcar 0 0-0 0, Hollebrand 4 2-4 10, Cargola 2 0-0 5, McReynolds 0 0-0 0, Swanson 0 1-2 1, Harrod 0 0-0 0, Woods 0 0-0 0, Werner 7 0-0 14. Totals 13 3-6 30.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Westminster 2 6 13 8 --29

Hinckley-Big Rock 8 11 8 3 --30

3-point baskets: H-BR -- Cargola.

Harvest Christian 56, Christian Life 23

Harvest Christian -- Martin 8 2-3 18, Learned 2 0-0 5, A.Semerau 1 0-0 2, M.Fuja 7 0-0 14, Tilkian 1 0-0 2, J.Fuja 0 0-0 0, Shepherd 1 0-0 2, Dickman 1 0-0 2, Overheul 2 0-0 6, L.Semerau 2 1-2 5. Totals 25 3-5 56.

Christian Life -- Garcia 1 0-0 2, Keller 3 3-5 9, Klein 1 1-2 3, Boeke 0 0-0 0, Hernandez 3 0-0 6, Fernandez 0 0-0 0, Wagner 1 0-0 3. Totals .

Harvest Christian 19 21 6 10 --56

Christian Life 0 8 11 4 --23

3-point baskets: HC -- Overhaul 2, Learned; CL -- Wagner.

Upcoming events

Today

Boys basketball

Harvest Christian at Christian Life, 7 p.m.

Larkin at Lake Park, 7:15 p.m.

Ottawa at Kaneland, 7 p.m.

Loyola Academy at Marmion, 7 p.m.

St. Charles North at Streamwood, 7 p.m.

Wheaton Academy at St. Edward, 7:30 p.m.

Plainfield North at West Aurora, 6:30 p.m.

Girls basketball

Aurora Christian at Elmwood Park, 7 p.m.

ACC at ICCP, 7:30 p.m.

Bartlett at Glenbard South, 7 p.m.

Dundee-Crown at Burlington Central, 7 p.m.

Cary-Grove at CL South, 7 p.m.

Fenton at Elgin, 7 p.m.

Hampshire at Lake Zurich, 5 p.m.

Huntley at McHenry, 7 p.m.

Glrnbard East at Larkin, 7 p.m.

South Elgin at West Chicago, 7 p.m.

St. Charles North vs. Lake Forest at Lake Zurich Shootout, 4 p.m.

St. Edward at Rosary, 7:30 p.m.

Streamwood at East Aurora, 7 p.m.

Plainfield North at West Aurora, 5 p.m.

Wrestling

St. Charles North at Metea Valley Dual Meet, 5:30 p.m.

Boys swimming

South Elgin at West Aurora, 5 p.m.

Elgin at Woodstock North, 5 p.m.

Boys bowling

Glenbard Co-Op at Elgin, 4 p.m.

Fenton at South Elgin, 4 p.m.

Huntley at St. Charles North, 4:30 p.m.

Larkin at Streamwood, 4 p.m.

Westminster Christian at Woodstock, 4:30 p.m.

Girls bowling

Elgin at Bartlett, 4:30 p.m.

Dundee-Crown at Lakes Community, 4:30 p.m.

South Elgin at East Aurora, 4 p.m.

Streamwood at Larkin, 4 p.m.

Joliet West at West Aurora, 4 p.m.

Westminster Christian at Woodstock, 4:30 p.m.

Wednesday, Dec. 11

Boys basketball

St. Charles North at Bartlett, 7 p.m.

Burlington Central at Dundee-Crown, 7 p.m.

CL South at Cary-Grove, 7 p.m.

Wauconda at Elgin, 7 p.m.

Jacobs at Hampshire, 7:30 p.m.

McHenry at Huntley, 7 p.m.

Girls basketball

Joliet West at ACC, 7:30 p.m.

Jacobs at Hampshire, 6 p.m.

Wrestling

Dakota/Washington at Aurora Christian, 6 p.m.

Streamwood at Larkin, 5:30 p.m.

Girls gymnastics

Bartlett at UEC Quad, 6 p.m.

Lake Park at Geneva, 6 p.m.

Wheaton Co-Op at St. Charles North, 6 p.m.

Boys bowling

Elgin at Geneva, 4 p.m.

Girls bowling

Dundee-Crown at Woodstock, 4:30 p.m.

Elgin at Huntley, 4 p.m.

Geneva at St. Charles East, 4 p.m.

Lake Park at St. Charles North, 4 p.m.

St. Edward at Larkin, 4:30 p.m.

ThursDAY, Dec. 12

Boys basketball

Parkview Christian at Westminster Christian, 7:30 p.m.

Girls basketball

Riverside-Brookfield at ACC, 7:30 p.m.

East Aurora at Bartlett, 5:30 p.m.

Elgin at Glenbard South, 7 p.m.

West Chicago at Larkin, 7 p.m.

Rosary at St. Francis, 7:30 p.m.

Stillman Valley at St. Edward, 7 p.m.

Parkview Christian at Westminster Christian, 4:30 p.m.

Wrestling

ACC at Guerin/Aurora Christian, 5:30 p.m.

Dundee-Crown at Burlington Central, 6:30 p.m.

Hampshire at Jacobs, 5 p.m.

Huntley at McHenry, 6 p.m.

Rochelle at Kaneland, 5:30 p.m.

Oswego at West Aurora, 5 p.m.

Boys swimming

Bartlett at South Elgin, 5 p.m.

Lake Park at St. Charles North, 5 p.m.

Larkin at Elgin, 5 p.m.

Girls gymnastics

Batavia at Glenbard North, 6 p.m.

Boys bowling

Elgin at Fenton, 4:30 p.m.

South Elgin at Sycamore, 4 p.m.

Oswego at St. Charles East, 4 p.m.

St. Edward at Bishop McNamara, 4:30 p.m.

Streamwood at Bartlett, 4 p.m.

Girls bowling

Glenbard Co-Op at Elgin, 4 p.m.

Larkin at South Elgin, 4 p.m.

St. Edward at Bishop McNamara, 4:30 p.m.

Streamwood at Bartlett, 4 p.m.

West Aurora at Plainfield East, 4 p.m.

FriDAY, Dec. 13

Boys basketball

Aurora Christian at ACC, 7:30 p.m.

East Aurora at Bartlett, 7 p.m.

Elgin at Glenbard South, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Harvest Christian, 7 p.m.

West Chicago at Larkin, 7 p.m.

Sandwich at Kaneland, 5:30 p.m.

Marmion at St. Laurence, 7 p.m.

South Elgin at Streamwood, 7 p.m.

St. Edward at Elmwood Park, 7 p.m.

West Aurora at Minooka, 6:30 p.m.

Girls basketball

Glenbard North at Batavia, 7:15 p.m.

Burlington Central at Jacobs, 7 p.m.

Dundee-Crown at Cary-Grove, 7 p.m.

CL South at Huntley, 7 p.m.

Crystal Lake Central at Hampshire, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Harvest Christian, 5:30 p.m.

Sandwich at Kaneland, 7 p.m.

Larkin at Addison Trail, 7 p.m.

South Elgin at Streamwood, 5:30 p.m.

Wheaton Warrenville South at St. Charles East, 7:15 p.m.

Minooka at West Aurora, 6:30 p.m.

Wrestling

ACC at Plano Invitational, TBA

Bartlett at West Chicago , 5:30 p.m.

Batavia at Glenbard North, 5:30 p.m.

Jacobs at Burlington Central, 6:30 p.m.

Cary-Grove at Dundee-Crown, 6:30 p.m.

Hampshire at Crystal Lake Central, 5 p.m.

Huntley at CL South, 6 p.m.

Glenbard East at Elgin , 5:30 p.m.

Marmion at Walsh Jesuit Invite, TBA

Glenbard South at South Elgin, 5:30 p.m.

St. Charles East at Wheaton Warrenville South, 7 p.m.

St. Charles North at Geneva, 6:30 p.m.

Boys swimming

Glenbard North at St. Charles East, 5 p.m.

Cary-Grove at Woodstock North, 4:30 p.m.

Girls gymnastics

Batavia,Geneva, St. Charles North at DeKalb Invite, 6:15 p.m. SaturDAY, Dec. 14

Boys basketball

Glenbard North at Batavia, 7:15 p.m.

Jacobs at Burlington Central, 1:30 p.m.

Cary-Grove at Dundee-Crown, 6 p.m.

Huntley at CL South, 1:30 p.m.

Geneva at St. Charles North, 3:30 p.m.

Hampshire at Crystal Lake Central, 1:30 p.m.

Wheaton Warrenville South at St. Charles East, 7:30 p.m.

Girls basketball

Aurora Christian at Indian Creek, 4 p.m.

Rolling Meadows at Batavia, 4 p.m.

Hampshire at Sycamore, 6 p.m.

Rosary at Bradley-Bourbonnais Tournament, TBA

South Elgin at Metea Valley, 2:30 p.m.

East Aurora at St. Charles East, 6 p.m.

Geneva at St. Charles North, 2 p.m.

Bishop McNamara at St. Edward, 7 p.m.

Wrestling

ACC at Plano Invitational, TBA

Bartlett, CL South at Downers Grove South Invite, 9 a.m.

Batavia at Lyons Mega Duals, 9 a.m.

Burlington Central at Lasalle Peru, 10 a.m.

Marian Central, Romeoville, Waukegan at Dundee-Crown Quad, 10 a.m.

Hampshire at Sterling Invite, 9:30 a.m.

Elgin, Cary-Grove, South Elgin, Streamwood at Hoffman Estates Invitational, 8:30 a.m.

Larkin at Buffalo Grove Invite, 9 a.m.

Marmion at Walsh Jesuit Invite, TBA

St. Charles East at Sycamore Quad, 9 a.m.

West Aurora at Kenny Zabel Duals, 6 p.m.

Geneva at Plainfield Central Invite, 9 a.m.

Boys swimming

Bartlett at West Chicago Wildcat Relays, 11 a.m.

Elgin at Hoffman Estates Invitational, 9 a.m.

Cary-Grove, South Elgin at Rolling Meadows Invitational, 10 a.m.

St. Charles East at Barrington Relays, 9:30 a.m.

St. Charles North at Loyola, 11 a.m.

West Aurora at West Chicago, 11 a.m.

Girls gymnastics

Bartlett, Geneva at Conant Invite, 10 a.m.

Geneva at Hersey Invite, 1 p.m.

Boys bowling

Elgin, St. Charles East, St. Charles North at Rockford Guilford Invite, 1:30 p.m.

Girls bowling

South Elgin, St. Charles East, West Aurora at Plainfield North Strikefest, 9 a.m.

Bartlett, Dundee-Crown, St. Charles North, Streamwood at Ray Maxwell Invite, 9 a.m.

Westminster Christian at Libertyville, TBA

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.