Cook County scoreboard for Friday, Dec. 6

 
Updated 12/6/2019 11:42 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Friday's results

Barrington 52, hoffman estates 43

Barrington -- Zivak 10 3-4 26, Sarkar 2 0-0 5, Loomis 0 0-0 0, Groom 1 1-2 3, Bulgarelli 0 0-0 0, Boldt 1 0-0 2, D.Keenan 1 1-2 4, Grudzinski 1 0-0 2, C.Keenan 4 1-6 10. Totals 20 6-14 52.

Hoffman Estates -- Kurzynski 0 0-0 0, Sertensen 4 0-0 10, Pandya 6 5-8 18, Fisher 3 0-0 6, Mulica 0 0-0 0, Smith Hernandez 2 0-0 4, Dobbins 2 2-5 7, Stachura 0 0-0 0. Totals 17 7-13 45.

Barrington 8 10 15 19 --52

Hoffman Estates 8 9 16 12 --43

3-point baskets: B: Zivak 3, Sarkar, D.Keenan, C.Keenan; HE: Sertensen 2, Pandya, Dobbins.

buffalo grove 71, wheeling 62

Wheeling -- Jordan 3 3-5 9, Bucko 0 2-2 2, Hutchinson 0 0-0 0, Terrel 1 0-0 3, Hudson 1 2-2 4, Igiehon 1 0-0 2, Rubenstein 1 0-0 3, Reid 11 2-2 29, McLaughlin 3 4-4 10. Totals 21 13-15 62.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Buffalo Grove -- Brunelli 5 6-6 18, Cole 5 1-2 12, Craft 8 5-6 24, Harris 1 1-2 4, T.Kipley 2 4-4 10, Solberg 1 1-2 3, S.Kipley 0 0-0 0, Brosnahan 0 0-0. Totals 22 18-22 71.

Wheeling 13 15 12 22 --62

Buffalo Grove 21 17 13 21 --71

3-point baskets: BG: Brunelli 2, Cole, Craft 3, Harris, T.Kipley 2; W: Terrel, Rubenstein, Reid 5.

Fouled out: W: McLaughlin.

Palatine 46, fremd 42

Fremd -- J.Schoffstall 11 0-1 27, Wexley 2 1-1 5, Hopkins 2 0-0 4, Towns 2 0-0 4, Beaupre 0 0-0 0, Okammor 0 0-0 0, E.Schoffstall 0 0-0 0, Sake 0 0-0 0. Totals 19-1-2 42.

Palatine -- Seifert 9 2-2 21, Campbell 7 0-2 15, Swanson 2 0-0 6, Pecson 0 2-2 2, Rajpuker 0 2-2 2, Rivera 0 0-0 0, Lambke 0 0-0 0, Aikman 0 0-0 0. Totals 18 6-8 46.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Fremd 15 0 19 8 --42

Palatine 12 14 6 14 --46

3-point baskets: P: Swanson 2, Seiffert, Campbell; F: J.Schoffstall 3.

prospect 54, hersey 51

Prospect -- Woloch 8 3-5 20, Mack 1 0-0 3, Schneider 1 3-5 5, McAleer 1 0-0 2, Shaw 1 0-0 3, Carroll 3 0-0 7, Dini 1 3-5 5, Larsen 2 4-6 9, Lombardo 0 0-0 0. Totals 18 13-21 54.

Hersey -- Clawson 4 0-0 0, Augustyn 1 0-0 2, Roberts 3 1-1 9, Randall 5 1-2 11, Wagner 4 1-1 10, Nolan 3 2-4 8, Martin 1 0-0 2, Naumowicz 0 0-0 0, Rogowski 0 0-1 0. Totals 21 5-9 51.

Prospect 13 9 20 12 --54

Hersey 13 7 20 11 --51

3-point baskets: P: Shaw, Larsen, Carroll, Mack, Woloch; H: Roberts 2, Wagner, Clawson.

Fouled out: H: Nolan.

rolling meadows 72, elk grove 37

Elk Grove -- Matos 3 0-0 8, Garry 3 0-0 6, McKinney 2 0-0 5, Fowler 2 0-0 4, Burns 0 4-8 4, Miller 0 4-4 4, Casterton 0 4-4 4, Dixon 1 0-0 2, Kalish 0 0-0 0, Spragg 0 0-0 0. Totals 11 12-16 37.

Rolling Meadows -- M.Christie 7 4-4 19, Thomas 2 6-8 11. Ogbonna 3 2-3 8, Fallon 3 2-2 8, Lebeau 2 3-4 7, C.Christie 2 0-0 4, Nolan 2 0-2 4, Mickey 1 1-2 3, Duffer 1 0-0 3, Ogunsanya 1 0-0 2, Stubitsch 0 2-2 2, Holmes 0 1-2 1, Hosler 0 0-2 0, Sobkowicz 0 0-0 0. Totals 24 21-31 72.

Elk Grove 2 18 10 7 --37

Rolling Meadows 21 16 18 17 --72

3-point baskets: RM: M.Christie, Lebeau; EG: Matos 2, McKinney.

schaumburg 54, conant 39

Conant -- Ellis 6 5-6 18, Hong 4 0-0 11, McColaugh 1 3-4 6, Karafili 2 0-0 4, Sheehy 0 0-0 0. Totals 13 8-10 39.

Schaumburg -- Brown 9 3-3 21, Patterson 3 2-3 10, Hodges 3 0-0 6, Karnik 2 0-0 6, Schoo 2 0-0 6, Sturino 1 2-2 5. Totals 20 7-9 54.

Conant 13 4 10 12 --39

Schaumburg 14 9 14 17 --54

3-point baskets: S: Patterson 2, Karnik 2, Schoo 2, Sturino; C: Hong 3, Ellis.

Other scores:

Niles West 46, Maine South 40

Maine West 56, Maine East 43

St. Viator 80, Marian Central 33

Boys swimming

Friday's results

barrington 104, rolling meadows 80

200 Medley relay: Rolling Meadows (Slifierz, Helminaki, Hardt, Keely) 1:40.96; 200 free: Hoppe (B) 1:47.98; 200 IM: Langlois 2:00.73; 50 free: Keeley (RM) :22.3; Diving: Mohr (B) 209.80; 100 fly: O'Leary (B) :51.19; 100 free: Roth (B) :52.93; 500 free: Emary (B) 4:58.83; 200 free relay: Rolling Meadows (Keeley, Molin, Lawlor, Hardt) 1:30.51; 100 back: O'Leary (B) :54.86; 100 breast: Hoppe (B) 1:00.27; 400 free relay: Rolling Meadows (Molin, Lawlor, Pancerz, Slifierz) 3:29.26.

JV: Barrington 118, Rolling Meadows 21.

conant 97, prospect 89

200 Medley relay: Prospect (Soltys, Zwolenik, Rodriguez, Tonkovic) 1:43.11; 200 free: Tonkovic (P) 1:52.12; 200 IM: Bestor (C) 2:05.41; 50 free: Zwolenik (P) :24.06; Diving: Epperson (P) 268.30; 100 fly: Rodriguez (P) :55.26; 100 free: Soltys (P) :50.38; 500 free: Tonkovic (P) 5:02.36; 200 free relay: Conant (Sak, Mitsuyasu, Akinosho, Vecchione) 1:38.90; 100 back: Soltys (P) :54.13; 100 breast: Bestor (C) 1:04.46; 400 free relay: Prospect (Soltys, Rodriguez, Park, Tonkovic) 3:31.07.

F/S: Prospect 101, Conant 60.

Wrestling

Friday's results

conant 36, schaumburg 25

106: Kirchner (S) t-fall Neykov 3:18; 113: Phelps (S) p. Fioravanti 3:31; 120: Hoeft (C) t-fall Pasman 4:10; 126: Floyd (C) d. Avila 7-0; 132: Aranda (S) major d. Bartoli 9-1; 138: C.Gilbert (C) p. Garabat 2:35; 145: Cosgrove (C) major d. Lilley 11-0; 152: Hansen (S) major d. Kane 13-4; 160: K.Gilbert (C) p. Sanchez 1:39; 170: Hominac (C) d. Bobnick 9-6; 182: Hernandez (C) p. Connolly 1:26; 195: Khaja (S) d. Richert 5-3; 220: Lewandowski (C) d. Abbew 6-2; 285: Manjarrez (S) d. Wolski 1-0.

Fremd 42, Palatine 20

Girls basketball

Friday's results

barrington 59, hoffman estates 28

Barrington -- Goetze 0 2-2 2, Funk 0 0-0 0, Stagnito 0 1-3 1, Tomczyk 2 0-0 6, Mahlum 2 0-0 4, Swanson 5 6-7 17, Thompson 8 9-12 26, Faulkner 1 1-3 3. Totals 18 19-27 59.

Hoffman Estates -- Oliver 3 2-4 9, Thomas 3 2-3 10, Cochran 0 2-2 2, Brown 0 2-2 2, Fuentes 0 0-2 0, Hurd 0 4-4 4, Rami 0 0-0 0, Sims 0 1-4 1. Totals 6 13-21 28.

Barrington 16 25 12 6 --59

Hoffman Estates 5 11 6 6 --28

3-point baskets: B: Tomczyk 2, Swanson, Thompson; P: Oliver, Thomas 2. Fouled out: B: Faulkner; P: Rami, Sims.

buffalo grove 61, wheeling 33

Wheeling -- Drozdz 5 7-10 17, Niznik 0 0-0 0, Stanke 2 1-2 7, Yasak 1 0-0 2, Howard 1 1-3 3, Trujillo 0 0-0 0, Webb 1 0-0 2, Mettelus 1 1-2 3, Kawa 0 0-0 0, Harrison 0 0-0 0, Hernandez 0 0-0 0. Totals 10 10-17 33.

Buffalo Grove -- Fontanetta 4 1-2 10, Loverde 1 0-0 2, Floro 6 2-2 14, Jacobs 2 0-2 4, Yeller 0 0-0 0, Lee 6 7-8 20, McKenna 3 0-2 6, Stuerke 2 0-0 5. Totals 24 10-14 61.

Wheeling 7 4 9 14 --33

Buffalo Grove 13 19 23 6 --61

3-point baskets: W: Stanke 2; BG: Fontanetta, Lee, Stuercke.

fremd 58, palatine 43

Fremd -- Klaczck 8 5-8 23, LaBarge 2 0-0 5, Montella 2 0-2 4, Burns 3 0-0 9, Hill 4 0-0 8, Hansen 3 0-2 6, Sheeham 1 0-0 3. Totals 23 5-12 58.

Palatine -- Davis 0 2-2 2, Seeberger 0 0-0 0, Stark 3 3-6 10, Radtke 1 0-0 2, Henning 2 1-2 6, Riley 0 2-2 2, Simon 3 1-2 8, Siotk 4 3-4 11, Wiseman 1 0-0 2. Totals 14 12-18 43.

Fremd 15 17 14 12 --58

Palatine 12 13 9 9 --43

3-point baskets: F: Klaczck 2, LaBarge, Burns 3, Sheeham; P: Stark, Henning, Simons.

Fouled out: F: Cochrane; P: Simon.

hersey 71, prospect 46

Prospect -- Dojutrek 4 0-2 10, Will 7 0-0 17, Srodulski 4 1-2 9, Skaggs 0 0-0 0, Sherwood 1 2-2 4, Gusloff 0 0-0 0, Zei 0 0-0 0, Giannopoulos 0 0-0 0, 2 0-0 6, Accardi 1 0-0 3. Totals 19 3-6 46.

Hersey -- Fahey 5 3-4 13, Eidle 6 2-4 17, Kubsik (3-1-1 8, McGrath 8 0-1 17, Jo. Carlquist 2 3-4 8, Je. Carlquist 1 0-0 3, Kaepllinger 1 0-0 3, Lindgren 1 0-0 2. Totals 27 9-14 71.

Prospect 13 9 11 13 --46

Hersey 25 16 12 18 --71

3-point baskets: H: Kubsik, McGrath, J.Carlquist, Eidle 3, Kaepplinger, J.Carlquist; P: Will 3, Dojutrek 2, Giannopoulos 2, Accardi.

Rolling meadows 61, Elk Grove 52

Elk Grove -- Magnica 0 1-9 1, Murray 5 2-2 14, Kerkis 0 0-0 0, Duckmann 3 2-2 11, Joshi 0 2-2 2, Cayzik 1 1-2 3, Ingebrigtsen 7 2-2 17, Masnica 1 0-0 2, Trausch 1 0-0 2. Totals 18 10-19 52.

Rolling Meadows -- Galvan 3 1-1 9, Rolla 5 3-6 13, Niedbala 4 2-4 11, Seliergaen 0 0-0 0, Elenz 2 0-6 4, Holifield 2 2-3 7, Davis 4 8-10 18. Totals 20 16-30 61.

Elk Grove 6 12 15 19 --52

Rolling Meadows 13 19 12 18 --61

3-point baskets: RM: Galvan 2, Niedbala, Halifield, Davis 2; EG: Murray 2, Duckmann 3, Ingebrigtsen.

Fouled out: EG: Murray.

Maine west 69, maine east 18

Maine East -- Piro 0 0-0 0, Halabi 0 0-0 0, Shafi 0 0-0 0, Oribella 2 0-2 4, Chorshi 1 0-0 3, Barbera 0 0-0 0, Vela 0 0-0 0, Vertucio 2 0-0 4, Murati 3 0-2 7. Totals 8 0-4 18.

Maine West -- Gomez 2 1-2 5, Hernandez 4 0-0 8, Rothweiler 1 0-0 3, Ocampo 2 2-2 4, buniao 1 0-1 2, Murillo 0 0-0 0, Hanus 1 1-3 3, Van Fleet 3 0-0 6, Riedl 2 0-0 4, Shaw 3 2-4 8, Dugalic 10 0-0 20, Thomas 3 0-4 6. Totals 32 6-16 69.

Maine East 7 9 0 2 --18

Maine West 25 17 21 6 --69

3-point baskets: MW: Rothweiler; ME: Chorski, Murati.

york 45, st. viator 33

St. Viator -- Ahram 1 0-3 2, Brown 0 0-0 0, Horbach 4 1-2 10, McClellan 0 3-4 3, Longstreet 0 0-0 0, Sexton 1 2-2 4, Bergstrom 4 0-0 12, Davis 1 0-0 2, Battin 0 0-0 0. Totals 11 6-11 33.

York -- Fuglsant 1 3-6 5, George 4 0-0 9, Molis 2 0-0 5, Schwarta 2 0-0 4, Rufus 1 1-2 3, Krissinger 2 7-11 11, Kjone 3 2-4 8. Totals 15 13-23 45.

St. Viator 15 4 8 6 --33

York 10 12 9 14 --45

3-point baskets: StV: Horach, Bergstrom 2; Y: George Molis.

Other score

Schaumburg 42, Conant 39

Girls gymnastics

Friday's results

Wheeling invitational

team results

1. Vernon Hills 133.8, 2. Hoffman Estates 133.65

individual results

Vault -- 2. Tran (VH)

Uneven bars -- 1.Tran (VH)

Balance beam --

Floor exercise --

All-around -- 3. Tran (VH)

Girls bowling

Thursday's results

Leyden 2898, willowbrook 2846

Leyden: high series: Pimentel 591; high game: Pimentel 212.

Willowbrook: high series: Jones 635; high game: Jones 222.

Upcoming events

today

Boys basketball

At Wheaton-Warrenville South

Schaumburg vs. Huntley, 1:30 p.m.

Other games

Fremd at Warren, 7 p.m.

Leyden at Elk Grove, 4:30 p.m.

Maine West at Buffalo Grove, 4:30 p.m.

Prospect at Lake Forest, 5:30 p.m.

Boys swimming

Barrington quad, D-10 a.m./S-1 p.m.

Maine East invitational (Leyden, Maine West), 9 a.m.

Niles West invitational (Buffalo Grove, Hoffman Estates, Schaumburg), 8 a.m.

Stevenson invitational (Fremd, Palatine), D-8 a.m./S-1 p.m.

Maine East invitational (Elk Grove, Wheeling), 9 a.m.

Wrestling

Fenton invitational (Palatine), 9 a.m.

Fremd quad, 10 a.m.

Glenbard West quad (Hersey), 9 a.m.

Glenbrook North quad (Conant), 9 a.m.

Grant quad (Barrington), 9 a.m.

Hawk quad (Maine South), TBD

Leyden quad, 9 a.m.

Maine East quad, 9 a.m.

Maine West quad, 9 a.m.

Plainfield North, Wheeling, 9 a.m.

Plainfield South quad (Prospect, Schaumburg), 9 a.m.

Rockford invitational (Rolling Meadows), 9 a.m.

Streamwood triple dual (Hoffman Estates), 9 a.m.

Girls basketball

Fremd shootout

Marist vs. Lake Forest, 10:30 a.m.

Lake Zurich vs. Nazareth Academy, 11 a.m.

Benet Academy vs. Lincoln-Way West, 12:15 p.m.

Hersey vs. Bartlett, 12:45 p.m.

Montini Catholic vs. Maine West, 2 p.m.

Stockton vs. Hampshire, 2:30 p.m.

Evanston vs. Beaver Dam, 3:45 p.m.

Glenbard West vs. Carmel Catholic, 4:15 p.m.

New Trier vs. Mother McAuley, 6 p.m.

Kenwood Academy vs. Naperville North, 7 p.m.

Fremd vs. Crown Point (IN), 5:30 p.m.

Other games

Conant at Cary-Grove, 3 p.m.

Leyden at Willowbrook, 7:30 p.m.

St. Viator at Nazareth, 3:30 p.m.

Vernon Hills at Barrington, 6 p.m.

Girls bowling

Dundee-Crown invitational (Barrington), 9 a.m.

Fremd invitational (Buffalo Grove, Elk Grove, Hersey, Leyden), 9 a.m. (Arlington Lanes)

Palatine invitational (Conant, Hoffman Estates, Prospect, Rolling Meadows, Schaumburg), 9 a.m. (Brunswick Zone, Deer Park)

Joliet invitational (Wheeling), 9 a.m. (Town and Country Lanes, Joliet)

Girls gymnastics

Glenbard West invitational (Conant, Fremd, Hersey), 10 a.m.

Rolling Meadows invitational (Barrington, Buffalo Grove, Conant, Elk Grove, Prospect, Schaumburg), 10 a.m.

Monday, december 9

Boys basketball

Buffalo Grove at Hoffman Estates, 7:30 p.m.

Hersey at Palatine, 7:30 p.m.

Girls basketball

Hoffman Estates at Glenbard North, 4:45 p.m.

IMSA at Christian Liberty, 6:30 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Buffalo Grove at Prospect, 4:45 p.m.

Conant vs. Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Elk Grove at Barrington, 4:45 p.m.

Fremd at Wheeling, 4:45 p.m.

Hersey vs. Palatine, 4:45 p.m.

Schaumburg at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Girls gymnastics

Hersey at Elk Grove, 6 p.m.

Prospect at Wheeling, 6:30 p.m.

tuesday, december 10

Boys basketball

Elk Grove at Barrington, 7:30 p.m.

Prospect at Conant, 7:30 P.m.

Rolling Meadows at Schaumburg, 7:30 p.m.

Wheeling at Fremd, 7:30 p.m.

IMSA at Christian Liberty, 7 p.m.

Leyden at Fenton, 7 p.m.

Maine East at New Trier, 6:30 p.m.

Maine South at Nazareth, 7 p.m.

Niles West at St. Viator, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Parkview Christian, 7 p.m.

Boys swimming

Addison Trail, Willowbrook at Maine West, 5 p.m.

Lane Tech vs. Hersey, 5 p.m. (Prospect pool)

Leyden at West Chicago, 5 p.m.

Girls basketball

Lake Zurich shootout

Buffalo Grove vs. Vernon Hills, 4:30 p.m. (Main Gym)

Lake Park vs. Hersey, 4:45 p.m. (Tonelli)

Hampshire vs. Lake Zurich, 5 p.m. (Field House)

Lake Forest vs. St. Charles North, 6 p.m. (Main Gym)

Wheaton North vs, Barrington, 6:15 p.m. (Tonelli)

Libertyville vs. Montini, 6:30 p.m. (Field House)

Nazareth Acad. vs. Carmel, 7:30 p.m. (Main Gym)

Plainfield Central vs. Rolling Meadows, 7:45 p.m. (Tonelli)

Mother McAuley vs. Fremd, 8 p.m. (Field House)

Other games

Highland Park at Maine West, 7 p.m.

Hoffman Estates at Elk Grove, 7:30 p.m.

Maine South at Glenbrook North, 5:30 p.m.

Morton at Leyden, 6 p.m.

Palatine at Prospect, 7:30 p.m.

Schaumburg Christian at Parkview Christian, 4 p.m.

Girls bowling

Morton at Leyden, 4 p.m. (Stardust Bowl)

wednesday, december 11

Boys swimming

St. Viator invitational (Huntley, Jacobs, Notre Dame, Prospect, St. Francis), 5 p.m.

Girls basketball

Joliet Catholic at St. Viator, 7 p.m.

Maine East at Wheeling, 7:30 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Barrington at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Buffalo Grove vs. Conant, 4:45 p.m.

Fremd at Elk Grove, 4:45 p.m.

Hersey vs. Schaumburg, 4:45 p.m.

Hoffman Estates vs. Wheeling, 4:45 p.m.

Palatine vs. Prospect, 4:45 p.m.

Girls gymnastics

Barrington at Hoffman Estates, 6 p.m.

Conant at Palatine, 6 p.m.

Hersey at Schaumburg, 4:45 p.m.

Vernon Hills at Maine West, 5:30 p.m.

thursday, december 12

Wrestling

Buffalo Grove at Hersey, 6 p.m,

Leyden at Proviso West, 6 p.m.

Girls gymnastics

Buffalo Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.

Schaumburg at Fremd, 6 p.m.

Leyden at Hinsdale South, 6 p.m.

Maine East at Deerfield, 3:30 p.m.

Maine South at Glenbrook South, 5:30 p.m.

FRIday, december 13

Boys basketball

Buffalo Grove at Prospect, 7:30 p.m.

Fremd at Conant, 7:30 p.m.

Hersey at Elk Grove, 7:30 p.m.

Hoffman Estates at Schaumburg, 7:30 p.m.

Palatine at Barrington, 7:30 p.m.

Wheeling at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Glenbrook North at Maine South, 7 p.m.

Joliet Catholic at St. Viator, 7 p.m.

Maine East at Vernon Hills, 7 p.m.

Niles North at Maine West, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Harvest Christian, 7 p.m.

Boys swimming

Barrington at Conant, 4:45 p.m.

Buffalo Grove at Rolling Meadows, 4:45 p.m. (EG pool)

Elk Grove at Prospect, 4:45 p.m.

Hersey at Wheeling, 4:45 p.m.

Hoffman Estates at Fremd, 4:45 p.m.

Schaumburg at Palatine, 4:45 p.m.

Hinsdale South at Leyden, 5 p.m.

Maine East tri meet, 5 p.m.

Wrestling

Barrington at Palatine, 6 p.m.

Conant at Fremd, 6 p.m.

Elk Grove at Hersey, 6 p.m.

Prospect at Buffalo Grove, 6 p.m.

Rolling Meadows at Wheeling, 6 p.m.

Schaumburg at Hoffman Estates, 6 p.m.

Highland Park at Maine East, 6 p.m.

Maine South at Glenbrook North, 6 p.m.

St. Viator at Nazareth, 5 p.m.

Vernon Hills at Maine West, 6 p.m.

Girls basketball

Buffalo Grove at Prospect, 6 p.m.

Conant at Fremd, 6 p.m.

Hersey at Elk Grove, 6 p.m.

Hoffman Estates at Schaumburg, 6 p.m.

Palatine at Barrington, 6 p.m.

Wheeling at Rolling Meadows, 6 p.m.

Maine East at Vernon Hills, 7:30 p.m.

Maine West at Niles North, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Harvest, 5:30 p.m.

Girls gymnastics

Glenbrook North invitational (Maine West, Rolling Meadows, Wheeling) 6:30 p.m.

Monday, december 9

Boys basketball

Buffalo Grove at Hoffman Estates, 7:30 p.m.

Hersey at Palatine, 7:30 p.m.

Girls basketball

Hoffman Estates at Glenbard North, 4:45 p.m.

IMSA at Christian Liberty, 6:30 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Buffalo Grove at Prospect, 4:45 p.m.

Conant vs. Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Elk Grove at Barrington, 4:45 p.m.

Fremd at Wheeling, 4:45 p.m.

Hersey vs. Palatine, 4:45 p.m.

Schaumburg at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Girls gymnastics

Hersey at Elk Grove, 6 p.m.

Prospect at Wheeling, 6:30 p.m.

tuesday, december 10

Boys basketball

Elk Grove at Barrington, 7:30 p.m.

Prospect at Conant, 7:30 P.m.

Rolling Meadows at Schaumburg, 7:30 p.m.

Wheeling at Fremd, 7:30 p.m.

IMSA at Christian Liberty, 7 p.m.

Leyden at Fenton, 7 p.m.

Maine East at New Trier, 6:30 p.m.

Maine South at Nazareth, 7 p.m.

Niles West at St. Viator, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Parkview Christian, 7 p.m.

Boys swimming

Addison Trail, Willowbrook at Maine West, 5 p.m.

Lane Tech vs. Hersey, 5 p.m. (Prospect pool)

Leyden at West Chicago, 5 p.m.

Girls basketball

Lake Zurich shootout (Barrington, Buffalo Grove, Fremd, Hersey, Rolling Meadows), 4:30 p.m.

Barrington vs. Wheaton North, TBA

Highland Park at Maine West, 7 p.m.

Hoffman Estates at Elk Grove, 7:30 p.m.

Maine South at Glenbrook North, 5:30 p.m.

Morton at Leyden, 6 p.m.

Palatine at Prospect, 7:30 p.m.

Schaumburg Christian at Parkview Christian, 4 p.m.

Girls bowling

Morton at Leyden, 4 p.m. (Stardust Bowl)

wednesday, december 11

Boys swimming

St. Viator invitational (Huntley, Jacobs, Notre Dame, Prospect, St. Francis), 5 p.m.

Girls basketball

Joliet Catholic at St. Viator, 7 p.m.

Maine East at Wheeling, 7:30 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Barrington at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Buffalo Grove vs. Conant, 4:45 p.m.

Fremd at Elk Grove, 4:45 p.m.

Hersey vs. Schaumburg, 4:45 p.m.

Hoffman Estates vs. Wheeling, 4:45 p.m.

Palatine vs. Prospect, 4:45 p.m.

Girls gymnastics

Barrington at Hoffman Estates, 6 p.m.

Conant at Palatine, 6 p.m.

Hersey at Schaumburg, 4:45 p.m.

Vernon Hills at Maine West, 5:30 p.m.

thursday, december 12

Wrestling

Buffalo Grove at Hersey, 6 p.m,

Leyden at Proviso West, 6 p.m.

Girls gymnastics

Buffalo Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.

Schaumburg at Fremd, 6 p.m.

Leyden at Hinsdale South, 6 p.m.

Maine East at Deerfield, 3:30 p.m.

Maine South at Glenbrook South, 5:30 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.