Cook County scoreboard for Wednesday, Dec. 4

 
Updated 12/4/2019 10:36 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

AP rankings

Here are the Associated Press boys prep basketball polls with rank, team, first-place votes, record and total points as voted on by a statewide panel of sports writers.

Class 4A

School W-L Pts

1. Bloom (6) 5-0 60

2. Young 1-1 53

3. Simeon 1-0 45

4. Stevenson 4-0 34

5. Collinsville 4-0 29

6. Evanston 4-0 22

(tie) Marian Cath. 3-1 22

8. Curie 1-0 21

9. Lincoln Park 3-1 13

10. Home-Floss. 3-1 10

Others receiving votes: Rockford East 7. Harvey Thornton 6. O'Fallon 5. Bolingbrook 4. Mundelein 3. Normal Community 2.

Class 3A

School W-L Pts

1. Morgan Park (4) 2-1 67

2. Bogan (3) 6-0 64

3. Notre Dame 5-0 47

4. East St. Louis 1-1 40

5. Peoria Manual 3-1 31

6. Hillcrest 2-2 24

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

7. Benet 3-0 22

8. Rock Island 3-1 17

9. DePaul Prep 4-1 16

10. Kankakee 2-1 15

Others receiving votes: Lincoln 13. Peoria Notre Dame 11. Fenwick 10. Geneseo 6. Carbondale 5. St. Rita 3. Springfield Southeast 3. Danville 2. Oak Forest 1.

Class 2A

School W-L Pts

1. Orr (4) 1-0 48

2. Pinckneyville (1) 2-0 46

3. Nashville 2-0 41

4. Corliss 1-0 25

(tie) Dunbar 4-0 25

6. Teutopolis 3-1 23

7. Breese Mater Dei 3-1 22

8. Norm. U-High (1) 2-2 14

(tie) Marshall 5-0 14

10. Ster. Newman 5-0 12

Others receiving votes: Fieldcrest 7. Hall 6. Rock Falls 6. Winnebago 5. Fairfield 4. Bismarck-Henning 3. Bloomington Central Catholic 3. Piasa Southwestern 3. Pleasant Plains 2. Oregon 2. Anna-Jonesboro 1.

Class 1A

School W-L Pts

1. Central A&M (6) 0-0 66

2. St. Anthony 5-0 46

3. West Central 4-0 27

(tie) Quest Academy 4-0 27

5. Elmwood 5-0 26

6. York. Christian 3-0 23

                                                                                                                                                                                                                       
 

7. Okawville (1) 1-0 21

8. Casey-Westfield 3-1 20

9. Wethersfield 3-2 18

10. Pay-Seymour 5-0 16

Others receiving votes: Woodlawn 14. Goreville 14. Madison 9. Brimfield 7. Lanark Eastland 7. East Dubuque 7. Leo 6. Aurora Christian 5. Cissna Park 5. Champaign St. Thomas More 4. St. Anne 4. Nokomis 4. Annawan 3. Lena-Winslow 2. Providence-St. Mel 2. Athens 1. Gardner-South Wilmington 1.

Wednesday's results

Aurora Christian Schools tournament

St. Edward 46, Schaumburg Christian 38

St. Edward -- Pomeroy 2 0-0 4, Godfrey 1 0-2 2, Sajtar 1 0-1 2, Oquendo 4 0-0 10, McGuire 6 2-2 15, Fazel 0 0-0 0, J. Brier 2 0-0 5, Franklin 4 0-1 8, Brier 0 0-0 0. Totals 20 2-6 46.

Schaumburg Christian -- Onesimus 3 2-2 10, Paridas 5 1-2 11, Devathala 0 2-2 2, Teodori 0 0-0 0, Adenekan 2 0-0 4, Rodriguez 3 5-6 11. Totals 13 10-12 38.

St. Edward 14 13 9 10 --46

Schaumburg Christian 5 9 6 18 --38

3-point baskets: StE: Oquendo 2, McGuire, J.Brier; SC: Onesimus 2.

Tuesday's results

downers grove south 72, leyden 58

Girls basketball

AP rankings

Here are the Associated Press girls prep basketball polls with rank, team, first-place votes, record and total points, as voted on by a statewide panel of sports writers.

Class 4A

School W-L Pts

1. Maine West (4) 7-0 40

2. Home-Floss 4-1 28

3. Marist 4-0 22

4. Edwardsville 6-0 20

5. Benet 6-0 18

6. Fremd 4-0 16

7. Linc-Way West 0-2 14

8. Young 0-0 12

9. Thornwood 4-1 9

10. Geneva 5-0 8

Others receiving votes: Lincoln-Way Central 7. Mother McAuley 6. Hersey 5. Lincoln-Way East 4. Moline 3. Argo 3. Lake Park 2. Normal West 2. Dundee-Crown 1.

Class 3A

School W-L Pts

1. Morton (4) 5-0 40

2. Kankakee 7-0 29

3. Rich South 7-0 26

4. Civic Memorial 6-0 23

5. Montini 6-0 18

6. Richwoods 3-3 14

7. Peoria Central 5-1 12

8. Nazareth 4-1 11

9. Burlington Central 5-1 10

10. Glenbard South 2-2 8

Others receiving votes: Marian Catholic 7. Springfield Sacred Heart-Griffin 7. Sandwich 4. Rock Island 4. Geneseo 4. Washington 2. Rockford Boylan 1.

Class 2A

School W-L Pts

1. Marshall (5) 2-1 50

2. Teutopolis 5-1 41

3. Carterville 6-1 32

4. Lisle 7-0 24

5. Riverdale 4-0 16

6. Harrisburg 7-0 14

7. Bismarck-Henning 6-0 13

8. Walther Christian 4-1 12

9. Sullivan 4-1 11

10. Piasa SW 7-0 10

(tie) Rock Falls 6-0 10

Others receiving votes: Hillsboro 7. Monmouth-Roseville 7. Knoxville 6. Illini West (Carthage) 6. Watseka 5. Fairbury Prairie Central 4. St. Joseph-Ogden 4. Tolono Unity 1. Hamilton County 1. Eureka 1.

Class 1A

School W-L Pts

1. Lanark Eastland (3) 7-0 56

2. Lewistown (3) 7-0 48

3. Amboy 6-0 37

4. Aquin 7-0 29

5. Illini Bluffs 5-1 24

6. Marissa 5-0 23

(tie) Jack. Routt 8-0 23

8. Altamont 6-0 21

9. GS-Wilmington 6-0 20

10. Shiloh 4-1 12

Others receiving votes: Carrollton 11. Goreville 10. Hope 4. Concord Triopia 4. Brimfield 4. Stockton 2. Dakota 1. Colfax Ridgeview 1.

Wednesday's results

christian liberty 51, willows acad. 27

Christian Liberty -- Wolke 5 3-4 15, Castro 4 1-3 11, Ng 4 3-4 11, Law 3 1-2 7, Mateo 0 2-2 2, Seon 1 1-2 1, Mindak 2 0-0 4. Totals 19 11-17 51.

Christian Liberty 11 14 20 6 --51

Willows Acad. 9 2 9 7 --27

3-point baskets: CLA: Wolke 2, Castro 2.

Girls bowling

Wednesday's results

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

barrington 7, conant 2

Barrington 817 721 824 --2365

Conant 827 696 679 --2182

High series: B: O'Byrn 512; high game: B: O'Byrn 197.

Buffalo Grove vs. Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Monday's result

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

barrington 9, wheeling 0

Barrington 728 810 807 --2345

Wheeling 708 647 595 --1950

High series: B: O'Byrn 513; high game: B: O'Byrn 190.

Girls gymnastics

Wednesday's results

hersey 137.0, hoffman estates 134.4

Vault -- 1. Wuerffel (HE) 9.6, 2.Hupp (H) 9.35, 3. Berk (H) 9.20. Uneven bars -- 1. Wuerffel (HE) 9.0, 2. Forsline (H) 8.6, 3. Hupp (H) 8.4. Balance beam -- 1. Wuerffel (HE) 9.3, 2. Berk (H) 9.0, 3. Hupp (H) 8.9. Floor exercise -- 1. Wuerffel (HE) 9.5, Hupp (H) 9.3, 3. Berk (H) 9.1. All-around -- 1. Wuerffel (HE) 37.4, 2. Hupp (H) 35.95, 3. Forsline (H) 34.5.

palatine 136.15, buffalo grove 133.00

Vault -- 1. Waddington (P) 9.25, 2. Ziemba (P) 9.05, 3.(T) Oyen (BG) 9.00, Eckels (P) 9.00. Uneven bars -- 1. Morgensen (P) 8.65, 2.(T) Waddington (P) 8.60, Strahl (P) 8.60. Balance beam -- 1. Waddington (P) 8.90, 2. Lang (BG) 8.75, 3. Nilsen (P) 8.65, Floor exercise -- 1. Oyen (BG) 9.20, 2. Lang (BG) 8.85, 3. Waddington (P) 8.55. All-around -- 1.(T) Oyen (BG) 35.30, Waddington (P) 35.30, 3. Lang (BG) 33.45.

Oak Park-River Forest at Leyden, 6 p.m.

Upcoming events

today

Boys basketball

ACS/tournament (Schaumburg Christian), TBA

Kirkland Hiawatha at Christian Liberty, 7 p.m.

Wrestling

Buffalo Grove, Prospect at Barrington, 6 p.m.

Elk Grove, Fremd, Hersey at Conant, 6 p.m.

Hoffman Estates, Palatine, Wheeling at Rolling Meadows, 6 p.m.

St. Viator Tri Meet, 5 p.m.

Girls bowling

Willowbrook at Leyden, 4 p.m. (Stardust Bowl)

Girls gymnastics

Maine South at Highland Park, 5:30 p.m.

FRIday, december 6

Boys basketball

ACS/tournament (Schaumburg Christian), TBA

Barrington at Hoffman Estates. 7:30 p.m.

Conant at Schaumburg, 7:30 p.m.

Elk Grove at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Fremd at Palatine, 7:30 p.m.

Prospect at Hersey, 7:30 p.m.

Wheeling at Buffalo Grove, 7:30 p.m.

Maine South at Niles West, 7 p.m.

Maine West at Maine East, 7 p.m.

St. Viator at Marian Central, 7 p.m.

Boys swimming

Fenwick tri meet (St. Viator), 5:30 p.m.

Barrington at Rolling Meadows, 4:45 p.m. (EG pool)

Buffalo Grove at Fremd, 4:45 p.m.

Conant at Prospect, 4:45 p.m.

Elk Grove at Schaumburg, 4:45 p.m.

Hersey at Palatine, 4:45 p.m.

Wheeling at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Wrestling

Conant at Schaumburg, 7:30 p.m.

Elk Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.

Hersey at Prospect, 6 p.m.

Hoffman Estates at Barrington, 6 p.m.

Palatine at Fremd, 6 p.m.

Wheeling at Buffalo Grove, 6 p.m.

Maine East at Niles North, 6 p.m.

Niles West at Maine South, 6 p.m.

St. Ignatius quad (St. Viator), 5 p.m.

Girls basketball

Barrington at Hoffman Estates, 6 p.m.

Conant at Schaumburg, 6 p.m.

Elk Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.

Fremd at Palatine, 6 p.m.

Prospect at Hersey, 6 p.m.

Wheeling at Buffalo Grove, 6 p.m.

Christian Liberty at Lake Forest Academy, 6 p.m.

Maine East at Maine West, 2 p.m.

York at St. Viator, 7 p.m.

Girls gymnastics

Wheeling invitational (Hoffman Estates, Maine East, Maine West, 4 others), 6:30 p.m.

Saturday, december 7

Boys basketball

ACS/tournament (Schaumburg Christian), TBD

At Wheaton-Warrenville South

Schaumburg at Huntley, 1:30 p.m.

Other games

Fremd at Warren, 7 p.m.

Leyden at Elk Grove, 4:30 p.m.

Maine West at Buffalo Grove, 4:30 p.m.

Prospect at Lake Forest, 5:30 p.m.

Boys swimming

Barrington quad, D-10 a.m./S-1 p.m.

Maine East invitational (Leyden, Maine West), 9 a.m.

Niles West invitational (Buffalo Grove, Hoffman Estates, Schaumburg), 8 a.m.

Stevenson invitational (Fremd, Palatine, 12 others), D-8 a.m./S-1 p.m.

Maine East invitational (Elk Grove, Wheeling), 9 a.m.

Wrestling

Fenton invitational (Palatine), 9 a.m.

Fremd quad, 10 a.m.

Glenbard West quad (Hersey), 9 a.m.

Glenbrook North quad (Conant), 9 a.m.

Grant quad (Barrington), 9 a.m.

Hawk quad (Maine South), 9 a.m.

Leyden quad, 9 a.m.

Maine East quad, 9 a.m.

Maine West quad, 9 a.m.

Plainfield North, Wheeling, 9 a.m.

Plainfield South quad (Prospect, Schaumburg), 9 a.m.

Rockford invitational (Rolling Meadows), 9 a.m.

Streamwood triple dual (Hoffman Estates), 9 a.m.

Girls basketball

Fremd shootout

Marist vs. Lake Forest, 10:30 a.m.

Lake Zurich vs. Nazareth Academy, 11 a.m.

Benet Academy vs. Lincoln-Way West, 12:15 p.m.

Hersey vs. Bartlett, 12:45 p.m.

Montini Catholic vs. Maine West, 2 p.m.

Stockton vs. Hampshire, 2:30 p.m.

Evanston vs. Beaver Dam, 3:45 p.m.

Glenbard West vs. Carmel Catholic, 4:15 p.m.

Fremd vs. Crown Point (IN), 5:30 p.m.

New Trier vs. Mother McAuley, 6 p.m.

Kenwood Academy vs. Naperville North, 7 p.m.

Other games

Conant at Cary-Grove, 3 p.m.

Leyden at Willowbrook, 7:30 p.m.

St. Viator at Nazareth, 3:30 p.m.

Vernon Hills at Barrington, 6 p.m.

Girls bowling

Dundee-Crown invitational (Barrington), 9 a.m.

Fremd invitational (Buffalo Grove, Elk Grove, Hersey, Leyden, 16 others), 9 a.m. (Arlington Lanes)

Palatine invitational (Conant, Hoffman Estates, Prospect, Rolling Meadows, Schaumburg), 9 a.m. (Brunswick Zone, Deer Park)

Joliet invitational (Wheeling), 9 a.m. (Town and Country Lanes, Joliet)

Girls gymnastics

Glenbard West invitational (Conant, Fremd, Hersey), 10 a.m.

Rolling Meadows invitational (Barrington, Buffalo Grove, Conant, Elk Grove, Prospect, Schaumburg), 10 a.m.

Monday, december 9

Boys basketball

Buffalo Grove at Hoffman Estates, 7:30 p.m.

Hersey at Palatine, 7:30 p.m.

Girls basketball

Hoffman Estates at Glenbard North, 7 p.m.

IMSA at Christian Liberty, 6:30 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Buffalo Grove at Prospect, 4:45 p.m.

Conant vs. Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Elk Grove at Barrington, 4:45 p.m.

Fremd at Wheeling, 4:45 p.m.

Hersey vs. Palatine, 4:45 p.m.

Schaumburg at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Girls gymnastics

Hersey at Elk Grove, 6 p.m.

Prospect at Wheeling, 6:30 p.m.

tuesday, december 10

Boys basketball

Elk Grove at Barrington, 7:30 p.m.

Prospect at Conant, 7:30 P.m.

Rolling Meadows at Schaumburg, 7:30 p.m.

Wheeling at Fremd, 7:30 p.m.

IMSA at Christian Liberty, 7 p.m.

Leyden at Fenton, 7 p.m.

Maine East at New Trier, 6:30 p.m.

Maine South at Nazareth, 7 p.m.

Niles West at St. Viator, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Parkview Christian, 7 p.m.

Boys swimming

Addison Trail, Willowbrook at Maine West, 5 p.m.

Lane Tech vs. Hersey, 5 p.m. (Prospect pool)

Leyden at West Chicago, 5 p.m.

Girls basketball

Lake Zurich shootout

Buffalo Grove vs. Vernon Hills, 4:30 p.m. (Main Gym)

Lake Park vs. Hersey, 4:45 p.m. (Tonelli)

Hampshire vs. Lake Zurich, 5 p.m. (Field House)

Lake Forest vs. St. Charles North, 6 p.m. (Main Gym)

Wheaton North vs, Barrington, 6:15 p.m. (Tonelli)

Libertyville vs. Montini, 6:30 p.m. (Field House)

Nazareth Acad. vs. Carmel, 7:30 p.m. (Main Gym)

Plainfield Central vs. Rolling Meadows, 7:45 p.m. (Tonelli)

Mother McAuley vs. Fremd, 8 p.m. (Field House)

Others

Highland Park at Maine West, 7 p.m.

Hoffman Estates at Elk Grove, 7:30 p.m.

Maine South at Glenbrook North, 5:30 p.m.

Morton at Leyden, 6 p.m.

Palatine at Prospect, 7:30 p.m.

Schaumburg Christian at Parkview Christian, 4 p.m.

Girls bowling

Morton at Leyden, 4 p.m. (Stardust Bowl)

wednesday, december 11

Boys swimming

St. Viator invitational (Huntley, Jacobs, Notre Dame, Prospect, St. Francis), 5 p.m.

Girls basketball

Joliet Catholic at St. Viator, 7 p.m.

Maine East at Wheeling, 7:30 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Barrington at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Buffalo Grove vs. Conant, 4:45 p.m.

Fremd at Elk Grove, 4:45 p.m.

Hersey vs. Schaumburg, 4:45 p.m.

Hoffman Estates vs. Wheeling, 4:45 p.m.

Palatine vs. Prospect, 4:45 p.m.

Girls gymnastics

Barrington at Hoffman Estates, 6 p.m.

Conant at Palatine, 6 p.m.

Hersey at Schaumburg, 4:45 p.m.

Vernon Hills at Maine West, 5:30 p.m.

thursday, december 12

Wrestling

Buffalo Grove at Hersey, 6 p.m,

Leyden at Proviso West, 6 p.m.

Girls gymnastics

Buffalo Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.

Schaumburg at Fremd, 6 p.m.

Leyden at Hinsdale South, 6 p.m.

Maine East at Deerfield, 3:30 p.m.

Maine South at Glenbrook South, 5:30 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.