Lake County scoreboard for Friday, Oct. 18

 
Updated 10/19/2019 12:37 AM

Notice

Reporting scores:

                                                                                                                                                                                                                       
 

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Lake County office by emailing prepsports@dailyherald.com by 10 p.m.

Football

Friday's results

WAUCONDA 47, ROUND LAKE 27

Wauconda 12 14 14 7 --47

Round Lake 7 6 0 14 --27

SCORING PLAYS

Wauc --Husko, 8 run (kick failed).

RL -- Brown, 16 run (Lopez kick).

Wauc -- Jacobo, 22 pass from Bulgarelli (kick failed).

Wauc -- Jacobo, 20 pass from Bulgarelli (Husko kick).

RL -- Peterson, 19 pass from Castro (kick failed).

Wauc --. Bulgarelli, 1 run (Husko kick).

Wauc --McGuinn, 28 oass from Bulgarelli (Husko kick).

Wauc -- V. Bennett, 66 run (Husko kick).

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

RL -- Tovar, 2 run (Lopez kick).

Wauc -- V. Bennett, 38 run (Husko kick).

RL -- Brown, 19 run (Lopez kick).

WARREN 37, STEVENSON 0

Warren 0 14 16 7 --37

Stevenson 0 0 0 0 --0

SCORING PLAYS

Warr -- Gregeson, 23 interception return (Saul kick).

Warr -- Phillips, 20 pass from Jacobs (Saul kick).

Warr -- Safety, Crawley tackled in end zone.

Warr -- McLaughlin, 7 run (Saul kick).

Warr-- Childs, 5 run (Saul kick).

Warr -- Phillips, 24 pass from Jacobs (Saul kick).

ANTIOCH 10, LAKES 7

Antioch 0 0 3 7 --10

Lakes 7 0 0 0 --7

SCORING PLAYS

Lks-- Johnson, 1 run (Gheysen kick).

Ant -- Weir, 28 field goal..

                                                                                                                                                                                                                       
 

Ant -- Kutcher, 5 run (Weir kick).

GRAYSLAKE NORTH 20, GRANT 17

Grant 3 0 7 7 --17

Grayslake North 6 8 6 0 --20

BROTEHR RICE 32, CARMEL 3

Brother Rice 6 13 0 13 --32

Carmel 0 3 0 0 --3

LAKE ZURICH 34, MUNDELEIN 7

Lake Zurich 13 14 7 0 --34

Mundelein 0 0 0 7 --7

Other score

Libertyville 34, Lake Forest 10

Maine West 59, Vernon Hills 38

Upcoming events

TODAY

BOYS CROSS COUNTRY

NLCC meet at Wauconda

NSC meet at Lake Forest (West Campus), 2 p.m.

BOYS GOLF

Class 2A state meet at Weibring GC at Illinois State University, Normal

Class 3A state meet at The Den at Fox Creek GC, Bloomington

GIRLS GOLF

Class 2A state meet at Hickory Point GC, Decatur

GIRLS VOLLEYBALL

Plainfield Central invite (Stevenson), 8 a.m.

Grayslake North invite (Mundelein), 8:30 a.m.

Maine West invite (Carmel, Lake Zurich, Libertyville), 9 a.m.

Woodstock North invite (Grant), 9 a.m.

GIRLS SWIMMING

Stevenson relays (Mundelein), 11 a.m.

Warren invite (Libertyville), 1 p.m.

GIRLS CROSS COUNTRY

NLCC meet at Wauconda

NSC meet at Lake Forest (West Campus), 2:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Class 2A Stevenson sectional

Grant, Grayslake North, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein, Round Lake, Stevenson, Warren

Class 1A Antioch sectional

Antioch, Carmel, Grayslake Central, Lakes, Wauconda

Class 1A Vernon Hills sectional

Vernon Hills

MONDAY, OCT. 21

GIRLS VOLLEYBALL

Libertyville at Carmel, 6 p.m.

Stevenson at Palatine, 6 p.m.

Mundelein at Grant, 6 p.m.

Wheaton North at Lake Zurich, 6 p.m.

Round Lake at Woodstock, 6 p.m.

TUESDAY, OCT. 22

BOYS SOCCER

Class 3A Rolling Meadows regional semifinals

(3) Round Lake vs. (15) Rolling Meadows, 5 p.m.

(6) Warren vs. (11) Hersey, 7 p.m.

Class 3A Palatine regional semifinals

(1) Libertyville vs. (17) Waukegan/(16) Palatine, 4:30 p.m.

(8) Mundelein vs. (9) Highland Park, 6:30 p.m.

Class 3A Stevenson regional semifinals

(4) Fremd vs. (13) Lake Zurich, 6 p.m.

BOYS CROSS COUNTRY

Prospect invite (Antioch), 4:30 p.m.

GIRLS CROSS COUNTRY

Prospect invite (Antioch),4:30 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Carmel at Marian Central, 6:15 p.m.

Maine East at Vernon Hills, 6 p.m.

Johnsburg at Grant, 6 p.m.

Woodstock at Grayslake Central, 6 p.m.

Woodstock North at Grayslake North, 6 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 23

BOYS SOCCER

Class 3A Stevenson regional semifinals

(5) Zion-Benton vs. (12) Stevenson, 6 p.m.

Class 2A Deerfield regional semifinals

(2) Carmel vs. (9) North Chicago/(8) Deerfield, 4:30 p.m.

(3) Grayslake Central vs. (6) Vernon Hills, 6:30 p.m.

Class 2A Grayslake North regional semifinals

(1) Lakes vs. (7) Antioch, 4:30 p.m.

(4) Wauconda vs. (5) Grayslake North, 6:30 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Antioch at Wauconda, 6 p.m.

Stevenson at Lake Forest, 6 p.m.

Mundelein at Warren, 6 p.m.

Waukegan at Lake Zurich, 6 p.m.

Zion-Benton at Libertyville, 6 p.m.

North Chicago at Round Lake, 6 p.m.

THURSDAY, OCT. 24

GIRLS SWIMMING

Zion-Benton at Libertyville, 5 p.m.

Stevenson at Lake Forest, 5 p.m.

Mundelein at Warren, 5 p.m.

GIRLS TENNIS

state meet

GIRLS VOLLEYBALL

Libertyville at Stevenson, 5:30 p.m.

Highland Park at Vernon Hills, 6 p.m.

Grayslake North at Lakes, 6 p.m.

FRIDAY, OCT. 25

FOOTBALL

Vernon Hills at Maine East, 7 p.m.

Wauconda at Grant, 7 p.m.

Grayslake North at Grayslake Central, 7:15 p.m.

North Chicago at Antioch, 7:15 p.m.

Lakes at Round Lake, 7:15 p.m.

Carmel at St. Viator, 7:30 p.m.

Mundelein at Warren, 7:30 p.m.

Waukegan at Lake Zurich, 7:30 p.m.

Zion-Benton at Libertyville, 7:30 p.m.

Stevenson at Lake Forest, 7:30 p.m.

BOYS SOCCER

Class 3A Rolling Meadows regional final

6:30 p.m.

Class 3A Palatine regional final

3 p.m.

Class 3A Stevenson regional final

5 p.m.

GIRLS TENNIS

state meet

GIRLS VOLLEYBALL

Lake Park invite (Warren), 4:30 p.m.

Vernon Hills quad, 5 p.m.

SATURDAY, OCT. 26

BOYS SOCCER

Class 2A Deerfield regional final

3 p.m.

Class 2A Grayslake North regional final

3 p.m.

BOYS CROSS COUNTRY

IHSA regionals, TBD

GIRLS TENNIS

state meet

GIRLS CROSS COUNTRY

IHSA regionals, TBD

GIRLS VOLLEYBALL

Lake Park invite (Warren), 9 a.m.

GIRLS SWIMMING

Deerfield invite (Stevenson), 1 p.m.

Highland Park invite (Mundelein), 1 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.