Cook County scoreboard for Friday, Oct. 11

 
Updated 10/12/2019 12:14 AM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Football

Friday's results

ELK GROVE 56, WHEELING 33

Elk Grove 7 14 14 21 --56

Wheeling 0 13 13 7 --33

SCORING PLAYS

EG -- Ridge, 11 run (Sandoval kick).

W -- Mitroi, 13 pass from Hembd (Lopez kick).

W -- Hembd, 10 run (kick failed).

EG -- Ridge, 4 run (Sandoval kick).

EG -- Ridge, 23 run (Sandoval kick).

EG -- Ridge, 10 run (Sandoval kick).

W -- Ufir, 1 run (run failed).

W -- Ufir, 30 pass from Hembd (Lopez kick).

EG -- Matos, 37 pass from Janczak (Sandoval kick).

W -- Ufir, 6 run (Lopez kick).

EG -- Ridge, 1 run (Sandoval kick).

EG -- Ridge, 8 run (Sandoval kick).

EG -- Ridge, 43 run (Sandoval kick).

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

FREMD 14, BARRINGTON 0

Barrington 0 0 0 0 -- 0

Fremd 7 0 7 0 --14

SCORING PLAYS

F -- A.Saxe, 8 run (Dib kick).

F -- Hipchen, 16 pass from R.Saxe (Dib kick).

HERSEY 42, BUFFALO GROVE 14

Hersey 7 14 7 14 --42

Buffalo Grove 0 7 7 0 --14

SCORING PLAYS

H -- Vanstaalduinen, 17 pass from Hansen (McCall kick).

H -- Clawson, 41 pass from Hansen (McCall kick).

BG -- A.Anderson, 6 run (Gerhardt kick).

H -- Hansen, 1 run (McCall kick).

BG -- Oberman, 1 run (Gerhardt kick).

H -- Clawson, 74 kick off return (McCall kick).

H -- Vanstaalduinen, 50 pass from Hansen (McCall kick).

H -- Hansen, 1 run (McCall kick).

                                                                                                                                                                                                                       
 

Palatine 21, hoffman estates 0

Hoffman Estates 0 0 0 0 -- 0

Palatine 0 0 14 7 --21

SCORING PLAYS

P -- Popovic, 19 pass from Ayala (kick failed).

P -- Todd, 14 pass from Ayala (Harris pass from Ayala).

P -- Ayala, 1 run (Runge kick).

ROLLING MEADOWS 35, PROSPECT 14

Rolling Meadows 21 1 7 7 --35

Prospect 0 0 7 7 --14

SCORING PLAYS

RM -- DiVito, 4 pass from Schiller (Fallon kick).

RM -- Sobkowicz, 27 pass from Schiller (Fallon kick).

RM -- Schmidt, 1 run (Fallon kick).

RM -- Oseni, 72 run (Fallon kick).

P -- Marx, 43 pass from Moeller (Siciliano kick).

RM -- Wilson, 24 run (Fallon kick).

P -- Splinter, 20 pass from Moeller (Siciliano kick).

Other area results

Schaumburg 10, Conant 7

Leyden 25, Addison Trail 6

Maine West 47, Maine East 6

Maine South 40, Glenbrook North 10

St. Viator 10, Marmion 14

Friday's scores

ALAH 44, Sangamon Valley/Tri-City Co-op 13

Abingdon 28, Lewistown 0

Aledo (Mercer County) 16, Monmouth United 0

Andrew 33, Lincoln Way Central 21

Annawan/Wethersfield (FB Coop) 40, Mid-County Coop 0

Annawan/Wethersfield (FB Coop) 40, ROWVA/Galva/Williamsfield Co-op 0

Antioch 34, Round Lake 6

Arcola 62, Tri-County 20

Argenta-Oreana 58, Decatur Lutheran/Decatur Christian Co-op 28

Auburn 61, Riverton 7

Aurora (East) 46, West Chicago 24

Bartlett 39, Larkin 10

Beardstown 43, Jacksonville Routt 14

Beardstown 43, Routt Catholic/Westfair Christian Academy Co-op 14

Belleville East 17, Alton 7

Benton 43, Massac County 20

Bethalto Civic Memorial 34, Waterloo 14

Biggsville West Central 18, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 8

Bismarck-Henning 35, Fithian Oakwood 6

Bloomington Central Catholic 28, Rantoul 14

Bogan 10, Maria 8

Bolingbrook 34, Sandburg 13

Bradley-Bourbonnais 37, Stagg 0

Breese Mater Dei 49, Granite City 14

Byron 41, Rockford Lutheran 6

Cahokia 60, Mount Vernon 7

Calhoun/Brussels Co-op 26, Winchester (West Central) 7

Camp Point Central 32, Unity/Seymour Co-op 28

Carbondale 50, Belleville (Althoff Catholic) 21

Carlinville 40, Hillsboro 8

Carmi White County 20, Johnston City 12

Carrollton 44, Pleasant Hill [P.H.-Western Coop] 12

Carterville 34, Sparta 16

Cary-Grove 16, Algonquin (Jacobs) 6

Casey-Westfield 55, S. Newton, Ind. 14

Cerro Gordo-Bement Coop 34, Blue Ridge 12

Chatham Glenwood 48, Normal University 0

Chester 41, Sesser-Valier-Waltonville 20

Chicago (C. Military Academy-Bronzeville) 25, Clemente 0

Chicago (Hansberry College Prep) High School 22, Kelly 0

Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 16, Brooks Acad. 14

Chicago Christian 42, Chicago (Christ the King) 0

Chicago Mt. Carmel 28, De La Salle 21

Chicago Sullivan 18, Kennedy 12

Christopher-Ziegler-Royalton 21, Eldorado 10

Clifton Central 29, Paxton-Buckley-Loda 14

Coal City 36, Lisle 7

Columbia 56, Breese Central 18

Crete-Monee 44, Thornwood 12

Crystal Lake Central 28, Dundee-Crown 7

Crystal Lake South 14, McHenry 7

Curie 66, Chicago (Solorio Academy) 6

Dakota 20, Galena 12

DeKalb 49, Naperville North 19

Decatur MacArthur 40, Springfield Lanphier 7

Deerfield 23, Vernon Hills 20

Downers North 14, Oak Park River Forest 7

Downers South 40, Berwyn-Cicero Morton 6

Downs Tri-Valley 27, Heyworth 20

DuQuoin 49, Anna-Jonesboro 20

Dunlap 38, Bartonville (Limestone) 26

Durand/Pecatonica 28, East Dubuque 8

Dwight-Gardner South Wilmington Coop 45, Gilman Iroquois West 13

East Alton-Wood River 66, South Fork/Edinburg/Morrisonville Co-op 6

Edwardsville 40, Belleville West 14

Effingham 48, Taylorville 6

Elgin 48, Bensenville (Fenton) 7

Elk Grove 56, Wheeling 33

Elmwood Park 49, Guerin 18

Eureka-Roanoke-Benson 41, Tremont 6

Evergreen Park 19, Blue Island Eisenhower 18

Fairbury Prairie Central 48, Stanford Olympia 7

Fairfield 47, Edwards County 3

Farmington 61, Elmwood-Brimfield 6

Farmington Central 61, Elmwood-Brimfield 6

Fenwick 17, St. Patrick 9

Fieldcrest 43, Colfax Ridgeview (co-op) 0

Fisher 30, Deer Creek-Mackinaw 26

Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 52, Champaign Judah Christian 7

Flora 7, Newton 0

Foreman 22, Chicago Academy 16

Freeburg 42, Trenton Wesclin 0

Freeport (Aquin) 48, Ashton-Franklin Center 14

Freeport 28, Rockford East 14

Fremd 14, Barrington 0

Fulton 36, Riverdale 12

Galesburg 36, East Moline United 34

Genoa (Genoa-Kingston) 35, Dixon 12

Georgetown-Ridge Farm 28, Momence 23

Gibson City-Melvin-Sibley 42, LeRoy 0

Glenbard East 28, Streamwood 0

Glenbard North 33, St. Charles North 14

Glenbard West 42, Lyons 0

Glenbrook South 70, Niles West 8

Grayslake North 48, Wauconda 24

Greenfield-Northwestern 47, North Greene 0

Greenville 27, Staunton 0

Gurnee Warren 24, Lake Zurich 3

Hall 35, Sherrard 0

Herrin 42, West Frankfort 20

Herscher 16, Streator 9

Hersey 42, Buffalo Grove 14

Highland 21, Triad 7

Highland Park 57, Niles North 25

Highland, Mo. 40, Warsaw West Hancock 12

Hillcrest 41, Tinley Park 0

Hinsdale Central 49, Proviso West 6

Homewood-Flossmoor 35, Lincoln Way West 0

Hononegah 21, Belvidere 0

Hope Academy 54, Chicago (CICS Chicago Quest) 0

Huntley 56, Hampshire 0

IC Catholic 41, St. Edward 0

Illini West (Carthage) 40, Astoria (Table Grove VIT) 16

Illini West (Carthage) 40, Astoria/VIT Co-op 16

Illinois Valley Central 33, St. Joseph-Ogden 12

Jacksonville 55, Springfield Southeast 41

Johnsburg 29, Harvard 20

Joliet Catholic 42, Carmel 14

Kaneland 61, Ottawa 7

Kankakee (McNamara) 44, Aurora Christian 34

Kankakee 42, Chicago Heights (Bloom Twp.) 0

Kirkland Hiawatha 55, Walther Christian Academy 0

Knoxville 46, El Paso-Gridley 14

Lake Forest 26, Zion Benton 0

Lakes Community 47, Grayslake Central 13

Lanark (Eastland)-Pearl City 27, Amboy-LaMoille 6

Lanark Eastland 27, Amboy-LaMoille 6

Lemont 49, Shepard 7

Lena-Winslow 46, Forreston 14

Leyden 25, Addison Trail 6

Libertyville 29, Mundelein 7

Lincoln-Way East 45, Lockport 7

Machesney Park Harlem 15, Belvidere North 9

Mahomet-Seymour 20, Charleston 12

Maine South 40, Glenbrook North 10

Maine West 47, Maine East 6

Manteno 14, Peotone 7

Marengo 34, Woodstock 6

Marion 44, Centralia 7

Marmion 14, St. Viator 10

Maroa-Forsyth 21, Athens 7

Marshall 52, Red Hill 20

Mascoutah 48, Jerseyville Jersey 28

Mattoon 26, Collinsville 20

Minooka 19, Yorkville 10

Monmouth-Roseville 20, St. Bede 0

Monticello 59, Pontiac 7

Montini 2, Westchester St. Joseph 0

Morgan Park 30, Raby 0

Morris 13, LaSalle-Peru 0

Morrison 26, Erie/Prophetstown 0

Morton 54, East Peoria 20

Moweaqua Central A&M 42, Clinton 6

Mt. Sterling (Brown County) 48, Triopia/Meredosia-Chambersburg/Virginia Co-op 6

Mt. Zion 43, Lincoln 7

Murphysboro/Elverado 49, Harrisburg 7

Naperville Central 28, Waubonsie Valley 14

Naperville Neuqua Valley 43, Metea Valley 21

Nashville 47, Pinckneyville 7

Nashville 47, Pinckneyville 7

Nazareth 39, Marist 29

New Trier 31, Evanston Township 7

Nokomis 55, Martinsville 0

Normal Community 22, Danville 19

Normal West 35, Peoria Manual 6

North Boone 48, Rock Falls 12

North Chicago 13, Grant 12

North-Mac 36, Pleasant Plains 14

Oak Lawn Richards 47, Oak Lawn Community 0

Oswego 14, Oswego East 3

Ottawa Marquette 49, South Beloit 12

Palatine 21, Hoffman Estates 0

Pana 61, Litchfield 6

Paris 17, Olney (Richland County) 14

Payton 56, Schurz 0

Pekin 35, Metamora 14

Peoria (H.S.) 64, Champaign Central 27

Petersburg PORTA 29, Pittsfield 14

Phillips 52, Chicago (Lane) 0

Plainfield Central 16, Romeoville 13

Plainfield North 30, Aurora (West Aurora) 14

Plainfield South 33, Plainfield East 20

Polo 44, Lake Forest Academy 0

Porta-Ashland-Chandlerville Central 29, Pittsfield-Griggsville-Perry 14

Prairie Ridge 56, Burlington Central 16

Princeton 49, Kewanee 7

Princeville 31, Stark County 13

Proviso East 8, Hinsdale South 7

Quincy Notre Dame 40, Macomb 14

Red Bud 38, Brentwood, Mo. 12

Rich East 33, Rich Central 20

Richmond-Burton 49, Woodstock North 0

Richwoods 43, Urbana 20

River Ridge 52, Hoopeston/Armstrong/Schlarman Co-op 34

Robinson 37, Lawrenceville 0

Rochester 69, Springfield 27

Rock Island 14, Geneseo 13

Rock Island Alleman 28, Quincy 21

Rockford Auburn 26, Rockford Jefferson 22

Rockford Boylan 64, Rockford Guilford 6

Rockridge 36, Bureau Valley 20

Rolling Meadows 35, Prospect 14

Roxana 30, Gillespie 16

Rushville-Industry 48, Havana 43

Rushville-Industry 48, Havana-Midwest Central Coop 43

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 68, Eisenhower 32

Salem 59, Carlyle 10

Sandwich 36, Plano 7

Schaumburg 10, Conant 7

Seneca 20, Watseka (coop) 0

Shelbyville 37, Macon Meridian 21

Simeon 48, Hubbard 0

South Elgin 63, Glenbard South 0

St. Charles East 30, Batavia 29

St. Francis 59, Riverside-Brookfield 13

St. Ignatius 24, Woodstock Marian 13

St. Laurence 21, Brother Rice 10

St. Rita 55, Marian Catholic (Chicago Heights) 7

Sterling 53, Moline 26

Stillman Valley 44, Mendota 6

Sycamore 42, Rochelle 6

Thornridge 26, Champaign Centennial 18

Thornton Fractional North 40, Oak Forest 36

Thornton Fractional South 40, Bremen 32

Tolono Unity 42, Champaign St. Thomas More 30

Tuscola 40, Warrensburg-Latham 7

Vandalia 46, Piasa Southwestern 0

Villa Grove-Heritage Coop 14, Cumberland 10

Vincennes, Ind. 14, Mt. Carmel 6

Washington 35, Canton 7

West Carroll 22, Milledgeville 0

West Prairie-Bushnell-Prairie Coop 20, Peoria Heights-Quest Charter Coop 14

Westmont 21, Ridgewood 0

Westville 41, Palestine-Hutsonville 6

Wheaton Academy 26, Aurora Central Catholic 6

Wheaton North 21, Geneva 0

Wheaton Warrenville South 27, Lake Park 7

Whitney Young 15, Von Steuben 14

Williamsville 46, New Berlin 7

Willowbrook 35, York 21

Wilmington 47, Reed-Custer 0

Winnebago 35, Oregon 14

^POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Argo vs. Reavis, ppd. to Oct 12th.

Girls golf

Thursday's results

CLASS 1A

Nazareth regional

At Willow Crest, Oak Brook

TEAM SCORES

St. Viator 360, Latin 362, Nazareth Acad. 396, Wheaton Acad. 428, Resurrection 436, Montini 438, Trinity 438, Regina Dominican 445, Westmont 480, St. Edward 556, De La Salle 605.

Advancing teams

St. Viator -- C.Reisinger 76, Klosterman 92, A.Reisinger 96, Doherty 96, Hunt 105, Van Bergen 112.

Latin -- Lucan 89, Coleman 90, Rose 90, Deeney 93, Hill 93, Reichl 94.

Nazareth Acad. -- Teglia 87, Smith 94, Hasan 100, Milam 115, Verburgt 119, Vahl 121.

individual results

Medalist -- Cate Reisinger (StV) 76.

Advancing individuals -- Sheirok (Trn) 85, Cassells (Lisle) 91, Gray (North Shore Country Day 92, Burnett (StE) 97, Seifert (Reg) 100, Malausky (Res) 100, Semerau (Harvest Christian) 100, Bukovsky (Mon) 102, Boxell (Wst) 102, Kelly (WhAc) 102.

Girls volleyball

Friday's results

Glenbrook North invitational

TEAM SCORES

Buffalo Grove d. Deerfield 25-22, 18-25, 25-12

Loyola d. Buffalo Grove 25-12, 25-22

Evanston d. Buffalo Grove 25-18, 25-13

West Aurora d. Loyola Acad. 25-8, 25-7

West Aurora d. Rolling Meadows 25-15, 25-11

Huntley invitational

TEAM SCORES

Belvidere North d. Jacobs 25-19, 25-11

Belvidere North d. Harvest Christian Acad. 25-12, 25-16

Huntley d. Freeport 25-7, 25-11

Other area results

Schaumburg Christian d. Elgin Acad. 25-15, 25-23

Vernon Hills d. Maine West 21-25. 25-18, 25-21

Upcoming events

today

Boys cross country

Elmwood Park invitational (Leyden), 9 a.m.

NAC Championships at Harvest (Christian Liberty), 9 a.m.

Rich Central invitational (Palatine), 8 a.m.

Sterling invitational (Conant, Schaumburg), 9 a.m. (Woodlawn Ac./Hoover Pk.)

Wheeling invitational (Barrington, Fremd, Hersey, Maine East, Maine West, Rolling Meadows, St. Viator, 12 others), 9 a.m. (Heritage Pk.)

Boys soccer

Jacksonville invitational (Maine South), 11:30 a.m./2:30 p.m.

Conant at Lake Park, 12 p.m. (East)

Hoffman Estates at Wheaton Warrenville South, 2 p.m.

Leyden at Round Lake, 12:30 p.m.

Marist at St. Viator, 12 p..m.

Palatine at Lake Zurich, 2 p.m.

Proviso West at Elk Grove, 12 p.m.

Wheaton North at Schaumburg, 11 a.m.

Girls cross country

Elmwood Park invitationl (Leyden), 9 a.m.

NAC championships, 9 a.m. (at Harvest)

West Aurora invitational (Conant, Fremd), 8:30 a.m.

Wheeling invitational (Barrington, Maine East, Maine West, Rolling Meadows, Schaumburg, St. Viator, 11 others), 9 a.m. (Heritage Pk.)

Girls swimming

Barrington invitational, D-8:30 a.m./S-1 p.m.

Conant invitational (Hersey, Hoffman Estates, Schaumburg, 4 others), D-8:30 a.m./S-12 p.m.

Glenbrook South diving invitational (Conant), 9 a.m.

Naperville North invitational (Fremd), 10 a.m.

Wheeling invitational (4 others), 8:15 a.m.

Girls tennis

Mid-Suburban League meet at Elk Grove, 8 a.m.

Central Subarban League meet at Niles West, 8 a.m.

West Suburban Gold conference meet, TBA

Girls volleyball

Antioch invitational (Palatine, 6 others), 9 a.m.

Elk Grove invitational, 8:30 a.m.

Glenbrook North invitational (Buffalo Grove, Maine South,

Rolling Meadows), 9 a.m.

Huntley invitational (Barrington), 9 a.m.

Schaumburg invitational (St, Viator, 6 others), 8:30 a.m.

Monday, october 14

Boys golf

St. Viator at Class 2A Burlington Central sectional at Whisper Creek, Huntley

Class 3A DeKalb sectional at Kishwaukee Country Club

Class 3A Glenbrook North sectional at Sportsman's Golf Course, Northbrook

Girls golf

Class 2A Conant, Rolling Meadows at Hoffman Estates sectional at Bridges of Poplar Creek

Class 2A Barrington, Prospect at Prospect sectional at Mount Prospect Golf Course

Girls tennis

Mid-Suburban League meet at Elk Grove, 12 p.m.

Girls volleyball

Elgin Ac. at Christian Liberty, 6 p.m.

tuesday, october 15

Boys soccer

Mid-Suburban League crossover games, 4:45 p.m. (TBA)

Leyden at Morton, 7 p.m.

Woodstock at St. Viator, 4:45 p.m.

Girls swimming

Prospect at St. Viator, 4:30 p.m.

Girls tennis

Fremd at Glenbrook North, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Barrington at Palatine, 6 p.m.

Buffalo Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.

Hoffman Estates at Conant, 6 p.m.

Prospect at Elk Grove, 6 p.m.

Schaumburg at Fremd, 6 p.m.

Wheeling at Hersey, 6 p.m.

Leyden at Morton, 5:30 p.m.

Joliet Ac. at St. Viator, 6:15 p.m.

Maine South at Niles West, 6 p.m.

Yorkville Christian at Schaumburg Christian, 4:30 p.m.

wednesday, october 16

Boys soccer

Class 1A Cristo Rey St. Martin regional

Game 3) Christian Liberty vs. Cristo Rey St. Martin, 7 p.m.

Girls volleyball

Christian Liberty at Lake Forest Ac., 6 p.m.

Leyden at Elmwood Park, 5:30 p.m.

Maine East at Maine West, 6 p.m.

St. Viator at Chicago Latin, 5:30 p.m.

thursday, october 17

Boys soccer

Mid-Suburban League championship at Barrington, 7 p.m.

Von Steuben at Maine West, 7 p.m.

Wheaton North at Leyden, 6:30 p.m.

Girls swimming

Fremd at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Hersey at Elk Grove, 4:45 p.m.

Palatine at Conant, 4:45 p.m.

Rolling Meadows at Buffalo Grove, 4:45 p.m.

Schuaumburg at Barrington, 5 p.m.

Wheeling at Prospect, 4:45 p.m.

Downers Grove South at Leyden, 5 p.m.

Vernon Hills at Maine West, 5 p.m.

Girls volleyball

Conant at Palatine, 6 p.m.

Elk Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.

Fremd at Barrington, 6 p.m.

Hersey at Buffalo Grove, 6 p.m.

Hoffman Estates at Schaumburg, 6 p.m.

Prospect at Wheeling, 6 p.m.

Maine South at Evanston, 6 p.m.

FRIday, october 18

Football

Barrington at Hoffman Estates, 7:30 p.m.

Buffalo Grove at Prospect, 7 p.m.

Fremd at Conant, 7:30 p.m.

Hersey at Elk Grove, 7:30 p.m.

Palatine at Schaumburg, 7:30 p.m.

Wheeling at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Downers Grove South at Leyden, 7:30 p.m.

Glenbrook South at Maine South, 7 p.m.

Maine East at Niles North, 7 p.m.

Maine West at Vernon Hills, 7 p.m.

Mount Carmel at St. Viator, 7:30 p.m. (Forest View)

Boys golf

IHSA State meet at The Den at Fox Creek Golf Course, Bloomington, TBA

Boys soccer

Benet Ac. at St. Viator, 4:30 p.m.

Girls golf

IHSA state meet at Hickory Point G.C., Decatur, TBA

Girls swimming

Evanston at Maine South, 5:30 p.m.

Maine East at Niles North, 5 p.m.

Girls tennis

IHSA Sectionals

Girls volleyball
Glenbard East invitational (Schaumburg)

Barrington vs. Normal, 5 p.m.

Maine West invitational (Conant, Hersey, Hoffman Estates, Maine East, Maine South, Palatine, Prospect, Wheeling), 5 p.m.

Christian Liberty at Woodlands Ac., 6 p.m.

Schaumburg Christian at Willows Ac., 6 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.