Lake County scoreboard for Thursday, Oct.10

 
Updated 10/10/2019 10:12 PM

Notice

Reporting scores:

                                                                                                                                                                                                                       
 

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Lake County office by emailing prepsports@dailyherald.com by 10 p.m.

Football

On the air

WRLR Broadcast Football Schedule

Games can be heard on WRLR 98.3 FM, WRLR.FM, WRLR Google App, or on the Tune-in Radio App (WRLR)

Week 7 -- Friday, Oct. 11: North Chicago at Grant, 6:45 p.m. pregame/7:15 kickoff

Week 8 -- Friday, Oct. 18: Antioch at Lakes, 6:45 p.m. pregame/7:15 kickoff

Boys soccer

Thursday's results

WARREN 5, TREMPER 0

Warren 1 4 -- 5

Tremper 0 0 -- 0

Warren -- Medina (Luna), Shah, Schoenbrunn, Martinez (Strauss), Morales.

Goalkeepers -- Warr: Diana, Cardinas, Ocampo.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

ANTIOCH 2, WAUCONDA

Antioch 1 1 -- 2

Wauconda 2 0 -- 2

Antioch -- goals: Pinto, Jurinek; assists: Lynn, Aguayo.

LAKES 3, GRAYSLAKE NORTH 2

Grayslake North 1 1 -- 2

Lakes 1 2 -- 3

Grayslake North -- Cordova (Pacholec), Holevas.

Goalkeepers -- GN: Burger (6 saves).

GRAYSLAKE CENTRAL 4, GRANT 1

Grayslake Central 1 3 -- 4

Grant 0 1 -- 1

Grayslake Central -- Mar. Marynevych (Ramsey), Dan. Marynevych (Ramsey), Hinestrosa (Ramsey), Mar. Marynevych (Rohlfing).

Goalkeepers -- GC: Piggott (4 saves).

VERNON HILLS 1. GLENBROOK SOUTH 0

Glenbrook South 0 0 -- 0

Vernon Hills 0 1 -- 1

Vernon Hills -- Chaires (Aguilar).

                                                                                                                                                                                                                       
 

Goalkeepers -- VH: Martinez (8 saves)

LIBERTYVILLE 2, CARMEL 1

Libertyville 1 1 -- 2

Carmel 0 1 -- 1

Libertyville -- Graham, Reilly

Other score

Zion-Benton 3, Mundelein 1

Girls volleyball

Thursday's results

WAUCONDA D. NORTH CHICAGO 25-15, 25-7

Serving -- Wauc: Acosta (6 aces) Lemay (4 aces); Attacking -- Wauc: Deaver (4 kills), Naylor (3 kills), E. Johnson (3 kills), Zoltowska (3 kills); Setting -- Wauc: Aldrich (10 assists), Acosta (6 assists); Digging -- Wauc: Miller 6, Aldrich 2, Bierdz 2.

GRAYSLAKE NORTH D. GRANT 25-23 23-25 25-14

Serving -- Grt: Linbo (1 ace); Attacking -- GN: Pozezinski (10 kills); Grt: Linbo (9 kills), Palladino (8 kills); Setting -- GN: Deip (15 assists), Cunningham (10 assists); Grt: Olszowka (28 assists); Digging -- GN: Baker 15, Pozezinski 12; Grt: Levy 18; Blocking -- GN: Gerzel 4; Grt: Linbo 5.

CARMEL D. WAUKEGAN 25-14, 25-19

Serving -- Carm: Hakverson (3 aces), Mainzer (2 aces); Attacking -- Carm: Farris (6 kills), Ca. Shrofe (6 kills); Setting -- Carm: Halverson (13 assists). Ju. Shrofe (4 assists); Digging -- Carm: Ogurek 8, DiBartolo 6; Blocking -- Carm: Mainzer 4, Halverson 1.

Girls golf

Thursday's results

Class 2A Lake Forest regional

At Deerpath GC

TEAM SCORES

Lake Forest 344, Carmel 365, Libertyville 369, Vernon Hills 369, Warren 381, Mundelein 382, Antioch 402, Lakes 404, Grayslake North 412, Waukegan 509

medalist

Stephens (Carmel) 77

ADVANCING INDIVIDUALS

Schulman (VH) 77, Bornhorst (Warr) 87, Shanahan (Mund) 88, King (VH) 91, Forster (Mund) 93, Altenhoff (Mund) 93, Chavez (Lks) 94, Iyer (Warr) 95, Roberts (Ant) 96, Bornhorst (Warr) 96

ADVANCING TEAMS

Lake Forest -- Carlson 80, Martino 86, Rogers 89, Stevenson 89, Lyon 96, Poulton 100.

Carmel -- Stephens 77, Curley 89, Kosobucki 93, Cappelle 106, Crow 107, McKenna 112.

Libertyville -- DeBruler 80, McAuliffe 92, Fields 98, Marsden 99, Simpson 101, Hill 106.

Class 2A Buffalo Grove regional

At Buffalo Grove

TEAM SCORES

Stevenson 304, Barrington 311, Prospect 340, Deerfield 357, Highland Park 362, Fremd 370, Buffalo Grove 376, Hersey 386, Palatine 426, Wheeling 448

medalist

Rohwedder (Wheeling) 69

ADVANCING INDIVIDUALS

Rohwedder (Whe) 69, Baddeley (Dfld) 80, Schwenk (HP) 80, Liu (Fre) 82, Kovitz (HP) 85, Ruterschmidt (BG) 86, Prigge (Fre) 90, Saric (Dfld) 90, Ohr (Her) 91, Patel (Her) 91

ADVANCING TEAMS

Stevenson -- Zhuang 73, Santos 76, Duan 77, Bail 78, Dong 80, Yoo 87.

Barrington -- Janess (74), Smith 75, Sulkar 81, Denison 81, Salle 87, Chen 88.

Prospect -- Kavanagh 77, Preissing 86, Peshek 88, Accardi 89, Arzbaecher 93, Dini 94.

Class 2A Machesney Park Harlem regional

At Atwood Homewood GC

TEAM SCORES

Rockford Guilford 342, Lake Zurich 359, Crystal Lake Central 360, McHenry 373, Harlem 393, Hononegah 394, Prairie Ridge 403, Belvidere 405, Wauconda 414, Gran 499

medalist

Kayla Sayyalinh (Rockford Guilford) 73

ADVANCING INDIVIDUALS

Stovall (Har) 80, Young (Har) 82, Fergus (McH) 84, Currie (McH) 87, Tucker (PR) 93, Walberg (Belv) 94, Nelson (Belv) 94, Markley (Hon) 96, Day (Hon) 97, Romer (Wauc) 98

ADVANCING TEAMS

Rockford Guilford-- Kay. Sayyalinh 73, Kate. Sayyalinh 73, Doherty 88, Villagomez 108, Homb 112, Vosberg 113.

Lake Zurich -- Hogan 85, Pouyat 87, Watt 91, Chung 96, Kee 98, Kaminsky 100.

Crystal Lake Central -- Lyne 80, Petersen 81, Greeley 99, Rubsam 100, Maag 105, Runge 124.

Upcoming events

TODAY

FOOTBALL

Vernon Hills at Deerfield, 7 p.m.

Round Lake at Antioch, 7:15 p.m.

North Chicago at Grant, 7:15 p.m.

Lakes at Grayslake Central, 7:15 p.m.

Grayslake North at Wauconda, 7:15 p.m.

Carmel at Joliet Catholic, 7:30 p.m.

Warren at Lake Zurich, 7:30 p.m.

Mundelein at Libertyville, 7:30 p.m.

GIRLS TENNIS

NSC meet, 1 p.m.

CSL meet, 3 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

New Trier invite (Stevenson), 5 p.m.

Vernon Hills at Maine West, 6 p.m.

Antioch at Mundelein, 6 p.m.

SATURDAY, OCT. 12

FOOTBALL

Stevenson at Waukegan, 1:30 p.m.

BOYS SOCCER

Nazareth at Carmel, 10 a.m.

Grant at Crystal Lake South, 10 a.m.

Niles North at Grayslake North, 11 a.m.

Palatine at Lake Zurich, 2 p.m.

Lakes at McHenry, 10 a.m.

Libertyville vs. TBA at Bradley U., 2:30 p.m.

BOYS CROSS COUNTRY

Wheeling invite (Antioch, Lake Zurich, Libertyville), 9 a.m.

GIRLS TENNIS

NSC meet at Lake Forest/VHAC, 8 a.m.

CSL meet at Maine East, 8:30 a.m.

GIRLS CROSS COUNTRY

Wheeling invite (Antioch, Lake Zurich, Libertyville ), 9 a.m.

GIRLS SWIMMING

Conant invite (Stevenson, Warren), 8:30 a.m.

Glenbrook South invite (Vernon Hills), 9 a.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Glenbrook North invite (Wauconda), 9 a.m.

Schaumburg invite (Grant, Grayslake Central), 8:30 a.m.

Glenbrook North invite (Stevenson), 9 a.m.

Antioch invite (Lakes), 9 a.m.

Richmond-Burton invite (Round Lake), 9 a.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.