Fox Valley scoreboard for Tuesday, Oct. 8

 
Updated 10/8/2019 10:35 PM

Notice

To report scores:

                                                                                                                                                                                                                       
 

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Fox Valley office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

Football

AP Top Ten

Here are the latest rankings of Illinois high school football teams in each class, according to an Associated Press panel of sports writers:

Class 8A

School W-L Pts Prv

1. Lincoln-Way E. (11) (6-0) 110 1

2. Warren (6-0) 80 2

3. Loyola (4-2) 76 4

4. Niles Notre Dame (6-0) 71 5

5. Hinsdale Central (6-0) 58 3

6. Home-Flossmoor (5-1) 57 6

7. Neuqua Valley (5-1) 55 8

8. Minooka (6-0) 40 7

9. Oswego (6-0) 18 9

10. Bolingbrook (5-1) 16 T10

Others receiving votes: South Elgin 12, Maine South 5, Barrington 3, St. Charles East 2, Huntley 2.

Class 7A

School W-L Pts Prv

1. Mt. Carmel (10) (6-0) 109 1

2. Nazareth (1) (5-1) 89 2

3. Glenbard West (6-0) 83 3

4. Batavia (5-1) 73 5

5. Hersey (6-0) 67 6

6. Phillips (5-1) 46 4

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

7. Rolling Meadows (6-0) 35 8

(tie) Benet (6-0) 35 9

9. Conant (6-0) 29 NR

10. Brother Rice (4-2) 24 7

Others receiving votes: Normal Community 7, Willowbrook 4, Glenbard East 2, St. Charles North 1, Tinley Park Andrew 1.

Class 6A

School W-L Pts Prv

1. Chat-Glenwood (8) (6-0) 118 1

2. Crete-Monee (2) (6-0) 111 2

3. Simeon (2) (4-1) 96 6

4. Cary-Grove (5-1) 86 4

5. Richards (5-1) 71 5

6. Prairie Ridge (5-1) 64 7

7. Yorkville (1) (6-0) 50 8

8. Antioch (5-1) 39 10

9. Providence (4-2) 37 3

10. Normal West (4-2) 11 9

Others receiving votes: Springfield 10, Lemont 8, Kaneland 6, Peoria Central 6, Shepard 2.

Class 5A

School W-L Pts Prv

1. East St. Louis (14) (6-0) 140 1

2. Sterling (6-0) 115 3

3. Rockford Boylan (6-0) 96 4

4. Hillcrest (5-1) 91 5

5. Montini (4-2) 78 2

                                                                                                                                                                                                                       
 

6. Sycamore (5-1) 68 6

7. Marion (6-0) 56 7

8. St. Rita (3-3) 47 8

9. Kankakee (5-1) 40 10

10. Carbondale (5-1) 11 NR

Others receiving votes: Joliet Catholic 9, Dunlap 8, Triad 6, Cahokia 5.

Class 4A

School W-L Pts Prv

1. IC Catholic (12) (6-0) 120 1

2. Rochester (6-0) 103 2

3. Coal City (6-0) 99 3

4. Richmond-Burton (6-0) 79 4

5. Stillman Valley (6-0) 66 5

6. Mt. Zion (6-0) 46 7

7. Columbia (6-0) 38 6

8. Effingham (6-0) 33 8

9. St. Francis (5-1) 23 10

10. Genoa-Kingston (6-0) 22 9

Others receiving votes: Illinois Valley Central 17, Bishop McNamara 12, Bethalto Civic Memorial 1, Benton 1.

Class 3A

School W-L Pts Prv

1. Wilmington (8) (6-0) 114 1

2. Williamsville (4) (6-0) 107 2

3. Byron (5-1) 92 3

4. Beardstown (6-0) 74 4

5. Vandalia (6-0) 63 6

6. Nashville (6-0) 62 5

7. Fairfield (6-0) 51 7

8. Pana (6-0) 31 8

9. Princeton (5-1) 27 10

10. Eureka (5-1) 20 9

Others receiving votes: Peotone 8, Mt. Carmel 6, Breese Mater Dei 4, DuQuoin 1.

Class 2A

School W-L Pts Prv

1. Fieldcrest (6) (6-0) 113 1

2. Clifton Central (5) (6-0) 107 2

3. Maroa-Forsyth (1) (5-1) 92 3

4. Gibson City (5-1) 83 4

5. Decatur St. Teresa (5-1) 70 6

6. Knoxville (6-0) 59 7

7. Sterling Newman (5-1) 49 8

8. Bismarck-Henning (5-1) 37 5

9. Auburn (4-2) 20 NR

10. West Carroll (4-2) 16 NR

Others receiving votes: Orion 6, Rockridge 4, St. Edward 3, Sesser (S.-Valier) 1.

Class 1A

School W-L Pts Prv

1. Lena-Winslow (7) (6-0) 114 T1

2. Forreston (4) (6-0) 105 T1

3. Mow. Central A&M (1) (6-0) 101 3

4. Ann-Wethersfield (6-0) 82 T4

5. Morrison (6-0) 62 6

6. Ottawa Marquette (6-0) 52 7

7. Aquin (6-0) 45 8

8. Camp Point Central (5-1) 35 T4

9. Athens (5-1) 31 10

10. Hope Academy (6-0) 9 NR

Others receiving votes: Aurora Christian 8, Carrollton 4, Tuscola 4, Watseka 4, Arcola 2, Fulton 1, Princeville 1.

Volleyball

Tuesday's results

Bishop McNamara d. Aurora Christian 25-14, 18-25, 25-20

West Chicago d. Elgin 25-9, 25-11

Jacobs d. Burlington Central 25-21, 25-21

East Aurora d. Larkin 25-13, 25-11

IMSA d. Parkview Christian Academy 25-8, 25-14

St. Edward d. Riverside-Brookfield 25-17, 27-25, 25-13

Elgin Academy d. Christian Liberty 25-23, 25-15

Crystal Lake Central d. Hampshire 25-12, 25-12

Geneva d. Wheaton North 25-8, 25-18

St. Charles North d. Glenbard North 25-20, 25-13

Aurora Central Catholic d. Timothy Christian 25-21, 25-23

St. Francis d. Rosary 25-17, 25-20

Glenbard East d. Streamwood 25-18, 23-25, 25-23

South Elgin d. Glenbard South 25-22, 28-26

South Elgin -- Worden (3 aces, 7 kills, 1 assists, 17 digs), Cunniffe (23 assists, 7 digs), Negron (1 ace, 11 digs).

Cary-Grove d. Dundee-Crown 25-16, 25-19

Dundee-Crown -- Field (6 kills, 2 blocks), Brown (15 assists, 9 digs), Smiech (4 kills, 4 digs, 1 block), Krispin (3 kills, 1 block).

Minooka d. West Aurora 25-18, 17-25, 25-19

Minooka -- Bonde (12 kills), Anderson (8 kills), Alessio (16 digs), Seput (32 assists).

West Aurora -- Myers (7 kills), Battle (6 kills), Gove (3 kills, 2 blocks), McPherson (19 digs), Millen (24 assists, 2 aces).

St. Charles East d. Batavia 25-10, 25-21

St. Charles East -- Dave (15 assists, 1 ace, 5 digs), Whelpley (4 kills), Haefer (4 kills), Wecker (5 digs).

Huntley d. CL South 25-14, 25-15

CL South -- Wesoly (5 kills), Wilson (9 digs), Rhoades (16 assists).

Boys soccer

Tuesday's results

ICCP 3, Aurora Christian 2

St. Charles North 4, Neuqua Valley 0

West Aurora 3, Oswego East 0

Lake Park 3, Geneva 2

Jacobs 2, Dundee-Crown 0

Dundee-Crown 0 0 --0

Jacobs 0 2 --2

Scoring: J -- Armstrong (UA); Ramos (UA); Goalkeepers: D-C -- Mejia (1 save), Becker (6 saves); J -- Krahl (6 saves).

CL South 3, Crystal Lake Central 1

CL South 2 1 --3

Crystal Lake Central 1 0 --1

Scoring: CLS -- Canfield (Ciezadlo), Schneider (Osterberg), Canfield (Bimbi); Goalkeepers: CLS -- Hill (5 saves), CLC -- Moore (5 saves).

St. Charles East 3, Wheaton North 2

Wheaton North 2 0 --2

St. Charles East 2 1 --3

Scoring: SCE -- Avendano (Carranza), Gamster (Mancera), Avendano (UA); Goalkeepers: SCE -- Settle (7 saves).

Genoa-Kingston 4, Westminster Christian 2

Genoa-Kingston 2 2 --4

Westminster Christian 2 0 --2

Scoring: WC -- C. Hoon (Siers, Leach), Siers (Ephrem); Goalkeepers: WC -- Layne (10 saves).

McHenry 2, Burlington Central 0

Burlington Central 0 0 --0

McHenry 0 2 --2

Goalkeepers: BC -- Buckman (6 saves).

Cary Grove 0, Hampshire 0

Cary-Grove 0 0 --0

Hampshire 0 0 --0

Goalkeepers: C-G -- Kedsior (6 saves).

St. Edward 6, Ridgewood 1

Ridgewood 0 1 --1

St. Edward 4 2 --6

Scoring: StE -- Johansen (Godfrey), Godfrey (Carachure), Brieger (Johansen), Johansen (Brieger), Brieger (UA), Johansen (Sajtar); Goalkeepers: StE -- Sajtar (4 saves).

Girls tennis

Tuesday's results

CL South 5, Mundelein 2

Singles -- No.1: S. Schuetzle (CLS) d. Moon 7-5, 6-3; No.2: Sudbrook (CLS) d. Burk 6-0, 6-1; No.3: Lowery (CLS) d. Zanon 6-0, 6-1.

Doubles -- No.1: Edquiben/Hyde (M) d. H. Schuetzle/Chang 6-0, 6-1; No.2: Brua/Heraty (M) d. Rokusek/Appelhans 6-4, 6-4; No.3: Eck/Lin (CLS) d. Brandt/Sioson 6-1, 7-5; No.4: Menta/Baietto (CLS) d. Mondragon/Ristoff 6-1, 7-6 (5).

Upcoming events

Today

Volleyball

Romeoville at Aurora Central Catholic, 4:30 p.m.

Bartlett at Fenton, 4:30 p.m.

Cary-Grove at Prairie Ridge, 4:30 p.m.

Elgin at Glenbard South, 6:30 p.m.

Boys soccer

Larkin at Glenbard East, 4:30 p.m.

South Elgin at Streamwood, 4:30 p.m.

Boys cross country

Batavia, Geneva at Naperville North Twilight Race, 4:30 p.m.

Elgin, Larkin, St. Edward, Westminster Christian at Harvest Christian Elgin City Meet, 4:30 p.m.

Girls tennis

Aurora Central Catholic at Rochelle, 4:30 p.m.

Girls swimming

Jacobs/Hampshire at Dundee-Crown, 4:30 p.m.

ThursDAY, oct. 10

Volleyball

Aurora Central Catholic at Rosary, 6:30 p.m.

Aurora Christian at Wheaton Academy, 5:30 p.m.

Larkin at Bartlett, 5:30 p.m.

Burlington Central at CL South, 6 p.m.

Crystal Lake Central at Cary-Grove, 6 p.m.

McHenry at Dundee-Crown, 6 p.m.

Elgin at Glenbard South, 5:30 p.m.

Hampshire at Prairie Ridge, 6 p.m.

Jacobs at Huntley, 6 p.m.

Kaneland at Rochelle, 6 p.m.

St. Edward at Timothy Christian, 6:30 p.m.

South Elgin at East Aurora, 5:30 p.m.

Streamwood at West Chicago, 5:30 p.m.

West Aurora at Joliet Central, 5:30 p.m.

Boys soccer

Batavia vs. St. Charles North, Tri-city Night at Geneva, 5 p.m.

Prairie Ridge at Burlington Central, 6:30 p.m.

McHenry at CL South, 4:30 p.m.

Crystal Lake Central at Dundee-Crown, 4:30 p.m.

St. Charles East at Geneva, Tri City Night, 7 p.m.

Hampshire at Huntley, 6:30 p.m.

Jacobs at Cary-Grove, 4:30 p.m.

Elmwood Park at St. Edward, 6:15 p.m.

Plainfield South at West Aurora, 4:30 p.m.

Girls golf

Class 2A West Aurora regional at Blackberry Oaks

Class 2A Huntley regional at Blackstone Golf Club

Class 1A Aurora Central Catholic regional at Phillips Park

Girls tennis

Dukane Conference Meet, TBA

Girls swimming

CL Co-op, Jacobs at Cary-Grove High Invite, 04:30 p.m.

FriDAY, oct. 11

Football

Wheaton Academy at Aurora Central Catholic, 6:30 p.m.

Aurora Christian at Bishop McNamara, 7:15 p.m.

Bartlett at Larkin, 7:30 p.m.

St. Charles East at Batavia, 7:30 p.m.

Burlington Central at Prairie Ridge, 7 p.m.

Cary-Grove at Jacobs, 7 p.m.

CL South at McHenry, 7 p.m.

Crystal Lake Central at Dundee-Crown, 7 p.m.

Elgin at Fenton, 7:30 p.m.

Geneva at Wheaton North, 7:30 p.m.

Hampshire at Huntley, 7 p.m.

Ottawa Twp. at Kaneland, 7 p.m.

St. Viator at Marmion, 7:30 p.m.

St. Edward at ICCP, 7:15 p.m.

Glenbard South at South Elgin, 7:30 p.m.

Glenbard North at St, Charles North, 7:30 p.m.

Glenbard East at Streamwood, 7:30 p.m.

Plainfield North at West Aurora, 7 p.m.

Volleyball

Geneva, Rosary at St. Charles East Scholastic Cup, 4:30 p.m.

Harvest Christian, Jacobs, St. Edward at Huntley Tournament, TBA

West Aurora at Discovery Invite, 5 p.m.

Girls tennis

FVC Meet at Huntley, 9 a.m.

SaturDAY, oct. 12

Volleyball

Cary-Grove, Larkin at Schaumburg Invite, 8:30 AM

CL South at Elk Grove, 8:30 a.m.

Geneva, Rosary at St. Charles East Scholastic Cup, TBA

Hampshire at Antioch 8th Annual Elaine Lonergan Invite, 9 a.m.

Harvest Christian, Jacobs, St. Edward, St. Charles North at Huntley Tournament, TBA

West Aurora at Discovery Invite, 9 a.m.

Boys soccer

Bartlett at West Chicago, 1 p.m.

Grant Community at CL South, 10 a.m.

St. Charles East at Dundee-Crown, 10 a.m.

Elgin at Fenton-Showcase, 9 a.m.

Hampshire at St. Edward, 12 p.m.

Kaneland at Naperville Central, 4 p.m.

Glenbard South at Larkin, 3 p.m.

South Elgin at Glenbard East, 11 a.m.

Streamwood vs. East Aurora at UEC Showcase at West Chicago, 5 p.m.

Boys cross country

Bartlett, Batavia, Elgin, Huntley, Marmion, St. Edward, St. Charles North, Streamwood, at West Aurora Stampede, 8:30 a.m.

Geneva at West Chicago The Human Race, 9 a.m.

Harvest Christian at NAC Conference Championship, 9 a.m.

Larkin, South Elgin at Belvidere Black Sail Invite, 9:45 a.m.

Girls cross country

Bartlett, Batavia, Elgin at West Aurora Stampede, 8:30 a.m.

Geneva at West Chicago The Human Race, 9 a.m.

Harvest Christian at NAC Conference Championship, 9 a.m.

Girls tennis

Aurora Central Catholic at Metro Suburban Championships, TBD

Dukane Conference Meet, TBA

FVC Meet at Huntley, 9 a.m.

Upstate 8 Conference Meet, TBA

Girls swimming

Bartlett Co-op at St. Charles North, 10 a.m.

CL Co-op at Conant, 08:30 a.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.