DuPage County scoreboard for Tuesday, Oct. 8

 
Updated 10/8/2019 10:34 PM

Notice

To report scores:

                                                                                                                                                                                                                       
 

Coaches, please report all scores to the Daily Herald by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

Boys soccer

Monday's results

Glenbard north 2, Wheaton Warrenville South 1

Glenbard North 2 0 --2

WW South 0 1 --1

Scoring -- GN: Enriquez, Jurado.

Benet 1, naperville Central 0

Benet 1 0 --0

Naperville Central 0 0 --0

Scoring -- B: Renfro (Klos). Goalkeepers -- B: Staniskis (5 saves).

Boys golf

Monday's late results

Class 3A Addison Trail regional at The Preserve at Oak Meadows

Team results

Advancing schools

York 307 -- LaBounty 80; Buckley 72; Sutter 77; Bartolone 78; Polomsky 84; Wit 87.

Lake Park 323 -- Lesniak 80; Breslin 84; Edgecombe 82; Byrne 92; Jo.Lahner 77; Ja.Lahner 84

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Oak Park-River Forest 338 -- Bibbey 81; Derks 89; Haas 97; wittenburg 86; Spillane 84; McIntosh 87.

Other team scores -- Addison Trail 369; Lane 381; Taft 383; Leyden 402

Individual results

Medalist -- Buckley (Y) 72.

Advancing individuals -- Chantapim (Ley) 80; Forbes (Lane) 82; Cerven (AT) 82; Markopoulos (AT) 90; Pagos (Taft) 90; Balber (Lane) 93; Turek (Taft) 94; Aquinos (AT) 96; Plucinski (Taft) 98; Bendig (Taft) 101.

Girls volleyball

Tuesday's results

West Chicago d. Elgin 25-9, 25-11

South Elgin d. Glenbard South 25-22, 28-26

Wheaton Academy d. Guerin Prep 25-14, 25-8

Addison Trail d. Morton 25-16, 25-13

Addison Trail -- A.Severino (2 kills, 3 blocks); Reyes (1 ace, 13 assists, 2 digs); Villegas (3 kills, 1 block); D'Ambrose (2 aces, 4 kills, 8 digs); Bielanski (1 ace, 3 kills, 5 digs); Johnson (4 kills, 3 blocks); Bartosik (1 ace, 1 assist, 7 digs); Wirbicki (2 aces, 7 digs).

                                                                                                                                                                                                                       
 

Aurora Central Catholic d. Timothy Christian 25-21, 25-23

Timothy Christian -- Schuringa (7 kills); Hoogstra (11 kills, 3 blocks); Marshall (18 assists); Myers (5 digs, 1 ace).

Benet d. Marian Central 25-7, 25-7

Benet -- Muisenga (4 kills, 25 assists, 2 digs, 1 block); Gregus (5 kills, 3 digs, 1 block); Nelligan (4 kills, 2 blocks); McGuire (7 kills, 1 block); Monson (2 kills, 4 assists, 14 digs0; sobolewski (1 kill, 5 digs); Wepfer (2 kills).

Montini d. St. Ignatius 25-16, 28-26

Montini -- Pickering (16 kills, 8 digs); Marciniak (6 kills, 9 digs); Kasallis (6 kills); Noonan (31 assists); Boyer (10 digs, 2 aces); Boyer (12 digs).

Geneva d. Wheaton North 25-8, 25-18

Wheaton North -- Beedle (7 kills, 3 digs, 1 ace, 1 block); O'Callaghan (1 ace, 1 dig, 7 assists); Campbell (1 ace, 1 kill, 1 block, 2 digs); Zinkus (3 assists, 1 dig); Rodgers (2 kills, 1 block); Johnson (1 kill, 1 block).

Glenbard West d. Oak park-river forest 23-25, 25-14, 25-19

Glenbard West -- Curtis (15 kills, ace, block, dig), Langan (23 assists, 4 digs, 2 blocks), Campanella (15 digs, 12 service points, 3 aces), Sear (6 kills, 5 digs), Carpio (8 digs, 4 service points), Murray (9 digs, 3 aces, 11 service points), Loftus (7 digs, 2 kills, 2 aces, 7 service points), Webber (2 kills, 2 blocks), Casey (Ace)

Oak Park-River Forest -- Woodard (9 kills, 5 blocks), Chizzo (6 kills, 4 aces, 9 service points, 4 digs), Weisman (14 assists), Gill (5 kills, 10 digs, 2 aces, 5 service points, 3 blocks), Dunavan (11 digs, 2 aces), Luptak (8 assists), Olson (7 service points)

Neuqua Valley d. Naperville North 25-21, 25-11

Neuqua Valley -- Thomas (7 kills, 2 blocks); Johnson (9 kills, 2 blocks); Housholder (6 digs); O'Malley (3 kills); Ammenhauser (2 kills, 3 blocks); Knapczyk (23 assists); Houlihan (13 digs).

Naperville North -- Hartung (11 kills, 5 digs); Rahtz (5 kills); Jaworski (23 assists, 3 kills); Richards (8 digs); Kushner (8 digs).

St. Charles North d. Glenbard North 25-20, 25-13

Glenbard North -- Brown (5 kills); Janssen (11 assists, 5 digs); Hernandez (3 aces, 3 digs).

St. Francis d. Rosary 25-17, 25-20

St. Francis -- Calcagno (11 kills, 8 digs); Hojnicki (5 kills); Riggs (5 kills); Sipes (15 digs); Ingold (16 assists, 8 digs).

Girls tennis

Monday's results

St. Viator 3, Timothy Christian 2

Singles -- No.1: Lee (TC) d. Nowicki 6-2, 6-0; No.2: McManaman (SV) d. Carpenter 6-0, 6-3.

Doubles -- No.1: Carstensen/Yelensoky (TC) d. Schultz/McLaughlin 3-6, 6-2, 9-11; No.2: Zimmerman/Jodoin (SV) d. Wells/Tornabene 7-5, 6-3; No.3: ; No.4: Bonanotte/Perry (SV) d. Schaafsma/Galang 6-0, 6-3.

Monday's late results

York 6, Benet 3

Singles -- No.1: Cartis (Y) d. Nenadovich 7-6(5), 6-2; No.2: Nikoleit (Y) d. Austegen 6-0, 6-0; No.3: Burnham (Y) d. Green 6-4, 6-0.

Doubles -- No.1: Schrader/Lee (B) d. Jovic/Keira 6-2, 6-0; No.2: Duhig/Duhig (Y) d. Benet 6-2, 7-5; No.3: Telford/Hemerlein (B) d. Kayman/Neidigh 6-4, 6-3; No.4: Brown/Brunke (Y) d. Benet 9-8(2); No.5: Toole/Burkhardt (Y) d. Spahn/Mohring 8-6; No.6: Conway/Warren (B) d. McGovern/Morton 8-3

Men's soccer

Tuesday's results

Benedictine 90, Illinois Tech 0 (2 OT)

Upcoming events

today

Boys soccer

Bartlett at Fenton, 6:30 p.m.

Benet at Nazareth, 4:30 p.m.

Elgin at Glenbard South, 6:30 p.m.

Larkin at Glenbard East, 4:30 p.m.

West Chicago at East Aurora, 4:30 p.m.

Wheaton Academy at Metea Valley/Waubonsie Valley WarStang Invite, TBA

Boys golf

IC Catholic Prep, Timothy Christian, York at Elmhurst Classic (Oak Brook Country Club), 4 p.m.

Boys cross country

Downers Grove North, Downers Grove South, Glenbard West, Hinsdale Central, Metea Valley, Naperville Central, Neuqua Valley at Naperville North Twilight Race, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Hinsdale Central at Hinsdale South, 5:30 p.m.

Hinsdale South at Hinsdale Central, 5:30 p.m.

Lisle at Walther Christian Academy, 6 p.m.

Naperville North at Waubonsie Valley, 5:30 p.m.

Girls tennis

Coal City at Lisle, 4:30 p.m.

Downers Grove South at Naperville Central, 4:30 p.m.

Timothy Christian at Glenbard South, 4:30 p.m.

Girls swimming

Naperville Central at Neuqua Valley, 5 p.m.

Girls cross country

Downers Grove North, Downers Grove South, Glenbard West, Hinsdale Central, Metea Valley, Naperville Central, Neuqua Valley, Waubonsie Valley, Wheaton Warrenville South at Naperville North Twilight Race, 4:30 p.m.

0 Comments
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.