Lake County scoreboard for Thursday, Sept. 19

 
Updated 9/19/2019 10:10 PM

Notice

Reporting scores:

 

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Lake County office by emailing prepsports@dailyherald.com by 10 p.m.

Football

Standings

North Suburban

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Warren 3-0 1-0 10

Lake Forest 2-1 1-0 12

Stevenson 1-2 1-0 14

Lake Zurich 1-2 1-0 12

Libertyville 1-2 0-1 12

Zion-Benton 1-2 0-1 12

Mundelein 1-2 0-1 11

Waukegan 0-3 0-1 14

Northern Lake County

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Grant 3-0 1-0 9

Antioch 2-1 1-0 12

Lakes 2-1 1-0 11

Wauconda 1-2 1-0 14

Round Lake 1-2 0-1 12

Grayslake North 1-2 0-1 11

Grayslake Central 0-3 0-1 14

North Chicago 0-3 0-1 13

CCL/ESCC Purple

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Marian Central 3-0 0-0 13

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

St. Viator 2-1 0-0 19

St. Patrick 1-2 0-0 18

Carmel 1-2 0-0 17

Central Suburban North

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Vernon Hills 3-0 0-0 9

Deerfield 2-1 0-0 16

Niles North 2-1 0-0 12

Maine West 2-1 0-0 11

Highland Park 1-2 0-0 15

Maine East 0-3 0-0 17

Mid-Suburban West

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Conant 3-0 0-0 9

Hoffman Estates 2-1 0-0 17

Schaumburg 2-1 0-0 15

Barrington 2-1 0-0 14

Palatine 1-2 0-0 17

Fremd 1-2 0-0 16

On the air

WRLR Broadcast Football Schedule

Games can be heard on WRLR 98.3 FM, WRLR.FM, WRLR Google App, or on the Tune-in Radio App (WRLR)

Week 4 -- Saturday, Sept. 21: North Chicago vs. Round Lake at Grayslake Centrall, 1:30 p.m. pregame/2 p.m. kickoff

Week 5 -- Friday, Sept. 27: Wauconda at Lakes, 6:45 p.m. pregame/7:15 p.m. kickoff

                                                                                                                                                                                                                       
 

Week 6 -- Friday, Oct. 4: Zion-Benton at Warren, 7 p.m. pregame/7:30 kickoff

Week 7 -- Friday, Oct. 11: North Chicago at Grant, 6:45 p.m. pregame/7:15 kickoff

Week 8 -- Friday, Oct. 18: Antioch at Lakes, 6:45 p.m. pregame/7:15 kickoff

Fundraiser

The Mundelein High School Mustang Booster Club will host a spaghetti fundraiser dinner on Oct. 5. from 5-8 p.m. in the MHS cafeteria. Tickets are $7 per person and will be for dine-in or carry-out. Tickets can be purchased using the link below and will be available to purchase at the home football games on Sept. 13 and Sept. 20.

https://mundelein.revtrak.net/mustang-booster-club/

Boys soccer

Thursday's results

LIBERTYVILLE 3, WAUKEGAN 1

Libertyville 2 1 -- 3

Waukegan 0 1 -- 1

Libertyville -- goals: Chernyavsky, Rielly, Johnson; assists: Johnson, Herbek.

Goalkeepers -- Lib: Lynch (7 saves).

WARREN 0, LAKE FOREST 0

Goalkeepers -- Warr: Diana (3 saves).

DEERFIELD 1, VERNON HILLS 0

Deerfield 1 0 -- 1

Vernon Hills 0 0 -- 0

Deerfield -- Wainer.

Goalkeepers -- Dfld: Berman (11 saves); VH: Martinez (8 saves).

ANTIOCH 7, GRANT 2

Antioch 3 4 -- 7

Grant 2 0 -- 2

Antioch -- goals: Ivanovas 3, Jurinek 3, Aguayo; assists: Ivanovas 2, Jurinek 2, Lynn 2, Manke.

Grant -- Cerna 2.

Goalkeepers -- Grt: Wentz (7 saves).

STEVENSON 3, LAKE ZURICH 2

Stevenson -- Yrn (Duratovic), Duratovic (Paldrmic), Yen (Skordilis).

Goalkeepers -- Stev: Duratovic (9 saves).

WAUCONDA 2, LAKES 1

Lakes 0 1 -- 1

Wauconda 0 2 -- 2

Lakes -- Daruwala (Djendadic).

Goalkeepers -- Lks: Steinert (5 saves).

Boys golf

Thursday's results

At Renwood, par 36

LAKE FOREST ACADEMY 165, GRAYSLAKE NORTH 172

Lake Forest Academy -- Putzel 40, Buhl 40, Tobin 41, Hooke 44.

Grayslake North -- Avila 40, Harrison 43, Marshall 44, Swenson 45.

Girls volleyball

Thursday's results

GRANT D. ROUND LAKE 25-17, 25-23

Serving -- Grt: Wodrich (5 aces), Linbo (2 aces); Attacking -- Grt: Linbo (6 kills), Johnson (4 kills); Blocking -- Grt: Linbo 2, Johnson 1.

LAKES D. GRAYSLAKE CENTRAL 25-15, 25-15

Serving -- Lks: Stover (4 aces), Rettig (3 aces); Attacking -- Lks: Smith (6 kills)Retting (4 kills), Ceneac (4 kills); Setting -- Lks: Bell (20 assists); Digging -- Lks: Retting 12, Smith 5, Leonora 5.

WAUCONDA D. GRAYSLAKE NORTH 25-21, 25-19

Serving -- Wauc: Callahan (2 aces), Lemay (2 aces); Attacking -- Wauc: Bierdz (12 kills), Callahan (6 kills), Lemay (6 kills); Setting -- Wauc: Sa. Johnson (14 assists), Aldrich (13 assists); Digging -- Wauc: Sa. Johnson 16, Callahan 10; Blocking -- Wauc: Lemay 4, Em. Johnson 1, Bierdz 1.

ANTIOCH D, NORTH CHICAGO 25-7, 25-5

Serving -- Ant: Nordhaus (5 aces), Moll (3 aces); Attacking -- Ant: Tommy (5 kills; Setting -- Ant: Moll (18 assists); Digging Ant: Benes.

VERNON HILLS D, REGINA dominican 25-22, 25-21

Serving -- VH: Wisniewski (3 aces), Cieslinski (2 aces); Attacking -- VH: Gavin (7 kills), Proft (7 kills); Setting -- VH: Wisniewski (23 assists); Digging -- VH: Amjadi 11, Wisniewski 10.

Girls tennis

Thursday's results

GRAYSLAKE CENTRAL 5, WAUCONDA 2

Singles -- No. 1: Bhalla (GC) d. Plucinski 6-0, 6-0; No. 2: Begin (GC) d. Malon 6-1, 6-0; No. 3: Yellapragada (GC) d. Lobo 6-1, 6-4

Doubles -- No. 1: Hackman/Esquivel (Wauc) d. Heavrin/Luger 6-1, 6-0; No. 2: Caldwell/Krill (GC) d. Gmitrovic/Velazquez 6-3, 6-3 ; No. 3: Fohlmeister/Lewandoski (Wauc) d. Olsen/Dayola 6-2, 6-0; No. 4: Enman/Regalado (GC) d. Lee/Mahrenholz 7-6 (7-5), 7-5.

CARMEL 6, ST. VIATOR 1

Singles -- N o. 1: NowickI (St. V) d. Baladad 6-2, 6-1; No. 2: Coury (Carm) d. Mcmanaman 6-1, 6-2; No. 3: Monroe (Carm) d. Cambria 8-0.

Doubles -- No. 1: Thomas/Mcginn (Carm) d. Mclaughlin/Schultz 6-1, 7-6 (3); No. 2: Geier/Loch (Carm) d. Zimmerman/Jodoin 6-4, 6-1; No. 3: Goris/Spalding (Carm) d. Bonanotte/Perry 6-0, 6-3; No. 4: Holaday/Zitella (Carm) d. Green/Mittel 6-2, 6-3.

VERNON HILLS 8, MAINE EAST 0

Singles -- No. 1: Bilkey (VH) d. Suifua 6-0, 6-0; No. 2: Domenech (VH) d. Lebedev 6-0, 6-0; No. 3: Amjadi (VH) d. Idichandy 6-0, 6-0; No. 4: Lee (VH) d. Kakares 7-5, 6-3.

Doubles -- No. 1: Avula/Kapelevich (VH) d, Parikh/Zambrzycki 6-1, 6-0; No. 2: Parande/Dashapurta (VH) d. Kulaga/Unlu 6-0, 6-0 ; No. 3: Vaswani/Cavolick (VH) d. Schwab/Czajkowski 6-1, 6-1; No. 4: Dubey/Shevade (VH) d. Khan/Nadeem 6-1, 6-1.

Girls golf

Thursday's results

At Countryside, par 34

MUNDELEIN 183, WARREN 187

Mundelein -- Altenhoff 42, Forster 46, Begg 47, Shanahan 48.

Warren -- Sy. Bornhorst 43, Goeden 44, Mia Bornhorst 49, Iyer 51, Wiltse 51.

At Vernon Hills GC, par 35

CARMEL 185, vernon hills 185

*Carmel won 5th score tiebreaker 53 to 59

Vernon Hills -- Schulman 35, Finerty 47, King 50, Im 53

At Bonnie Brook, par 36

LAKE ZURICH 173, WAUKEGAN 256

Lake Zurich -- Hogan 37, Pouyat 37, Chung 49, Kee 50.

Waukegan -- Estrada 59, Arista 59, Morales 65, Avilez 73.

Upcoming events

todAY

FOOTBALL

Hoffman Estates at Vernon Hills, 7 p.m.

Antioch at Wauconda, 7 p.m.

Grant at Grayslake Central, 7:15 p.m.

Lakes at Grayslake North, 7:15 p.m.

Warren at Libertyville, 7:30 p.m.

St. Patrick at Carmel, 7:30 p.m.

Lake Zurich at Lake Forest, 7:30 p.m.

Zion-Benton at Stevenson, 7:30 p.m.

Waukegan at Mundelein, 7:30 p.m.

BOYS SOCCER

North Chicago at Grayslake Central, 5 p.m.

SATURDAY, SEPT. 21

FOOTBALL

At Grayslake Central

North Chicago vs. Round Lake, 2 p.m.

BOYS SOCCER

Marist at Carmel, 10 a.m.

Wilmot Union at Grant, 10:30 a.m.

Grayslake North at Mundelein, 11 a.m.

Vernon Hills at Lakes, 10 a.m.

Benet Academy at Libertyville, noon

BOYS GOLF

Mundelein invite at Steeple Chase GC (Antioch, Grayslake Central, Vernon Hills, Wauconda), 1 p.m.

Lakes invite at Thunderhawk GC (Carmel, Lakes, Grayslake North, Warren), noon

Wheeling invite at Chevy Chase GC (Libertyville, Stevenson), 8 a.m.

BOYS CROSS COUNTRY

Warren invite (Antioch, Carmel, Lakes, ), 9 a.m,

Kaneland invite (Grayslake North), 9 a.m.

Woodstock invite (Grayslake Central), 9 a.m.

Peoria invite (Lake Zurich, Notre Dame), 9 a.m.

Libertyville invite, 9 a.m.

GIRLS CROSS COUNTRY

Warren invite (Antioch, Carmel, Lakes, Lake Zurich), 9 a.m,

Kaneland invite, (Grayslake North), 9 a.m.

Woodstock invite (Grayslake Central), 9 a.m.

Peoria invite (Lake Zurich, Notre Dame), 9 a.m.

Libertyville invite, 9 a.m/

GIRLS GOLF

Guilford invite at Ingersoll GC (Antioch), 9 a.m.

Deerfield invite at Deerfield GC (Carmel, Vernon Hills), 12:30 p.m.

Providence Catholic invite at Ravisloe CC (Stevenson), 8 a.m.

GIRLS TENNIS

Prospect invite (Carmel, Lake Zurich, Mundelein, Stevenson), 8:30 a.m.

Elk Grove invite (Grayslake Central), 8 a.m.

GIRLS SWIMMING
Glenbrook North invite (Libertyville), 1 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Hersey invite (Antioch), 8:30 a.m.

St. Viator invite at Harper College (Carmel), 8 a.m.

Belvidere North invite (Grayslake North), 9 a.m.

Wheaton-Warrenville South invite (Libertyville), 8 a.m.

MONDAY, SEPT. 23

BOYS GOLF

Antioch at Lakes (ThunderHawk GC), 4 p.m.

Warren invite at Merit Club (Grayslake North, Lake Zurich, Libertyville, Vernon Hills, Warren), 1 p.m.

Lee Oler invite at Hawthorn Woods GC (Grant, Mundelein, Wauconda), 1:45 p.m.

BOYS SOCCER

St. Patrick at Carmel, 4:30 p.m.

GIRLS GOLF

Libertyville at Carmel (Brae Loch GC), 4 p.m.

Grayslake coop at Mundelein (Countryside GC), 4:30 p.m.

GIRLS TENNIS

McHenry at Grant, 4:30 p.m.

Grayslake North at Cary-Grovr, 4:30 p.m.

Marian Central at Lakes, 4:30 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Hersey at Libertyville, 6 p.m

Buffalo Grove at Stevenson, 6 p.m.

TUESDAY, SEPT. 24

BOYS GOLF

Fenwick at Carmel (Pine Meadow GC), 4 p.m.

Lakes at Wauconda (Prairie Isle), 4 p.m.

BOYS SOCCER

Grayslake North at Antioch, 6:15 p.m.

North Chicago at Grant, 6:15 p.m.

Grayslake Central at Wauconda, 6:15 p.m.

Lakes at Round Lakes, 6:15 p.m,

Libertyville at Lake Zurich, 6:30 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Carmel at Benet Academy, 6:15 p.m.

GIRLS GOLF

Deerfield at Libertyville (Veterans Memorial GC), 4 p.m.

Antioch at Warren (Bittersweet GC), 4 p.m.

Grayslake coop at Richmond-Burton (Nippersink CC), 4:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Carmel at Nazareth, 4:30 p.m.

Warren at Lake Zurich, 4:45 p.m.

Mundelein at Libertyville, 4:45 p.m.

Wheaton-Warrenville tournament (Libertyville), 5 p.m.

Carmel at Benet Academy, 6:15 p.m.

Waukegan at Grant, 6 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 25

BOYS GOLF

Johnsburg at Grayslake North (Renwood GC), 4 p.m.

Lake Forest at Mundelein (Steeple Chase GC), 4 p.m.

Warren at Libertyville (Village Green GC), 4 p.m.

Cary-Grove at Lake Zurich (Lake Barrington Shores GC), 4 p.m.

BOYS SOCCER

Carmel at Marian Central, 4:30 p.m.

GIRLS GOLF

Stevenson at Barrington (Makray Memorial GC), 3:30 p.m.

Antioch at Lakes (Midlane GC), 4 p.m.

St. Viator at Carmel (Brae Loch GC), 4 p.m.

Libertyville at Vernon Hills (Vernon Hills GC), 4 p.m.

Johnsburg at Grayslake coop (Brae Loch GC), 4 p.m.

Lake Zurich at Palatine (Palatine Hills GC), 4 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Stevenson at Lake Zurich, 6 p.m.

Libertyville at Waukegan, 6 p.m.

Lake Forest at Warren, 6 p.m.

THURSDAY, SEPT. 26

BOYS SOCCER

Antioch at Lakes, 4:30 p.m.

Grant at Grayslake North, 6:15 p.m.

Round Lake at Grayslake Central, 6:15 p.m.

Warren at Lake Zurich, 6:30 p.m.

Mundelein at Libertyville, 6:45 p.m.

BOYS GOLF

Warren at Carmel (Pine Meadow GC), 4 p.m.

Wauconda at Grayslake Central (Stonewall GC), 4 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Niles North at Stevenson, 6 p.m.

GIRLS GOLF

Glenbrook South at Stevenson (Crane's Landing), 4 p.m.

Palatine at Warren (Bittersweet GC), 4 p.m.

GIRLS TENNIS

Lakes at Antioch, 4:30 p.m.

Grayslake North at Grant, 4:30 p.m.

Grayslake Central at Round Lake, 4 p.m.

Lake Zurich at Mundelein, 4:45 p.m.

Libertyville at Lake Forest, 4:45 p.m.

GIRLS SWIMMING

Libertyville at Waukegan, 5 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Antioch at Grant , 6 p.m.

Round Lake at Grayslake, 6 p.m.

North Chicago at Grayslake Central, 6 p.m.

Lakes at Wauconda, 6 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.