Cook County scoreboard for Monday, Sept. 16

 
Updated 9/16/2019 10:15 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys golf

Other area results

At Buffalo Grove Golf Club, par 36

Conant 158, Buffalo Grove 166

Conant -- Lee 37, Beerheide 38, Muscarnero 45, Gazda 46, Morain 49, Castle 51.

Buffalo Grove -- Ganas 38, Ryan 38, Mccolaugh 41, Sivarathri 41, Patel 42, Knott 44.

At Schaumburg golf course, par 36

Fremd 171, Schaumburg 184

Fremd -- Warner 39, Higgins 40, Kompala 41, Lee 51, Wilkie 51, Feerick 57.

Schumburg -- Bany 42, Davis 45, Radley 46, Wise 52, Yoon 53, Sass 55.

Hersey 154, Palatine 183

Hersey -- Quinn, 37, Irwin 38, Zolna 39, Sheldon 40, Heidkamp 42, Haas 46.

Palatine -- Bheom 43, Devaguetaeu 44, Lambkz 47, Haddad 49, Bloomquist 52, Ritterbusch 57.

Girls golf

Monday's results

At Fox Run, par 35

Conant 195, Buffalo Grove 200

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Conant -- Zorilla 45, Carr 50, Gupta 50, Shah 50, Hyland 52, Ganas 53.

Buffalo Grove -- Fontanetta 47, Patel 49, Allaire 51, Ruterschmidt 53, Branas 55, Mueller 56.

Hersey at New Trier, 4 p.m. (Winnetka Park Dist.)

At Palatine Hills, par 36

Fremd 193, Vernon HIlls 214

Fremd -- Aso, 45, Oh 48, Liu 49, A Prigge 51, L Prigge 51, Schneider 53.

Vernon Hills -- Schulman (medalist) 40, King 55, Singh 56, Im 63, Finerty 64, Becky 70.

Girls tennis

Monday's results

Maine West 5, Elk Grove 2

Singles -- No.1: Oda (EG) d. Walker 0-6, 0-6; No.2: Krieger (MW) d. Hurt 6-4, 6-1; No.3: Milovancevic (MW) d. Plata 6-1, 6-0.

Doubles -- No.1: Hermann/Stayura (EG) d. Bondi/Dempsey 1-6, 5-7; No.2: Belcher/Krieger (MW) d. Mascote/Zarin 6-6 (3), 7-5; No.3: Valera/Booge (MW) d. Ramirez/Patel 6-0, 6-6 (4); No.4: Malewicz/Patel (MW) d. Porento/Maksymowicz 6-3, 6-6 (6), 10-3.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Prospect 6, Maine South 1

Singles -- No.1: Zakrzewski (P) d. Radosavljevic 6-2, 3-6, 10-6; No.2: Neuhalfen (P) d. Lee 6-0, 6-1; No.3: Kuczun (P)d. Thorpe 6-3, 6-3.

Doubles -- No.1: Lee/Grace (MS) d. Katsaros/Giannopoulos 6-0, 6-3; No.2: O'malley/Pescaru (P) d. Pankratz/Faraci 6-4, 6-4; No.3: Cozine/Patel (P) d. Zaskowski/Mizwicki 4-6, 6-2, 10-7; No.4: Lysik/Voicu (P) d. Geier/Ferstel 3-6, 6-3, 13-11.

Schaumbrg at Fenton, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Monday's results

Fremd d. lake zurich 19-25, 25-18, 25-16

Attack: F: Reid 17/19, 10 kills, Seaver 12/14, 3 kills, Belmonte 6/6, 5 kills; LZ: Ginn kill, Keenan 6 kills, Hartman 2 kills, Salit 2 kills, Williams 9 kills; Serving: F: Reid 15/15, 4 aces, Wala 12/14, ace, Xu 1/1, ace; LZ: hartman ace, Salit 3 aces, Williams 2 aces, Mason ace; Setting: F: Vander Ark 21/22, 9 assists, Baker 17/19, 9 assists, Rizzo 16/17, 3 assists; LZ: Salit 20 assists; Digs: F: Reid 5, Segoviano 4; LZ: Hartman 4, Arias 4, Salit 5, Williams 8, Mason 3; Blocks: LZ: Ginn 1, Keenan 1.

JV -- Fremd d. Lake Zurich 25-15, 25-23.

Soph -- Fremd d. Lake Zurich 25-14, 25-18.

Frosh A -- Fremd d. Lake Zurich 25-7, 25-14.

Frosh B -- Fremd d. Lake Zurich 21-25, 25-9, 25-15.

Upcoming events

today

tuesday, september 17

Boys cross country

Barrington at Schaumburg, 5:15 p.m. (Hoover Elem.)

Buffalo Grove at Wheeling, 5:15 p.m. (Heritage Pk.)

Conant at Palatine, 5:15 p.m. (Deer Grove East)

Elk Grove at Rolling Meadows, 5:15 p.m. (Salk Park)

Hoffman Estates at Fremd, 5:15 p.m. (Harper College)

Prospect at Hersey, 6:15 p.m. (MacArthur M.S.)

Christian Liberty at IMSA, 5 p.m.

Maine West quad, 4:30 p.m.

Niles West quad (Maine South), 4:30 p.m.

Schaumburg Christian at Harvest Christian, 4:30 p.m.

Boys golf

Buffalo Grove at Barrington, 3:30 p.m. (Makray Memorial)

Elk Grove at Palatine, 3:30 p.m. (Palatine Hills)

Hersey at Conant, 3:30 p.m. (Bridges of Poplar Creek)

Hoffman Estates at Rolling Meadows, 3:30 p.m. (Arlington Lakes)

Prospect at Wheeling, 3:30 p.m. (Chevy Chase)

Leyden at Addison Trail, 4 p.m.

Highland Park at Maine East, 4 p.m. (Rob Roy)

Marian Central at St. Viator, 4 p.m. (Old Orchard C.C.)

St. Viator quad (Maine South), 4 p.m.

Boys soccer

Joliet tournament (St. Viator), TBA (Inwood Soccer Complex)

Barrington at Fremd, 7 p.m.

Buffalo Grove at Elk Grove, 6:30 p.m.

Rolling Meadows at Prospect, 6:30 p.m.

Schaumburg at Palatine, 6:30 p.m.

Wheeling at Hersey, 6:30 p.m.

Christian Liberty at South Beloit, 4:30 p.m.

Deerfield at Maine West, 7 p.m.

Evanston at Maine South, 7 p.m.

Leyden at Downers Grove South, 6:30 p.m.

Mooseheart at Schaumburg Christian, 4 p.m.

Girls cross country

Mid-Suburban varsity quads, 5:15 p.m. TBA

Glenbrok South quad (Evanston, Niles West, Maine South), 4:30 p.m.

Maine West quad, 4:30 p.m.

Christian Liberty at IMSA, 5 p.m.

Schaumburg Christian at Harvest Christian, 4:30 p.m.

Girls golf

Hoffman Estates at Elk Grove, 3:30 p.m. (Fox Run)

Maine West at Hersey, 4 p.m. (Rob Roy)

Prospect at Schaumburg, 3:30 p.m. (Schaumburg G.C.)

Regina Dominican at Wheeling, 4 p.m. (Chevy Chase)

Rolling Meadows at Lake Park, 3:30 p.m. (Salt Creek G.C.)

St. Viator at Conant, 3:30 p.m. (Fox Run)

Girls swimming

Leyden at Fenton, 5 p.m.

Regina Dominican at Maine West, 5 p.m.

Girls tennis

Barrington at Palatine, 4:45 p.m.

Buffalo Grove at Rolling Meadowws, 4:45 p.m.

Conant at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Elk Grove at Prospect, 4:45 p.m.

Hersey at Wheeling, 4:45 p.m.

Schaumburg at Fremd, 4:45 p.m.

Leyden at Hinsdale South, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Hoffman Estates at Barrington, 6 p.m.

Palatine at Fremd, 6 p.m.

Prospect at Buffalo Grove, 6 p.m.

Rolling Meadows at Hersey, 6 p.m.

Schaumburg at Conant, 6 p.m.

Wheeling at Elk Grove, 6 p.m.

Addison Trail at Leyden, 5:30 p.m.

Christian Liberty at Parkview Christian, 6 p.m.

Maine South at Glenbrook North, 6 p.m.

Schaumburg Christian at South Beloit, 6 p.m.

St. Viator at Carmel, 6:15 p.m.

wednesday, september 18

Boys golf

Addison Trail at Schaumburg, 3:30 p.m. (Schaumburg G.C.)

Wheeling at Conant, 3:30 p.m. (Bridges of Poplar Creek)

Maine West at Vernon Hills, 4 p.m. (White Deer Run)

Boys soccer

Hersey at Barrington, 6:30 p.m.

St. Viator at Notre Dame, 6:30 p.m.

Girls golf

West Chicago invitational (Hoffman Estates, 4 others), 2 p.m. (St. Andrews)

Maine South at Prospect, 3:15 p.m. (Mt. Prospect G.C.)

Palatine at Elk Grove, 3:30 p.m. (Fox Run)

Schaumburg at Fremd, 3:3 p.m. (Palatine Hills)

Joliet Ac. at St. Viator, 4 p.m. (Highland Woods)

Maine West at Deerfield, 4 p.m. (Deerfield G.C.)

Girls swimming

Lake Forest Ac. at Wheeling, 4:45 p.m.

Girls tennis

Barrington at Stevenson, 4:30 p.m. (Vernon Hills Ath. Com.)

Elgin at Schaumburg, 4:30 p.m.

Fenton at Leyden, 4:30 p.m.

Fremd at Glenbrook South, 4:30 p.m.

Lake Forest Ac. at Conant, 4:30 p.m.

Maine East at Streamwood, 4:30 p.m.

St. Viator at Marian Central, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Maine East at Highland Park, 6 p.m.

Maine West at Vernon Hills, 6 p.m.

thursday, september 19

Boys cross country

NAC relays at Harvest Chr. (Christian Liberty), 4:30 p.m.

Boys golf

Barrington at Elk Grove, 3:30 p.m. (Fox Run)

Fremd at Palatine, 3:30 p.m. (Palatine Hills)

Rolling Meadows at Schaumburg, 3:30 p.m. (Schaumburg G.C.)

Maine South at Glenbrook South, 4 p.m. (Glenbrook Park Dist.)

Maine West at Maine East, 4 p.m. (Rob Roy)

Rochelle Zell at Maine East, 4:30 p.m. (Park Ridge C.C.)

Boys soccer

Joliet tournament (St. Viator), TBA (Inwood Soccer Complex)

Elk Grove at Conant, 6:30 p.m.

Fremd at Buffalo Grove, 6:30 p.m.

Palatine at Wheeling, 3:30 p.m.

Prospect at Schaumburg, 6:30 p.m.

Glenbrook South at Maine South, 7 p.m.

Harvest at Christian Liberty, 4:30 p.m.

Maine East at Niles North, 7 p.m.

Maine West at Highland Park, 7 p.m.

Proviso West at Leyden, 5 p.m.

Schaumburg Christian at Keith Country Day, 4:30 p.m.

Girls cross country

NAC relays (Christian Liberty), 4:30 p.m. (at Harvest)

Girls golf

Barrington, Palatine at Prospect, 3:30 p.m. (Mt. Prospect G.C.)

Girls swimming

Barrington at Fremd, 4:45 p.m.

Buffalo Grove at Prospect, 4:45 p.m.

Elk Grove at Wheeling, 4:45 p.m.

Hersey vs. Rolling Meadows, 4:45 p.m. (EG pool)

Hoffman Estates at Conant, 4:45 p.m.

Palatine at Schaumburg, 4:45 p.m.

Hinsdale South at Leyden, 5 p.m.

Girls tennis

Deerfield at Maine West, 4:30 p.m.

Maine East at Vernon Hills, 4:30 p.m.

Maine South at Glenbrook South, 4:30 p.m.

Proviso East at Leyden, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Barrington at Schaumburg, 6 p.m.

Buffalo Grove at Wheeling, 6 p.m.

Conant at Fremd, 6 p.m.

Elk Grove at Hersey, 5 p.m.

Hoffman Estates at Palatine, 6 p.m.

Prospect at Rolling Meadows, 6 p.m.

Christian Life at Schaumburg Christian, 6 p.m.

Niles West at Maine South, 6 p.m.

Westminster at Christian Liberty, 6 p.m.

FRIday, september 20

Football

Barrington at Glenbrook South, 7:30 p.m.

Buffalo Grove at Niles North, 7 p.m.

Conant at New Trier, 7 p.m.

Elk Grove at Maine East, 7 p.m.

Fremd at Evanston, 7:30 p.m.

Hersey at Glenbrook North, 7:30 p.m.

Hoffman Estates at Vernon Hills, 7 p.m.

Marian Central at St. Viator, 7:30 p.m. (Forest View)

Palatine at Maine South, 7:30 p.m.

Prospect at Highland Park, 7:30 p.m.

Rolling Meadows at Niles West, 7 p.m.

Schaumburg at Deerfield, 7 p.m.

Wheeling at Maine West, 7 p.m.

Willowbrook at Leyden, 7:30 p.m.

Boys soccer

East Peoria invtational (at Eastside Centre)

Barrington vs. O'Fallon, 5:30 p.m.

Other games

Hoffman Estates at Rolling Meadows, 6:30 p.m.

Yorkville Christian at Schaumburg Christian, 7 p.m. (at Olympic Pk.)

Girls swimming

Maine South at Palatine, 5 p.m.

Girls volleyball

Glenbard West invitational (Fremd, Schaumburg), 5 p.m.

Saturday, september 21

Boys cross country

Cary-Grove invitational (Fremd, Maine East, Rolling Meadows, Wheeling, 15 others), 9 a.m.

Libertyville invitational (Barrington, Maine West, Prospect, St. Viator), 9 a.m. (Adler Pk.)

Minooka invitational (Conant, Hoffman Estates, Maine South), 8:30 a.m. (Channahon Com. Pk.)

Peoria Notre Dame invitational (Barrington, Hersey, Maine West, Palatine), 9 a.m. (Detweiller Pk.)

Warren invitational (Maine East, Schaumburg), 9 a.m.

Boys golf

Dundee-Crown invitational (Fremd, Hoffman Estates, Palatine, Schaumburg), 12:30 p.m. (Randall Oaks)

Wheeling invitational (Barrington, Conant, Elk Grove, Hersey, Maine South, Maine West, Prospect, Rolling Meadows, St. Viator, 16 others), 8 a.m. (Chevy Chase)

Boys soccer

East Peoria invtational (at Eastside Centre)

Barrington vs. Peoria Christian, 12 p.m.

Joliet tournament (St. Viator), TBA (Inwood Soccer Complex)

Other games

Chicago Senn at Elk Grove, 12 p.m.

Christian Liberty at Illinois Lutheran, 1 p.m.

Fremd at Naperville North, 12 p.m.

Glenbrook South at Hersey, 10 a.m.

Prairie Ridge at Maine South, 1:30 p.m.

Schaumburg at Bartlett, 11 a.m.

Highland Park at Leyden, 10 a.m.

Von Steuben at Maine East, 11 a.m.

Girls cross country

Libertyville invitational (Maine West, Prospect, St. Viator, Wheeling, 16 others), 9 a.m. (Adler Park)

Minooka invitational (Hoffman Etates), 8:30 a.m. (Channahon Com. Pk.)

Peoria Notre Dame invitational (Hersey, Maine South, Palatine, Schaumburg), 9 a.m. (Detweiller Pk.)

Warren invitational (Buffalo Grove, Fremd, Maine East, Rolling Meadows, 15 others), 9 a.m.

Girls golf

Decatur Eisenhower invitational (Barrington), 9 a.m. (Hickory Point)

Deerfield invitational (Hersey, 6 others), 12:30 p.m. (Deerfield G.C.)

Jacobs invitational (Schaumburg, 6 others), 8 a.m. (Golf Club of Illinois)

Rockford Guilford invitational (Buffalo Grove, Conant, Fremd, Maine South, Prospect, St. Viator), 9 a.m. (Ingersoll)

Girls swimming

Champaign Centennial invitational (Buffalo Grove), 9 a.m.

Hoffman Estates invitational (Elk Grove, Maine East, Rolling Meadows, Wheeling), 3 others), D-9 a.m./S-12 p.m.

Prospect invitational (Maine South, Palatine, Rolling Meadows, 3 others), 8:30 a.m.

Riverside-Brookfield invitational (Leyden), 10 a.m.

West Aurora invitational (St. Viator), 11 a.m. (Vaughan Athletic Cntr.)

Woodstock invitational (Conant), 10 a.m.

Barrington at St. Charles North, 11 a.m.

Girls tennis

Elk Grove invitational (Maine West, Wheeling, 5 others), 8 a.m.

Huntley quad (Conant), 9 a.m.

Maine East invitational, 8:30 a.m.

Maine South invitational (7 teams), 9 a.m.

Palatine quad, 8 a.m.

Rolling Meadows invitational (Fremd, Leyden, 5 others), 8 a.m.

Prospect invitational (7 teams), 8:30 a.m.

St. Viator at Benet Ac., TBD

Girls volleyball

Belvidere North invitational (Barrington), 9 a.m.

Christian Liberty tournament, TBD

Glenbard West invitational (Fremd, Schaumburg), 8:30 a.m.

Hersey invitational (Maine East, 4 others), 8:30 a.m.

St. Viator invitational (Conant, Elk Grove, Rolling Meadows, 6 others), 8 a.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.