Fox Valley scoreboard for Friday, May 31

 
Updated 6/1/2019 1:04 PM

Baseball

Friday's results

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Class 1A state semifinals

Gibault Catholic 12, Steeleville 4

Ottawa Marquette 10, Harvest Christian 8

Ottawa Marquette 202 310 2 -10-12-1

Harvest Christian 000 024 2 -8-12-1

2B: OM -- Couch, Snook; HCA -- Abbatacola, Duran; HR: HCA -- Nohava; Grand slam: HCA -- Nohava.

WP: Jones; LP: Young.

Class 2A state semifinals

Teutopolis 7, Alleman 2

Pleasant Plains 6, Aurora Christian 3

Aurora Christian 002 000 1 -3-5-0

Pleasant Plains 101 400 x -6-5-1

2B: AC -- Stavola.

WP: Stavola; LP: Williams.

Softball

Friday's results

Class 4A Glenbard West sectional

St. Charles East 4. Lake Park 3

Lake Park 000 030 0 -3-7-2

St. Charles East 200 020 x -4-5-1

                                                                                                                                                                                                                       
 

2B: LP -- Caper; SCE -- Arrambide, Wooten; HR: LP -- Sturino.

WP: Arrambide; LP: Grubczak.

Class 4A Plainfield North sectional

Geneva 2, Downers Grove South 1 (10 Inn.)

Geneva 000 001 000 1 -2-6-0

Downers Grove North 000 100 000 0 -1-8-2

2B: DGN -- Wilson; G -- Keller; HR: G -- Keller.

WP: Deiscz; LP: McKay.

Girls soccer

                                                                                                                                                                                                                       
 

Friday's results

Class 3A state (at North Central College)

Naperville North 2, Lyons 1 (PKs)

Barrington 2, New Trier 1

Class 2A state (at North Central College)

Wauconda 1, Joliet Catholic 0

Benet 3, Triad 1

Girls lacrosse

Friday's results

State semifinals (At Hinsdale Central)

New Trier 15, Glenbrook South 14

Hinsdale Central 16, St. Charles East Co-Op 8

St. Charles Co-Op 2 6 --8

Hinsdale Central 12 4 --16

Scoring: SC -- Thomas (UA); Thomas (UA); Thomas (UA); Wiltrout (UA); Wiltrount (UA); Townsend (Thomas); Wiltrout (UA); Wiltrout (Townsend); HC -- J.Collingnon (UA); Joy (UA); Srtak (UA); J.Collignon (UA); S.Collignon (Srtak); Joy (J.Collignon); Secola (UA); J.Collignon (UA); Strtak (Joy); Strtak (Joy); McCarthy (Napier); J.Collgnon (S.Collignon); Strtak (UA); Secola (UA); Joy (UA); Strtak (UA); Goalkeepers: SC -- Steffey (8 saves). HC -- Hutten (6 saves).

Upcoming events

Today

Baseball

Class 1A

Marquette vs. Gibault Catholic, 11 a.m.

Harvest Christian vs. Steeleville, 9 a.m.

Class 2A state

Pleasant Plains vs. Teutopolis, 5 p.m.

Aurora Christian vs. Alleman, 3 p.m.

Class 4A Glenbard West sectional

Elk Grove vs. St. Charles North, 10 a.m.

Class 4A McHenry sectional

Cary-Grove vs. Hampshire, 11 a.m.

Class 3A Grayslake North sectional

Crystal Lake South vs. Grayslake Central, 11 a.m.

Softball

Class 4A Hampshire sectional

McHenry vs. Huntley, 11 a.m.

Girls soccer

                                                                                                                                                                                                                       
 

State

Girls lacrosse

St. Charles Co-Op vs. Glenbrook South, 1 p.m.

Hinsdale Central vs. New Trier, 7 p.m.

Boys lacrosse At Hinsdale Central

Neuqua Valley vs. Glenbard West, 10 a.m.

New Trier vs. Warren, 3 p.m.

Monday, June 3

Baseball

Class 4A Crestwood supersectional

Glenbard West sectional winner vs. Oswego sectional winner, 7:30 p.m.

Class 4A Schaumburg supersectional

McHenry sectional winner vs. Loyola sectional winner, 5 p.m.

Class 3A Augustana College supersectional

Sycamore sectional winner vs. Morton sectional winner, 5 p.m.

Class 3A North Central College supersectional

Grayslake Central sectional winner vs. St. Patrick sectional winner, 5 p.m.

Softball

Class 4A Marist supersectional

Marist vs. Geneva, 4:30 p.m.

Class 4A Rosemont supersectional

St. Charles East vs. Whitney Young, 6 p.m.

Class 4A Barrington supersectional

Hampshire sectional winner vs. Hersey, 7 p.m.

Class 3A Kaneland supersectional

Sycamore vs. Marengo, 4:30 p.m.

Friday, June 7

Baseball

State

Softball

State

Saturday, June 8

Baseball

State

Softball

State

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.