Fox Valley scoreboard for Wednesday, May 29

 
Updated 5/29/2019 11:18 PM

Baseball

Wednesday's results

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Class 4A Glenbard West sectional

Elk Grove 2, Glenbard West 1

St. Charles North 8, Lake Park 2

Lake Park 100 000 1 -2-3-0

St. Charles North 012 113 x -8-10-0

2B: LP -- Worcester; SCN -- White 2.

WP: Lambert; LP: Riser.

Class 3A Grayslake Central sectional

Crystal Lake South 5, Prairie Ridge 1

CL South 003 101 0 -5-9-0

Prairie Ridge 001 000 0 -1-8-1

2B: CLS -- Hetherington; PR -- Listi, Patterson; HR: PR -- Garis.

WP: Bimbi; LP: Patterson.

Class 3A Sycamore sectional

Dixon 13, Kaneland 3 (5 Inn.)

Dixon 225 40 -13-10-0

Kaneland 300 00 -3-2-4

2B: D -- Pollen, Lawrence; HR: D -- Cole.

WP: Long; LP: Panico.

Class 4A McHenry sectional

                                                                                                                                                                                                                       
 

Cary-Grove 5, Huntley 4

Cary-Grove 003 200 0 -5-7-3

Huntley 000 200 2 -4-4-4

2B: H -- Talesky, Tocmo.

WP: Priester; LP: Rumachik; SV: Estes.

Hampshire 3, Barrington 0 (11 Inn.)

Hampshire 000 000 000 03 -3-7-0

Barrington 000 000 000 00 -0-3-0

2B: H -- Jachec, Kriegel, Mroz, Pyszka, Brady Young.

WP: Jachec; LP: Peterson.

Softball

Wednesday's results

Class 4A Hampshire sectional

Huntley 6, Barrington 1

Huntley 001 000 5 -6-7-1

Barrington 000 010 0 -1-4-2

2B: B -- Nevers; HR: H -- O'Rilley; Grand slam: H -- O'Rilley.

WP: Bower; LP: Albrecht.

Class 3A Genoa-Kingston sectional

Sycamore 5, Crystal Lake South 4 (8 Inn.)

CL South 210 001 00 -4-10-2

Sycamore 002 000 21 -5-9-2

                                                                                                                                                                                                                       
 

2B: CLS - Toniolo; S -- Simmons; 3B: S -- Trela.

WP: Sablan; LP: Toniolo.

Class 4A Plainfield North sectional

Geneva 4, Plainfield East 3 (11 Inn.)

Geneva 000 001 200 01 -4-9-0

Plainfield East 000 030 000 00 -3-13-2

2B: G -- Kramer 2; PE -- Bulanda.

WP: Deisz; LP: Dyhrs.

Upcoming events

Friday, May 31

Baseball

Class 1A state semifinals

Harvest Christian vs. Ottawa Marquette, 10 a.m.

Steeleville vs. Gibault Catholic, 12 p.m.

Class 2A state semifinals

Aurora Christian vs. Pleasant Plains, 3 p.m.

Alleman vs. Teutopolis, 5 p.m.

Softball

Class 4A Glenbard West sectional

St. Charles East vs. Lake Park, 4:30 p.m.

Girls soccer

State

Girls lacrosse

State semifinals (At Hinsdale Central)

Hinsdale Central vs. St. Charles East Co-Op, 5 p.m.

New Trier vs. Glenbrook South 7 p.m.

Boys lacrosse

State

Saturday, June 1

Baseball

Class 1A

Championship game, 11 a.m.

Third-place game, 9 a.m.

Class 2A state

Championship game, 5 p.m.

Third-place game, 3 p.m.

Class 4A Glenbard West sectional

Elk Grove vs. St. Charles North, 10 a.m.

Class 4A McHenry sectional

                                                                                                                                                                                                                       
 

Cary-Grove vs. Hampshire, 11 a.m.

Class 3A Grayslake North sectional

Crystal Lake South vs. Winner of Grayslake Central/Carmel, 11 a.m.

Softball

Class 4A Hampshire sectional

McHenry vs. Huntley, 11 a.m.

Girls soccer

State

Girls lacrosse

Third-place game, 1 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Boys lacrosse

Third-place game, 11 a.m.

Championship game, 5 p.m.

Monday, June 3

Baseball

Class 4A Crestwood supersectional

Glenbard West sectional winner vs. Oswego sectional winner, 7:30 p.m.

Class 4A Schaumburg supersectional

McHenry sectional winner vs. Loyola sectional winner, 5 p.m.

Class 3A Augustana College supersectional

Sycamore sectional winner vs. Morton sectional winner, 5 p.m.

Class 3A North Central College supersectional

Grayslake Central sectional winner vs. St. Patrick sectional winner, 5 p.m.

Softball

Class 4A Rosemont supersectional

Glenbard West sectional winner vs. Niles West sectional winner, 6 p.m.

Class 4A Barrington supersectional

Hampshire sectional winner vs. Palatine sectional winner, 7 p.m.

Class 3A Kaneland supersectional

Genoa-Kingston sectional winner vs. Wauconda sectional winner, 4:30 p.m.

Friday, June 7

Baseball

State

Softball

State

Saturday, June 8

Baseball

State

Softball

State

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.