Cook County scoreboard for Thursday, April 18

 
Updated 4/18/2019 11:03 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Baseball

Thursday's results

barrington 10, rolling meadows 0

Barrington 006 000 4 --10-18-0

Rolling Meadows 000 000 0 -- 0- 4-5

2B: B: Raynor, Kozlowski, Nehf. WP: Holler; LP: Budin.

fremd 9, buffalo grove 3

Fremd 001 113 3 --9-13-1

Buffalo Grove 120 000 0 --3- 4-4

2B: F: Davis 2, Towns. 3B: F: Swenson.

WP: Hiller; LP: Cole.

palatine 7, hersey 1

Palatine 000 232 0 --7-7-3

Hersey 000 001 0 --1-5-3

2B: H: Clawson. 3B: P: Pecson. HR: P: Anderson.

WP: Stitt; LP: Ginder.

maine south 4, niles west 3

Niles West 001 020 0 --3-5-1

Maine South 200 000 2 --4-5-0

WP: Pabst; LP: Corbett.

Schaumburg Christian 16, westminster Chr. 1

                                                                                                                                                                                                                       
 

Westminster Chr. 100 0 -- 1- 2-2

Schaumburg Chr. 208 6 --16-11-0

2B: Wst: Schlaffer. WP: Weems; LP: Branscom.

Maine East at Vernon Hills

Game was suspended because of darkness.

Boys lacrosse

Thursday's results

hoffman estates 17, conant 3

Conant 0 1 0 2 -- 3

Hoffman Estates 4 4 8 1 --17

Conant -- Drawer 2, Reyes.

Hoffman Estates -- Nashalman 6, Eiring 5, Tumubaatar 2, Knappik 2, Ramirez, Mulica.

Goalkeepers -- C: Braun (6 saves); HE: Van (3 saves).

Boys tennis

Thursday's results

barrington 7, conant 0

Singles -- No.1: Yu (B) won by default; No.2: Wazer (B) d. Marzban 6-1, 6-2; No.3: Puliyaya (B) d. Anthony Milas 6-4, 6-4.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Doubles -- No.1: Er-D'Amore (B) d. Motwani/Andrew 7-5, 6-0; No.2: Shuff/Gadiraju (B) d. Macher/Hassan 6-4, 6-4; No.3: Sharma/Paik (B) d. Desai/Davidson; No.4: Li/Lowe (B) d. Chauhan/Prasad 6-1, 6-0.

hersey 7, wheeling 0

Singles -- No.1: Sheldon (H) d, Dolas 6-0, 6-0; No.2: Pasielak (H) d, Nguyen 6-2, 6-0; No.3: Callahan (H) d, Defaultl 6-0, 6-0.

Doubles -- No.1: Mi/Coffaro (H) won by deflt.; No.2: Gankow/Aiello (H) d, Shah/Tzarevski 6-1, 6-0; No.3: Bay/Smith (H) d, Shukla/Pavia 6-0, 6-0; No.4: Glassman/Skiko (H) d, Zanik/Luistro 6-1, 6-0.

Boys volleyball

Thursday's results

vernon hills d. maine south 25-11, 25-7

JV -- Vernon Hills d. Maine South 25-14, 25-4.

Frosh -- Maine South d. Vernon Hills 25-7, 25-12.

Softball

Thursday's results

Washington tournament

Kaneland 13, barrington 3

Kaneland 226 03 --13-13-1

Barrington 300 00 -- 3- 2-50

2B: K: Lindgren, Roach, Sommesi, Wheatley; B: Nevers.

3B: K: Roach. HR: K: Sommesi. WP: Ryan; LP: Covek.

Other area results

palatine 24, conant 6

Palatine 1(14)9 00 --24-22-0

Conant 0( 0)0 6x -- 6-4-2

2B: P: Parrott, Cortney, Huff, Stanczuk, Friel; C: Maize, Flaishaker. 3B: P: Reed, Huff. WP: Dick; LP: Wokurka.

schaumburg 10, hoffman estates 5

Schaumburg 231 031 0 --10-11-5

Hoffman Estates 000 002 3 -- 5- 8-4

2B: S: Cooper, Greenberg, Pasquarelli, Rudnick 2, Torosian; HE : Ward. WP: Miller; LP: Grossi.

leyden 5, addison trail 3

Addison Trail 200 100 0 --3-4-1

Leyden 200 201 x --5-8-2

2B: AT: Ruffolo. 3B: Ley Mackey, Kirkwood.

WP: Deutscher; LP: Zimmermann.

Girls badminton

Thursday's results

buffalo grove 10, schaumburg 5

Singles -- No.1: Fortman (BG) d. Arora 14-21, 21-13, 21-13; No.2: McLoone (BG) d. Goodarzi 21-7, 21-9; No.3: Wang (s) d. Rodriguez 18-21, 21-19, 21-14; No.4: Lee (S) d. Allaire 21-13, 21-13; No.5: Wentzel (BG) d. Bellinger 21-18, 21-14; No.6: Kusaku (S)d. Gordon 21-12, 12-21, 21-16; No.7: Martin (BG) d. Ardagh 20-22, 21-9, 21-17 ; No.8: Lehrfeld (BG) d. George 21-12, 26-24; No.9: Vossel (BG) d. Borla 21-8, 21-14; No.10. Akimoto (S) d. Howard 18-21 21-19, 21-16.

Doubles -- No.1: Fortman/McLoone (BG) d. Wang/Kusaku 20-22, 21-12, 21-13; No.2: Rodriguez/Allaire (BG) d. Lee/Gellinger 21-9, 21-10; No.3: Arora/Goodarzi (S) d. Wentzel/Gordon 21-16, 21-13; No.4: Martin/Lehrfeld (BG) d. Ardagh/George 21-15, 21-10; No.5: Vossel/Howard (BG) d. Borla/Akimoto 21-8, 21-8.

Girls soccer

Thursday's results

Naperville North invitational

At Naperville Central

Neuqua Valley 2, Geneva 1

conant 1, downers grove south 0

Conant 0 1 --1

Downers Grove South 0 0 --0

Conant -- Ocampo.

Goalkeepers -- C: Messerges.

Other area results

prospect 5, hoffman estates 0

Prospect 2 3 --5

Hoffman Estates 0 0 --0

Prospect -- Adams (Schneider), Danciu (Mekky), Adams (Welk), Welk (Suto), Mekky (Marzolf)

Goalkeepers -- P: Ninness.

Schaumburg 0, Glenbard West 0

Schaumburg 0 0 --0

Glenbard West 0 0 --0

Goalkeepers -- Bleker (4 saves).

Girls water polo

Thursday's results

Elk grove 11, Libertyville 6

Elk Grove 3 4 2 2 --11

Libetville 1 2 3 0 --9

Libertyville -- Libertyville: Heard 3, McCarty 2, RankinElk Grove -- goals: Ford 4, Mena, Hatfield 5 Goals, Herrera; assists: Mena, Gibes, Herrera 5.

Goalkeepers -- EG: Herrera (21 saves) L: DeAcetis 6.

Naperville North 13, Conant 6

Conant 1 2 2 1 --6

Naperville North 3 5 3 2 --13

Conant -- Olszewski 3, Erne 2, Arnold.

Napverville North -- Wessel 8, Tarantino 4, Crossett.

Goalkeepers -- C: Henry (3 saves), Fisch (3 saves).

Upcoming events

today

Boys track

Notre Dame relays (Elk Grove, 5 p.m.

Boys water polo

Glenbrook South invitational (Hersey, Palatine, Prospect), 4:30 p.m.

Metea Valley invitational (Maine South), 4:30 p.m.

Softball

Washington tournament

Barrington vs. Brimfield, 9:30 a.m.

Barrington vs. Washington, 12:30 p.m.

Barrington will play a third game at 2 or 3:30 p.m.

Girls water polo

Metea Valley invitational (Maine South), 4:30 p.m.

Saturday, ApRil 20

Baseball

Barrington at New Trier, 10 a.m.

Conant at Jacobs, 12 p.m.

Elk Grove at Maine South, 11 a.m.

Fremd, Prospect at Glenbrook South, 10:30 a.m. (DH)

Lake View at Maine East, 10 a.m.

Leyden at York, 10 a.m.

Maine West at Hersey, 10 a.m. (DH)

Schaumburg at Lake Zurich, 10 a.m. (DH)

St. Viator at Nazareth Acad., 10 a.m. (DH)

Boys gymnastics

Glenbard West invitational (Hersey, Leyden), 1:30 p.m.

Niles North invitational (Elk Grove), 10 a.m.

Boys lacrosse

Park Tudor at Maine South, 2:30 p.m.

Boys tennis

Buffalo Grove invitational (Palatine, St. Viator, 5 others), 9 a.m.

Downers Grove invitational (Rolling Meadows, 14 others), 8 a.m.

Hinsdale Central invitational (Barrington), 8:30 a.m.

Hoffman Estates invitational (Maine East), 9 a.m.

Mundelein invitational (Wheeling), 9 a.m.

Prospect invitational, 8:30 a.m.

St. Charles invitational (Schaumburg), 9 a.m.

Willobrook invitational (Maine West), 8 a.m.

Boys track

Wheaton Warrenville South invitational (Palatine), 10 a,m.

Leyden at Lake Forest, 10 a.m.

Boys volleyball

Downers Grove South invitational (Barrington, Maine South), 8 a.m.

Palatine invitational (Buffalo Grove, Fremd, Hersey, Maine East, Maine West, Prospect, Schaumburg, 9 others), 9 a.m.

Vernon Hills quad (Hoffman Estates), 10 a.m.

Boys water polo

Glenbrook South invitational (Hersey, Prospect, Palatine), 8 a.m.

Metea Valley invitational (Maine South), TBA

Mundelein quad (Conant), 9 a.m.

Vernon Hills quad (Hoffman Estates), 5:30 p.m.

Softball

Rolling Meadows at Prospect, 10 a.m.

Hersey at Glenbrook South, 10 a.m.

Glenbrook North at Wheeling, 10 a.m.

Lakes at Schaumburg, 10 a.m. (DH)

Libertyville quad (Fremd), 10 a.m.

Lincoln Park at Maine East, 10 a.m.

Nazareth Acad. at St. Viator, 10 a.m.

New Trier at Elk Grove, 11 a.m. (DH)

Badminton

Hinsdale South invitational (Buffalo Grove, Hersey, Prospect, 12 others), 8 a.m.

Hoffman Estates invitational (Barrington), 9 a.m.

Wheaton North invitational (Conant, Maine South), 8 a.m.

Wheeling invitational (Elk Grove, Maine East, Maine West, Rolling Meadows), 8 a.m.

Girls lacrosse

Conant invitational (Hoffman Estates, 6 others), 8 a.m.

Girls soccer

Naperville North invitational

At Barrington

Burlington Central vs. Bartlett, 10 a.m.

Palatine vs. Evanston, 12 p.m.

At New Trier

Conant vs. New Trier, p.m.

** Fremd vs. Loyola (played on 4-9-19)

Niles West tournament (Maine West), 10 a.m.

Waukegan invitational (Leyden, Maine East, Rolling Meadows), 9 a.m.

Glenbrok South at Wheeling, TBD

Hoffman Estates at Dundee-Crown, 10 a.m.

Libertyville at Prospect, 12:15 p.m.

Stevenson at Maine South, 12 p.m.

Girls track

Glenbard West invitational (Barrington), 9:30 p.m.

Lake Park invitational (Conant, Prospect, Rolling Meadows), 12 p.m.

Palatine invitational (Wheeling), 10 a.m.

Girls water polo

Glenbrook North invitational (Buffalo Grove, St. Viator), 9:30 a.m.

Metea Valley invitational (Maine South), 4:30 p.m.

Maine West quad, 9 a.m.

Monday, ApRil 22

Baseball

Buffalo Grove at Hersey, 4:45 p.m.

Fremd at Barrington, 4:45 p.m.

Hoffman Estates at Conant, 4:45 p.m.

Prospect at Elk Grove, 4:45 p.m.

Schaumburg at Palatine, 4:45 p.m.

Wheeling at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Downers Grove South at Leyden, 4:30 p.m.

Highland Park at Maine West, 4:30 p.m.

Maine West at Elmwood Park, 4:30 p.m.

Notre Dame at St. Viator, 4;30 p.m.

Boys tennis

Barrington at Glenbrook North, 4:30 p.m.

Benet Acad. at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Glenbard South at St. Viator, 4:30 p.m. (at Forest View Racquet Club)

Maine South at Prairie Ridge, 4:30 pp.m.

Palatine at Carmel, 4:45 p.m.

Proviso West at Maine East, 4:30 p.m.

Wheeling at Maine West, 4:45 p.m.

Boys volleyball

Libertyville at Maine South, 6 p.m.

Maine East at Wheeling, 6 p.m.

Boys water polo

Barrington at Schaumburg, 5:45 p.m.

Buffalo Grove at Wheeling, 5:45 p.m.

Conant at Palatine, 5:45 p.m.

Hersey at Prospect, 6:45 p.m.

Hoffman Estates at Fremd, 5:45 p.m.

Rolling Meadows at Elk Grove, 6:45 p.m.

Maine West at Libertyville 6 p.m.

St. Charles North at Maine South, 6 p.m.

Softball

Barrington at Palatine, 4:45 p.m.

Buffalo Grove at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Hoffman Estates at Conant, 4:45 p.m.

Maine South at Niles North, 4:45 p.m.

Prospect at Elk Grove, 4:45 p.m.

Schaumburg at Fremd, 4:45 p.m.

Wheeling at Hersey, 4:45 p.m.

Carmel at St. Viator, 4:30 p.m.

Whitney Young at Leyden, 4:30 p.m. (at the Ball Park at Rosemont)

Badminton

Deerfield at Prospect, 4:45 p.m.

Glenbard West at Hoffman Estates, 4:30 p.m.

Wheeling at Maine East, 4:45 p.m.

Girls lacrosse

Mundelein at Barrington, 7:30 p.m.

Schaumburg at Vernon Hills, 7 p.m.

Girls soccer

Barrington at Hersey, 4:45 p.m.

Buffalo Grove at Fremd, 7 p.m.

Conant at Elk Grove, 6:45 p.m.

Rolling Meadows at Hoffman Estates, 6:30 p.m.

Schaumburg at Prospect, 6:45 p.m.

Wheeling at Palatine, 6:30 p.m.

Maine East at Highland Park, 4:45 p.m.

Girls track

Maine West quad (Maine East, Maine South), 4:30 p.m.

Girls water polo

Elk Grove vs. Rolling Meadows, 5:45 p.m. (EG pool)

Fremd at Hoffman Estates, 5:45 p.m.

Hersey at Prospect, 5:45 p.m.

Palatine at Conant, 4:45 p.m.

Schaumburg at Barrington, 5:45 p.m.

Wheeling at Buffalo Grove, 5:45 p.m.

Tuesday, ApRil 23

Baseball

Barrington at Hoffman 4:45 p.m.

Conant at Wheeling, 4:45 p.m.

Schaumburg at Prospect 4:45 p.m.

Harvest Christian at Schaumburg Christian, 4:30 p.m.

Highland Park at Maine East, 4:45 p.m.

Leyden at Downers Grove South, 4:30 p.m.

Maine South at Glenbrook North, 7 p.m.

Maine West at Deerfield, 4:45 p.m.

Niles North at Maine South, 4:45 p.m.

Palatine at Fremd, 4:45 p.m.

South Beloit at Christian Liberty Acad., 4:30 p.m.

St. Viator at Notre Dame, 4:30 p.m.

Boys lacrosse

Grayslake Central at Fremd, 7 p.m.

Hersey at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Huntley at Palatine, 6:30 p.m.

Schaumburg at Glenbard West, 5:30 p.m.

St. Viator at Lake Forest, 6:45 p.m.

Boys tennis

Conant at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Elk Grove at Wheeling, 4:45 p.m.

Fremd at Barrington, 4:45 p.m.

Hersey at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Palatine at Schaumburg, 4:45 p.m.

Prospect at Buffalo Grove, 4:45 p.m.

Maine East at Glenbrook North, 4:30 p.m.

Maine South at Glenbrook South, 4:30 p.m.

Maine West at Highland Park, 4:30 p.m.

Notre Dame at St. Viator, 4:30 p.m. (at Forest View Racquet Club)

Boys track

Buffalo Grove, Prospect at Barrington, 4:45 p.m.

Conant, Palatine at Elk Grove, 4:45 p.m.

Fremd, Hersey at Wheeling, 4:45 p.m.

Hoffman Estates, Schaumburg at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Boys volleyball

Buffalo Grove at Prospect, 6 p.m.

Conant at Schaumburg, 6 p.m.

Elk Grove at Wheeling, 6 p.m.

Hersey at Rolling Meadows, 6 p.m.

Hoffman Estates at Barrington, 6 p.m.

Palatine at Fremd, 6 p.m.

Leyden at Willowbrook, 5:30 p.m.

Maine East at Highland Park, 6 p.m.

St. Patrick at St. Viator, 6:15 p.m.

Vernon Hills at Maine West, 6 p.m.

Softball

Highland Park at Maine West, 4:45 p.m.

Prospect at Barrington, 4:45 p.m.

Vernon Hills at Maine East, 4:45 p.m.

Buffalo Grove at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Badminton

Leyden at Glenbard West, 4:30 p.m.

Maine West at Elk Grove, 4:30 p.m.

Girls lacrosse

Marist at St. Viator, 7:15 p.m.

Girls soccer

Christian Liberty Acad. at Christian Life, 4:30 p.m.

Leyden at Addison Trail, 4:45 p.m.

New Trier at Maine South, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Keith School, 4:30 p.m.

Vernon Hills at Maine West, 5:30 p.m.

Girls track

Barrington, Buffalo Grove at Prospect 4:45 p.m.

Elk Grove, Palatine at Conant, 4:45 p.m.

Fremd, Wheeling at Hersey 4:45 p.m.

Rolling Meadows, Schaumburg at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Girls water polo

Conant at St. Charles North, 6 p.m.

Wednesday, ApRil 24

Baseball

Barrington at Fremd, 4:45 p.m.

Conant at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Elk Grove at Prospect, 4:45 p.m.

Hersey at Buffalo Grove, 4:45 p.m.

Palatine at Schaumburg, 4:45 p.m.

Rolling Meadows at Wheeling, 4:45 p.m.

Leyden at Proviso East, 4:30 p.m.

Boys tennis

Hersey at Stevenson, 4:45 p.m.

St. Patrick at Maine East, 4:30 p.m.

Boys volleyball

Hinsdale Central at Leyden, 4:30 p.m.

Niles West at Maine South, 6 p.m.

Boys water polo

Fremd at Barrington, 5:45 p.m.

Hersey at Buffalo Grove, 5:45 p.m.

Palatine at Hoffman Estates, 5:45 p.m.

Prospect vs. Rolling Meadows, 5:45 p.m. (EG pool)

Schaumburg at Conant, 5:45 p.m.

Wheeling at Elk Grove, 6:45 p.m.

Argo at Maine East, 6 p.m.

Maine South at Morton, 6 p.m.

Softball

Conant at Barrington, 4:45 p.m.

Elk Grove at Buffalo Grove, 4:45 p.m.

Fremd at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Hersey at Prospect, 4:45 p.m.

Maine West at Resurrection, 4:30 p.m.

Palatine at Schaumburg, 4:45 p.m.

Rolling Meadows at Wheeling, 4:45 p.m.

St. Viator at Carmel, 4:30 p.m.

Willowbrook at Leyden, 4:30 p.m. (at the Ball Park at Rosemont)

Badminton

McHenry at Barrington, 5 p.m.

Girls lacrosse

Maine South at Highland Park, 4:45 p.m.

York at Palatine, 6:30 p.m.

Girls soccer

Elk Grove at Buffalo Grove, 6 p.m.

Fremd at Barrington, 6 p.m.

Hersey at Wheeling, 6:45 p.m.

Hoffman Estates at Conant, 7 p.m.

Palatine at Schaumburg, 6:45 p.m.

Prospect at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Marian Central Catholic at St. Viator, 6 p.m. (at Forest View)

Girls track

Benet Acad. invitational (St. Viator), 4:30 p.m.

Girls water polo

Barrington at Fremd, 5:45 p.m.

Buffalo Grove vs. Hersey, 5:45 p.m. (Prospect pool)

Conant at Schaumburg, 5:45 p.m.

Elk Grove at Wheeling, 5:45 p.m.

Hoffman Estates at Palatine, 5:45 p.m.

Maine South at Deerfield, 5 p.m.

Rolling Meadows at Prospect, 5:45 p.m.

St. Viator at Vernon Hills, 5 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.