Lake County scoreboard for Wednesday, April 17
Reporting scores
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Lake County office by emailing prepsports@dailyherald.com or faxing results to (800) 675-7708.
Baseball
Wednesday's results
GRANT 12, ANTIOCH 2 (6 INN.)
Antioch 000 002 -2-5-5
Grant 050 403 -12-15-0
2B: Ant: Delgado; Grt: Laughery, Cerna, Kusiak, Taylor, Califf.
WP: Vass; LP: Bukowy.
MUNDELEIN 11, ZION-BENTON 1(5 INN.)
Zion-Benton 100 00 -1-1-7
Mundelein 900 11 -11-8-2
3B: Mund: Greco.
WP: Zoglman.
LAKES 3, WAUCONDA 2
Lakes 000 003 0 -3-2-3
Wauconda 000 011 0 -2-5-2
2B: Wauc: Coe, Winkel.
HR: Lks: Mackey.
WP: Cobb; LP: Keller; SV: Clark.
LIBERTYVILLE 9. WAUKEGAN 0
Waukegan 000 000 0 -0-2-2
Libertyville 204 111 x -9-9-2
2B: Lib: Drumke, Robertson.
WP: Land.
STEVENSON 5, LAKE ZURICH 2
Stevenson 002 101 1 -5-10-2
Lake Zurich 011 000 0 -2-5-1
2B: Stev: Surane 2.
3B: LZ: Mangano.
WP: Carris; LP: Green.
ST. PATRICK 14, CARMEL 5
St. Patrick 000 216 5 -14-12-1
Carmel 301 010 0 -5-10-5
2B: St. P: Correa, Zietara; Carm: B. Wiegman, Galdoni 2.
3B: St. P: Ayeski.
WP: Hillman; LP: Machamer.
GRAYSLAKE NORTH 7, ROUND LAKE 2
Grayslake North 010 003 3 -7-11-2
Round Lake 000 110 0 -2-7-1
2B: GN: Rowder.
HR: GN: Rowder.
WP: Van Kast; LP: Porcayo.
GRAYSLAKE CENTRAL 11, VON STeuBEN 1 (5 INN.)
Von Steuben 001 00 -1-2-1
Grayslake Central 252 11 -11-11-1
2B: GC: Crews.
3B: GC: Twardock
WP: Gniadek .
MAIN SOUTH 16, VERNON HILLS 2 (5 INN.)
Vernon Hills 020 00 -2-2-4
Maine South 2(11)0 3x -16-13-2
WP: Wachowski; LP: Thomson.
Boys tennis
Wednesday's results
CARMEL 6, WOODSTOCK NORTH 1
Singles - No. 1: Patterson (Carm) d. Fabian 6-3, 6-4; No. 2: Edejer (Carm) d. Lagerstrom 6-2, 6-1; No. 3: Linares (Carm) d. Toepper 6-4, 6-0.
Doubles - No. 1: McClurg/Lawrence (WN) d. Schedler/Baladad 1-6, 6-4, 11-9; No. 2: Whalen/Borkowski (Carm) d. Chase/Neff 6-4, 6-3; No. 3: Apostal/Gallagher (Carm) d. Scherman/Syens 6-4, 6-4 ; No. 4: Nikolai/Powers (Carm) d. Given/Bean 6-3, 3-6, 10-5.
Boys volleyball
Wednesday's results
MUNDELEIN D. ZION-BENTON 30-28, 25-9
Serving - Mund: Clausen (1 ace), Carrillo (1 ace); Attacking - Mund: Morales (7 kills), Rey (5 kills), Vander Ploeg (5 kills); Setting - Mund: Clausen (12 assists), Brua (9 assists); Blocks - Mund: Vander Ploeg 5, Rey 3.
JV - Zion-Benton d. Mundelein 25-17, 25-18
Frosh A - Mundelein d. Zion-Benton 25-6, 25-14
Frosh B - Mundelein d. Zion-Benton 19=25, 26-24, 25-18
GLENBROOK NORTH D. VERNON HILLS 25-16, 23-25, 25-23
Serving - VH: Bennett (2 ace), Pristas (1 ace), McDonald (1 ace), Adkisson (1 ace), Han (1 ace); Attacking - VH: McDonald (11 kills), Han (10 kills); Setting - VH: Demas (9 assists), Proft (9 assists); Digs - VH: Adkisson 18, McDonald 7; Blocks - VH: Proft 3, Han 3, Ludolph 3.
JV - Glenbrook North d. Vernon Hills 25-17, 25-21
Frosh A - Vernon Hills d. Glenbrook North 25-20, 22-25, 25-22
Frosh B - Vernon Hills d. Glenbrook North 25-19, 25-23
STEVENSON D. LAKE ZURICH 25-20, 25-21
Serving - Stev: Keevins (6 aces), Meng (2 aces), Ross (2 aces); Attacking - Stev: Meng (10 kills), Ross (7 kills); Setting - Stev: Sorenson (17 assists), Angelos (3 assists); Digs - Stev: Sorenson 7, Meng 5, Fin 5, Epstein 5.
JV - Stevenson d. Lake Zurich 25-18, 22-25, 25-23
Stev A - Stevenson d. Lake Zurich 25-13, 7-25, 25-21
GRAYSLAKE NORTH D. LAKE FOREST ACADEMY
Serving - GN: LeBaron (1 ace); Attacking - GN: Atwell (11 kills), LeBaron (9 kills); Setting - GN: Gedville (24 assists); Digs - GN: Inmon 17, LeBaron 9; Blocks - GN: Yonts 2, N. Atwell 1, .Mittlestaedt 1, Gedville 1
Softball
Wednesday's results
GRAYSLAKE NORTH 14, ZION-BENTON 3 (5 INN.)
Zion-Benton 300 00 -3-5-1
Grayslake North 471 2x -14-17-1
2B: Z-B: Zappa; GN: Brown 2, Delahunty, Kram/
3B: GN: Standerski.
HR: Z-B: Roberts; GN: Hill 2, Standerski.
WP: Garrettl; LP: Zappa.
st. viator 12, mundelein 6
Mundelein 212 001 0 -6-4-0
St. Viator 020 154 x -12-12-0
2B: St. V: Allaire, Hatch.
3B: St. V: Allaire.
WP: Naughton; LP: Langford.
STEVENSON 15, GLENBROOK SOUTH 14
Glenbrook South 434 001 2 -14-14-1
Stevenson 101 038 2 -15-17-1
2B: Stev: Barnes, Fossier, Freedman, Ruchin, Trotter.
3B: Stev: Freedman 2.
HR: Stev: Barnes, Fossier, Gitler.
WP: Edelheit.
Girls soccer
Wednesday's results
CARMEL 1, ST. VIATOR 1 (OT)
St. Viator 1 0 0 0 -1
Carmel 0 1 0 0 -1
St. Viator - Doersching (Bottscher).
Carmel- Smola (Basera)
Goalkeepers - St. V: Collins (6 saves); Carm: Burkhalter (1 save), Zelich (5 saves).
Badminton
Wednesday's results
WARREN 14, LAKE FOREST ACADEMY 4
Singles - No. 1:Sturt (Warr) d. Kim 21-15, 21-18; No. 2: Shah (Warr) d. Hu 21-14, 21-15; No. 3: A. Kim (Warr) d. Wong 21-6, 21-1; No. 4: Corr (Warr) d. Bai 19-21, 21-6, 21-0; No. 5: C. Ma (LFA) d. Patel 21-16, 21-19; No. 6: Joshi (Warr) d. Wang 21-3, 21-19; No. 7: Armstrong (Warr) d. Shirashi 21-4, 21-11; No. 8: Kalipi (Warr) d. Nguyen 21-0, 21-0; No. 9: Sison (Warr) d. Sun 21-3, 21-2; No. 10: Cortez (Warr) d. Wei 21-7, 21-14; No. 11: Abear (Warr) d. Feng 21-7, 21-18; No. 12: Mestre (Warr) d. A. Ma 21-5, 21-4.
Doubles - No. 1: Kim/Hu (LFA) d. A. Kim/K. Kim 20-22, 21-13, 21-13; No. 2: Wong/C. Ma (LFA) d. Patel/Gesbusion 21-11, 21-17; No. 3: Shirashi/Burgos (LFA) d Sison/Abante 19-21, 21-9, 21-19; No. 4:vCortez/Ho (Warr) d. Wang/Nguyen 21-11, 21-13; No. 5: Abear/Manilla (Warr) d. Wei/Feng 21-17, 16-21, 21-17; 6: Mastre/Cummings (Warr) d. Sun/A. Ma 21-16, 21-11.
Upcoming events
ToDAY
BASEBALL
Maine East at Vernon Hills, 4:45 p.m.
Grant at Antioch, 4:30 p.m.
Maine East at Vernon Hills, 4:45 p.m.
Lake Zurich at Stevenson, 4:30 p.m.
Mundelein at Grayslake Central, 4:30 p.m.
BOYS TENNIS
Lake Zurich at Libertyville, 4:30 p.m.
Stevenson at Mundelein, 4:30 p.m.
Vernon Hills at Maine West, 4:30 p.m.
Warren at Zion-Benton, 4:30 p.m.
Round Lake at Grayslake Central, 4:30 p.m.
BOYS GYMNASTICS
Independent Conference meet (Libertyville, Mundelein, Stevenson) at Wheaton-Warrenville South, 6 p.m.
BOYS VOLLEYBALL
Libertyville at Palatine, 5 p.m.
Stevenson invite 5 p.m.
Vernon Hills at Zion-Benton, 6 p.m.
Warren at Downers Grove South, 5 p.m.
BOYS TRACK
Mundelein at Lake Zurich, 5 p.m.
BOYS WATER POLO
Mundelein at Deerfield, 6 p.m.
BOYS LACROSSE
Carmel at Marian Central, 6 p.m.
SOFTBALL
Wauconda at Round Lake, 4:30 p.m.
Deerfield at Vernon Hills, 4:45 p.m.
Grayslake Central at Antioch, 4:30 p.m.
Libertyville at Mundelein, 4:45 p.m.
GIRLS SOCCER
Carmel invite (Vernon Hills) 6:30 p.m.
Libertyville at Warren, 6:15 p.m.
Stevenson at Zion-Benton, 6:15 p.m.
Lakes at Grayslake Central, 6:15 p.m.
GIRLS LACROSSE
Mundelein at Vernon Hills, 7 p.m.
BADMINTON
Maine South at Vernon Hills, 4:30 p.m.
GIRLS TRACK
Mundelein at Antioch , 5 p.m.
Stevenson at Glenbrook South, 4:30 p.m.
GIRLS WATER POLO
Latin at Mundelein, 6 p.m.
Libertyville at Elk Grove, 5:45 p.m.
FRIDAY, APRIL 19
BOYS TRACK
Downers Grove South invite (Stevenson, Warren) 4:30 p.m.
GIRLS LACROSSE
McHenry at Warren, 5 p.m.
GIRLS WATER POLO
Stevenson invite, noon
SATURDAY, APRIL 20
BASEBALL
Vernon Hills at Reavis, 10 a.m.
Marian Catholic at Carmel, 10 a.m.
Libertyville at Hoffman Estates, 10 a.m. Richmond-Burton at Grayslake Central, 11 a.m.
BOYS TENNIS
St. Charles East invite (Libertyville), 9 a.m.
Mundelein invite, 9 a.m.
Buffalo Grove invite (Stevenson), 9 a.m.
Grayslake North invite (Grant, Round Lake, Vernon Hills, Wauconda), 8:30 a.m.
Lockport invite (Warren), 8 a.m.
BOYS VOLLEYBALL
Palatine invite (Libertyville) , 8 a.m.
Downers Grove South invite (Warren), 8 a.m.
BOYS WATER POLO
Mundelein invite 9 a.m.
Stevenson at Niles West, 8 a.m.
Vernon Hills invite 10 a.m.
BOYS LACROSSE
Carmel at Lake Forest, 10:30 a.m.
SOFTBALL
Byron tournament (Antioch), 9:30 a.m.
Libertyville invite, 10 a.m.
Vernon Hills at Lake Zurich, 10 a.m.
Carmel at Wilmot Union (Wis.), 11 a.m.
GIRLS SOCCER
Libertyville at Prospect, 12:15 p.m.
Mundelein at Vernon Hills, 10 a.m.
Stevenson at Maine South, noon
GIRLS LACROSSE
Libertyville at Fremd, noon
BADMINTON
Hoffman Estates invite (Warren) 9 a.m.
Niles North at Libertyville, 9 a.m.
Vernon Hills at Wheeling, 8 a.m.
GIRLS TRACK
Palatine invite (Libertyville, Vernon Hills), 10 a.m.
Glenbard West invite (Warren), 9:30 p.m.
GIRLS WATER POLO
Libertyville at Glenbrook North, 9 a.m.
Mundelein at Glenbrook North, 9 a.m.
Stevenson invite, 8 a.m.
MONDAY, APRIL 22
BASEBALL
Lake Zurich at Libertyville, 4:30 p.m.
Stevenson at Mundelein, 4:30 p.m.
Marist at Carmel, 4:30 p.m.
Warren at Zion-Benton, 4:30 p.m.
Grayslake Central at Crystal Lake South, 4:30 p.m.
BOYS TENNIS
Grayslake Central at Crystal Lake Central, 4:30 p.m.
BOYS VOLLEYBALL
Libertyville at Maine South, 6 p.m.
Mundelein at Lakes, 6 p.m.
BOYS LACROSSE
Grant at Mundelein, 5:45 p.m.
Grayslake North at Stevenson, 7 p.m.
BOYS WATER POLO
Stevenson invite 6 p.m.
SOFTBALL
Lake Forest at Stevenson, 4:30 p.m.
Libertyville at Zion-Benton, 4:30 p.m.
Vernon Hills at Lakes, 4:30 p.m.
Warren at Mundelein, 4:30 p.m.
Carmel at St. Viator, 4:30 p.m.
GIRLS SOCCER
Waukegan at Libertyville, 6:15 p.m.
GIRLS LACROSSE
Mundelein at Barrington, 7:30 p.m.
Schaumburg at Vernon Hills, 7 p.m.
TUESDAY, APRIL 23
BASEBALL
Libertyville at Lake Zurich, 4:30 p.m.
Mundelein at Stevenson, 4:30 p.m.
Vernon Hills at Glenbrook North, 4:45 p.m.
Zion-Benton at Warren, 4:30 p.m.
Antioch at Grayslake North, 4:30 p.m.
Wauconda at Grayslake Central, 4:30 p.m.
BOYS TENNIS
Deerfield at Vernon Hills, 4:30 p.m.
Grayslake North at Grayslake Central, 4:30 p.m.
Lake Zurich at Warren, 4:30 p.m.
Libertyville at Mundelein, 4:30 p.m.
BOYS VOLLEYBALL
Glenbrook South at Warren, 6 p.m.
Vernon Hills at Maine West, 6 p.m.
BOYS LACROSSE
Vernon Hills at Deerfield, 5 p.m.
Arrowhead (Wis.) at Carmel, 7 p.m.
BOYS TRACK
Lake Zurich invite (Libertyville) 4:30 p.m.
Stevenson at Waukegan, 4:30 p.m.
Warren invite (Mundelein) 4:30 p.m.
BOYS WATER POLO
Highland Park at Libertyville, 6 p.m.
Warren at Deerfield, 6 p.m.
SOFTBALL
Lake Forest at Mundelein, 4:30 p.m.
Libertyville at Stevenson, 4:30 p.m.
Vernon Hills at Maine East, 4:45 p.m.
Antioch at Wauconda, 4:30 p.m.
Grant at Grayslake Central, 4:30 p.m.
GIRLS SOCCER
Lake Zurich at Stevenson, 7:30 p.m.
Vernon Hills at Maine West, 5:30 p.m.
Warren at Lake Forest, 6:15 p.m.
BADMINTON
Stevenson at New Trier, 4:45 p.m.
Vernon Hills at Zion (Z.-Benton), 4:30 p.m.
GIRLS TRACK
Libertyville invite (Lake Zurich) 4:30 p.m.
Mundelein invite (Warren) 4:30 p.m.
Waukegan at Stevenson, 4:30 p.m.
GIRLS WATER POLO
Chicago (Taft) at Vernon Hills, 5 p.m.
Niles West at Mundelein, 6 p.m.
GIRLS LACROSSE
Carmel at Nazareth, 6:15 p.m.
WEDNESDAY, APRIL 24
BASEBALL
Warren at Lake Forest, 4:30 p.m.
Grayslake Central at Wauconda, 4:30 p.m.
Grayslake North at Antioch, 4:30 p.m.
BOYS TENNIS
Carmel at Vernon Hills, 4:30 p.m.
Hersey at Stevenson, 4:45 p.m.
BOYS VOLLEYBALL
Lake Zurich at Libertyville, 6 p.m.
Stevenson at Mundelein, 6 p.m.
Warren at Zion-Benton, 6 p.m.
BOYS LACROSSE
Libertyville at Warren, 7 p.m.
Stevenson at Mundelein, 5:30 p.m.
SOFTBALL
Woodstock North at Wauconda, 4:30 p.m.
St. Viator at Carmel, 4:30 p.m.
GIRLS LACROSSE
Mundelein at Stevenson, 5:30 p.m.
Vernon Hills at Glenbrook North, 7 p.m.
Warren at Libertyville, 6:30 p.m.
GIRLS WATER POLO
Evanston at Libertyville, 6 p.m.
St. Viator at Vernon Hills, 5 p.m.
Stevenson invite 6 p.m.