Fox Valley scoreboard for Thursday, Feb. 14
Boys basketball
Thursday's results
Kaneland 63, Morris 56
Parkview Christian 59, Harvest Christian 58
Girls basketball
Thursday's results
South Elgin 60, Barrington 51 (OT)
Glenbard South 36, Burlington Central 27
Class 4A Geneva regional
Geneva 55, Glenbard West 50
Glenbard West - Seaney 1 0-0 2, Heller 6 2-4 15, Thomas 2 0-0 4, Stutelberg 3 0-0 9, Adamski 1 2-6 4, O'Shea 2 1-1 5, Huff 4 3-4 11. Totals 19 8-15 50.
Geneva - Palmer 4 1-2 14, Segebrecht 0 0-0 0, Hinchman 3 1-3 7, Davine 0 0-0 0, Wrobel 0 0-0 0, McCloughan 0 0-0 0, Montgomery 3 0-1 9, Blackmore 3 2-2 10, Navigato 2 11-13 15. Totals 15 15-21 55.
Glenbard West 17 12 4 16 -50
Geneva 8 11 15 21 -55
3-point baskets: GW - Stutelberg 3, Heller; G - Palmer 3, Montgomery 3, Blackmore 2.
Fouled out: GW - O'Shea.
Class 4A Elgin regional
Class 4A Cary-Grove regional
CL Central 48, Dundee-Crown 39
CL Central - Hamill 2 2-3 6, Ryan 1 6-9 8, Keller 1 2-2 , Penza 1 0-0 2, Douros 1 0-0 2, Lichte 0 0-0 0, Fleming 5 3-6 15, Wozniak 3 2-2 8, Haslow 1 0-0 3, Geske 1 0-0 2. Totals 15 15-22 48.
Dundee-Crown - Schmidt 3 0-0 8, Walker 0 0-0 0, Skibinski 3 0-1 7, M Gotter 0 0-0 0., Kieltyka 1 1-2 3, Ryza 0 0-0 0, Crenshaw 5 3-3 13, Boado 3 0-0 8, Deegan 0 0-0 0. Totals 15 4-6 39.
CL Central 7 10 20 11 -48
Dundee-Crown 7 5 15 12 -39
3-point baskets: CLC - Fleming 2, Haslow; DC - Schmidt 2, Boado 2, Skibinski.
Class 4A Rockton Hononegah regional
Rockton Hononegah 45, Hampshire 31
Hampshire - Del Re 0 0-0 0, Cermak 3 2-2 9, Haefling 3 0-0 9, Bowen 1 1-2 3, Bannerman 2 0-0 4, Heine 1 0-0 3, Walker 0 0-0 0, Cork 0 0-0 0, Johnson 1 0-0 3, Dumoulin 0 0-0 0, Lambert 0 0-0 0. Totals 11 3-4 31.
Hononegah - Burns 1 2-2 4, Malcomson 4 3-3 13, Schmitz 3 0-0 6, King 7 4-7 19, Murdoch 1 1-2 3, Kershner 0 0-0 0, Abney 0 0-0 0. Totals 16 10-14 45.
Hampshire 9 8 5 9 -31
Hononegah 11 18 8 8 -45
3-point baskets: H - Haefling 3, Cermak, Heine, Johnson; RH - Malcomson 2, King.
Class 3A Plano regional
Upcoming events
Today
Boys basketball
ACC at St. Francis, 7:30 p.m.
Bartlett at Glenbard South, 7 p.m.
Johnsburg at Burlington Central, 7 p.m.
Crystal Lake Central at CL South, 7 p.m.
Lake Park at Geneva, 7 p.m.
Hampshire at Cary-Grove, 7 p.m.
Prairie Ridge at Huntley, 7 p.m.
Jacobs at Dundee-Crown, 7 p.m.
Morris at Kaneland, 7 p.m.
Glenbard East at Larkin, 7 p.m.
St. Francis DeSales at Marmion, 7 p.m.
South Elgin at West Chicago, 7 p.m.
Wheaton North at St. Charles East, 7 p.m.
Batavia at St. Charles North, 7 p.m.
St. Edward at Fenton, 7:30 p.m.
Streamwood at East Aurora, 7 p.m.
West Aurora at Elgin, 7 p.m.
Hinckley Big Rock at Westminster Christian, 7 p.m.
Girls basketball
Class 4A Bartlett regional
Bartlett vs. Wheaton North, 7 p.m.
Class 3A Kaneland regional
Sandwich vs. Kaneland, 7 p.m.
Saturday, Feb. 16
Boys basketball
At East UEC/DVC Shootout
South Elgin vs. Neuqua Valley, 2 p.m.
West Aurora vs. Metea Valley, 3:30 p.m.
Others
Jacobs at St. Viator, 4 p.m.
Hampshire at Geneva, 6 p.m.
West Chicago at Huntley, 3:30 p.m.
St. Charles North at Moline, 6:30 p.m.
Burlington Central at Woodstock North, 7 p.m.
Wrestling
State
Boys swimming
St. Charles East sectional
Metea Valley sectional