Fox Valley scoreboard for Friday, Jan. 18
Boys basketball
Friday's results
Morris 53, Kaneland 50
St. Francis 57, Aurora Christian 45
Jacobs 40, McHenry 30
Providence 57, Marmion 39
CL South 46, Hampshire 30
Hampshire - Davis 0 0-1 0, Millison 2 3-3 8, Woods 1 1-2 4, Shaw 0 0-0 0, Bishop 0 1-2 1, Anderson 6 1-1 13, Rosa 2 0-0 4, Erickson 0 0-2 0. Totals 11 6-10 30.
CL South - Gorken 0 1-2 1, Jewson 0 0-0 0, Geske 1 0-0 3, Lawson 1 3-4 5, Fischer 1 0-0 2, Reall 11 2-3 27, Miller 2 2-4 6, Haskin 1 0-0 2. Totals 17 8-13 46 .
Hampshire 5 5 12 8 -30
CL South 14 12 7 13 -46
3-point baskets: H - Millison, Woods; CLS - Reall 3, Geske.
Prairie Ridge 53, Dundee-Crown 46
Prairie Ridge - Witkowski 0 3-3 3, Podlasek 2 1-4 7, Cook 3 3-4 9, Lindquist 0 4-4 4, Fist 1 0-2 3, Powers , Patterson 8 5-5 25, Gende 1 0-0 2. Totals 17 16-22 53.
Dundee-Crown - Huber 2 3-4 7, Miller 0 3-6 3, Butler 2 0-1 4, Cook 3 2-2 8, Krueger 2 0-0 8, Hatcher , Raby, Mercado , Shydlowski , Hodor , Stec 4 2-3 10, Hairston , Prusko 1 0-1 2, Michalski 2 2-2 6. Totals 16 12-24 46.
Prairie Ridge 8 11 13 20 -53
Dundee-Crown 9 8 18 11 -46
3-point baskets: PR - Patterson 4, Podlasek 2, Fist; D-C - Huber 2.
Glenbard South 58, Elgin 43
Elgin - Banks 2 0-2 5, Yarber 6 1-2 14, Bonds 4 2-5 11, Lomax 2 2-4 6, Jackson 1 0-0 2, Stewart 1 0-0 3, Muller 1 0-0 2. Totals 17 5-13 43.
Glenbard South - Keith 2 0-0 4, Enright 2 0-0 5, Co.Hardtke 9 6-8 25, Powers 4 0-0 8, Harrington 2 1-1 5, Ca.Hardtke 1 1-3 3, Plaso 1 1-2 3, Vozza 0 1-2 1, Folkerts 1 2-2 4. Totals 22 12-18 58.
Elgin 15 6 10 12 -43
Glenbard South 11 21 11 15 -58
3-point baskets: E - Banks, Yarber, Bonds, Stewart. GS - Co.Hardtke 3, Enright.
Fouled out: E - Bonds.
Harvest Christian 68, IMSA 50
IMSA - Talvan 1 0-0 2, Rhody 1 2-2 5, Olaleye 0 1-1 1, Calhoun 2 0-1 5, Hallman 1 7-12 9, Harper 2 3-3 7, Yelemick 3 4-6 10, Curtis 3 0-0 6, Duradola 2 0-0 5. Totals 15 17-25 50.
Harvest Christian - Young 3 0-0 6, Boldog 1 0-0 3, Kasper 1 2-2 4, Ellett 11 0-0 30, J.Nohava 7 3-5 17, Zerby 1 0-0 2, Boyce 2 0-2 6. Totals 26 5-9 68.
3-point baskets: IMSA - Rhody, Calhoun, Duradola; HCA - Ellett 8, Boyce2, Boldog.
Cary-Grove 47, Huntley 46
Huntley - Vrugt 1 0-0 2, Roppolo 2 0-0 4, Sroka 7 0-0 19, Crsoby 1 0-0 2, Egekeze 8 1-6 19. Totals 19 1-6 46.
Cary-Grove - Cunningham 1 1-2 3, Frericks 2 0-1 2, D.Weaver 2 0-0 4, Rice 1 0-0 2, Aulert 1 0-0 2, Jakubicek 11 1-2 25, West 2 0-0 4. Totals 21 2-7 47.
Huntley 8 13 18 7 -46
Cary-Grove 2 10 22 13 -47
3-point baskets: H - Sroka 5, Egekeze 2; CG - Frericks, Jakubicek 2.
bURLINGTON cENTRAL 73, mARENGO 42
Marengo - Wascher 2 5-6 9, Smith 4 3-5 13, Bertrand 2 0-0 4, Schirmer 2 0-0 4, Volkening 1 3-4 5, Ferden 0 2-2 2, Bibbings 1 0-0 3, Pace 1 0-0 2 Totals: 13 13-17 42.
Burlington Central - Seyller 4 0-0 10, Lenschow 5 0-0 12, Hudgens 2 0-0 4, Schmidt 0 2-2 2, Mayfield 11 7-7 31, Moring 3 1-2 7,Wells 1 0-0 2, Anderson 2 1-1 5. Totals 26 11-12 73.
Marengo 10 11 11 10 -42
Burlington Central 20 22 21 10 -73
3-point baskets: M - Smith 2, Bibbings; BC - Seyller 2, Lenscow 2, Mayfield 2.
West Aurora 63, Glenbard East 53
West Aurora - Brown 5 6-9 18, Rogers 0 0-0 0, Balfour 4 0-0 8, Walker 4 5-6 14, Salter 2 2-3 6, Motola 5 0-0 11, Bazos 3 0-0 6, Kalmas 0 0-0 0, Mont 0 0-0 0. Totals 23 13-18 63.
Glenbard East - Hall 7 2-2 17, Kerpuraitis 0 0-0 0, Nelson 3 3-4 9, Glennon 0 0-0 0, Davis 4 3-4 12, Cook 5 5-6 15, Huisman 0 0-1 0, Dudek 0 0-0 0, Rozinsky 0 0-0 0, Lewis 0 0-0 0. Totals 19 13-17 53.
West Aurora 12 19 18 14 -63
Glenbard East 8 16 11 18 -53
3-point baskets: WA - Brown 2, Walker, Motola; GE - Hall, Davis.
Fouled out: GE - Davis.
Girls basketball
Friday's results
At Elgin City Classic
St. Edward 55, Harvest Christian 27
Harvest Christian - Martin 5 1-6 11, A.Semerau 0 0-0 0, Campos 0 0-0 0, Ellett 0 6-8 6, Tilian 3 0-0 7, L.Semerau 1 1-1 3. Totals 9 8-15 27.
St. Edward - Biggins 0 0-0 0, Castro 2 0-0 5, Franco 1 0-0 2, Duffy 2 2-2 7, K.Ellsworth 0 0-2 0, M.Ellsworth 3 2-2 8, Gonzalez 0 0-0 0, Hicks 0 0-3 0, Niehaus 3 3-4 9, O'Neill 0 0-0 0, Ortiz 0 0-0 0, Jackson 1 0-0 2, Ottinger 8 2-3 22. Totals 20 9-16 55.
Harvest Christian 9 4 6 8 -27
St. Edward 14 15 13 13 -55
3-point baskets: HCA - Tilian; StE - Ottinger 4, Duffy, Castro.
Others
Bartlett 59, East Aurora 36
Larkin 49, West Chicago 21
South Elgin 78, Streamwood 49
West Aurora 38, Glenbard East 30
Glenbard South 63, Elgin 11
Elgin - Mann 0 0-2 0, Sar.Moskow 1 0-0 2, Cadney 0 1-2 1, Schubert 0 0-2 0, Harvey 3 0-0 6. Totals 5 1-6 11.
Glenbard South - Lucas 2 0-0 4, Cohen 3 0-0 9, Wilson 1 0-0 3, LaPointe 3 0-0 9, Wilharm 4 2-5 10, Bair 6 3-4 17, Colozzi 3 0-0 6. Totals 22 5-9 63.
Elgin 0 7 4 0 -11
Glenbard South 29 10 15 9 -63
3-point baskets: GS - Cohen 3, LaPointe 3, Bair 2, Wilson, Sellars.
Marengo 68, Burlington Central 52
Marengo - Aubry 4 0-2 9, Heinberg 4 2-2 13, Riter 1 1-2 4, Haeflinger 3 0-0 6, Knobloch 7 10-10 27, Faber 4 1-2 9. Totals 23 14-18 68.
Burlington Central - Wells 10 2-2 23, Moretti 4 0-0 11, Menke 0 0-0 0, Gardner 1 1-1 3, Kollhoff 1 1-2 3, Andersen 3 0-1 9, Lichner 1 0-0 3, DuVal 0 0-0 0, Ozburn 0 0-0 0. Totals: 20 4-6 52.
Marengo 17 20 15 16 -68
Burlington Central 16 12 14 10 -52
3-point baskets: BC: Moretti 3, Andersen 3, Lichner; M: Knobloch 3, Heinberg 3, Aubry
Fouled out: BC: Moretti
Wheaton Warrenville South 47, Geneva 44
Wheaton Warrenvill S - Ruggles 5 1-1 12, Emma 2 5-6 11, Stebbins 1 1-2 3, Dohse 5 0-0 10, Struebing 1 0-0 2, Huntzinger 1 4-4 6, Kroehnke 1 0-0 2, Briggs 0 1-2 1. Totals 14 12-15 47.
Geneva - Palmer 7 0-0 16, Davine 4 2-2 10, McCloughan 4 0-0 8, Blackmore 2 0-0 4, Navigato 1 0-0 3, Kornak 1 0-0 3. Totals 19 2-2 44.
Wheaton Warrenville S 11 9 14 13 -47
Geneva 14 6 13 11 -44
3-point baskets: WWS - Emma 2, Ruggles; G - Palmer 2, Kornak, Navigato.
Fouled out: G - McCloughan.
Wrestling
Friday's results
St. Charles East 59, Lake Park 18
106: Baniewicz (STCE) won by fft.; 113: Penzato (STCE) won by fft.; 120: Guerrero (STCE) def. Malinder 13-7; 126: Gordon (STCE) pinned Vavalle 2:50; 132: Schroeder (STCE) pinned Olalde 4:29; 138: Benjamin (STCE) won by tech fall over Riser 5:44; 145: Fialka (STCE) def. Fuglewicz 13-4; 152: Piper (LP) pinned Tatar 1:35; 160: Schroeder (STCE) pinned Boesen 1:06; 170: Maggio (STCE) pinned Ewoso 1:06; 182: Rodriguez (LP) won by fft.; 195: Gundlach (STCE) won by fft,; 220: Lee (LP) pinned Song 3:07; 285: Hall (STCE) won by fft.
Upcoming Events
Today
Boys basketball
At Burlington Central MLK Tournament
Elgin vs. McHenry, 9 a.m.
Waubonsie Valley vs. Lyons, 10:30 a.m.
Elgin vs. Johnsburg, noon
Burlington Central vs. Hampshire, 1:30 p.m.
Johnsburg vs. McHenry, 3 p.m.
Hampshire vs. Waubonsie Valley, 4:30 p.m.
Burlington Central vs. Lyons Township, 6 p.m.
At WW South MLK Tournament
Huntley at WW South MLK Tournament
At Lake Zurich MLK Tournament
Streamwood vs. TBA
Others
Batavia at Rockford Jefferson Mlk Tourney, TBA
IMSA at ACC, 1 p.m.
Kaneland vs. Brookfield Central, 5:15 p.m.
Geneva at St. Charles North, 6 p.m.
Glenbard South at Marmion, 6 p.m.
St. Charles East at Romeoville Shooutout, TBA
Westminster Christian at Somonauk, 7 p.m.
Girls basketball
Batavia at Lake Park, 2:45 p.m.
Cary-Grove at CL South, 1:30 p.m.
Libertyville at Dundee-Crown, 1:30 p.m.
Geneva vs. Danville Schlarman at 29th Annual Derril Kipp Hoopfest, 5:30 p.m.
Hampshire at Jacobs, 1:30 p.m.
La Salle-Peru at Kaneland, 6 p.m.
Marengo at South Elgin, 2 p.m.
St. Charles East at Glenbard North, 2:45 p.m.
Cornerstone at Westminster Christian, 5:30 p.m.
Wrestling
ACC at Metro Suburban Invitational, TBD
Burlington Central at Oswego East Quad, 9 a.m.
CL South, Huntley at Oak Park River Forest Invite, 8 a.m.
Jacobs, St. Charles East at Plainfield North Quad, 8 a.m.
Marmion at CCL Conference Meet, 10 a.m.
Larkin, South Elgin, Streamwood, West Aurora at UEC Conference Meet, 8 a.m.
Girls bowling
Jacobs at Wauconda Invite, 9 a.m.
Girls gymnastics
Geneva at Niles West Invite, 12 p.m.
Boys swimming
Hampshire, Jacobs at Hersey Invite, 9 a.m.
Huntley at Woodstock Invite, 11 a.m.
South Elgin at Lockport Invitational, 9 a.m.
St. Charles East at Hinsdale Central Invite, 9 a.m.
St. Charles North Invite, 9 a.m.
West Aurora at Buffalo Grove Invite, 6 a.m.
Monday, Jan. 21
Boys basketball
At Geneva MLK Invite
Yorkville vs. West Chicago, 1 p.m.
Crystal Lake Central vs. Wheaton North, 2:30 p.m.
Stevenson vs. St. Charles North, 4:15 p.m.
Metea Valley vs. Libertyville, 5:45 p.m.
Geneva vs. East Aurora, 7:15 p.m.
At Burlington Central MLK Tournament
Burlington Central MLK Classic Tournament
Waubonsie Valley vs. Elgin, 3:30 p.m.
McHenry vs. Lyons, 5 p.m.
Hampshire vs. Johnsburg, 6:30 p.m.
At WW South MLK Tournament
Huntley at WW South MLK Tournament
At Lake Zurich MLK Tournament
Streamwood vs. TBA
Others
Batavia at Rockford Jefferson Mlk Tourney, TBA
Wheaton Academy at St. Edward, 7:30 p.m.
Girls basketball
At DeKalb MLK Tournament
Burlington Central vs. Lincoln-Way East, 10:30 a.m. (Field house)
Huntley vs. Hinsdale South, 9 a.m.
Others
Batavia vs. Fenwick at Kipp Hoopfest At Willowbrook, 1:30 p.m.
Jacobs at St. Charles North, 7 p.m.
Tuesday, Jan. 22
Boys basketball
Burlington Central at Johnsburg, 7 p.m.
Cary-Grove at Rolling Meadows, 7 p.m.
Buffalo Grove at CL South, 7 p.m.
Dundee Crown at Elgin, 7 p.m.
Jacobs at St. Viator, 7 p.m.
Genoa-Kingston at Kaneland, 7 p.m.
St. Charles East at Glenbard West, 6 p.m.
Girls basketball
St. Charles North at Geneva, 5 p.m.
Bartlett at West Aurora, 7 p.m.
Elgin at Streamwood, 7 p.m.
Larkin at Glenbard South, 7 p.m.
Rosary at St. Francis, 7 p.m.
East Aurora at South Elgin, 7 p.m.
Wrestling
ACC at Plano/Genoa/East Aurora, 6 p.m.
Girls bowling
Jacobs at Huntley, 4:30 p.m.
West Aurora at Larkin, 4:30 p.m.
Wednesday, Jan. 23
Boys basketball
CL Central at Huntley, 7 p.m.
St. Edward at ACC, 7:30 p.m.
Girls basketball
Cary-Grove at Dundee-Crown, 7 p.m.
Hampshire at CL Central, 7 p.m.
Huntley at CL South, 7 p.m.
Jacobs at Elk Grove, 7 p.m.
Girls bowling
Streamwood at Geneva, 4 p.m.
Girls gymnastics
Geneva at Glenbard East, 6 p.m.
Boys swimming
Huntley at Woodstock, 4:30 p.m.
Thursday, Jan. 24
Boys basketball
Mooseheart at Harvest Christian, 7 p.m.
Girls basketball
Larkin at Bartlett, 7 p.m.
Glenbard North at Batavia, 7:15 p.m.
Burlington Central at Johnsburg, 7 p.m.
Elgin at South Elgin, 7 p.m.
ACC at Rosary, 7:30 p.m.
Geneva at St. Charles North, 7:15 p.m.
Harvest Christian at Walther Christian, 7 p.m.
Sterling at Kaneland, 7 p.m.
Wheaton Warrenville South at St. Charles East, 7:15 p.m.
St. Francis at St. Edward, 7:30 p.m.
Glenbard South at Streamwood, 7 p.m.
West Aurora at West Chicago, 7 p.m.
Wrestling
Burlington Central at Marengo, 5 p.m.
Cary-Grove at Prairie Ridge, 6:15 p.m.
CL South at Jacobs, 6 p.m.
Dundee-Crown at Hampshire, 5:30 p.m.
CL South at Jacobs, 6 p.m.
Girls bowling
Woodstock at Jacobs, 4:30 p.m.
Larkin at Bartlett, 4:30 p.m.
Boys swimming
Marmion at Carl Sandubrg, 5 p.m.
Friday, Jan. 25
Boys basketball
Aurora Christian at ACC, 7:30 p.m.
Batavia at Lake Park, 7 p.m.
Harvard at Burlington Central, 7 p.m.
CL South at Cary-Grove, 7 p.m.
Dundee-Crown at Waukegan, 7 p.m.
WW South at Geneva, 7 p.m.
Jacobs at Hampshire, 7 p.m.
McHenry at Huntley, 7 p.m.
Larkin at Bartlett, 7 p.m.
Leo at Marmion, 7 p.m.
Elgin at South Elgin, 7 p.m.
St. Charles East at Glenbard North, 7 p.m.
St. Charles North at Wheaton North, 7 p.m.
St. Edward at Elmwood Park, 7 p.m.
Glenbard South at Streamwood, 7 p.m.
West Aurora at West Chicago, 7 p.m.
Wrestling
Huntley at CL Central, 6 p.m.
Girls gymnastics
Dukane Conference at Geneva, 6 p.m.
Boys swimming
South Elgin, West Aurora at Metea Valley Mustang Invite, 5 p.m.
Saturday, Jan. 26
Boys basketball
26th annual Batavia Jim and Sylvia Roberts Night Of Hoops
St. Charles East vs. West Aurora, 4:30 p.m.
Batavia vs. Willowbrook, 7:30 p.m.
Others
Jacobs at Warren, 7 p.m.
Kaneland at Geneseo, TBA
Girls basketball
Batavia at Rock Island, 4:30 p.m.
Sycamore at Burlington Central, 5 p.m.
Cary-Grove at Crystal Lake Central, 7 p.m.
Richmond Burton at CL South, 1:30 p.m.
Dndee-Crown at McHenry, 1:30 p.m.
St. Charles East at Geneva, 2:45 p.m.
Prairie Ridge at Hampshire, 1:30 p.m.
Huntley at Jacobs, 1:30 p.m.
Kaneland at Geneseo, TBA
West Aurora at Rosary, 3 p.m.
St, Charles North at Lake Park, 2:45 p.m.
St. Edward at Walther Christian, 1:30 p.m.
Elgin at Streamwood, 1:30 p.m.
Christian Life at Westminster Christian, 5:30 p.m.
Wrestling
Addison Trail, Glenbard East, Eisenhower at Burlington Central, 9 a.m.
Batavia , Geneva, St. Charles East at DuKane Conference Meet, 9 a.m.
Plainfield East at West Aurora, 5:30 p.m.
Girls bowling
Jacobs at Leyden Invite, 8:30 a.m.
Boys swimming
Hampshire, Jacobs at Conant Invite, 9 a.m.
Marmion at Lyons Invite, 12 p.m.
South Elgin, West Aurora at Metea Valley Mustang Invite, 9 a.m.