Fox Valley scoreboard for Wednesday, Jan. 16
Boys basketball
Wednesday's results
Rockets MLK Classic Tournament
Burlington Central 73, Elgin 51
Burlington Central 64, McHenry 37
Lyons Township 60, Hampshire 47
Hampshire - Davis 0 0-0 0, Milison 4 0-0 10, Woods 9 2-3 21, Anderson 0 0-0 0, Shaw 2 0-0 5, Bishop 1 0-0 3, Anderson 1 0-0 2, Rosa 0 0-0 0, Erickson 3 0-0 6. Totals 20 2-3 47.
Lyons Township - Niego 3 0-0 7, Niedermeyer 4 2-3 12, G. Niego 5 1-1 13, Berry 2 5-7 9, Vedok 3 2-2 8, SLoyan 2 7-8 11, Bloedorn 0 0-0 0. Totals 19 17-21 60.
Hampshire 13 10 16 8 -47
Lyons Township 10 18 20 12 -60
3-point baskets: H - Milison 2, Woods, Shaw, Bishop; LT - Niedermeyer 2, Niego.
Girls basketball
Wednesday's results
At Elgin City Classic
Dundee-Crown 53, Prairie Ridge 27
McHenry 47, Jacobs 42
Westminster Christian 41, Harvest Christian 28
Harvest Christian - Martin 7 2-3 18, A. Semerau 0 0-0 0, Campos 0 0-0 0, Ellett 2 0-2 4, Tilian 2 0-0 4, L, Semerau 1 0-2 2. Totals 12 2-7 28.
Westminster Christian - Frens 3 3-4 9, Siers 0 0-0 0, Bickhart 3 4-4 10, Kreml 0 0-0 0, Kim 0 0-0 0, Kovachevich 1 0-4 2, Hill 1 1-2 3, Whitchurch 1 0-0 2, R. Schmitt 0 1-2 1, G. Schmitt 6 2-2 14. Totals 15 11-18 41.
Harvest Christian 6 15 5 2 -28
Westminster Christian 8 11 10 12 -41
3-point baskets: HC - Martin (2).
Larkin 50. St. Edward 36
Larkin - Walkine 0 0-0 0, Baldwin 0 0-0 0, Allen 0 0-0 0 Torres 1 0-0 2, Clements 1 2-2 4, Garcia 0 0-0 0, Young 8 9-16 27, Villa 0 0-0 0, Miller 1 0-0 2, Dixon 5 2-2 15. Totals 15 13-20 50.
St. Edward - Duffy 2 0-0 4, K. Ellsworth 0 0-0 0, M. Ellsworth 2 0-0 4, Castro 1 0-0 2, Hicks 2 1-1 5, Niehaus 1 2-2 4, O'Neill 0 0-0 0, Ottinger 6 0-0 17, Franco 0 0-0 0. Totals 12 3-4 36.
Larkin 8 13 11 18 -50
St. Edward 12 7 7 10 -36
3-point baskets: L - Dixon 3, Young 2; STE - Ottinger 5.
Upcoming Events
Today
Boys basketball
Aurora East at Bartlett, 7 p.m.
Geneva at Naperville North, 7:30 p.m.
West Chicago at Larkin, 7 p.m.
Streamwood at South Elgin, 7 p.m.
Girls basketball
At Elgin City Classic
Harvest Christian vs. Elgin, 7 p.m.
Westminster Christian vs. Larkin, 5:30 p.m.
Others
ACC at ICCP, 7 p.m.
Marengo at Burlington Central, 5:45 p.m.
Huntley at Cary-Grove, 7 p.m.
Hampshire at CL South, 7 p.m.
St. Charles East at East Aurora, 6:30 p.m.
St. Charles North at Wheaton North, 7:15 p.m.
Wrestling
ACC at Wheaton Academy/ICCP, 5:30 p.m.
Cary-Grove at Jacobs, 6:15 p.m.
CL South at McHenry, 6 p.m.
Dundee-Crown at Crystal Lake Central, 6:30 p.m.
Huntley at Hampshire, 5:30 p.m.
Girls bowling
Elgin at Larkin, 4:30 p.m.
Boys swimming
Hampshire, Jacobs at Woodstock North, 4:30 p.m.
Fenwick at Marmion, 5 p.m.
West Chicago at South Elgin, 5 p.m.
Lake Park at St. Charles East, 5 p.m.
Friday, Jan. 18
Boys basketball
Hampshire at CL South, 7 p.m.
Prairie Ridge at Dundee-Crown, 7 p.m.
Elgin at Glenbard South, 7 p.m.
IMSA at Harvest Christian, 7 p.m.
Huntley at Cary-Grove, 7 p.m.
Jacobs at McHenry, 7 p.m.
Kaneland at Morris, 7 p.m.
Providence at Marmion, 7 p.m.
Wheaton Academy at St. Edward, 7:30 p.m.
West Aurora at Glenbard East, 7 p.m.
Girls basketball
At Elgin City Classic
Harvest Christian vs. St. Edward, 7 p.m.
Others
Aurora East at Bartlett, 7 p.m.
Elgin vs. Glenbard South, 5:30 p.m.
Wheaton Warrenville South at Geneva, 7:15 p.m.
West Chicago at Larkin, 7 p.m.
Streamwood at South Elgin, 7 p.m.
West Aurora at Glenbard East, 5:30 p.m.
Wrestling
Wheaton North at Batavia, 5:30 p.m.
McHenry, Richmond-Burton at Burlington Central, 5 p.m.
Geneva at Glenbard North, 7 p.m.
Marmion at CCL Conference Meet, 5 p.m.
St. Charles East at Lake Park, 7 p.m.
St. Charles North at Wheaton Warrenville South, 6 p.m.
Girls gymnastics
Geneva at Prairie Ridge Invite, 6 p.m.
Boys swimming
South Elgin at Lockport Invitational, 4 p.m.
St. Charles North at Neuqua Valley, 5 p.m.
Saturday, Jan. 19
Boys basketball
At Burlington Central MLK Tournament
Elgin vs. McHenry, 9 a.m.
Waubonsie Valley vs. Lyons, 10:30 a.m.
Elgin vs. Johnsburg, noon
Burlington Central vs. Hampshire, 1:30 p.m.
Johnsburg vs. McHenry, 3 p.m.
Hampshire vs. Waubonsie Valley, 4:30 p.m.
Burlington Central vs. Lyons Township, 6 p.m.
At WW South MLK Tournament
Huntley at WW South MLK Tournament
At Lake Zurich MLK Tournament
Streamwood vs. TBA
Others
Batavia at Rockford Jefferson Mlk Tourney, TBA
IMSA at ACC, 1 p.m.
Kaneland vs. Brookfield Central, 5:15 p.m.
Glenbard South at Marmion, 6 p.m.
St. Charles East at Romeoville Shooutout, TBA
Westminster Christian at Somonauk, 7 p.m.
Girls basketball
At DeKalb MLK Tournament
Burlington Central vs. Hinsdale South, 9 a.m. (Field house)
Huntley vs. Lincoln-Way East, 9 a.m.
Others
Batavia at Lake Park, 2:45 p.m.
Cary-Grove at CL South, 1:30 p.m.
Libertyville at Dundee-Crown, 1:30 p.m.
Geneva vs. Danville Schlarman at 29th Annual Derril Kipp Hoopfest, 5:30 p.m.
Hampshire at Jacobs, 1:30 p.m.
La Salle-Peru at Kaneland, 6 p.m.
Marengo at South Elgin, 2 p.m.
St. Charles East at Glenbard North, 2:45 p.m.
Cornerstone at Westminster Christian, 5:30 p.m.
Wrestling
ACC at Metro Suburban Invitational, TBD
Burlington Central at Oswego East Quad, 9 a.m.
CL South, Huntley at Oak Park River Forest Invite, 8 a.m.
Jacobs, St. Charles East at Plainfield North Quad, 8 a.m.
Marmion at CCL Conference Meet, 10 a.m.
Larkin, South Elgin, Streamwood, West Aurora at UEC Conference Meet, 8 a.m.
Girls bowling
Jacobs at Wauconda Invite, 9 a.m.
Girls gymnastics
Geneva at Niles West Invite, 12 p.m.
Boys swimming
Hampshire, Jacobs at Hersey Invite, 9 a.m.
Huntley at Woodstock Invite, 11 a.m.
South Elgin at Lockport Invitational, 9 a.m.
St. Charles East at Hinsdale Central Invite, 9 a.m.
St. Charles North Invite, 9 a.m.
West Aurora at Buffalo Grove Invite, 6 a.m.