Cook County scoreboard for Wednesday, Jan. 16

 
Updated 1/16/2019 11:00 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Wednesday's results

wheeling 82, round lake 61

Wheeling -- McLaughlin 4 2-2 12, Zalewski 3 1-4 7, Jordan 4 2-3 10, Kim 2 0-0 6, Konrath 0 0-0 0, Hudson 2 0-2 5, Ciepiela 0 0-0 0, Stravinskas 0 0-0 0, Reid 2 2-2 8, Best 8 1-1 22, Zettek 2 5-6 11. Totals 29 13-20 82.

Round Lake -- Pierre 4 0-0 11, Barlenas 0 0-0 0, Peterson 3 2-2 8, Grant 1 0-0 2, Williams 10 6-8 26, Nixon 2 0-0 5, Rodriguez 0 0-0 0, J.Jones 1 2-6 4, Wilson 0 0-0 0, E.Jones 0 0-0 0, Brantley 2 1-1 5. Totals 23 11-17 61.

Wheeling 23 16 19 14 --82

Round Lake 15 7 27 12 --61

3-point baskets: Whl: McLaughlin 2, Kim 2, Hudson, Reid 2, Best 5, Zettel 2; RL: Pierre 3, Nixon.

Fouled out: RL: Nixon.

Girls basketball

Wednesday's results

Addison Trail 52, Hoffman Estates 28

Addison Trail -- Koulogeorgas 4 0-0 10, Kulikowski 0 0-0 0, Gillam 2 0-2 4, Gray 3 3-3 9, Villarreal 0 0-0 0, Carreras 1 0-0 2, Birmingham 4 0-0 11, Brumen 0 0-0 0, Johnson 5 3-4 14. Totals 20 6-12 52.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Hoffman Estates -- Olive 0 0-0 0, Prasad 1 0-0 3, Dupart 1 1-2 3, Sturgis 4 4-8 13, Hargrove 0 0-0 0, Hostetler 0 0-0 0, Sarullo 1 0-2 2, Barnes 1 0-0 2, Sims 0 1-2 1, Mongold 1 0-2 2, Chukwuyam 1 0-0 2. Totals 10 6-16 28.

Addison Trail 11 14 13 14 --52

Hoffman Estates 9 6 6 7 --28

3-point baskets: AT: Koulogeorgas 2, Birmingham 2, Johnson; HE: Prasad, Sturgis.

STEVENSON 57, WHEELING 30

Stevenson -- Ware 4 0-0 10, Kolz 1 1-2 3, Hill 2 0-0 5, Sawyer 4 4-4 13, Bardic 3 0-0 6, A.King 6 1-1 15, Lueck 0 0-0 0, C.King 0 0-0 0, Smith 1 2-2 5. Totals 21 8-9 57.

Wheeling -- Drozdz 3 2-2 10, Stanke 0 0-0 0, Igiehon 5 2-6 12, Janulis 0 0-0 0, Moser 0 2-2 2, Webb 0 0-0 0, Metellus 1 0-0 2, Helms 0 4-4 4. Totals 9 10-14 30.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Stevenson 26 6 17 8 --57

Wheeling 4 13 7 6 --30

3-point baskets: Stev: Ware 2, A.King 2, Hill, Sawyer, Smith; Whl: Drozdz 3.

Girls gymnastics

Wednesday's results

At Conant

team results

Fremd 141.55, Conant 137.50, Wheeling 118.10.

individual results

Vault -- 1. Shirmer (Frm) 9.20, 2. Christodoulopoulos (Frm) 9.15, 3. Vessell (Frm) 8.85. Uneven bars -- 1. Waller (Fremd 9.00, 2. Shirmer (Frm) 8.85, 3. Christodoulopoulos (Frm) 8.70. Balance beam -- 1, Smith (Con) 9.55, 2. Taucher (Con) 9.35, 3. Stavros (Whl) 9.25. Floor exercise -- 1. Watson (Frm) 9.25, 2. Faouaz (Con) 9.20, 3. Vessell (Frm) 9.15. All-around -- 1. Christodoulopoulos (Frm) 35.80, 2, Vessell (Frm) 35.50, 3. Shirmer (Frm) 34.75.

Upcoming events

Today

Boys swimming

Palatine at Barrington, 5 p.m.

Wrestling

Roosevelt at St. Viator, 5 p.m.

Girls bowling

Leyden at Willowbrook, 4 p.m.

Girls gymnastics

Hinsdale South at Leyden, 6 p.m.

Maine West at Glenbrook North, 5:30 p.m.

FRIday, january 18

Boys basketball

Barrington at Fremd, 6 p.m.

Elk Grove at Buffalo Grove, 6 p.m.

Hersey at Rolling Meadows, 6 p.m.

Hoffman Estates at Conant, 6 p.m.

Prospect at Wheeling, 6 p.m.

Schaumburg at Palatine, 6 p.m.

Maine West at Highland Park, 7 p.m.

St. Patrick at St. Viator, 7 p.m.

Willowbrook at Leyden, 7:30 p.m.

Boys swimming

Conant at Fremd, 4:45 p.m.

Elk Grove at Buffalo Grove, 5 p.m.

Hersey vs. Rolling Meadows, 4;45 p.m. (EG pool)

Schaumburg at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Wheeling at Prospect, 4:45 p.m.

Leyden at Hinsdale South, 5 p.m.

Maine West at Deerfield, 5 p.m.

Wrestling

Mid-Suburban League championships at Schaumburg, 5 p.m.

Leyden at Willowbrook, 6 p.m.

Girls basketball

Barrington at Fremd, 7:30 p.m.

Elk Grove at Buffalo Grove, 7:30 p.m.

Hersey at Rolling Meadows, 7;30 p.m.

Highland Park at Maine West, 7 p.m.

Hoffman Estates at Conant, 7:30 p.m.

Lincoln Park at Leyden, 6:30 p.m.

Prospect at Wheeling, 7:30 p.m.

Schaumburg at Palatine, 7:30 p.m.

Schaumburg Christian at Christian Liberty, 7 p.m.

Girls gymnastics

Carmel at Barrington, 6 p.m.

Saturday, january 19

Boys basketball

Lake Zurich tournament (Palatine), TBD

Hersey at Grayslake Central, 7 p.m.

Rolling Meadows at Maine West, 6 p.m.

Schaumburg Christian at Wheaton, TBA

St. Patrick at Wheeling, 4:30 p.m.

St. Viator at Loyola, 4:30 p.m.

Boys swimming

Buffalo Grove invitational (Prospect, Rolling Meadows, St. Viator, Wheeling) 6?? a.m.

Hinsdale Central invitational (Palatine), D-9 a.m./S-1 p.m.

Hersey invitational (Conant, Maine West, Prospect, Schaumburg), 9 a.m. (at Prospect)

St. Charles North invitational (Barrington), D-9 a.m./S-1 p.m.

Wrestling

Mid-Suburban League championships at Schaumburg, 9 a.m.

Central Suburban League meet at New Trier, 9 a.m.

Leyden quad, 10 a.m.

Girls basketball

Lake Forest tournament

Buffalo Grove vs. Palatine, 10:30 a.m.

Highland Park vs. Buffalo Grove, 1:30 p.m.

Lake Forest vs. Palatine, 3 p.m.

Willowbrook invitational (Maine West), TBD

Leyden at Downers Grove South, 6 p.m.

Stevenson at St. Viator, 3 p.m.

Girls bowling

Leyden invitational (Barrington, Fremd, Rolling Meadows), 9 a.m. (Brunswick Zone)

Rockford Guilford invitational (Conant, Hoffman Estates, Palatine, Prospect, Schaumburg), 8:30 a.m. (Cherry Bowl, Rockford)

Wauconda invitational (Wheeling), 9 a.m. (3D Bowl, Wauconda)

Girls gymnastics

Riverside-Brookfield JV invitational (Maine West), 11 a.m.

York invitational (Conant), 1 p.m.

MONday, january 22

Boys basketball

Lake Zurich tournament (Palatine), TBD

Schaumburg Christian at Wheaton, TBA

Wrestling

ESCC Mega-Duals

St. Viator at Carmel, 9 a.m.

Girls basketball

Kipp's Hoopsfest at Willowbrook

Rolling Meadows vs. Mother McAuley, 3 p.m.

Loyola vs. Fremd, 4:30 p.m.

Lake Forest tournament

Buffalo Grove vs. Grant, 9 a.m.

Palatine vs. Highland Park, 10:30 a.m.

Lake Forest vs. Buffalo Grove, 12 p.m.

Palatine vs. Grant, 1:30 p.m.

Others

Niles North at Hoffman Estates, 12 p.m.

Vernon Hills at Wheeling, 2:30 p.m.

Girls bowling

Evanston invitational (Wheeling), 9 a.m. (Classic Bowl, Morton Grove)

Tuesday, january 22

Boys basketball

Buffalo Grove at Crystal Lake South, 7 p.m.

Cary-Grove at Rolling Meadows, 7 p.m.

Christian Liberty at Mooseheart, 7 p.m.

Harvest at Schaumburg Christian, 7:30 p.m.

Conant at St. Patrick, 7 p.m.

Jacobs at St. Viator, 7 p.m.

Leyden at Argo, 7 p.m.

Niles North at Prospect, 7 p.m.

Schaumburg at Glenbrook North, 7 p.m.

Wheeling at Fenton, 7 p.m.

Girls basketball

Barrington at Palatine, 7:30 p.m.

Conant at Fremd, 7:30 p.m.

Hersey at Elk Grove, 7:30 p.m.

Hoffman Estates at Schaumburg, 7:30 p.m.

Rolling Meadows at Wheeling, 7:30 p.m.

Christian Liberty at Mooseheart, 7 p.m.

Harvest at Schaumburg Christian, 6 p.m.

Leyden at Maine East, 7:30 p.m.

Girls bowling

Barrington vs. Rolling Meadows, 4:45 p.m. (Arlington Lanes)

Round Lake at Wheeling, 4:45 p.m. (Arlington Lanes

Leyden at Downers Grove South, 4 p.m.

Wednesday, january 23

Boys swimming

Leyden at Maine East, 5 p.m.

Wrestling

Barrington at DeKalb, 6 p.m.

Girls basketball

Marist at St. Viator, 7 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Barrington vs. Rolling Meadows, 4:30 p.m.

Buffalo Grove vs. Schaumburg, 4:30 p.m

Conant vs. Fremd, 4:30 p.m.

Elk Grove vs. Palatine, 4:30 p.m.

Hersey vs. Hoffman Estates, 4:30 p.m.

Prospect vs. Wheeling, 4:30 p.m.

Girls gymnastics

Mid-Suburban League meet at Conant, 6 p.m.

Thursday, january 24

Boys basketball

Schaumburg Christian at Christian Liberty, 7 p.m.

Boys swimming

St. Viator at St. Patrick, 5 p.m.

Wrestling

Downers Grove North at Leyden, 7 p.m.

Fremd at Glenbrook South, 6 p.m.

Girls basketball

Glenbrook South at Prospect, 7 p.m.

Leyden at Von Steuben, 6:30 p.m.

FRIday, january 25

Boys basketball

Buffalo Grove at Wheeling, 6 p.m.

Elk Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.

Hersey at Prospect. 6 p.m.

Hoffman Estates at Barrington, 6 p.m.

Palatine at Fremd, 6 p.m.

Schaumburg at Conant, 6 p.m.

Christian Liberty at Westminster Christian, 7:30 p.m.

Deerfield at Maine West, 7 p.m.

St. Viator at Marist, 7 p.m.

Boys swimming

Conant at Barrington, 5 p.m.

Fremd at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Hersey vs. Wheeling, 4:45 p.m. (Prospect pool)

Palatine at Schaumburg, 4:45 p.m.

Prospect at Elk Grove, 4:45 p.m.

Rolling Meadows at Buffalo Grove, 4:45 p.m.

Maine West at Highland Park, 5 p.m.

Wrestling

ESCC championships at St. Viator, 3:30 p.m.

Evanston quad (Rolling Meadows), 6 p.m.

Stagg at Maine West, 6 p.m.

Girls basketball

Barrington at Hoffman Estates, 7:30 p.m.

Buffalo Grove at Wheeling, 7:30 p.m.

Elk Grove at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Hersey at Prospect, 7:30 p.m.

Palatine at Fremd, 7:30 p.m.

Schaumburg at Conant, 7:30 p.m.

Christian Liberty at Westminster Christian, 6 p.m.

Maine West at Deerfield, 7:30 p.m.

Schaumburg Christian at Elgin Acad. 5 p.m.

Girls gymnastics

Central Suburban League meet at Vernon Hills, 6 p.m.

Saturday, january 26

Boys basketball

Collins at Maine West, 3 p.m.

Dundee-Crown at Hoffman Estates, 6 p.m.

Fremd at Notre Dame, 6 p.m.

Glenbard South at Rolling Meadows, 6 p.m.

Hersey at Fenwick, 4:30 p.m.

Maine East at Prospect, 6 p.m.

Marian Central Cath. at Barrington, 7:30 p.m.

Palatine at Buffalo Grove, 4:30 p.m.

St. Viator vs. Bloom Twp., 4 p.m. (at Glenbard East)

Vernon Hills at Leyden, 4 p.m.

Boys swimming

Conant invitational (Rolling Meadows, St. Viator), 9 a.m.

Leyden at West Chicago 9 a.m.

Girls basketball

Buffalo Grove at St. Viator, 2:30 p.m.

Hersey at Glenbrook South, 3:30 p.m.

Lyons Twp. at Conant, 3:30 p.m.

Maine West at Marist, 2:30 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League meet at Arlington Lanes, 8:30 p.m.

Leyden invitational, 8:30 a.m. (Stardust Bowl)

Girls gymnastics

West Suburban Gold meet, 11 a.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.