Cook County scoreboard for Friday, Jan.. 11

 

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

Boys basketball

Friday's results

Conant 60, barrington 52

Barrington -- Boock 7 3-3 19, Sarker 6 0-0 12, C.Keenan 4 0-0 8, Johnson 3 0-2 7, Raider 2 0-0 5, D.Keenan 0 1-3 1, Albertson 0 0-0 0, Zivak 0 0-0 0. Totals 22 4-8 52.

Conant -- Mittal 9 6-6 25, Wachal 3 6-8 15, Ellis 3 1-2 7, Kolev 1 2-2 5, Aygon 1 2-2 4, Roque 1 0-0 2, Chenault 1 0-0 2, Benigni 0 0-0 0, Blakely 0 0-0 0. Totals 19 17-20 60.

Barrington 12 10 9 21 --52

Conant 14 16 7 23 --60

3-point baskets: Bar: Boock 2, Raider, Johnson; Con: Wachal 3, Kolev, Mittal.

Fouled out: Bar: C.Keenan.

hersey 60, buffalo grove 56

Hersey -- Kluczewski 7 0-1 14, Verhulst 4 2-3 11, Belford 3 3-4 9, Ronzio 3 0-1 9, Hanushewsky 3 0-0 8, Coffaro 2 0-0 5, Schmidt 2 0-0 4, Nolan 0 0-0 0. Totals 24 5-9 60.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Buffalo Grove -- Craft 7 2-2 19, Trieb 3 1-2 7, T. Kipley 3 0-0 7, Cole 3 2-2 8, Nowakowski 5 0-0 10, Adams 1 0-0 2, Brunelli 0 0-2 0, Soifer 1 0-0 3, S. Kipley 0 0-0 0.Totals 23 5-8 56.

Hersey 20 12 11 17 --60

Buffalo Grove 16 8 15 17 --56

3-point baskets: Hers: Ronzio 3, Verhulst, Coffaro, Hanushewsky 2; BG: Craft 3, T.Kipley. Soifer.

palatine 54, Hoffman Estates 46

Hoffman Estates -- Barnett Morales 10 0-0 20, Dobbins 3 0-0 8, Patel 2 0-0 4, Woodard 3 1-1 9, Sandhu 1 1-2 3, Pandya 1 0-0 2. Totals 20 2-3 46.

Palatine -- Rayford 5 1-1 12, Storm 3 2-3 10, Campbell 7 2-2 16, Garnmeister 1 0-0 2, Blocker 2 2-3 8, Balanganayi 3 0-0 6. Totals 21 7-9 54.

Hoffman Estates 12 17 8 9 --46

                                                                                                                                                                                                                       
 

Palatine 8 12 17 17 --54

3-point baskets: HE: Dobbins 2, Woodard 2; Pal: Rayford, Storm 2, Bloker 2.

prospect 65, rolling meadows 49

Prospect -- Murray 6 2-4 19, Zellmer 6 2-3 16, Kreidler 6 3-3 15, Johannesen 2 2-2 7, Miller 2 1-2 5, Hiskes 1 0-0 3. Totals 23 10-14 65.

Rolling Meadows -- Warrener 5 6-14 16, Ogunsaya 4 2-3 13, Fallon 2 0-1 5, Nolan 2 0-0 4, Schoessling 1 0-0 3, O'Hara 1 1-4 3, Oseni 1 0-0 2, Sobkowicz 1 0-0 2. Totals 17 9-22 49.

Prospect 23 11 12 19 --65

Rolling Meadows 8 10 15 16 --49

3-point baskets: Pros: Murray 5, Zellmer 2, Hiskes, Johannesen; RM: Ogunsaya 3, Warrener, Fallon.

schaumburg 50, fremd 36

Schaumburg -- Trotter 6 3-4 15, C.Hodges 4 5-6 13, M.Hodges 2 4-5 8, Orozco 2 0-0 6, Karnik 1 1-2 4, Schoo 0 2-4 2, Patterson 0 0-0 0, Brown 0 0-0 0. Totals 15 15-21 50.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Fremd -- B.Hopkins 7 3-4 17, Smyros 3 2-2 8, K.Hopkins 3 0-1 7, Ganas 2 0-0 4, Schoffstall 0 0-0 0, Wexley 0 0-0 0, Carlisle 0 0-0 0. Totals 15 5-7 36.

Schaumburg 13 6 12 19 --50

Fremd 8 7 10 11 --36x

3-point baskets: Sch: Orozc 2, Karnik; Frm: K.Hopkins.

wheeling 67, elk grove 45

Elk Grove -- Rathman 0 3-5 3, Salman 3 0-1 8, Clausen 10-0 2, Cherry 1 0-2 2, Malas 1 1-2 4, Singsank 3 2-4 8, Varga 1 1-2 3, Miller 0 1-2 1, Burns 3 0-0 8, Others 1 2-2 4. Totals 14 10-20 45.

Wheeling -- McLaughlin 2 0-0 5, Zalinski 0 0-2 0, Jordan 4 0-0 10, Stravinski 1 0-0 2, Best 11 5-6 31, Zettek 2 8-10 12. Totals 22 16-22 67.

Elk Grove 10 20 4 11 --45

Wheeling 14 15 19 19 --67

3-point baskets: EG: Salman 2, Malas; Whl: McLaughlin, Jordan 2, Best 4.

Other scores:

Glenbrook North 55, Maine West 51

Leyden 65, Morton 61 (OT)

Notre Dame 54, St. Viator 52

Boys swimming

Friday's results

barrington 142, elk grove 42

200 Medley relay: Barrington (O'Leary, Hoppe, Burrell, Fischer) 1:40.06; 200 free: Langlois (Bar) 1:53.45; 200 IM: Roth (Bar) 2:11.38; 50 free: Hoppe (Bar) :22.43; Diving: Mohr (Bar) 185.15; 100 fly: O'Leary (Bar) :54.93; 100 free: Guo (Bar) :52.88; 500 free: Emary (Bar) 5:03.69; 200 free relay: Barrington (Burrell, O'Leary, Hoppe, Fischer) 1:33.10; 100 back: O'Leary (Bar) :54.94; 100 breast: Hoppe (Bar) 1:00.26; 400 free relay: Barrington (Burrell, Rorison, Guo, Fischer) 3:37.53.

F/S: Barrington 127, Elk Grove 41.

buffalo grove 119, schaumburg 51

200 Medley relay: Buffalo Grove (Vasiljevs, Churchill, Verdico, Gontko) 1:48.26; 200 free: Gontko (BG) 1:55.36; 200 IM: Tsiftilis (BG) 2:15.59; 50 free: Nix (BG) :24.62; Diving: Goldberg (BG) 255.55; 100 fly: Arostegui (Sch) :59.17; 100 free: Verdico (BG) :50.38; 500 free: Gontko (BG) 5:13.34; 200 free relay: Buffalo Grove (Verdico, Nix, Aduana, Santiago) 1:38.03; 100 back: Tsiftilis (BG) 1:02.80; 100 breast: Verdico (BG) 1:03.59; 400 free relay: Buffalo Grove (Gontko, Vasiljevs, Nix, Tsiftilis) 3:35.51.

F/S: Buffalo Grove 113, Schaumburg 38.

hersey 122, conant 64

200 Medley relay: Hersey (Hahn, Burkhalter, Pollina, Marunde) 1:45.65; 200 free: Lydon (Con) 1:56.26; 200 IM: Pokorny (Con) 2:07.97; 50 free: Hill (Hers) :22.21; Diving: Nocita (Hers) 334.90; 100 fly: Lim (Con) :54.36; 100 free: Blumenfeld (Hers) :50.66; 500 free: Hill (Hers) 4:57.35; 200 free relay: Hersey (Marunde, Blumenfeld, Nikiforov, Hill) 1:32.10; 100 back: Hahn (Hers) 1:01.24; 100 breast: Pokorny (Con) 1:30.82; 400 free relay: Hersey (Blumenfeld, Nikiforov, Burkhalter, Hill) 3:26.28.

F/S: Conant 110, Hersey 65.

Wrestling

Friday's results

barrington 44, conant 16

106: Beers (Bar) d. Fioravanti 8-3; 113:- Gagliani (Con) d. Allegretti 5-3 (OT); 120: Giuliano (Con) major d. Montansky 10-0; 126: Laskero (Con) p. Dyer 1:30; 132: Hennin (Bar) p. Braun 3:50; 138: Cleary (Bar) won by fft.; 145: Cysewski (Bar) d. Gilbert 4-2 (OT); 152: Conway (Bar) major d. DeFrenza 11-1; 160: Rasmussen (Bar) major d. Hominac 10-1; 170: Perez (Con) d. Prettyman 6-2; 182: Hartman (Bar) p. Williams 2:49; 195: Shinhoster (Bar) d. Gonzales 5-1; 220: Shaaban (Bar) p. Lewandowski 1:38; 285: Nichols (Bar) d. Pittman 3-1 (OT).

Girls basketball

Friday's results

buffalo grove 43, hersey 40

Hersey -- Luciano 0 0-0 0, McGrath 3 0-0 8, Collins 3 2-2 9, Hemenway 0 0-0 0, Jacobson 1 0-0 2, Fahey 5 1-2 13, El-Fiky 1 0-2 2, Boyan 3 0-1 6. Totals 16 3-7 40.

Buffalo Grove -- Fontanetta 0 0-0 0, Floro 20-0 4, Bickhaus 4 1-2 10, Young 0 1-2 1, Ramos 2 5-10 9, Angelova 0 0-0 0, Fortman 1 2-2 4, Lee 2 8-11 12, Lavigne 1 0-0 2, Hansen 0 0-0 0. Totals 12 17-27 43.

Hersey 11 17 10 2 --40

Buffalo Grove 10 8 11 13 --43

3-point baskets: Hers: Collins, Fahey 2; BG: Bickhaus, Lavigne.

conant 58, barrington 44

Barrington -- Funk 0 0-0 0, King 6 1-1 14, Gehrisch 0 0-0 0, Tomczyk 0 0-0 0, Mahlum 5 0-2 11, Granby 1 1-4 3, Thompson 6 1-2 16, Stagrito 0 0-0 0. Totals 18 3-9 44.

Conant -- Kakuturu 3 2-2 9, Chernick 0 0-0 0, Licari 0 0- 0, Mazurek 5 1-5 13, DiSalvo 1 0-0 2, Shulman 5 6-6 17, Flaishaker 4 0-0 10, Oguocha 2 2-3 7. Totals 20 11-16 58.

Barrington 22 12 8 2 --44

Conant 16 11 18 13 --58

3-point baskets: Bar: King, Mahlum, Thompson 3; Con: Kakuturu, Mazurek 2, Shulman, Flaishaker 2, Oguocha.

Fouled out: Bar: Thompson.

elk grove 44, wheeling 29

Elk Grove -- Masnica 3 0-0 6, Murray 2 0- 2 4, Tierney 2 1-2 6, Duckmann 5 0-0 11, Kandefer 3 0-0 6, Ingebrigsten 1 0-0 2, Trausch 3 3-3 9. Totals 19 4-8 44.

Wheeling -- Collar 2 1-4 5, Drozdz 2 0-4 6, Stanke 2 0-0 6, Igiehon 3 4-7 10, Janulis 0 0-0 0, Peterson 0 0-0 0, Helms 0 2-2 2, Meteluus 0 0-0 0. Totals 9 7-17 29.

Elk Grove 13 12 9 10 --44

Wheeling 16 2 5 6 --29

3-pointers: EG: Duckmann; Whl Drozsz 2.

fremd 56, schaumburg 43

Schaumburg -- 2 2-4 7, Torosian 3 0-2 8, Doroskin 5 6-6 16, Lueht 0 0-1 1, Lyre 0 0-0 0, Orozco 2 3-3 7, Aguirre 2 0-0 4. Totals 14 8-17 43.

Fremd -- Zara 2 1-2 5, LaBarge 3 2-2 10, Montella 3 1-2 9, Hill 5 3-3 14, Kim 0 0-0 0, L.Prigge 1 0-0 2, Wooldridge 4 3-5 11, McCarthy 0 0-0 0, Hansen 0 1-2 1, Cochran 0 2-2 2. Totals 19 13-18 56.

Schaumburg 17 9 8 9 --43

Fremd 13 18 14 11 --56

3-point baskets: Sch: Smith, Torosian 2, Doroskin 4; Frm: LaBarge 2, Montella, Hill.

hoffman estates 51, palatine 40

Hoffman Estates -- Olive 4 3-6 13, Dupart 0 0-2 0, Sturgis 4 3-6 12, Wadas 0 1-2 1, Sarullo 1 0-0 3, Mongol 2 2-4 6, Wilson 7 2-4 16. Totals 18 11-24 51.

Palatine -- Casillas 0 0-0 0, Stark 3 2-9 8, Vitulli 3 0-0 9, Radtke 6 13 16, Mandarino 0 0-0 0, Simon 2 1-3 7. Totals 15 3-15 40.

Hoffman Estates 13 13 16 9 --57

Palatine 12 4 15 9 --40

3-point baskets: HE: Olive 2, Sturgis; Pal: Vitullo 3, Radtke 3.

Fouled out: HE: Wilson.

prospect 48, rolling meadows 43

Prospect -- Siavelis 2 0-0 4, Skaggs 0 0-0 0, J.Kowalczyk 2 4-4 8, S.Kowalczyk 2 3-3 8, Dojutrek 6 0-0 12, Adams 4 2-3 10, Byrne 0 0-0 0, Danciu 3 0-1 6. Totals 19 9-11 48

Rolling Meadows -- Davis 4 3-4 11, Greifenstein 4 0-0 9, Holifield 2 5-6 9, Hickey 0 0-0 0, Brand 1 0-0 2, Kowalski 1 0-0 2, Elenz 1 0-0 2, Sellergen 1 0-0 3, Dillon 1 0-0 3. Totals 18 8-10 43.

Prospect 14 16 8 10 --48

Rolling Meadows 18 9 7 9 --43

3-point baskets: Pros: S.Kowalczyk; RM: Sellergren, Greifenstein Dillon.

maine west 62, glenbrook north 17

Maine West -- Gomez 0 0-0 0, Magnoni 1 0-0 2, Rothweiler 1 0-0 3, Kent 5 0-0 11, Centella 0 0-0 0, Vulchis 0 0-0 0, Van Fleet 4 1-6 9, Reyes 2 0-1 4, Jacob 2 0-0 6, Albo 10 2-2 22, Dugalic 1 0-0 2. Totals 27 3-9 62.

Glenbrook North -- Kempner 1 1-2 3, Kim 0 1-2 1, Rosla 1 0-0 2, Joseph 1 2-2 4, Christos 1 0-0 3, Blumenfeld 2 0-1 4. Totals 6 4-7 17.

Maine West 25 12 15 10 --62

Glenbrook North 7 5 2 3 --17

3-point baskets: MW: Rothweiler, Kent, Jacob 2; GbkN: Christos.

Upcoming events

Today

Boys basketball

Fremd at Maine East, 5:30 p.m.

Buffalo Grove at Glenbrook North, 4:30 p.m.

Conant at St. Patrick, 4:30 p.m.

Prospect at Schaumburg, 7 p.m.

St. Viator vs. Waukegan, 7:30 p.m. (at DePaul Col. Prep)

Boys swimming

Bartlet invitational (Leyden), 9 a.m.

Glenbrook South relays (Fremd) 8:30 a.m.

Hinsdale Central diving invitational (Barrington, Conant, Fremd, Schaumburg), 8:30 a.m.

IMSA invitational (St. Viator), 8 a.m.

New Trier relays (Barrington), 12 p.m.

Wrestling

Batavia invitational (Buffalo Grove, Leyden), 9 a.m.

Carmel invitational (Palatine), 9:30 a.m.

Conant quad (Libertyville), 9 a.m.

Dundee-Crown quad (Prospect), 10 a.m.

Lincoln-Way East invitational (Schaumburg), 9 a.m.

Maine West quad (Hersey), 9 a.m.

Mt. Carmel quad (Wheeling), 7 p.m.

Neuqua Valley mega quad (Barrington), 9 a.m.

Roosevelt tournament (St. Viator), 9 a.m.

Warren quad (Rolling Meadows), 9 a.m.

Girls basketball

Glenbrook North at Buffalo Grove, 2 p.m.

Grayslake North at Barrington, 6 p.m.

Hersey at Lake Forest, 5:30 p.m.

Leyden at Willowbrook, 6 p.m.

Palatine at Stevenson, 5:30 p.m.

Sandburg at Schaumburg, 3:30 p.m.

St. Viator at Lakes, 6:30 p.m.

Girls bowling

Fenton invitational (Elk Grove, Hersey, Leyden, Palatine, Rolling Meadows, Schaumburg), 9 a.m.

Jacobs invitational (Barrington), 9 a.m. (Liberty Lanes)

Girls gymnastics

Fremd invitational (Palatine), 1 p.m.

Lake County invitational (Barrington), 12 p.m.

Niles North invitational (Maine West), 11 a.m.

Prospect invitational (Buffalo Grove, Elk Grove, Rolling Meadows, Schaumburg), 1 p.m.

Monday, January 14

Boys basketball

Westlake Christian at Christian Liberty, 6 p.m.

Girls basketball

Christian Liberty at IMSA, 7 p.m.

Maine East at Hoffman Estates, 7 p.m.

Wheeling at St. Viator, 6 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Barrington vs. Prospect, 4:30 p.m.

Buffalo Grove vs. Hersey, 4:30 p.m.

Conant vs. Schaumburg, 4:30 p.m.

Elk Grove vs. Rolling Meadows, 4:30 p.m.

Fremd vs. Hoffman Estates, 4:30 p.m.

Palatine vs. Wheeling, 4:30 p.m.

Tuesday, january 15

Boys basketball

Barrington at Grant, 7 p.m.

Christian Liberty at IMSA, 7 p.m.

Downers Grove South at Leyden, 7:30 p.m.

Elk Grove at Fenton, 7 p.m.

Hersey at Maine West, 7 p.m.

Highland Park at Hoffman Estates, 7 p.m.

Palatine at Grayslake North, 7 p.m. (LZ tournament)

Parkview Christian at Schaumburg Christian, 6:30 p.m.

Girls basketball

Cornerstone Christian at Schaumburg Christian, 5 p.m.

Deerfield at Conant, 7 p.m.

Leyden at Ridgewood, 7 p.m.

Niles West at Schaumburg, 7 p.m.

Prospect at Buffalo Grove, 7:30 p.m.

St. Charles East at Barrington, 7 p.m.

Girls bowling

Leyden at Downers Grove North, 4 p.m.

Girls gymnastics

Buffalo Grove, Palatine at Hersey, 6 p.m.

Elk Grove, Prospect at Rolling Meadows, 6 p.m.

Fenton at Maine West, 5:30 p.m.

Wednesday, january 16

Boys basketball

Wheeling at Round Lake, 7 p.m.

Boys swimming

Wheeling at Maine West, 5 p.m.

Girls basketball

Addison Trail at Hoffman Estates, 7 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Barrington vs. Palatine, 4:30 p.m.

Buffalo Grove vs. Conant, 4:30 p.m.

Elk Grove vs. Wheeling, 4:30 p.m.

Fremd vs. Hersey, 4:30 p.m.

Hoffman Estates vs. Schaumburg, 4:30 p.m.

Prospect vs. Rolling Meadows, 4:30 p.m.

Girls gymnastics

Barrington, Hoffman Estates at Schaumburg, 6 p.m.

Fremd, Wheeling at Conant, 6 p.m.

Thursday, january 17

Boys swimming

Palatine at Barrington, 5 p.m.

Wrestling

Roosevelt at St. Viator, 5 p.m.

Girls bowling

Leyden at Willowbrook, 4 p.m.

Girls gymnastics

Hinsdale South at Leyden, 6 p.m.

Maine West at Glenbrook North, 5:30 p.m.

0 Comments
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.