Badminton scoreboard: Friday, May 4 results

 
Updated 5/5/2018 12:55 AM

*

Badminton scoreboard: Friday, May 4 results

                                                                                                                                                                                                                       
 

*

Palatine sectional

Team results

Palatine 14.5, DeKalb 11.5, Lake Park 8, Rolling Meadows 6, West Chicago 3, South Elgin 2.

state qualifiers

Singles -- 1. Clement (Pal), 2. Brown (RM), 3. Vehrs (LP), 4. Morris (Pal).

Doubles -- 1. Liou/Collin (DeK), 2. Zhu/Trapp (DeK), 3. Czyszczon/Daniels (Pal), 4. Kics/Obernesser (Pal).

*

Thursday's late results

Hinsdale Central sectional

Team results

Hinsdale Central 15.5; Lyons 10.5; Wheaton Warrenville South 9.5; Waubonsie Valley 7.5; Morton 3.5; Riverside-Brookfield 2.

Championship matches

Singles -- 1st: Manoharan (WV) d. Tan (HC) 21-17, 21-14; 3rd: Materick (L) d. Kennedy (HC) 21-10, 21-12

Doubles -- 1st: Han/Millman (HC) d. Rylko/Kearney (WWS) 21-16. 19-21, 21-9; 3rd: Elbrecht/Kuchevar (HC) d. Cremins/DeLaRosa (L) 21-16, 23-21

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

*

Naperville Central sectional

Team results

Naperville Central 15; Downers Grove North 14.5; Oak Lawn 6; East Aurora 5.5; West Aurora 5; Glenbard West 0

Championship matches

Singles -- 1st: Olsson (DGN) d. Jha (NC) 21-19, 21-17; 3rd: Lupa (WA) d. Liu (NC) 21-19, 16-21, 21-14

Doubles -- 1st: Zheng/Zheng (NC) d. White/Browning (DGN) 21-17, 22-20; 3rd: Edwards/Baran (DGN) d. O'Kulich/Korpas (NC) 21-11, 20-22, 21-13

*

Naperville North sectional

Team results

Naperville North 18; Willowbrook 10; Metea Valley 9.5; Downers Grove South 5; Reavis 4.5; Goode STEM Academy 0

Championship matches

Singles -- 1st: Manikonda (NN) d. Lin (NN) 21-9, 21-7; 3rd: Konrath (W) d. Nukasani (MV) 21-10, 21-16

Doubles -- 1st: Duan/Zhou (NN) d. Liang/Nie (NN) 21-13, 9-21, 21-13; 3rd: Nagarajan/Liang (MV) d. Soltys/Bachleda (R) 21-18, 21-15

                                                                                                                                                                                                                       
 

*

Neuqua Valley sectional

Team results

Neuqua Valley 16.5; Hnsdale South 11; Wheaton North 9.5; Glenbard East 5; Glenbard South 3

Championship matches

Singles -- 1st: Salem (NV) d. Rajwany (HS) 21-10, 21-7; 3rd: Braun (NV) d. Mills (WN) 18-21, 21-19, 21-10

Doubles -- 1st: Chen/Zhao (NV) d. Puz/Hurka (HS) 21-9, 21-11; 3rd: Andersen/Farley (WN) d. Jindal/Rane (NV) 21-19, 17-21, 21-15.

*

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.