Boys wrestling scoreboard: Saturday, Feb. 24 results

 
Updated 2/24/2018 11:00 PM
hello

Boys wrestling scoreboard: Saturday, Feb. 24 results

*

IHSA Dual-team state finals

At U.S. Cellular Coliseum, Bloomington

CLASS 3A

Quarterfinals

Oak Park-River Forest d. Minooka 53-8

Huntley 35, Glenbard North 31

Montini 55, Marmion Acad. 10

*

providence catholic d. barrington 33-30

106: Nick Matthias (ProvC) m.d. Chris Allegretti 16-1; 113: Jake Lindsey (ProvC) d. Tucker Priola 5-0; 120: Mark Hennin (Bar) p. Connor Linthicum 3:41; 126: Cae; Dyer (Bar) p. Giovoni Bruno 3:31; 132: Matt Pirc (ProvC) d. Sean Cleary 8-6; 138: Dominick Ambrose (ProvC) d. Kai Conway 9-6; 145: Rami Sakka (Bar) d. Josh Ramos 9-6; 152: Kevin Countryman (ProvC) m.d. Luke Rasmussen 13-1; 160: Markus Hartman (Bar) p. Nate Masters 1:03; 170: Jaritt Shinhoster (Bar) p. Nick Murphy :52; 182: Cole Smith (ProvC) m.d. Connor Prettyman 21-8; 195: Daniel Rasmussen (Bar) d. AntonioTuminello 6-2; 220: Logan Anderson (ProvC) p. Jake Meyer 2:37; 285: Tom Farley (ProvC) p. Tim Nichols :18.

*

Semifinals

Oak Park-River Forest d. Huntley 43-30

Montini d. Providence Catholic 47-29

*

3rd place: Providence Catholic d. Huntley 37-25

106: Pellgerino (H) d. Natthais 4-0; 113: Spencer (H) p. Akre 2:44; 120: Lindsey (PC) d. Lira 8-0; 126: Serrano (PV) d. Jakowitsch 11-5; 132: Spencer (H) p. Pirc :59; 138: Ambrose (PC) d. Kasowski 8-0; 145: Ramos (PC) d. Loprieno 8-4; 152: Countryman (PC) d. Hunkins 10-5; 160: Ferrante (H) p. Murphy 1:15; 170: Smith (PC) won by fft.; 182: Quiroz (H) d. Tuminello 10-1; 195: Geers (PC) d. Jernigan 17-4; 220: Anderson (PC) d. Wise 11-3; 285: Farley (PC) p. Burba :17.

*

Championship

Championship: Montini 43, Oak park-River Forest 29

106: Jake Rundell (OPRF) d. Nain Vazquez (Montini) 6-2; 113: Josh Ogunsanya (OPRF) f. Dylan Ragusin (Montini) 5:19; 120: Nico Bolivar (OPRF) f. Keenan Makowski (Montini) 1:23; 126: Joey Melendez (Montini) md. Raymond Hernandez (OPRF) 11-2; 132: Real Wood (Montini) f. Eddie Bolivar (OPRF) 1:26; 138: Fidel Mayora (Montini) win by forfeit; 145: Jake Stiles (Montini) f. Eddie Ordonez (OPRF) 3:330; 152: Will Lewan (montini) f. Joe Chapman (OPRF) 3:34; 160: Matt Ortiz (Montini) d. Jack Fisher (OPRF) 11-4; 170: Daemyen Middlebrook (OPRF) d. Anthony Geraci (Montini) 5-3; 182: Trevor Swier (Montini) f. Jake Cagnina (OPRF) 5:37; 195: Peter Christensen (Montini) f. Brian Ziech (OPRF) 2:16; 220: Elijah Osit (OPRF) tf. Colin Baker (Montini) 224-8; 285: Ashford Hills (OPRF) f. Mike McNicholas (Montini) 1:25;

*

class 2A

Quarterfinal: St. Rita 37, Antioch 33; Washington 42, Marian 25; Rochelle 37, Oak Forest 34; Cahokia 35, Glenwood 25.

Semifinal: Washington 59, St .Rita 9; Cahokia 60, Rochelle 22.

3rd place: St. Rita 40, Rochelle 25

Championship: Washington 59, Cahokia 12

*

class 1A

Quarterfinal: Vandala 60, IC Catholic Prep 15; Althoff Catholic 52, Erie Co-op 24; Aurora Christian 66, Chicago Hope Academy 9; Coal City 40, El Paso-Gridley 22.

Semifinal: Vandala 39, Althoff Catholic 38; Aurora Christian 36, Coal City 20.

3rd place: Coal City 36, Althoff Catholic 34

Championship: Aurora Christian d. Vandalia 48-18

106: Mylin (AC) p. Wehrle 2:57; 113: Eby (AC) p. Gasaway :42; 120: Johnson (AC) d. Hobler 18-3; 126: Villareal (AC) d. Swain 10-5; 132: Stephenson (V) d. Stewart 11-4; 138: Paslay (V) won by fft.; 145: Ibarra (AC) d. Kaiser 16-5; 152: Gonzalez (AC) p. Lott :24; 160: Certa (AC) d. Worker 12-1;

170: Knauf (AC) p. Durbin 3:42; 182: Stewart (V) d. J.Jaimes 2-0; 195: Gregg (AC) p. Meyer :57; 220: A.Jaimes d. Mouser 8-4; 285: Enlow (V) won by fft.

Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.