Boys swimming scoreboard: Saturday, Dec. 9 results

 
Updated 12/9/2017 11:13 PM

Boys swimming scoreboard: Saturday, Dec. 9 results

*

                                                                                                                                                                                                                       
 

New Trier 121, Hinsdale Central 65

200 medley relay: New Trier 1:42.72; Hinsdale Central 1:46.32; Hinsdale Central 1:47.13 200 free: Vandergraaf (NT) 1:46.01; Lahmann (HC) 1:48.60; Hackley (NT) 1:50.2. 200 IM: Scheinfeld (NT) 1:53.83; Gridley (NT) 2:03.92; Cochlan (HC) 2:05.73. 50 free: Grosshans (HC) 22.39;Bailey (NT) 22.76; Bayvas (NT) 23.04. Diving: Connolly (NT) 221.0; Miscimarra (HC) 178.15; Sternweller (NT) 161.05. 100 fly: Gridley (NT) 53.46; Cochlan (HC) 55.04; Wilson (NT) 57.95. 100 free: Gridley (NT) 48.33; Ohr (NT) 49.49; Lahmann (HC) 49.81, 500 free: Vandergraaf (NT) 4:51.36; Hackley (NT) 4:58.07; LaValle (HC) 4:59.80. 200 free relay: New Trier 1:30.14; Hinsdale Central 1:30.39; Hinsdale Central 1:35.81. 100 back: Gridley (NT) 52.48; Wilson (NT) 55.54; Willemse (HC) 56.57. 100 breast: Scheinfeld (NT) 56.04; Ohr (NT) 1:03.89; Fix (HC) 1:08.39. 400 free relay: New Trier 3:11.03; Hinsdale Central 3:25.20; New Trier 3:26.56.

*

Barrington relays

White Division

team results

Stevenson 180, Naperville North 124, Barrington 116, Lake Forest 80, Lake Park 60, Guilford 44.

individual results

400 Medley relay: Stevenson 3:38.79; 200 F/S medley relay: Stevenson 1:43.48; 800 free relay: Stevenson 7:20.50; 400 IM relay: Stevenson 3:45.48; 200 free relay: Stevenson 1:30.31; Diving: Barrington 346.55; 300 fly relay: Stevenson 2:39.10; 100 free relay: Naperville North :41.30; 850 crescendo free relay: Barrington 8:11.29; 200 F/S free relay: Stevenson 1:32.28; 300 back relay: Stevenson 2:42.03; 300 breast relay: Stevenson 3:02.56; 400 free relay: Stevenson 3:26.21.

Red Division

team results

St. Charles 153, Naperville Central 126, Lyons Township 120, Fremd 80, Fenwick 70, Evanston 60.

individual results

Diving: Evanston 540.65; 400 Medley: St. Charles East 3:38.36; 100 Free relay: Fenwick 42.01; 200 FroshSoph Medley relay: St. Charles East 1:42.69; 800 Free relay: St. Charles East 7:23.96; 400 IM relay: St. Charles East 3:42.77; 200 Free relay: Naperville Central 1:30.69; 200 Frosh-Soph Free relay: Lyons Twnhp. 1:32.86; 300 Butterfly relay: St. Charles East 2:40.13; 850 Crescendo Free relay: Fenwick 8:02.75; 300 Backstroke relay: St. Charles East 2:43.41; 300 Breaststroke relay: St. Charles East 3:02.32; 400 Frosh-Soph Free relay: Lyons Twnshp. 3:28.28; 400 Free relay: Naperville Central 3:17.56.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

*

Glenbrook North invitational

Event results

200 Medley relay: 1. Glenbrook South 1:39.60, 2. Glenbrook North 1:40.79, 3. Niles West 1:46.08; 200 free: 100 IM: 1. Iida (GBS) 54.21, 2. Schonfeld (GBN) 58.59, 3. Shin (GBN) 59.88; 50 free: 1. Andra (NW) 23.31, 2. McInerney (Mund) 23.32, 3. Shectman (GBS) 23.57; 50 breast: 1. Iida (GBS) 27.76, 2. Kaufman (GBN) 28.53, 3. Schonfeld (GBN) 28.77; 50 back: 1. Miller (Brother Rice) 25.52, 2. Shapiro (GBN) 25.96, 3. Purdy (GBN) 26.04; 50 fly: 1. Lougran (GBS) 23.84, 2. Lim (Con) 24.04, 3. JuJescu (GBN) 25.10; 100 medley relay: 1. Glenbrook South 45.99, 2. Glenbrook North 46.71, 3. Niles West 48.37; 25 free: 1. Basin (Deer) 10.72, 2. Shectman (GBS) 10.96, 3. Becker (GBS) 11.06; 25 back: 1. Hadjiivanov (GBS) 11.96, 2. Chen (GBS) 13.27, 3. Geary (Mund) 13.43; 25 breast: 1. Schulte (GBS) 12.70, 2. Schiltz (Deer) 14.22, 3. Likit (GBS) 14.52; 25 fly: 1. Zuiker (GBS) 11.00, 2. Carow (Deer) 12.14, 3. Dale (GBS) 12.15; Diving: 1. Danielewixz (Deerfield) 411.80, 2. Jones (Conant) 305.05, 3. Savoy (Conant) 300.90; 100 fly: 1. Zuiker (GBS) 53.12, 2. Lim (Con) 54.27, 3. Kang (GBS) 55.99; 100 free: 1. Chen (GBS) 48.77, 2. Basin (Deer) 49.94, 3. Andra (NW) 50.39; 500 free: 1. Guerrero (NW) 4:52.75, 2. Loughran (GBS) 5:03.20, 3. McCauley (Deer) 5:06.38; 200 free relay: 1. Glenbrook South 1:32.96, 2. Glenbrook North 1:33.73, 3. Deerfield 1:35.92; 100 back: 1. Hadjiivanov (GBS) 54.04, 2. Shapiro (GBN) 54.84, 3. Purdy (GBN) 55.24; 100 breast: 1. Kaufman (GBN) 1:01.58, 2. Shin (GBN) 1:02.77, 3. Schulte (GBS) 1:03.35; 300 free relay: 1. Glenbrook South 2:05.92, 2. Glenbrook North 2:11.26, 3. Deerfield 2:13.07.

*

Rolling Meadows invitational

team results

Cary-Grove Coop 201, D300 Cop 197, Maine South 181, Northside College Prep 131, Lane Tech 107, Rolling Meadows 103, Prospect 99, Buffalo Grove 98, Addison Trail/Willowbrook 69, South Elgin 54, Elk Grove 28, Downers Grove Norh 10.

individual results

400 Medley relay: 1. Cary-Grove 3:48.76, 2. D300 3:48.90, 3. Prospect 3:53.30; 200 medley relay: 1. Maine South 1:44.61, 2 D300 1:46.69. 3. Cary-Grove 1:50.81; 200 medley relay: 1. Cary-Grove 1:46.10, 2. Maine South 1:47.20, 3. Lane Tech 1:53.48; 200 medley relay: 1. D300 1:47.07, 2. Cary-Grove 1:47.70, 3.. Maine Soth 1:48.95; 350 free relay: 1. Maine South 3:05.02, 2. Cary-Grove 3:11.23, 3. Buffalo Grove 3:21.06; 400 medley relay and 4x100 IM relay: 1. Northside 3:40.08, 2. D300 3:57.25, 3. Lane Tech $:07.63; 50 free: 1. Fernandez (NCP) :22.87, 2. Schlueter (SoElg) :23.20, 3. Orandahl (D300) :23.47; 50 free: 1. Piechnik (NCP) :22.70, 2. Stuart (D300) :22.99, 3. Schnada (NCP) :23.12; 100 free relay: 1. Addison Trail/Willowbrook :45.45, 2. Cary-Grove :46.03 3. Buffalo Grove :46.17; 200 free relay: 1. Lane Tech 2:06.89, 2. D300 2:08.93, 3. Prospect 2:14.12; 300 free relay: 1. Maine South 2:29.50, 2. Rolling Meadows 2:30.72. 3. Prospect 2:33.72; 100 fly relay: 1. Northside 1:4.60, 2. Maine South 1:46.04, 3. Rolling Meadows 1:46.30; 200 free relay: 1. Northside 1:36.75, 2. Maine South 1:36.77, 3. Lant Tech 1:27.99; 200 back relay: 1. D300 1:47.05, 2. Rolling Meadows 1:49.77, 3. Lane Tech 1:52.11; 200 breast relay: 1. Northside 1:57.17, 2. Cary-Grove 2:03.21, 3. Prospect 2:07.80; 400 free relay: 1. D300 3:24.18, 2. Cary-Grove 3:24.38, 3. Rolling Meadows 3:29,96.

*

Hoffman Estates Candy Cane Classic

1st place: Vernon Hills

Vernon Hills champions:

200 medley relay: David Utsis, Calvin Yoon, Kevin Cronin, Caleb Tomson

                                                                                                                                                                                                                       
 

200 free: Antoni Okinczyc

Diving: Kevin Diaz, Nate Rootberg

100 free: Alex Utsis

100 backstroke: Daniel Karpov

100 breaststroke: Calvin Yoon

*

at West Chicago

TEAM STANDINGS

1. Waubonsie Valley 161, 2. Neuqua Valley 158, 3. Stagg 121, 4. York 100, 5. Lockport 93, 6. McHenry 91, 7. West Chicago-Batavia Co-op 74, 8. Bartlett 70, 9. Glenbard South-West Co-op 35, 10. West Aurora 26.

Individual Champions

400 free: Waubonsie Valley (Simpson, Hurdle, Darlinger, Steffl) 1:39.05; 500 free: Neuqua Valley (Schrey, Cobb, Chelstrom, Hiss) 4:21.32; 400 medley: Waubonsie Valley (Simpson, Darlinger, Ruhde, Weng) 3:44.05; 200 free: Neuqua Valley (Boyle, Schrey, Subramania, Ruan) 1:28.92; 200 butterfly: Waubonsie Valley (Deshpande, Darlinger, Ruhde, Daugherty) 1:37.99; 800 free: Waubonsie Valley (Villeneuve, Conrads, Simpson, Deshpande) 7:13.78; 200 backstroke -- Neuqua Valley (Blackledge, Ruan, Senese, Chelstrom) 1:40.27; 200 breast relay: Waubonsie Valley (Knothe, Weng, Hurdle, Steffl) 1:53.79; 400 free: Waubonsie Valley (Simpson, Ruhde, Deshpande, Steffl) 3:13.76.

*

Friday's result

Fremd d. Schaumburg

200 Medley relay: Fremd (Ponte, A. Schillinger, Li, Warnstedt) 1:43.27; 200 free: Konishi (Fremd) 1:54.59; 200 IM: Lee (Fremd) 2:04.69; 50 free: Soltau (Sch) 22.55; Diving: Mega (Fremd) 258.25; 100 fly: Reynolds (Sch) 55.63; 100 free: Soltau (Sch) 49.55; 500 free: Li (Fremd) 5:25.88; 200 free relay: Fremd (Lee, Konishi, Warnstedt, Atsatsang) 1:32.39; 100 back: Ponte (Fremd) 55.69; 100 breast: Steininger (Fremd) 1:07.12; 400 free relay: Schaumburg (Arostegui, Soltau, Reynolds, Burke) 55.82.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.