Images: Friday at the State Final Meet in Girls Track & Field

 
 
Updated 5/18/2018 9:09 PM
hello

See action from Friday at the State Final Meet in Girls Track & Field at O'Brien Field on the campus of Eastern Illinois University in Charleston.

Aurora Central Catholic's Ella Englehardt in the Class 2A high jump.
  Aurora Central Catholic's Ella Englehardt in the Class 2A high jump.
John Starks | Staff Photographer
Burlington Central's Megan Gasparaitis waits with other competitors in the Class 2A pole vault.
  Burlington Central's Megan Gasparaitis waits with other competitors in the Class 2A pole vault.
John Starks | Staff Photographer
Burlington Central's Chloe Bilyk takes the baton from teammate Lauren Dowd in the Class 2A 3,200-meter relay.
  Burlington Central's Chloe Bilyk takes the baton from teammate Lauren Dowd in the Class 2A 3,200-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Montini's Andrea Munoz in the Class 2A high jump.
  Montini's Andrea Munoz in the Class 2A high jump.
John Starks | Staff Photographer
Burlington Central's Megan Gasparaitis competes in the Class 2A pole vault.
  Burlington Central's Megan Gasparaitis competes in the Class 2A pole vault.
John Starks | Staff Photographer
Rosary's Lauren Roskuszka in the Class 2A long jump.
  Rosary's Lauren Roskuszka in the Class 2A long jump.
John Starks | Staff Photographer
Burlington Central's Brooke Barkocy was leading the Class 2A 100-meter hurdles until she fell late in the race.
  Burlington Central's Brooke Barkocy was leading the Class 2A 100-meter hurdles until she fell late in the race.
John Starks | Staff Photographer
Glenbard South's Cassidy Shirley carries the baton in the Class 2A 3,200-meter relay.
  Glenbard South's Cassidy Shirley carries the baton in the Class 2A 3,200-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Rosary's Emma Schwartz takes the baton from teammate Taylor Obbish in the Class 2A 400-meter relay.
  Rosary's Emma Schwartz takes the baton from teammate Taylor Obbish in the Class 2A 400-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Aurora Central Catholic's Lesley Viveros leads the pack in the Class 2A 800-meter run.
  Aurora Central Catholic's Lesley Viveros leads the pack in the Class 2A 800-meter run.
John Starks | Staff Photographer
Carmel's Ezzie Posner rounds turn one in the Class 2A 800- meter run.
  Carmel's Ezzie Posner rounds turn one in the Class 2A 800- meter run.
John Starks | Staff Photographer
Carmel's Emma Jensen hands the baton to Emilia Puszynski in the Class 2A 400-meter relay.
  Carmel's Emma Jensen hands the baton to Emilia Puszynski in the Class 2A 400-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Rosary's Brooke Delahanty gets caught in the pack in the Class 2A 800-meter run.
  Rosary's Brooke Delahanty gets caught in the pack in the Class 2A 800-meter run.
John Starks | Staff Photographer
Rosary's Kyla Dalton-Colley in the Class 2A 800-meter relay.
  Rosary's Kyla Dalton-Colley in the Class 2A 800-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Rosary's Taylor Obbish stumbles after giving the baton to Emma Schwartz in the Class 2A 800-meter relay.
  Rosary's Taylor Obbish stumbles after giving the baton to Emma Schwartz in the Class 2A 800-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Wheaton Academy's Karyn Best wins the Class 2A 300-meter hurdles.
  Wheaton Academy's Karyn Best wins the Class 2A 300-meter hurdles.
John Starks | Staff Photographer
Carmel's Emily Silge leaves the blocks at the start of the Class 2A 400-meter dash.
  Carmel's Emily Silge leaves the blocks at the start of the Class 2A 400-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Aurora Central Catholic's Maggie Dervis and Rosary's Brooke Delahanty in the Class 2A 400-meter dash.
  Aurora Central Catholic's Maggie Dervis and Rosary's Brooke Delahanty in the Class 2A 400-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Carmel's Aileen Hull leads the pack, including her teammate Brigid Hull in the Class 2A 1,600-meter run.
  Carmel's Aileen Hull leads the pack, including her teammate Brigid Hull in the Class 2A 1,600-meter run.
John Starks | Staff Photographer
Burlington Central's Brooke Barkocy in the Class 2A 300-meter hurdles.
  Burlington Central's Brooke Barkocy in the Class 2A 300-meter hurdles.
John Starks | Staff Photographer
Carmel's Aileen Hull and her teammate Brigid Hull after the Class 2A 1,600-meter run.
  Carmel's Aileen Hull and her teammate Brigid Hull after the Class 2A 1,600-meter run.
John Starks | Staff Photographer
Rosary's Julie Bottarini Class 2A 1,600-meter relay.
  Rosary's Julie Bottarini Class 2A 1,600-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Burlington Central's Chloe Bilyk hands the baton to Fiona Pedone in the Class 2A 1,600-meter relay.
  Burlington Central's Chloe Bilyk hands the baton to Fiona Pedone in the Class 2A 1,600-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Cary-Grove's Tabor Gleason clears the bar in the Class 3A high jump.
  Cary-Grove's Tabor Gleason clears the bar in the Class 3A high jump.
John Starks | Staff Photographer
Oswego East's Jayna Dias in the Class 3A long jump.
  Oswego East's Jayna Dias in the Class 3A long jump.
John Starks | Staff Photographer
West Aurora's Victoria Spagnola races in the Class 3A 100-meter hurdles.
  West Aurora's Victoria Spagnola races in the Class 3A 100-meter hurdles.
John Starks | Staff Photographer
Palatine's Jess Streepy in the Class 3A pole vault.
  Palatine's Jess Streepy in the Class 3A pole vault.
John Starks | Staff Photographer
Downers Grove South's Maddie Manganiello in the Class 3A long jump.
  Downers Grove South's Maddie Manganiello in the Class 3A long jump.
John Starks | Staff Photographer
Lake Park's Isabelle Kennedy in the Class 3A long jump.
  Lake Park's Isabelle Kennedy in the Class 3A long jump.
John Starks | Staff Photographer
Prospect's Lia Skoufos runs with Schaumburg's Lauren Kubinski in the Class 3A 3,200-meter relay.
  Prospect's Lia Skoufos runs with Schaumburg's Lauren Kubinski in the Class 3A 3,200-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
York's Katherine Tomaska in the Class 3A 3,200-meter relay.
  York's Katherine Tomaska in the Class 3A 3,200-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Vernon Hills's Abby Heinz clears the bar in the Class 3A pole vault.
  Vernon Hills's Abby Heinz clears the bar in the Class 3A pole vault.
John Starks | Staff Photographer
Naperville North's Jill Fitz  and Downers Grove South's Kelley Hackbarth run side-by-side in the Class 3A 3,200- meter relay.
  Naperville North's Jill Fitz and Downers Grove South's Kelley Hackbarth run side-by-side in the Class 3A 3,200- meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Lake Zurich's Kelsey Rothas in the Class 3A pole vault.
  Lake Zurich's Kelsey Rothas in the Class 3A pole vault.
John Starks | Staff Photographer
Schaumburg's Maggy Centeno in the Class 3A 3,200 meter relay.
  Schaumburg's Maggy Centeno in the Class 3A 3,200 meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Barrington's Nicole Barcroft in the Class 3A pole vault.
  Barrington's Nicole Barcroft in the Class 3A pole vault.
John Starks | Staff Photographer
West Aurora's Abbey Kuhn pulls herself over the bar in the Class 3A pole vault.
  West Aurora's Abbey Kuhn pulls herself over the bar in the Class 3A pole vault.
John Starks | Staff Photographer
Glenbard East's Emily Anderson runs alone in the Class 3A 3,200-meter relay.
  Glenbard East's Emily Anderson runs alone in the Class 3A 3,200-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Glenbard North's Delaney Guy in the Class 3A long jump.
  Glenbard North's Delaney Guy in the Class 3A long jump.
John Starks | Staff Photographer
Huntley's Jenna Belonax carries the baton in the Class 3A 400-meter relay.
  Huntley's Jenna Belonax carries the baton in the Class 3A 400-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Schaumburg's Megan Gale gets over the bar in the Class 3A pole vault.
  Schaumburg's Megan Gale gets over the bar in the Class 3A pole vault.
John Starks | Staff Photographer
Prospect's Samantha Berman takes the baton from Annie Walsh in the Class 3A 400-meter relay.
  Prospect's Samantha Berman takes the baton from Annie Walsh in the Class 3A 400-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Palatine's Ellie Roy in the Class 3A 3,200-meter relay.
  Palatine's Ellie Roy in the Class 3A 3,200-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Batavia's Symone Houston-Davis takes the baton in the Class 3A 400-meter relay.
  Batavia's Symone Houston-Davis takes the baton in the Class 3A 400-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Lakes's Taylor Tilmon wins her heat of the Class 3A 100-meter dash.
  Lakes's Taylor Tilmon wins her heat of the Class 3A 100-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Grant's Ariyona Wallace, left, races against Antioch's Ayanna Tommy in the Class 3A 100-meter dash.
  Grant's Ariyona Wallace, left, races against Antioch's Ayanna Tommy in the Class 3A 100-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Batavia's Tori Ortiz leads Kenwood's Jada Hoffman in the Class 3A 100-meter dash.
  Batavia's Tori Ortiz leads Kenwood's Jada Hoffman in the Class 3A 100-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Buffalo Grove's Nya Carr wins her heat of the Class 3A 100-meter dash.
  Buffalo Grove's Nya Carr wins her heat of the Class 3A 100-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Neuqua Valley's Glynis Padilla flops over the bar in the Class 3A high jump.
  Neuqua Valley's Glynis Padilla flops over the bar in the Class 3A high jump.
John Starks | Staff Photographer
Schaumburg's Madison Marasco leads Geneva's Taryn Christy and the rest of the pack in the Class 3A 800-meter run.
  Schaumburg's Madison Marasco leads Geneva's Taryn Christy and the rest of the pack in the Class 3A 800-meter run.
John Starks | Staff Photographer
Huntley's McKenzie Krich in the Class 3A high jump.
  Huntley's McKenzie Krich in the Class 3A high jump.
John Starks | Staff Photographer
Lakes' Olivia Schmitt in the Class 3A 800-meter run.
  Lakes' Olivia Schmitt in the Class 3A 800-meter run.
John Starks | Staff Photographer
Geneva's Taryn Christy is pleased with her performance in the Class 3A 800-meter run.
  Geneva's Taryn Christy is pleased with her performance in the Class 3A 800-meter run.
John Starks | Staff Photographer
Neuqua Valley's MiKenna Robinson crosses the finish line in the Class 3A 800-meter run.
  Neuqua Valley's MiKenna Robinson crosses the finish line in the Class 3A 800-meter run.
John Starks | Staff Photographer
West Aurora's Nia Wood comes out of the blocks to start the Class 3A 800-meter relay.
  West Aurora's Nia Wood comes out of the blocks to start the Class 3A 800-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Wheeling's Yailene Leon leads St. Charles North's Audrey Ernst in the Class 3A 800-meter run.
  Wheeling's Yailene Leon leads St. Charles North's Audrey Ernst in the Class 3A 800-meter run.
John Starks | Staff Photographer
Huntley's Mary Raclawski in the Class 3A 800-meter run.
  Huntley's Mary Raclawski in the Class 3A 800-meter run.
John Starks | Staff Photographer
Palatine's Dejah Thomas hands the baton to Palatine's Ada Sieminski in the Class 3A 800-meter relay.
  Palatine's Dejah Thomas hands the baton to Palatine's Ada Sieminski in the Class 3A 800-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Wheaton Warrenville South's Mykaila Gentry-Humphrey  starts the Class 3A 800-meter relay.
  Wheaton Warrenville South's Mykaila Gentry-Humphrey starts the Class 3A 800-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Naperville North's Allison Grady finishes the Class 3A 800-meter relay.
  Naperville North's Allison Grady finishes the Class 3A 800-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
South Elgin's Alyssa Miulli starts the Class 3A 400-meter dash.
  South Elgin's Alyssa Miulli starts the Class 3A 400-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
South Elgin's Alyssa Miulli starts the Class 3A 400-meter dash.
  South Elgin's Alyssa Miulli starts the Class 3A 400-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Maine West's Angela Dugalic starts the Class 3A 400-meter dash.
  Maine West's Angela Dugalic starts the Class 3A 400-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
West Aurora's Dajour Miles reacts as she crosses the finish line in first place in the Class 3A 400-meter dash.
  West Aurora's Dajour Miles reacts as she crosses the finish line in first place in the Class 3A 400-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Batavia's Sabrina Schlenker, left, and West Aurora's Victoria Spagnola in the Class 3A 300-meter hurdles.
  Batavia's Sabrina Schlenker, left, and West Aurora's Victoria Spagnola in the Class 3A 300-meter hurdles.
John Starks | Staff Photographer
Downers Grove North's Kimberly Brent rounds the turn in the Class 3A 200-meter dash.
  Downers Grove North's Kimberly Brent rounds the turn in the Class 3A 200-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Naperville North's Halle Bieber in the Class 3A 300-meter hurdles.
  Naperville North's Halle Bieber in the Class 3A 300-meter hurdles.
John Starks | Staff Photographer
Prospect's Annie Walsh in the Class 3A 200-meter dash.
  Prospect's Annie Walsh in the Class 3A 200-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
St. Charles East's Emily Nichols and Glenbard North's Alyssa Laherty fight to the finish of the Class 3A 1,600-meter relay.
  St. Charles East's Emily Nichols and Glenbard North's Alyssa Laherty fight to the finish of the Class 3A 1,600-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Neuqua Valley's MiKenna Robinson in the Class 3A 200-meter dash.
  Neuqua Valley's MiKenna Robinson in the Class 3A 200-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Hoffman Estates's Anna Miller charges for the finish in the Class 3A 1,600-meter relay.
  Hoffman Estates's Anna Miller charges for the finish in the Class 3A 1,600-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Buffalo Grove's Nya Carr fights for the lead in front of the crowd in the Class 3A 200-meter dash.
  Buffalo Grove's Nya Carr fights for the lead in front of the crowd in the Class 3A 200-meter dash.
John Starks | Staff Photographer
Wheeling's Nicole Nguyen battles for position in the Class 3A 1,600-meter relay.
  Wheeling's Nicole Nguyen battles for position in the Class 3A 1,600-meter relay.
John Starks | Staff Photographer
Glenbard West's Katelynne Hart and St. Charles North's Audrey Ernst lead the pack in the Class 3A 1,600-meter run.
  Glenbard West's Katelynne Hart and St. Charles North's Audrey Ernst lead the pack in the Class 3A 1,600-meter run.
John Starks | Staff Photographer
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.