Cook County scoreboard for Wednesday, March 11
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.
Boys basketball
Wednesday's results
Class 3A Grayslake North sectional
ST. VIATOR 53, ST. PATRICK 52 (OT)
St. Viator - Hickey 2 0-0 4, Campagna 1 0-0 2, Kochera 8 5-6 23, Mahoney 3 0-0 9, Schumacher 0 0-0 0, Benson 1 0-0 2, Huene 2 0-0 4, Aldana 3 2-2 9, Harrington 0 0-1 0. Totals 20 7-9 53.
St. Patrick - Corro 2 0-0 5, Galati 6 1-1 16, Brown 4 2-4 13, Hamilton 4 2-4 10, Guschwan 0 0-0 0, Cioffi 3 0-0 8, Fanning 0 0-0 0. Totals 19 5-9 52.
St. Viator 15 11 11 8 8 -53
St. Patrick 8 10 16 11 7 -52
3-point baskets: St.V: Mahoney 3, Kochera 2, Aldana; St.P: Galati 3 Brown 3, Cioffi 2, Corro.
Fouled out: none.
Boys water polo
Wednesday's results
PALATINE 17, BUFFALO GROVE 6
Palatine 10 3 2 2 -17
Buffalo Grove 0 1 3 2 -6
Palatine - Antoniv 4, O;Connell 4, S. Adame 3, Enhrenstrom 3, Conway 2, Khomyak.
Buffalo Grove - Tsifitilis 2, Dumiter 3, Vasiljevs.
ELK GROVE 12, SCHAUMBURG 2
Elk Grove 5 5 0 2 -12
Schaumburg 0 0 0 2 -2
Elk Grove - Mizialko, Losacco 3, Jackson 2, McCorry 3, Tellez 3.
JV - Schaumburg 9, Elk Grove 3
Girlss water polo
Wednesday's results
PALATINE 15, BUFFALO GROVE 11
Buffalo Grove 2 5 2 2 -11
Palatine 3 4 4 4 -15
Buffalo Grove - S. Surdyka 5, Pluta 3, G. Surdyka 2, Conroy.
Palatine - O'Brien 10, Staples 2, Bellof, Rataj, Hollis,
Goalkeepers - Pal: Brewer (12 saves).
JV - Bufalo Grove 7, Palatine 3
CONANT 15, PROSPECT 6
Conant 4 5 4 3 -15
Prospect 1 2 1 2 -6
Conant - Arnold 3, Erne 2, Stain 2, Matusiak 2, Hanley 2, Fisch, Wartman, Kuffel, Patel.
Prospect - Broz 2, Bauer, Wagner, Viernesel.
Goalkeepers - Con: Henry (3 saves), Fisch (8 saves); Pro: Penner.
SCHAUMBURG 10, ELK GROVE 5
Schaumburg 2 1 4 3 -10
Elk Grove 1 1 2 1 -5
Schaumburg - V. Campbell 3, P. Bany 4, N. Jasinska, M. Greenberg , L. Steen.
Goalkeepers - SHS: L Steen (7 saves).
Other score
Conant 18, Prospect 1
Upcoming events
today
Boys track
Maine West at Maine East Invite, 4:30 p.m.
Boys gymnastics
Fremd, Conant, Elk Grove, Hoffman Estates, Hersey, Palatine, Prospect, Rolling Meadows, Schaumburg at Barrington Invite, 6 p.m.
Hoffman Estates at Deerfield, 6 p.m.
Boys water polo
Latin at St. Viator, 6 p.m.
Maine West at Maine South, 6 p.m.
Girls water polo
Stevenson at Conant, 6 p.m.
Buffalo Grove at Mundelein, 5 p.m.
Metea Valley at Prospect, 5:30 p.m.
Latin at St. Viator, 5 p.m.
FRIday, MARCH 13
Boys basketball
Class 3A Grayslake North sectional
Game 3) Notre Dame vs. St. Viator, 7 p.m.
Class 4A Elk Grove sectional
Game 3) Loyola Academy vs. Evanston, 7 p.m.
Class 4A Prospect sectional
Game 3) Stevenson vs. Mundelein, 7 p.m.
Boys track
Fremd at Burlington Central, 4:30 p.m.
Palatine at Stevenson, 4:30 p.m.
Rolling Meadows at Maine South Invite, 6:45 p.m.
Wheeling, Maine South at Batavia Invite, 4:30 p.m.
Prospect at Proviso West Invite, 5 p.m.
St. Viator at New Balance Nationals (Armory, NY), 9 a.m.
Leyden at Glenbard East, 4:30 p.m.
Boys gymnastics
Barrington at Lyons Township, 6 p.m.
Boys water polo
Palatine Invite, 4:30 p.m.
Girls track
Hoffman Estates, Maine West, Maine South at Maine East, 4:30 p.m.
Palatine at York Invite, 4:30 p.m.
Schaumburg at Glenbard East, 4:30 p.m.
Cary-Grove, Lake Zurich at Buffalo Grove, 4:45 p.m.
Wheeling, Prospect at Batavia Distance Madness, 4:30 p.m.
Prospect at Bud Swanson Invite (Glenbard North), 4:30 p.m.
Girls water polo
Schaumburg at Highland Park, 6 p.m.
Maine South at Warren, 6 p.m.
Saturday, MARCH 14
Boys track
St. Viator at New Balance Nationals (Armory, NY), 9 a.m.
Boys gymnastics
Conant, Schaumburg, Buffalo Grove at Niles West, 11 a.m.
Boys water polo
Barrington, Elk Grove, Maine East at Highland Park Invite, 8 a.m.
Fremd, Hersey at Stevenson, 1 p.m.
Palatine Invite, 8 a.m.
Prospect at Glenbrook North, 9 a.m.
St. Viator at Jones College Prep Invite, TBD
Maine South at Bradley-Bourbonnais Invite, 8:30 a.m.
Fremd, Maine West at Hoffman Estates, 9 a.m.
Girls track
Barrington at Proviso East Invite, 9 a.m.
Fremd, Schaumburg, Elk Grove at Huntley Invite, 9 a.m.
Hoffman Estates at Burlington Central, 9 a.m.
Leyden at Morton Invite, 9 a.m.
Girls water polo
Barrington at Hinsdale Central, 9 a.m.
Prospect at New Trier, 10 a.m.
Maine West at Hoffman Estates, 9 a.m.