Girls tennis scoreboard: Tuesday, Sept. 27 results

 
Updated 9/27/2016 11:37 PM

Girls tennis scoreboard: Tuesday, Sept. 27 results

*

vernon hills 7, maine east 0

Singles -- No. 1: Jazbutis (VH) d. Choi 6-0, 6-2; No. 2: Tartakovsky (VH) d. Musilimovic 6-1, 6-0; No. 3: Subramanian (VH) d. Z. Chavez 6-0, 6-0, No. 4 Carido (VH) d. Bodalia 6-2, 6-4

Doubles -- No. 1: Pacer/Przybylo (VH) d. Chackj/Wilson 6-1, 6-3; No. 2: Jacoby/Chen (VH) d. Cheruasky/Chacko 7-5, 6-0; No. 3: Deshpande/Pandravada (VH) d. I. Chavez/Beltran 6-2, 6-3; No. 4: Faller/Aurora (VH) d. Patel/Modl 6-3, 6-3.

*

libertyville 7, zion-Benton 0

Singles -- No. 1: Paulson (Lib) d. Diaz 6-2, 6-0; No. 2: Kosowski (Lib) d. Korbel 6-0, 6-0; No. 3: Johnston (Lib) d. Anderson 6-0, 6-0.

Doubles -- No. 1: Blaser/Klein (Lib) d. Berry/Rummel 6-0, 6-1; No. 2: Patel/Nolan (Lib) d. Austria/Rittenhouse 6-0, 6-0; No. 3: A. Patel/Hogan (Lib) d. Gonsowski/Sekalich 6-0, 6-0; No. 4: H. Zwirn/C. Zwirn (Lib) d. Placencia/Gomez 6-0, 6-0.

*

lakes 7, round lake 0

Singles -- No. 1: Matthews (Lks) d. Rodriguez 6-2, 6-0; No. 2: Knauf (Lks) d. Rodriguez 6-1, 6-0; No. 3: Monson (Lks) d. Rico 6-0, 6-1.

Doubles -- No. 1: Gattone/Misiek (Lks) d. Arteaga/DeVoss 6-4, 6-0; No. 2: Gajda/Tryner (Lks) d. Arbot/Ortiz 6-0, 6-2; No. 3: Jozwik/Variny (Lks) d. Sepulveda/Gomez 6-0, 6-0; No. 4: Grolmes/Jones (Lks) d. Galvez/Espino 6-1, 6-1.

*

stevenson 7, warren 0

Singles -- No. 1: Kumar (Stev) d. Mella 6-4, 6-0; No. 2: Kolli (Stev) d. Ayalar 6-1, 6-0; No. 3: Anssari (Stev) d. Kolar 6-0, 6-1.

Doubles -- No. 1: Ferdman/Kondos (Stev) d. Danos/Honnold 6-2, 6-2; No. 2: Zoubareva/Nierman (Stev) d. Johnson/Serelis 6-0, 6-3; No. 3: Glaser/Heidkamp (Stev) d. Jante/Grimes 6-1, 6-0; No. 4: Burger/Sarabia (Stev) d. Oye/Chen 6-0, 6-0.

*

wauconda 4, grant 3

Singles -- No. 1: Hackman (Wauc) d. Lelchuk 6-0, 6-0; No. 2: Burgeson (Grt) d. E. Lewandowski 6-4, 6-2; No. 3: Hausherr (Wauc) d. Waight 6-2, 6-0.

Doubles -- No. 1: Bruce/Bajerski (Grt) d. Bernardo/Splingaire 6-0, 5-7, 6-2; No. 2: Bilancia/G. Lewandowski (Wauc) d. Kiesgan/Douglas 6-4, 6-3; No. 3: Brew/Diol (Wauc) d. Steinburg/Robles 6-3, 6-4; No. 4: Brown/Vonderhaar (Grt) d. Casas/Giever 4-6, 6-4, 6-2.

*

buffalo grove 5, elk grove 2

Singles -- No.1: Je.Vujanic (EG) d. Tamai 6-0, 6-2; No.2: Jo/Vujanic (EG) d. Ignotova 6-1, 6-0 ; No.3: Prus (BG) d. Choporis 6-0, 6-0. Doubles -- No.1: Allaire/Harisiadis (BG) d. Oda/Szull 6-2, 6-3; No.2: Schultz/Boyd (BG) d. Feliciano/Grimaldo 6-0, 6-2; No.3: Tiganj/Sterker (BG) d. Bharker/Murugauran 6-0, 6-0; No.4: Lee/Yuan (BG) d. Sobus/Wojnorowrka 6-1, 6-0.

*

Fremd 7, Hoffman Estates 0

Singles -- No.1: Matta (Fremd) d. Fenn 6-0, 6-0; No.2: Ha (Fremd) d. Haryani 6-0, 6-1; No.3: Stelniclki (Fremd) d. Kazwr. Doubles -- No.1: Smiaroska/Bodencheier (Fremd) d. Chun/Rizvic 6-0, 6-0; No.2: Parmaksiz/Ha (Fremd) d. Szott/Dorskys 6-1, 6-0; No.3: Carlins/Bodenzteinor d. Patel/Avdi 6-1, 6-2; No.4: Puritz/Lubeck d. Khan/ballaehi 6-0, 6-0.

*

Hersey 5, Prospect 2

Singles -- No.1: A.Cooper (Hers) d. Karapetiani 6-0, 6-2; No.2: AKubitz (Hers) d. Magnuson 6-2, 6-0; No.3: Steffen (Hers) d. Branas 7-5, 6-0. Doubles -- No.1: K.Cooper/Haeberle (Pros) d. Hemenway/Ferris 6-2, 6-0; No.2: Whitebloom/Stanford (Pros) d. Plecki/Klis 6-0, 6-1; No.3: Walsh/Meredith (Hers) Redding/Matache 7-6(5), 6-1; No.4: Kelly/Paul (Hers) Krueger/Silva 6-0, 6-2.

*

pALATINE 7, SCHAUMBURG 0

Singles -- No.1: A.Kawai (Pal) d. Yang 6-0, 6-0; No.2: Spurek (Pal) d. Sulu 6-2, 6-1; No.3: Jayanth (Pal) d. Wang 6-0, 6-2. Doubles -- No.1: Oreshkin/K.Kawai (Pal) d. Odw/Arola 6-0, 6-0; No.2: Hake/Jacobsen (Pal) d. Siewsrichel/Xiong 6-1, 6-3; No.3: Levecke/Bachman (Pal) d. P.Patel/Cauttwake 6-3, 6-2; No.4: Tallikar/Ortiz (Pal) d. Sosa/H.Patel 6-4, 6-3.

*

Rolling Meadows 7, Wheeling 0

Singles -- No.1: Nikolova (RM) d. Aoraha 6-0, 6-1 No.2: Grant (RM) d. Lucas 6-0, 6-2; No.3: Weingart (RM) d. Fister 6-0, 6-0 Doubles -- No.1: Differding/Peric (RM) d. Nguyen/Miller 6-3, 6-4; No.2: Dacy/Thakkar (RM) d. Bernacho/Semenets 6-3, 6-2; No.3: Abernethy/Sheridan (RM) d. Shirley/Murphy 6-2, 6-1; No.4: Soto/Stubing (RM) d. Mendieta/Escobar 6-1, 6-7(3-7), 6-4.

*

Glenbard South 3, IC Catholic Prep 2

Singles -- No.1: Hodyl (IC) d. Campbell 6-2, 6-2; No.2: Gage (IC) d. Kwon 6-5, 6-3; No.3: Lowersky (GS) d. DeCarlo 6-2, 6-3.

Doubles -- No.1: Jennings/Long (GS) d. Gibler/Lee 6-1, 6-0; No.2: Jester/Taylor (GS) d. Maloney/Wagner 6-0, 6-0; No.3: Palmieri/Gasparro (GS) d. Colorado/Curtin 6-1, 6-0

*

Neuqua Valley 7, Lake Park 0

Singles -- No.1: Chen (NV) d. Pasquini 6-0, 6-2; No.2: Murali (NV) d. Belmonte 6-0, 6-0; No.3: Cyrus (NV) d. Lipi 6-1, 6-0.

Doubles -- No.1: Beck/Neuman (NV) d. Casey/Rainey 6-0, 6-1; No.2: Harland/Mata (NV) d. Chernyahiusky/Halles 6-0, 6-0; No.3: Wu/Starr (NV) d. Patel/Salal 6-3, 6-2; No.4: NV d. McComb/Paskon 6-3, 6-0.

*

Ottawa 5, Kaneland 2

*

St. Charles East 5, St. Charles North 2

Singles -- No.1: Thomas (SCN) d. Gapuz 6-2, 3-6, 6-4; No.2: Boeke (SCN) d. McCarthy 1-6, 6-3, 6-2; No.3: Dhar (SCE) d. Kramer 6-1, 6-0.

Doubles -- No.1: Navid/Petrov (SCE) d. Arbir/Warner 2-6, 7-6 (7), 7-6 (7); No.2: Field/Patzner (SCE) d. Underwager/Oshana 4-6, 7-6 (7), 6-2; No.3: Gershun/McDermott (SCE) Wells/Brown 6-2, 7-6 (6); No.4: Melone/Maldonado (SCE) d. Duncan/Kallas 6-2, 5-7, 6-4.

*

Monday's results

Yorkville 4, Rosary 3

Singles -- No.1: Graft (R) d. Hatch 10-5; No.2: Perez (Y) d. Dassis 10-5; No.3: Russelburg (Y) d. Thoms 10-7.

Doubles -- No.1: Keane/Pickering (Y) d. Ford/Hawkins 10-4; No.2: Kosulic/Romana (Y) d. Konen/Vander Linde 10-7; No.3: Novack/Bancroft (R) d. Pacetti/Runge 10-2; No.4: Peters/Di Iorio (R) d. Mohr/Crumpton 10-1.

*

Jacobs 5, Elk Grove 2

Singles -- No.1: Je.Vujanic (EG) d. Steinkamp 6-0, 6-0; No.2: Jo.Vujanic (EG) d. Seong 6-2, 6-1; No.3: Cunningham (J) d. Choporis 6-0, 6-0.

Doubles -- No.1: Toomire/Skepnek (J) d. Oda/Szull 6-3, 6-2; No.2: Beyer/Gilman (J) d. Bharker/Murugeson 6-1, 6-0; No.3: Japkowski/Nissankula (J) d. Wojnorowska 6-0, 6-0; No.4: Nichols/Shiakallis (J) d. Feliciano/Grimaldo 6-0, 6-0.

*

batavia 9, Bartlett 0

Singles -- No.1: Couperus d. Filipek 4-6,6-2,(10-7); No.2: Flannagan d. Babers 6-0,6-0; No.3: Cange d. Cardenas 6-0,6-0.

Doubles -- No.1: Robinson/Durso d. Gustafson/Snipe 6-0,6-0; No.2: Rea/Ostrander d. Cosatino/Cheshmedjieva 6-0,6-0; No.3: Granberg/Swaminathan d. Tomasek/Pitts 6-0,6-0; No.4: Fossali/Steinys d. Bozic/Jois 6-1,6-0; No.5: Hupach/Faivre d. Pederson/Pfeil 6-0; No.6: Watson/Leonhard d. Pederson/Pfeil 6-1.

*

Glenbrook South 7, York 2

Singles -- No.1: Valsanen (GS) d. Fonorow 6-0, 6-0; No.2: Oldham (GS) d. Elsey 6-1, 6-0; No.3: Sedenkov (GS) d. Jovic 6-1, 6-2.

Doubles -- No.1: Blinov/Hensley (GS) d. Shaw/Duhig 6-4, 6-3; No.2: Ondrula/Langenbach (GS) d. Cartis/Riddle 6-3, 6-3; No.3: Riek/Mazzocco (Y) d. Flowers/Nadler 6-3, 2-6, (10-5); No.4: Fradin/Geweve (GS) d. Jacobsthal/Nicoli 2-6, 6-3, (10-5); No. 5: Kang/Salay (GS) d. Gamboa/Giuffre 6-2, 6-1; No.6: Brunke/Woodward (Y) d. Schwartz/Stellas 0-6, 6-3, (10-2).

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments
Attention: We are experiencing technical difficulties with our Facebook Comments module at this time. Comments will remain disabled until we are able to resolve the problem. We apologize for the interruption. We invite you to engage with our content and talk with other commenters on our Daily Herald Facebook page at https://www.facebook.com/DailyHeraldFans/. Thank you.