Boys track: Friday, May 6 scoreboard

 
Updated 5/7/2016 12:37 AM

*

Friday's results

*

DuPage County Meet

TEAM SCORES

1. Wheaton North 108.50, 2. Wheaton Warrenville 102.50, 3. York 96, 4. Glenbard North 79.33, 5. Lake Park 67.66, 6. Waubonsie Valley 63.50, 7. Naperville Central 54.50, 8. Montini 53, 9. Naperville North 36, 10. Bartlett 20, 11. Glenbard South 14, 12. Willowbrook 7.

INDIVIDUAL RESULTS

3200 relay: 1. York 8:05.01, 2. Wheaton Warrenville 8:14.54, 3. Naperville Central 8:15.65; 400 relay: 1. Montini 42.70, 2. Glenbard North 43.10, 3. Lake Park 43.14; 3200: 1. Denning (Y) 9:43.35, 2. Bode (Y) 9:46.67, 3. Miller (WV) 9:48.13; 110 high hurdles: 1. Kirkwood (WV) 14.31, 2. James (GN) 14.83, 3. Karys (B) 15.14; 100: 1. West (M) 10.89, 2. Stubner (WW) 11.16, 3. Bryant (WN) 11.21; 800: 1. Hill (Y) 1:58.18, 2. Shilgalis (NC) 1:58.48, 3. Deuter (Y) 2:00.05; 800 relay: 1. Montini 1:29.02, 2. Wheaton North 1:31.01, 3. Waubonsie Valley 1:31.94; 400: 1. Terrini (WN) 49.64, 2. Bell (WW) 50.50, 3. Meier (NC) 50.54;

300 int. hurdles: 1. Kirkwood (WV) 39.02, 2. James (GN) 39.55, 3. Zubak (WW) 40.39; 1600: 1. Tomaska (Y) 4:25.32, 2. May (Y) 4:27.31, 3. Hennings (WN) 4:27.62; 200: 1. West (M) 22.38, 2. Stubner (WW) 22.71, 3. Petty 22.94; 1600 relay: 1. York 3:25.24, 2. Wheaton Warrenville 3:25.24, 3. Waubonsie Valley 3:26.84; Long jump: 1. Hodges (GN) 22-03.25, 2. Jackson (WN) 21-10.00, 3. Barista (WW) 21-03.00; High jump: 1. Blake (M) 6-02, 2. James (GN) 6-00, 3. Heinz (NN) 6-00; Triple jump: 1. Barista (WW) 44-08.50, 2. Sangobowale (LP) 41-04.00, 3. Jones (WW) 40-04.75; Shotput: 1. Basso (LP) 60-05.00, 2. Scheirich (LP) 58-07.00, 3. Gustaveson (WN) 54-05.75; Discus: 1. Basso (LP) 179-04, 2. Webber (WN) 174-07, 3. Lynch (LP) 159-00; Pole vault: 1. Ansiel (WW) 15-07, 2. Murphy (Y) 14-07, 3. Koval (LP) 13-07.

*

Lake County meet

At Antioch

team scores

1. Warren 77, 2. Lakes 75, 3. Lake Forest 64.5, 4. Stevenson 58, 5. Barrington 47.5, 6. Vernon Hills 39, 7. Grayslake Central 28, 8. Highland Park 26, 9. Lake Zurich 24, 10. Deerfield 21, 11. Grant 19, 12. Antioch 16, 12. Grayslake North 16, 14. Mundelein 9, 15. Round Lake 6, 16. Waukegan 1.

Event RESULTS

3,200 relay: 1. Vernon Hills 8:11.86, 2. Grayslake North 8:12.87, Lakes 8:19.63; 400 relay: 1. Lake Forest 42.45, 2. Warren 42.47, Lakes 43.28; 3,200: 1. Borowsky (Stev) 9:30.91, 2. Aho (GC) 9:31.37, 3. Macuiba (Warr) 9:41.75; 110 high hurdles: 1. Hoch (LF) 14.63, 2. Keefover (Ant) 14.70, 3. Villanueva (RL) 15.54; 100: 1. Marcinkus (Warr) 10.93, 2. Avenaim (Dfld) 11.20, 3. Johnson (Warr) 11.20; 800: Kuhlmann (Lks) 1:55.33, 2. Griffith (LZ) 1:55.34, 3. Navidzadeh (Grt) 1:58.00; 800 relay: 1. Lake Forest 1:29.68, 2. Vernon Hills 1:30.56, 3. Stevenson 1:30.79; 400: 1. Ruiz (Lks) 48.95, 2. Thiel (Lks) 48.97, 3. Cossio (Barr) 49.79; 300 int. hurdles: 1. Hoch (LF) 38.24, 2. Keefover (Ant) 40.11, 3. Ward (Warr) 41.03; 1,600: 1. Aho (GC) 4:14.71, 2. Davidson (HP) 4:24.41, 3. Rosenfeld (HP) 4:24.90; 200: 1. Williams (VH) 22.20, 2. Klett (LZ) 22.61, 3. Marcinkus (Warr) 22.71; 1,600 relay: 1. Warren 3:22.22, 2. Lake Forest 3:22.76, 3. Barrington 3:23.13; long jump: 1. Ruiz (Lks) 23'2.5, 2. Goncharov (Stev) 21'1, 3. Mahoney (Dfld) 20'7.75; high jump: 1. Agnew (VH) 6'7, 2. Mathew (LF) 6'3, 3. Ellis (Warr) 6'1; triple jump: 1. Ruiz (Lks) 46'1, 2. Goncharov (Stev) 44'3, 3. Powell (Stev) 43'1.5; shot put: 1. Stefan (Barr) 54'4, 2. Thompson (HP) 50'4.5, 3. Warmen (Barr) 49'11; discus: 1. Andrews (GC) 152'8, 2. Maranto (Grt) 148'6, 3. Diehn (Warr) 144'10.

*

Thursday's late results

Interstate Eight Conference Meet

at Seneca

Team results

Plano 117; Sandwich 113; Seneca 95; Lisle 78; Westmont 76.5; Reed-Custer 562; Streator 49; Coal City 42; Herscher 27; Manteno 25.5; Peotone 15; Wilmington 2

Individual results

3200 relay: Seneca 8:28.41; Streator 8:33.66; Sandwich 8:38.32; 400 relay: Plano 44.27; Lisle 45.02; Coal City 45.19; 3200: Collet (Sen) 10:25.98; Crocker (Peo) 10:28.26; Hulon (Sand) 10:37.74; 110 high hurdles: Casper (West) 16.07; Bruenohler (Sand) 16.08; Cash (CC) 16.10; 100: Harris (Lis) 11.02; Perez (Plano) 11.29; Piron (Sand) 11.62; 800: McCormick (Sen) 2:01.04; Milburn (RC) 2:02.71; Westmoreland (Sen) 2:04.43; 800 relay: Plano 1:30.59; Westmont 1:34.25; Lisle 1:37.52; 400: Harris (Lis) 49.24; Weaver (RC) 51.10; Marshall (Plano) 51.38; 300 int. hurdles: Bruenohler (Sand) 41.40; Cowherd (CC) 42.56; Casper (West) 42.80; 1600: McCormick (Sen) 4:44.23; Gordon (West) 4:48.21; Collet (Sen) 4:49.53; 200: Harris (Lis) 22.32; Adeoti (Plano) 22.91; Murff (Plano) 22.93; 1600 relay: Sandwich 3:29.38; Plano 3:30.18; Manteno 3:37.50; Long jump: Weaver (RC) 20-10.5; Cummins (Her) 20-2; Dell (Sand) 19-11.25; High jump: Estrada (Plano) 6-2; Weaver (RC) 6-2; Stitt (Lis) 6-0; Triple jump: Murff (Plano) 40-2.5; Rathbun (Str) 39-4; Dell (Sand) 39-1; Shotput: Brown (Plano) 51-10; Soltwisch (West) 46-7; Maisonet (Sand) 46-3; Discus: Malsonet (Sand) 140-4; Soltwisch (West) 136-9; Costain (RC) 131-4; Pole vault: Weinreich (Sen) 13-0; Piron (Sand) 12-6; Wood (RC) 12-0.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.