Boys tennis scoreboard: Tuesday's results

 
Updated 4/29/2015 1:24 AM

*

Tuesday's results

                                                                                                                                                                                                                       
 

*

Lake Forest 7, warren 0

Singles -- No. 1: Polander (LF) d. Skradski 6-4, 6-1; No. 2: Bancilla (LF) d. Stemke 6-1, 6-1; No. 3: Besikofi (LF) d. Anderson 6-2, 6-0.

Doubles -- No. 1: England/Kasbeer (LF) d. Gudeman/Seiler 6-3, 4-6, 6-4; No. 2: Ormirrory/Campbell (LF) d. Ashley/Cash 6-1, 6-3; No. 3: Marsh/Roona d. Danos/Nystrom 6-3, 6-1; No. 4: Smith/Barbovic (LF) d. Haevers/Dave-Rege 6-3, 6-2.

*

Wauconda 7, Grant 0

Singles -- No. 1: Hackman (Wauc) d. Kling 6-0, 6-0; No. 2: Gallego (Wauc) d. Escritor 6-0, 6-1; No. 3: Galve (Wauc) d. Wojslaw 6-4, 6-2.

Doubles -- No. 1: Patel/Splingaire (Wauc) d. Menke/Cooper 6-2, 6-2; No. 2: Mues/Heck (Wauc) d. Wisniewski/Lewis 6-4, 6-2; No. 3: Schuetz/Kaimakis (Wauc) d. Wisniewski/Wendt 6-0, 6-0; No. 4: Sidlowski/Bulgarelli (Wauc) d. Kouvelis/Wilson 6-0, 6-2.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

*

Stevenson 6, lake zurich 1

Singles -- No. 1: Weisberg (Stev) d. Guagnelli 6-3, 7-5; Maryniuk (Stev) d. Kim 6-2, 6-3; Teng (Stev) d. Song 6-7(6), 6-3, 6-1.

Doubles -- No. 1: Bush/Cheng (Stev) d. Ewan/Ganoza 6-0, 6-4; Yoo/Kny (Stev) d. Yun/Nading 6-3; 7-5, Gore/Madura (LZ) d. Smith/Braznichenko 6-0, 2-6, 6-3; Luo/Gordon (Stev) d.. Kinn/Pham 6-0, 6-3.

*

cary-grove 5, grayslake central 2

Singles -- No. 1: Knight (GLC) d. Vennet 6-1, 4-6, 7-5; No. 2: Dignadice (GLC) d. Jensen 6-0, 6-0; No. 3: Norton (C-G) d. Barta 6-3, 6-2.

Doubles -- No. 1: Budreck/Kedzior (C-G) d. Hutchins/Paruthooli 6-3, 6-1; No. 2: Butler/Cecchin (C-G) d. Tobey/Nekkalapudi 6-4, 7-5; No. 3: Teper/Ptaszek (C-G) d. Sizelove/Shwaiko 6-0, 7-5; No. 4: Kownick/Cossey (C-G) d. Cerquone/Achtemeir 6-1, 6-3.

                                                                                                                                                                                                                       
 

*

antioch 5, round lake 2

Singles -- No. 1: Ward (Ant) d. Tobias 6-2, 6-0; No. 2: Boudreau (Ant) d. Peralta 6-2, 6-0; No. 3: Sorensen (Ant) d. Morales 6-2, 6-0.

Doubles -- No. 1: Lacas/Mrkonich (Ant) d. Ortiz/Herrera 6-4, 6-4; No. 2: Byczek/Keller (Ant) d. Velazquez/Si. Rodriguez 6-4, 6-7 (3-7) 6-4; No. 3: Bouker/Boyce (RL) d. Sa. Rodriguez/Santiago 6-3, 7-5; No. 4: Antioch fft.

*

McHenry 4, Dundee-Crown 3

Singles - No. 1: Dudley (McH) d. Dziadkowiec (D-C) 7-5, 2-6, 6-2; No. 2: Rangel (D-C) d. Panek 6-4, 6-4; No. 3: C. Nelson (D-C) d. Jarecki 7-5, 6-0. Doubles - No. 1: N. Nelson/Wagner (D-C) d. Dudley/Meyes 6-1, 6-0; No. 2: Leon/Coats (McH) d. Simmons/Arshad (DC) 6-1, 6-3; No. 3: Conlon/Coy (McH) d. Swanson/Meng (D-C) 6-0, 6-1; No. 4: Knaack/Conlon (McH) d Skibski/Kuklik 7-6, 6-3.

*

Glenbard South 3, Riverside-Brookfield 2

Singles -- No.1: Piedlirock (RB) d. Schwarz 2-6, 6-4, 10-8; No.2: Pilewski (RB) d. Uvodich 6-3, 2-6, 7-5; No.3: .

Doubles -- No.1: Colgan/Panjwani (GS) d. Pollock/St. Paul 6-0, 6-0; No.2: Choksi/Mahmood (GS) d. Begic/Filec 6-1, 6-0; No.3: Harrington/Marco (GS) d. Detholf/Kunkel 6-0, 6-0.

*

Neuqua Valley 6, East Aurora 1

Singles -- No.1: Iyer (NV) d. Bucerra 6-3, 6-1; No.2: Zunzer (EA) d. Vohra 6-2, 6-3; No.3: Balel (NV) d. Suarez 6-0, 6-1.

Doubles -- No.1: Moneham/Martinez (NV) d. Acevedo/Badillo 6-1, 6-1; No.2: Williams/Muckave (NV) d. Martinez/Rivera 6-1, 6-1; No.3: Dugan/George (NV) d. Handley/Sepeda 6-0, 6-3; No.4 Payemdan/Li (NV) d. Meraz/Galvez 6-1, 6-0.

*

Wheaton Warrenville South 4, Lake park 3

Singles -- No. 1: A. Page (WWS) d. Lada 6-0, 6-3; No. 2: Solarz (LP) d. Reynolds 6-2, 6-4; No. 3: Healy (WWS) d. Cruz 6-0, 0-6, 6-0; No. 4: DeWaele (LP) d. Leach 6-4, 7-6 (5)

Doubles -- No.1: Orlove/McDonough (WWS) d. Fanella/Reyes 6-1, 6-3; No. 2: Wolff/Dudzienski (WWS) d. Troyke/Boeckenhauer 6-2, 6-2; No. 3: Sapic/Macias (LP) d. Min/C. Page 6-2, 7-5

*

barrington 7, conant 0

Singles -- No.1: Jaglan (Bar) d. Rosas 6-0, 6-2; No.2: Walji (Bar) d. Modak 6-2, 6-1; No.3: Bernero (Bar) d. Haq 7-5, 6-0.

Doubles -- No.1: Apmann/Mulligan (Bar) d. Meyers/Huang 6-0, 6-3; No.2: Hennenfent/Tripuraneni (Bar) d. Ishiyama/Lindquist 6-0, 6-0; No.3: Holzman/Song (Bar) d. Shah/Kim 6-1, 6-3; No.4 Sinha/Woodlock (Bar) d. Chennaksevalu/Shihoma 6-1, 7-5.

*

buffalo grove 5, elk grove 2

Singles -- No.1: Konjevic (BG) d. Nicoara 6-0, 6-0; No.2: Mori (EG) d. Naumon 6-1, 6-4; No.3: Hunsaker (EG) d. Sokolowski 6-1, 6-2.

Doubles -- No.1: Davidson/Khan (BG) d. Sprecher/Bastas 6-3, 6-1; No.2: Melinyshyn/Simon (BG) d. Sullivan/Dolce 6-2, 6-1; No.3: Moder/Ledna (BG) d. Bhusal/Patel 6-0, 6-2; No.4 Cla/Weiss (BG) d. Miyashia/Sijimon 6-2, 6-4.

*

fremd 6, schaumburg 1

Singles -- No.1: Piotrowski (Fremd) d. Shah 3-6, 6-1, 6-4; No.2: Eberhardt (Sch) d. Senthilkumar 6-3, 6-7, 6-2; No.3: Muppidi (Fremd) d. Brito 6-0, 6-0.

Doubles -- No.1: Feng/Lee (Fremd) d. Guevara/Siddiqui 6-4, 6-3; No.2: Ostman/Saito (Fremd) d. Kachnia/Shah 6-0, 6-2; No.3: Buessing/Stavorov (Fremd) d. Higuchi/Rajan 6-2, 7-5; No.4: Honda/Rai (Fremd) d. Joshi/Anumala 6-0, 6-1.

JV: Fremd 7, Schaumburg 0.

*

Hersey 6, Wheeling 1

Singles -- No.1: Bodapati (Hers) d. Sapozhiron 6-1, 6-1; No.2: Navratil (Hers) d. Perez 6-0, 6-1; No.3: Sney Pandya (Hers) d. Brett Batcoff 6-1, 6-1.

Doubles -- No.1: Yeluri/Yakubovich (Whl) d. Connor/Kot 6-1, 5-7, 6-4; No.2: Griffin/Johnson (Hers) d. Lee/Obdin 6-1, 6-4); No.3: Lumsden/Roth (Hers) d. Kryuchkov/Tint 6-2, 6-2; No.4: Hur/Boyle (Hers) d. Patel/Nekutla (6-3, 6-4).

*

niles north 4, maine west 3

Singles -- No.1: Elangical (MW) d. Herwitz 5-7, 7-6 (4), 6-4; No.2: Nguyen (MW) d. Duan 6-1, 6-4; No.3: Minakaev (NiN) d. Lojanica 6-3, 5-7, 6-3.

Doubles -- No.1: Torkelson/Hernande (MW) d. Goroshko/Chin; No.2: Slovin/Patel (NiN) d. Celenza/Stotzev 6-3, 6-2; No.3: Halder/Tran (NiN) d. Patterson/Hong 6-2, 6-1; No.4 Kane/Ledesma (NiN) d. Visperas/Desai 6-0, 6-1.

*

Palatine 5, Hoffman Estates 2

Singles -- No.1: Chon (Pal) d. Perichev 6-1, 6-0; No.2: Lee (Hoff) d. Puttarat 6-1, 6-2; No.3: Namiki (Hoff) d. Butler 6-2, 6-3.

Doubles -- No.1: Scovic/Ruthe (Pal) d. Trousadle/Du 6-1, 6-2; No.2: Joseph/Weber (Pal) d. Patel/Kumnar 6-2, 6-3; No.3: Kosulic/Wiebe (Pal) d. Dagli/Namaki 6-3, 6-7 (10-8), 6-3; No.4: Serafino/Korus (Pal) d. Shedbalkar/Perianan 6-1, 6-1 .

*

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.