Girls tennis: Saturday's results
Saturday's results
*
At Huntley Quad
HUNTLEY 3, DUNDEE CROWN 2
Singles - No.1: Bieri (D-C) d. Bhatt 1-6, 7-6, 12-10; No.2: Anderson (D-C) d. Landman 6-4, 5-7, 10-5.
Doubles - No.1: Breen/Fishman (H) d. Balch/Johnson 7-5, 6-2; No.2: Behrens/Jonnen (H) d. Pautz/Peters 6-2, 6-2; No.3: Roeser/Sivakumar (H) d. Johnsen/Cardinale 6-2, 6-3.
*
HUNTLEY 4, MARENGO 1
Singles - No.1: Freimuth (M) d. Viloria 7-5, 6-1; No.2: Bhatt (H) d. Pulak 7-6, 3-6, 10-8.
Doubles - No.1: Breen/Fishman (H) d. Kissack/Varble 6-3, 6-4; No.2: Behrens/Jonnen (H) d. Arrigoni/Shultz 6-4, 6-2; No.3: Roeser/Sivakumar (H) d. Heinberg/Sanchez 6-1, 6-0.
*
HUNTLEY 4, JOHNSBURG 1
Singles - No.1: Viloria (H) d. Spears 6-2, 6-1; No.2: Landman (H) d. King 6-1, 6-1.
Doubles - No.1: Breen/Fishman (H) d. Wochinski/Altobelli 6-2, 6-2; No.2: Behrens/Jonnen (H) d. D. McCauley/Schira 7-6, 6-2; No.3: Roeser/Sivakumar (H) d. Baker/Reichers 6-1, 6-2.
*
ESCC Quad
Bishop McNamara 5, St. Viator 0
Marist 5, St. Viator 0
*
St. Viator 4, Benet 1
Singles - No. 1: Raslawski (SV) d. Tzakis 6-0, 6-0; No. 2: McGuigan (B) d. Dizon 6-3, 6-3
Doubles - No. 1: Balas/Panarese (SV) d. Bartley/Telsford 6-0, 6-0; No. 2: Finis/Ritichie (SV) d. Callahan/Schiffer 6-3, 6-1; No. 3: DiVito/Petrovich (SV) d. Langer/Enacopol 7-5, 3-6, 6-4
*
Downers Grove North Invite
Metea Valley 4, Downers Grove North 1
Metea Valley 3, Cary-Grove 0
Singles - No. 1: He (MV) d. Demkaucz 6-0, 6-0; No. 2: Chase (MV) d. Ludwig 6-1, 6-1.
Doubles - No. 1: Wei/Wu (MV) d. Sturtecky/Lemnner 6-1, 6-1.
*
Prospect invitational
team results
Stevenson 40, Glenbrook North 26, Naperville North 17, Carmel 14, Buffalo Grove 12, Prospect 9, Lake Zurich 8.5, St. Charles East 3.5.
match results
Singles - No.1: 1st. Krisch (Stev) d. Kapelevich (Car) 6-0, 6-0; 3rd, Lysik (Pros) d. Sokol (GbkN) 6-0, 6-2. No.2: 1st. Manion (Stev) d. Johnson (LZ) 6-2, 6-2; 3rd, Koretskov (GbkN) d. Bennett (Pros) 6-3, 6-0. No.3: 1st. Heidkamp (Stev) d. Keller (GbkN) 6-3, 6-3; 3rd. Xu (NapN) d. Yancheva (Pros) 2-6, 6-4, 10-8.
Doubles - No.!: 1st. Doug/Taylor (Stev) d. Boswell/Hu (NapN) 6-1, 6-1; 3rd. O'Regan/O'Regan (GbkN) d. Rao/O'Donnell (Car) 6-2, 6-0. No.2: 1st. Rao/Harven (Stev) d. Koretz/Chatas (GbkN) 6-3, 6-4; 3rd. Falkstrom/Cuba (Car) d. Zhu/Hu (NapN) 3-6, 6-2, 3-2 ret.. No.3: 1st. Heidkamp/Tulchinskaya (Stev) d. Lee/Barnes (GbkN) 6-1, 6-2; 3rd. Ryan/Treciokaite (NapN) d. Schwartz/A.Harisiadis (BG) 4-6, 6-4, 11-9. No.4: 1st. Levit/Piekarczyk (GbkN) d. Kelmis/Waxman (Stef) 6-4, 4-6, 10-6; 3rd. Allaire/Dimitrova (BG) d. Krainz/Hussain (NapN) def.
*
Rolling Meadows invitational
team results
1. Latin, 2. Downers Grove South, 3. Fremd, 4. Rolling Meadows, 5. Prairie Ridge, 6. Glenbard East, 7. Leyden, 7. Vernon Hills (tie).
Quarterfinal
rolling Meadows 4, Leyden 1
Singles - No.1: Minkov (Ley) d. Czulno 6-3, 6-1; No.2: Dineva (RM) d. Salgado 6-1, 6-2.
Doubles - No.1: Campbell/Smith (RM) d. Monroy/Acevedo 6-4, 6-2; No.2: Differding/Peric (RM) d. Kurkowski/Glodz 4-6, 6-3 (11-9); No.3: Khan/McHugh (RM) d. Headly/Mody 6-1, 6-3.
Semifinal
Downers South 5, rolling Meadows 0
Singles - No.1: Pavlov (DGS) d. Czulno 7-5, 6-1; No.2: Szustakiewicz (DGS) d. Dineva 6-0, 6-0. Doubles - No.1: Bui/Urgello (DGS) d. Campbell/Smith 6-2, 6-4; No.2: Sprandel/Maclar (DGS) d. Differding/Peric 7-5, 6-1; No.3: Johnson/Solnair (DGS) d. Khan/McHugh 7-5, 6-3.
3rd Place
Fremd 5, rolling Meadows 0
Singles - No.1: Ha (Frm) d. Czulno 6-1, 6-3; No.2: Smiavowska (Frm) d. Dineva 6-1, 6-2.
Doubles - No.1: Hanna/Bodenstein (Frm) d. Campbell/Smith 6-4, 6-0; No.2: Freeman/Zhang (Frm) d. differding/Peric 7-5, 6-1; No.3: Kurtzweil/Stelnicki (Frm) d. Khan/McHugh 6-2, 7-6 (7-2).
*