Breaking News Bar
updated: 4/26/2014 11:59 PM

Boys track: Saturday, April 26 results

hello
Success - Article sent! close
 

*

Saturday's results

*

At Kaneland

Team results: 1) Kaneland 140, 2) DeKalb 66, 3) Sycamore 63, 4) Batavia 61, 5) Geneva 44, 6) West Aurora 43, 7) Dundee-Crown 42, 8) Yorkville 28, 9) Oswego East 25, 10) Mt. Carmel 17, 11) Rochelle 16, 12) Oswego 13, 13) Wheaton Academy 10, 13) Rockford East 10, 15) Elgin 6, 16) East Aurora 3, 17) Lemont 2.

3200 relay: 1) Kaneland (Lesak, Acosta, Carter, Kucera) 7:50.27, 2 Yorkville 7:54.77, 3) Batavia 8:05.21;

400 relay: 1) DeKalb (Cole, Robinson, Torrey, Paszotta) 43.26, 2) Dundee-Crown 43.68, 3) Sycamore 43.81;

3200: 1) Johnsrud (Osw) 9:41.70, 2) Bartel (Gen) 9:54.66, 3) Millburg (Syc) 9:57.25;

110 high hurdles: 1) B. Robertson (Kane) 15.75, 2) Long (DK) 15.94, 3) Schneider (Syc) 16.16;

100: 1) Hooker (Syc) 11.17, 2) Dunner (D-C) 11.36, 3) Roels (Gen) 11.52;

800: 1) Smith (DK) 2:00.23, 2) Chavez (WA) 2:01.51, 3) Urben (Gen) 2:02.29;

800 relay: 1) DeKalb (Cole, Brown, Torrey, Paszotta) 1:30.46, 2) Dundee-Crown 1:30.92, 3) Rockford East 1:32.09;

400: 1) Delaney (OsE) 49.96, 2) Carter (Kane) 50.36, 3) Kucera (Kane) 50.81;

300 int. hurdles: 1) B. Robertson (Kane) 40.30, 2) Piron (Bat) 40.73, 3) Long (DK) 40.99;

1600: 1) C. McCue (WAu) 4:27.08, 2) Ryzhov (DK) 4:29.80, 3) Tweedy (York) 4:31.24;

200: 1) Hooker (Syc) 22.73, 2) A. White (D-C) 22.94, 3) E. White (Roch) 23.13;

1600 relay: 1) Batavia (Crowder, Piron, Berendt, Curnock) 3:27.06, 2) Kaneland 3:28.40, 3) DeKalb 3:33.49;

Long jump: 1) Barnes (Kane) 22-1½, 2) Taormina (Gen) 21-4¼, 3) Bates (York) 20-10;

High jump: 1) Wright (Syc), 2) Majka (Bat) 6-5, 3) Rudelich (Bat) 6-3;

Triple jump: Dav. Cross (WAu) 44-4½, 2) Walker (WAu) 44-3½, 3) Triplett (Kane) 43.8;

Shotput: 1) Dyer 52-8, 2) Duerig (MtC) 49-7½, 3) Richardson (MtC) 47-7½;

Discus: 1) Dyer 162-9½, 2) Worthington (Roch) 153-0, 3) Weisz (York) 151-8¾;

Pole vault: 1) Kuipers (Kane) 14-0, 2) Evers (Kane) 13-0, 3) Carroll (Gen) 12-6.

*

Streamwood invitational

TEAM SCORES

1. Schaumburg 126, 2. Grayslake Central 99.50, 3. Elk Grove 74.5, 4. Lowell 67, 5. Marmion 60, 6. Antioch 36, 7. De La Salle 31, 8. Streamwood 25, 9. Morgan Park, 10. Fenton 11, 11. Leyden 5.

*

INDIVIDUAL RESULTS

3200 relay: 3200 relay: 1. Lowell (Matthias, Rudzinski, Mitsch, Wilkey) 8:21.70, 2. Grayslake Central (Brunk, Shwaiko, Vincent, Orozco) 8:23.82, 3. Fenton (Bailon, Nava, Silva, Wiggin) 8:24.40; 400 relay: 1. Schaumburg (Smith, McMillon, Ciupka, Thomas) 42.26, 2. Grayslake Central (Dawson, Schwartz, Merrell, Jones) 44.29, 3. Morgan Park (Edwards, Smith, Bournes, Thomas) 44.83; 3200: 1. Blaylock (Lwl) 9:48.37, 2. Bobbitt (Mrm) 10:07.57, 3. Frintner (EG) 10:16.74; 110 high hurdles: 1. Fowler (DLS) 15.37, 2. Maslowski (Sch) 15.52, 3. Houston (DLS) 15.63; 100: 1. Thomas (Sch) 10.83, 2. Dawson (GLC) 11.08, 3. Reetz (Strm);800: 1. Wilkey (Lwl) 1:59.33, 2. Grahovec (Mrm) 1:59.35, 3. Marsiglio (Ant) 2:01.44; 800 relay: 1. Schaumburg (Smith, Thomas, Ciupka, McMillon) 1:29.05, 2. Grayslake Central (Dawson, Schwartz, Jones, Merrell) 1:34.43, 3. Morgan Park (Bournes, Fields, Smith, Edwards) 1:35.56; 400: 1. Sekuloski (Lwl) 51.95, 2. Grahovec (Mrm) 52.14, 3. Davis (DLS) 53.43; 300 int. hurdles: 1. Ifianayi (EG) 39.36, 2. Maslowski (Sch) 41.52, 3. Royal (EG) 42.37; 1600: 1. Blaylock (Lwl) 4:30.63, 2. Rudzinski (Lwl) 4:43.02, 3. Aho (GLC) 4:43.50; 200: 1. Ciupka (Sch) 22.60, 2. Dawson (GLC) 22.71, 3. Patterson (Sch) 23.29; 1600 relay: 1. Elk Grove (Corona, Pass, Ifianayi Pa,Ifianayi Pe) 3:30.10, 2. Lowell (Perrin, Wilkey, Mitsch, Sekuloski) 3:34.10, 3. Antioch (Rivera, Anghel, Lopes, Marsiglio) 3:35.64; Long jump: 1. Smith (Sch) 21-01.75, 2. Brown (EG) 21-01.75, 3. Thomas (MP) 20-06.25; High jump: 1. Maryanski (Mrm) 6-03.00, 2. Gosell (GLC) 5-11.00, 3. Hill (Strm) 5-09.00; Triple jump: 1. Kelly (Sch) 43-11.75, 2. Smith (Sch) 43-05.75, 3. Quick (GLC) 43-03.75; Shotput: 1. Soriano (EG) 51-11.50, 2. Hirt (GLC) 48-05.00, 3. Phillips (Sch) 46-03.50; Discus: 1. Heffley (EG) 154-07, 2. Quezada (GLC) 146-10, 3. Russell (Ant) 135-06; Pole vault: 1. Arenas (Sch) 13-06.00, 2. Cornish (Mrm) 13-00.00, 3. Ramini (SCH) 13-00.00.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.