Breaking News Bar
updated: 9/8/2013 8:19 AM

Saturday's girls volleyball scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's summaries

*

Conant invitational

team results

Champion St. Francis 5-0, 2nd St. Charles 4-1, 3rd Pius XI 4-1, 4th Lake Zurich 3-2, 5th Rolling Meadows 4-1, 6th Schaumburg 3-2, 7th Maine South 3-2, 8th Glenbard East 2-3, 9th Fremd, 10th Elk Grove, 11th Mundelein, 12th Palatine, 13th Conant, 14th Hoffman Estates, 15th Harlem, 16th Resurrection

*

team scores

Rolling Meadows d. Harlem 25-17, 25-22; Rolling Meadows d. Fremd 25-17, 21-25, 15-7; St. Charles East d. Rolling Meadows 25-23, 25-19; Rolling Meadows d. Glenbard East 25-20, 25-16; Rolling Meadows d. Schaumburg 25-19, 25-23.

Pius XI d. Conant 25-19, 25-18; Mundelein d. Conant 15-25, 25-22, 15-7; Glenbard East d. Conant 25-18, 26-24, 15-11; Conant d. Harlem 25-12, 25-16; Conant d. Hoffman 25-17, 25-19.

Hersey d. Hampshire 25-20, 25-18; Schaumburg d. Elk Grove 26-24, 25-13; St. Francis d. Schaumburg 25-11, 25-16; Schaumburg d. Hoffman Estates 25-19, 25-14; Schaumburg d. Maine South 23-25, 25-23, 23-25

1st Place: St. Francis d. Lake Zurich 26-24, 25-22; St. Francis d. St. Charles East 25-19, 25-22; Pius XI d. Lake Zurich 26-27, 25-23, 25-15; St. Charles East d. Pius XI 25-20, 25-22.

2nd Place: Rolling Meadows d. Glenbard East 25-20, 25-16; Rolling Meadows d. Schaumburg 25-19, 25-23; Schaumburg Maine South 23-25, 25-23, 25-23; Maine South d. Glenbard East 25-22, 25-22.

3rd Place: Fremd d. Mundelein 25-18, 25-21; Elk Grove d. Palatine 25-14, 26-27, 25-19; Mundelein d. Palatine 25-20, 14-25, 27-25; Fremd d. Elk Grove 25-21, 19-25, 25-23.

4th Place: Conant d. Harlem 25-12, 25-18; Hoffman d. Resurrection 25-23, 16-25, 25-13; Conant d. Hoffman 25-17, 25-19; Harlem d. Resurrection 24-28, 25-10, 25-6.

*

individual stats

Attack: Frm: C.Roberts 32-36, 31 kills, Hindenburg 52-62, 25 kills, Schroeder 33-45, 20 kills, Koo 39-43, 19 kills; RM: Montanez 59-67 (30 kills), Calzaretta 11-12 (6 kills), Mickey 23-32 (11kills), Vliet 67-79 (26 kills), Shewmon 10-10 (4 kills), Sokolowski 40-52 (17 kills), Harper 48-62 (15 kills); Con: Donnell 52 kills, Durr 15 kills, Manczko 12 kills, Wachal 14 kills, D.Catalano 10; HE: Shaffer 44-61 (22 kills), Wille 38-46 (14 kills), Imburgia 20-26 (7 kills); Sch: Blackwell 11 kills; Lewis 33 kills; Rahn 28 kills; Akinola 22 kills; Ross 7 kills.

Serving: Frm: Stegich 33-39, 7 aces, Mursuli 26-31, 6 aces; RM: Skorin 52-53 (7 aces), Sokolowski 41-48 (8 aces), Harper 38-42 (6 aces), Kay 35-39 (6 aces). Vliet 32-37 (4 aces); Con: Durr 37-38 (2 aces), Ambrose 28-30, Donnell 46-50 (4 aces), D.Catalano 32-33, Wachal 27-29 (3 aces), Mazurek 18-19; HE: Avila 30-32 (2 aces), Clemment 32-34 (2 aces), Hendle 17-19 (1 ace); Sch: Stuehm 41-41 (1 ace); Moore 35-36 (1 ace), Ross 15-16, Chimis 10-13 (2 aces), Hayes 30-31 (1 ace), Blackwell 33-35 (3 aces), Lewis 31-34 (3 aces).

Serve receive:Con: Thomsen 35-41, Donnell 45-53, D.Catalano 20-22, Durr 17-19; Sch: Stuehm 58; Moore 24; Lewis 33; Akinola 12;

Setting:Frm: Mursuli 51 assists, C.Roberts 34 assists; RM: Kay 140-146 (45 assists), Vliet 109-111 (37 assists); Con: Mazurek 46 assists, Ambrose 37 assists; HE: Avila 111-119 (31 assists), Clemment 121-124 (28 assists); Sch: Blackwell 55; Hayes 19.

Digs:Frm: S. Roberst 70-78 25 digs, Stegich 56-65, 17 digs; RM: Skorin 44, Sokolowski 28, Harper 24, Kay 21, Vliet 18, Golde 7; Con: Thomsen 31, Donnell 47, Ambrose 21, D.Catalano 25; HE: Shaffer 35, Wille 29, Zach 13; Sch: Stuehm 77; Blackwell 37; Lewis 31; Moore 29.

Blocks: Frm: Koo 10, Simios 7; RM: Montanez 5, Mickey 5, Vliet 5, Shewmon 1, Sokolowski 2, Harper 2; Con: Donnell 8, Manczko 6; HE: Shaffer 7; Sch: Lewis 7; Akinola 6; Krug 5.

Serving -- Mund: Wilcox 27-29 (4 aces), Dunkin 22-25 (5 aces); LZ: Walding (6 aces), Andrews (4 aces), Tabaka (4 aces), Glover (4 aces); Attacking -- Mund: Y. Johnson 82-103 (27 kills), Dunkin 59-66 (12 kills); LZ: McPeek (27 kills), Parson (23 kills); Setting -- Mund: Wilcox 202-204 (53 assists), C. Johnson 80-81 (16 assists); LZ: Walding (107 assists); Digs -- Mund: Kokoszka 37-53, Y Johnson 36-51; LZ: Dina 103, Walding 27, Blocking --Mund: Bregenzer 7, Y. Johnson 4; LZ: Andrews 25, Walding 17.

*

Grayslake Central Ram Slam

TEAM RESULTS

Grayslake Central d. Wauconda 25-7, 25-23; Regina d. Richmond-Burton 26-24, 23-25, 26-24; Grayslake Central d. Richmond-Burton 25-21, 25-17; Regina d. Wauconda 25-21, 26-24; Grayslake Central d. Regina 25-20, 25-18; Wauconda d. Richmond-Burton 25-11, 15-25, 25-23; Carmel d. Libertyville JV 25-16, 25-24; Johnsburg d. Grayslake North 16-25, 25-16, 25-21; Carmel d. Grayslake North 25-19, 25-17; Libertyville JV d. Johnsburg 25-19, 27-26; Carmel d. Johnsburg 21-25, 25-13, 25-15; Libertyville JV d. Grayslake North 25-17, 25-18, 25-23; Wauconda d. Grayslake North 21-25, 25-18, 25-23; Richmond-Burton d. Grayslake North 25-22, 25-14.

*

individual statistics

Serving -- GC: Dahlstrom 13, Peterson 6, Curtis 6; GN: Reimbold 39-44 (7 aces), Keilwitz 54-57 (4 aces); Attacking -- GC: Dahlstrom (46 kills), Basten (21 kills); GN: Camper 60-73 (27 kills), Geissberger 50-57 (21 kills); Setting --GC: Peterson (79 assists); GN: Buchman 197-202 (53 assists), Helm 94-95 (20 assists); Digs -- Curtis 35, Casper 2;GN: Reimbold 56, Keilwitz 50; Blocking -- GC: Dahlstrom 16, Basten 14; GN: Geissberger 13, Fish 7.

*

At Jacobs Invite

team standings

1. Boylan, 2. Waukesha, 3. Crystal Lake Central, 4. Stevenson, 5. Cary-Grove, 6. Wheaton North, 7. Jacobs, 8. Hersey, 9. Evanston, 10. Dundee-Crown, 11. Hampshire, 12. Belvidere North.

*

Pool 1

Stevenson 3-0, Jacobs 2-1, Hersey 1-2, Hampshire 0-3.

Pool 1 Results

Jacobs d. Hersey 25-20, 25-17. Stevenson d. Hampshire 25-22, 25-18. Jacobs d. Hampshire 25-23, 25-19. Stevenson d. Hersey 25-18, 21-25, 15-9.

Stevenson d. Jacobs 25-18, 25-19. Hersey d. Hampshire 25-20, 25-18.

Pool 2

Waukesha Memorial Catholic 3-0, Cary-Grove 2-1, Wheaton North 1-2, Belvidere North 0-3.

Pool 2 Results

Waukesha Memorial Catholic d. Belvidere North 25-16, 23-25, 15-13. Cary-Grove d. Wheaton North 27-25, 25-15. Waukesha d. Wheaton North 25-15, 25-13. Cary-Grove d. Belvidere North 25-16, 25-20. Waukesha d. Cary-Grove 17-25, 27-25, 15-11. Wheaton North d. Belvidere North 25-13, 25-21.

Pool 3

Boylan Catholic 3-0, Crystal Lake Central 2-1, Evanston 1-2, Dundee-Crown 0-3.

Pool 3 Results

Crystal Lake Central d. Evanston 25-13, 25-13. Boylan Catholic d. Dundee-Crown 25-7, 25-15. Crystal Lake Central d. Dundee-Crown 25-20, 25-12. Boylan d. Evanston 25-21, 25-12. Boylan d. Crystal Lake Central 25-21, 16-25, 15-13. Evanston d. Dundee-Crown 25-21, 25-18.

*

individual stats

Hersey stats

Attack: Fuerst 30k, Olhava 23 k, Strozewski 4 k, Hill 15 k, Rozanski 17k, Solans 1 k,Stedman 10 k; Setting: Stedman (70 assists); Digs: Krebs 39, Solans 16, Fuerst 15, Stedman 14, Havel 2, Busse 3, Hill 2, Strozewski 4, Pisano 9, Kerman 3; Blocks: Olhava 11, Fuerst 6, Hill 4, Strozewski 5, Rozanski 5, Stedman 3.

Serving -- Stev: Rsttke (10 aces); Attacking -- Stev: Donaldson (48 kills), Osmond (17 kills); Setting -- Stev: A. Bykowski (90 assists); Digs -- Stev: P. Bykowski 56, Zarytsky 27; Blocking -- Stev: Duffy 5, Osmond 5.

*

all-tournament team

Mackie Traub, Kassie Kasper (Jacobs); Megan Parrold, Alysha Cummings (Belvidere North); Lauren Alberti, Lexie Cummings (Waukesha); Ashley Raby, Frankie Cavallarro (Dundee-Crown); Maddie Hutchinson, Grace Tresman (Wheaton North); Bridget Guinane, Bryanna Weiskircher (Boylan); Khaila Donaldson, Kara Maleski (Stevenson); Courtney Stedman, Gabri Olhava (Hersey); Meghan Seymour, Abby Schebel (Cary-Grove); Erin Foss, Brittany Laffin (Hampshire); Lauren Leverenz, Kassi Dvoracek (Crystal Lake Central).

*

New Trier invitational

team results

15th, Wheeling

team scores

Highland Park d. Wheeling 25-15, 26-27, 15-5; New Trier d. Wheeling 25-6, 25-11; OPRF d. Wheeling 25-9, 25-14; Vernon Hills d. Wheeling 25-23, 25-22; Wheeling d. Waukegan 25-21, 25-6; Zion-Benton d. Warren 25-23, 10-25, 15-12; Glenbrook South d. Warren 25-9, 25-8; Loyola d. Warren 26-27, 26-24, 15-10; Warren d. Waukegan 25-8, 25-11; Warren d. Vernon Hills 25-14, 25-23; Maine West d. Vernon Hills 25-21, 25-20; Niles West d. Vernon Hills 25-17, 25-16; Glenbrook North d. Vernon Hills 25-14, 25-7; Vernon Hills d. Wheeling 25-23, 25-22

*

individual stats

Attack: Whl: Laurenao 3-8, Semeria 10-11 (3 kills), Smith 34-39 (8 kills), Slussar 10-14 (3 kills), Singer 26-32 (6 kills), Varghese 15-19 (4 kills), Roman 9-10 (6 kills), Fruscione 1-4, Vasey 31-42 (6 kills), Bogacz 0-4, Kuzmanic 54-56 (21 kills), Montesinos 6-8 (2 kills), Greenberg 18-23 (8 kills), Terrell 11-24 (4 kills). Serving: Whl: Laurenao 3-4, Semeria 34-35 (2 aces), Smith 26-26 (4 aces), Slussar 20-20 (4 aces), Singer 11-13 (3 aces), Figueroa 20-22 (3 aces), Fruscione 0-1, Vasey 12-15, Bogacz 4-4, Kuzmanic 19-20 (3 aces), Montesinos 2-2, Terrell 0-2. Setting:Whl: Semeria 84-86 (30 assists), Slussar 3-3, Singer 1-1, Varghese 2-2, Figueroa 1-1, Fruscione 1-1, Vasey 2-3, Kuzmanic 92-93 (40 assists), Greenberg 1-1 (1 assist). Digs:Whl: Laurenao 23, Semeria 20, Smith 14, Slussar 30, Singer 11, Varghese 3, Roman 1, Figueroa 2, Fruscione 1, Vasey 7, Bogacz 10, Kuzmanic 29, Greenberg 4. Blocks: Whl: Smith 2, Varghese 1, Roman 1, Kuzmanic 2, Montesinos 1, Greenberg 2, Terrell 5.

Serving -- Warr: Mitchell (9 aces), Ziegler ?(5 aces), Frericks (4 aces); VH: Smith 32-35 (7 aces), Spiglanin 17-21 (3 aces), Firnbach 40-41 (7 aces); Attacking -- Warr: Mitchell (21 kills)Ziegler (14 kills), Frericks (11 kills); VH: Polisky 39-50 (11 kills), Brettmann 35-49 (16 kills), Firnbach 35-44 (16 kills), Barybina 35-49 (21 kills); Setting -- Warr: Frericks (27 assists), Ziegler (24 assists), Mitchell (11 assists); VH: Smith 182-191 (56 assists); Digs -- Warr: Mitchell 11, Rapp 9, Ziegler 7; VH: Lieberman 13-17, Spiglanin 18-25, Goldufsky 14-23, Firnbach 19-21; Blocking -- Warr: Biedron 7; Serve receive -- VH:Firnbach 48-52, Spiglanin 43-51, Polisky 37-43, Goldufsky 20-21

*

Willowbrook Invite

Match results

Willowbrook d. Walther Lutheran 25-16, 25-14; Willowbrook d. Mt. Assissi 25-23, 21-25, 15-8; Willowbrook d. Addison Trail 25-19, 26-24; Addison Trail d. Walther Lutheran 25-19, 25-11; Addison Trail d. Mt. Assissi 25-27, 27-25, 15-6; Mt. Assisi d. Waltherl Lutheran 25-18, 25-11; Plainfield North d. Coal City 25-18, 25-14; Plainfield North d. West Chicago 25-23, 25-22; Plainfield North d. Glenbard North 25-16, 25-18; Glenbard North d. West Chicago 25-21, 25-15; Glenbard North d. Coal City 25-14, 25-23; West Chicago d. Coal City 20-25, 25-17, 15-10.

Playoffs - Championship

Glenbard North d. Willowbrook 14-25, 25-23, 25-20; Plainfield North d. Addison Trail 25-18, 25-10.

3rd place: Addison Trail d. Willowbrook 23-25, 26-24, 25-22

1st place: Plainfield North d. Glenbard North 25-23, 25-22

Playoffs - Consolation

Coal City d. Mt. Assisi 25-19, 18-25, 25-18; West Chicago d. Waltherl Lutheran 25-18, 25-11.

7th place: West Chicago d. Coal City 25-19, 25-18

5th place: Mt. Assissi d. Walther Lutheran 25-9, 25-15

*

Overall Willowbrook stats -- Brunig (17 digs, 1 ace); D. McNamara (16 kills, 2 blocks, 2 assists); Giammarino (2 aces, 35 assists, 7 digs, 1 kill); Linnig (1 kill, 63 assists, 11 digs, 6 aces); Pennebaker (1 ace, 2 digs, 4 kills, 1 block); M. McNamra (24 kills, 2 assists, 2 digs, 3 blocks); Mast (4 aces, 4 digs); Conley (5 aces, 55 digs, 4 kills, 1 assist); Railing (24 kills, 27 digs, 4 aces, 1 assist); Wangler (2 kills, 1 dig); Chiapetta (6 digs, 21 kills, 6 aces); Herz (18 kills, 3 blocks, 1 assist, 1 dig).

*

At Geneva Tournament

Burlington Central d. IMSA 25-18, 25-20. Burlington Central d. Morris 25-22, 25-23. Joliet Catholic d. Burlington Central 25-20, 25-16. DeKalb d. Burlington Central 25-10, 25-20.

*

At West Aurora Invite

South Elgin d. Romeoville 25-16, 25-17. South Elgin d. West Aurora 25-19, 25-18. South Elgin d. Bartlett 25-18, 25-13. South Elgin d. Wheaton Academy 25-20, 27-29, 25-22. Glenbard South d. South Elgin 15-27, 25-10, 25-10. Streamwood d. Sycamore 25-17, 17-25, 15-11.Streamwood d. Plainfield East 25-20, 25-23. West Aurora d. Streamwood 25-15, 25-13. Wheaton Academy d. Streamwood 25-12, 25-16; Glenbard South d. Plainfield East 25-18, 27-26; Glenbard South d. Evergreen Park 26-24, 25-16; Glenbard South d. Plainfield South 25-17, 25-12.

Championship: Glenbard South d. Wheaton Academy 25-18, 15-25, 25-17.

*

Overall Glenbard South stats -- Watterson (50 kills); Valdez (39 kills, 46 digs); Bauman (23 kills, 17 blocks); LaPonte (128 assists); Wallerstedt (38 digs); Carli (1 aces).

*

Christian Liberty Invite

team scores

Christian Liberty d. Elgin Academy 21-8, 21-13; Faith Lutheran d. Elgin Academy 21-18, 21-17. Willows Acadmey d. Elgin Academy 25-9, 25-11. Faith Lutheran d. Elgin Academy 25-21, 25-18.

*

At Timothy Christian Tournament

team scores

St. Edward d. Aurora Christian 25-8, 25-21. St. Edward d. Westmont 25-17, 25-15. St. Edward d. U-High 25-15, 25-14. St. Edward d. Westmont 25-14, 25-21. Timothy Christian d. St. Edward 25-11, 25-19. Harvest Christian d. Round Lake 25-15, 25-9. Harvest Christian d. U-High 25-22, 25-13. Harvest Christian d. Round Lake 25-13, 25-13. Immaculate Conception d. Harvest Christian 25-18, 22-25, 15-6. Timothy Christian d. Harvest Christian 25-18, 25-21.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.