Saturday’s wrestling scoreboard
Saturday’s wrestling scoreboard
*
IHSA Team meet
At U.S. Cellular Coliseum
Bloomington
CLASS 3A
Championship
Sandburg 38, Marmion Acad. 17
106: Anthony Bosco (Marm) d. Christian Robertson 6-0; 113: Jim Pellegrino (Sndb) d. AJ Jaffe 4-1; 120: Johnny Jimenez (Marm) m.d. Jake Vales 9-1; 126: Sebastian Pique (Sndb) d. Jake Field 10-3; 132: Mike Callahan (Marm) d. Brian Krasowski 1-0; 138: George Fisher (Marm) m.d. Ben Schneider 22-8; 145: John Pelligrino (Sndb) d. Trace Cavello 1-0; 152: Mitch Cook (Sndb) p. Matt Ferraro :13; 160: CJ Brucki (Sndb) p. Nick Ferraro 5:59; 170: Colin Holler (Sndb) t-fall Josh Meyers 21-6 5:37; 182: Chris Pajak (Sndb) d. Nathan Traxler 6-0; 195: Ricky Robertson (Sndb) p. Jeremy Dauw 2:25; 220: Bill Gore (Sndb) d. Cody Snodgrass 3-2; 285: Alex Fritz (Marm) d. Nate Sonneveld 3-2.
*
Third Place
glenbard north 34, lincoln-way central 27
106: Patrick Augustyn (GbdN) m.d. Mtt Crnich 9-1; 113: Teddy Marco (GbdN) d. Ian Meagher 1-0; 120: Jonathan Marmolejo (GbdN) t-fall Danny Harris 17-0; 126: Jered Cortez (GbdN) p. Matt McGowan :26; 132: Johnny Gosinski (GbdN) p. Joey Nelson 3:35; 138: Dominic Botta (LWC) m.d. Chris Adamatis 11-3; 145: Robbie Mikenis (LWC) d. Nathan Chacon 9-4; 152: Brian Murphy (GbdN) p. Ryan Korte 1:22; 160: Tyler Schneider (LWC) d. Jimique Davis 5-2; 170: Matt Schneider (LWC) d. Colton Wagner 9-5; 182: Bryce Gorman (LWC) m.d. Evan Finger 14-5; 195: Brendan Ditchman (LWC) m.d. Dillan Warneke 18-5; 220: Luke Greenberg (GbdN) m.d. Ryan Gromnicki 9-1; 285: Grant Bartell (LWC) p. Chris Edwrds 1:20.
*
Semifinal results
Sandburg 36, Glenbard North 23
Marmion Acad. 33, Lincoln-Way Central 16
Quarterfinal results
Sandburg 33, Oak Park-River Forest 23
Glenbard North 31, Machesney Park Harlem 29
Marmion Acad. 39, Minooka 14
Lincoln-Way Central 31, Grant 24
*
CLASS 3A
Championship
Montini 49, Geneseo 10
*
Third place
Sycamore 45, Antioch 19
106: Briley Schultz (Ant) p. Bryce Hansen 1:54; 113: Kyle Akins (Syc) p. Nathan Diugopolski 2:42; 120: Collin Druck (Syc) d. Grant Smith 6-2; 126: Brendan McGehee (Syc) d. Chris Ruth 4-0; 132: Michael Gussarson (Ant) m.d. Colton Burns 19-8; 138: Johnny Denikas (Ant) d. Andrew Larsen 8-6; 145: Dylan Foster (Syc) d. Tyler Stephens 5-4; 152: Austin Culton (Syc) won by fft.; 160: Austin Armstrong (Syc) p. Kenneth Strohman 4:35; 170: Ren Swick (Syc) p. Justin Miller :45; 182: Christopher Malone (Syc) d, Lukas Poplevicius 10-5; 195: Jacob Davis (Syc) won by fft.; 220: Martin Malone (Syc) d. Julio Ramirez 3-1; 285: Kyle Nichols (Ant) won by fft.
*
CLASS 1A
Championship
Dakota 35, Mercer County 25
Third Place
Litchfield 39, PORTA Coop 23
*