Tuesday’s boys soccer scoreboard
Tuesday’s summaries
*
Class 1A Keith Country Day sectional
At Wedgebury Soccer Complex (Rockford)
Game 1) Genoa-Kingston 7, St. Edward 2
Game 2) Keith Country Day 4, Stillman Valley 0
*
Streamwood 5, Glenbard East 1
Streamwood 2 3 —5
Glenbard East 0 1 —1
Scoring — S — Neauerz, Ascencio, Rodriguez (2), Balbino.
Goalkeepers —S— Lewy (3 saves).
*
Larkin 3,york 1
Larkin 2 1 — 3
York 1 0 — 1
Scoring — L— Hernandez (Rodriguez), Gomez (UA), Rodriguez (Hernandez); Y— Balderrama (UA).
Goalkeepers — L— Dominguez (5 saves); Y— Quaglia (4 saves).
*
Genoa-Kingston 7, St. Edward 2
Genoa-Kingston 4 3 —7
St. Edward 1 1 —2
Scoring — GK — Camargo (Hansen), Tomlinson (Camargo), Tijerina (D. Hansen), Tijerina (Marquez), Lechuga (Camargo), Lechuga (Camargo); SE — Shepherd (Moreno), Moreno (French).
Goalkeepers — GK — Caldwell (6 saves); SE — Hesch (4 saves)
*
Huntley 3, Crystal Lake south 0
Huntley 2 1 — 3
Crystal Lake South 0 0 — 0
Scoring — H— Mihalopoulos-2, Baker.
Goalkeepers — CLS— Alvarez (6 saves); H— Emery
*
Dekalb 1, jacobs 0
Dekalb 0 1 — 1
Jacobs 0 0 — 0
Scoring — D— Brown.Goalkeepers — D— Hicks (5 saves); J— Wolf (0 saves).
*
Cary-Grove 2, Mchenry 0
Cary-Grove 2 0 — 2
McHenry 0 0 — 0
Scoring — CG— Oppasser (Wilde), M.McKune (Wilde).
*
Elgin 2, Glenbard West 1
Glenbard West 0 1 —1
Elgin 0 2 —2
Scoring — E —Barajas, Rodriguez; GW — Sanchez.
*
Barrington 2, Dundee-Crown 0
Barrington 1 1 — 2
Dundee-Crown 0 0 — 0
Scoring — B— Stork (UA), Stork (Morris).
Goalkeepers — D-C— Martinez; B— Deroche, Broderick.
*
Class 3A regional semifinals
At Warren
WARREN 7, GRANT 0
Grant 0 0 — 0
Warren 3 4 — 7
Warren — Szczepanek (Kirwan), Szczepanek (Wegrznowicz), Solis (Severini), Severini (Wegrznowicz), Solis (Kirwan), Pliskat, Gieb (Skelton).
Goalkeepers — Warr: Hill, Hathuc (3 saves).
Other score:
Round Lake 3, Zion-Benton 1
*
At Mundelein
Fremd 4, Mundelein 1
Buffalo Grove 1, Wheeling 0
*
At Elk Grove
libertyville 4, elk grove 1
Libertyville 2 2 — 4
Elk Grove 1 0 — 1
Libertyville — McKenzie, Bitta, Chatfield (Owolabi), Bitta (PK).
Goalkeeper — Lib: Schory (10 saves).
Other score:
Highland Park 3, Carmel 0
*
At Stevenson
STEVENSON 1, LAKE ZURICH 0
Lake Zurich 0 0 — 0
Stevenson 1 0 — 1
Stevenson — Navarro.
Goalkeepers — LZ: Savio (8 saves); Stev: Low (7 saves).
*
WAUKEGAN 2, HERSEY 1
Waukegan 0 2 — 2
Hersey 1 0 — 1
Waukegan — Terrelonge (Sanchez), Rea.
Hersey — Carvajal (McDonald).
Goalkeepers — Wauk: J. Hernandez (4 saves), Azarte (4 saves); Hers: Velasquez (6 saves).
*
Class 2A regional semifinals
At Lakes
lAKES 3, ANTIOCH 1
Antioch 0 1 — 1
Lakes 1 2 — 3
Lakes — T. Ray (Istvanek), Arnwine (Werchek), Werchek (Istvanek).
Goalkeeper — Lks: K. Ray (8 saves).
Other score:
Johnsburg 4, Richmond-Burton
*
Class 3A Downers Grove South regional semifinals
Benet 3, Mt. Carmel 0
Downers Grove South 4, Curie 0
*
Class 3A Hinsdale South regional semifinals
Lyons Twp. 6, Hinsdale South 0
Fenwick 2, Downers Grove North 0
*
Class 3A Metea Valley regional semifinals
West Chicago 2, Oswego East 1
Metea Valley 2, Plainfield East 1
*
Class 3A Wheaton North regional semifinals
St. Charles East 3, Wheaton North 1
St. Charles East 1 2 —3
Wheaton North 1 0 —1
Scoring — SCE: Moore, Dietrich (Sterling), Hull. WN: Norton.
*
St. Charles north 2, Glenbard North 1
St. Charles North 2 1 —3
Glenbard North 0 1 —1
Scoring — SCN: Sperati, Swanson (2). GN: Masghati
*
Class 3A Streamwood regional semifinals
Elgin 2, Glenbard West 1
*
Streamwodd 5, Glenbard East 1
Streamwood 2 3 —5
Glenbard East 0 1 —1
Scoring — S: Neauerez, Ascencio, Rodriguez (2), Balbino. GE: Goday
*
Class 3A Schaumburg regional semifinals
Larkin 3, York 1
York 1 0 —1
Larkin 2 1 —3
Scoring — L: Hernandez (Rodriguez); Gomez (UA); Rodriguez (Hernandez). Y: Balderrama (UA). Goalkeepers — L: Dominguez (5). Y: Quaglia (4)
*
Class 3A Naperville North regional semifinals
naperville North 4, Plainfield North -
Plainfield North 0 0 —0
Naperville North 2 2 —4
Scoring — NN: Peterson, Wiaranowski, Sullivan, Lesak.
Goalkeepers — NN: Dunn. NN: Robers
*
Wheaton Warrenville South 1, Marmion 0
Marmion 0 0 —0
WW South 0 1 —1
Scoring — WWS: Rojas (Carey).
Goalkeepers — M: Hymel (4). WWS: Reinders (1).
*
Class 3A Neuqua Valley regional semifinals
West aurora 1, neuqua Valley 0
Neuqua Valley 0 0 —0
West Aurora 0 1 —1
Scoring — WA: Cerda (PK). Goalkeepers — NV: Goldstein. WA: Guillen.
*
Class 2A University High regional semifinal
Wheaton Academy 6, Jones 1
Wheaton Academy 2 4 —6
Jones 1 0 —1
Scoring — Zimmerman (Hunt), Seager, Hunt (Luetkehans), Zimmerman (Stoneman), Kapitaniuk (Stoneman), Hardy. Goalkeeper — Graf (1)
*
Class 2A Nazareth regional semifinal
Kennedy 2, St. Francis 1
*
Regional semifinals
AT BARRINGTON
Cary-Grove 2, McHenry 0
*
barrington 2, dundee-crown 0
Dundee-Crown 0 0 —0
Barrington 1 1 —2
Scoring — Bar: Stork (UA), Stork (Morris)
Goalkeepers — DC: Martinez; Bar: Deroche, Broderick.
*
AT ELK GROVE
libertyville 4, elk grove 1
Libertyville 2 2 —4
Elk Grove 1 0 —1
Libertyville — Lib: McKenzie, Bitta, Chatfield (Owolabi), Bitta (PK).
Goalkeepers — Lib: Schory (10 saves).
*
Highland Partk 3, Carmel 0
*
AT LEYDEN
Leyden 3, Foreman 2
Glenbrook North 1, Maine East 0
*
AT HOFFMAN ESTATES
prospect 2, palatine 0
Prospect 0 2 —2
Palatine 0 0 —0
Scoring — Pros: Burikas (Srednicki), Wruskyj (Whiteman).
Goalkeepers — Pal: Leberr (3 saves); Pros: Cooney (8 saves).
*
conant 4, lake forest 0
Conant 1 3 —4
Lake Forest 0 0 —0
Scoring — Con: King (Rocha), Fairbanks (Rocha (2).
Goalkeepers — Con: Openchowski.
*
AT STEVENSON
Stevenson 1, Lake Zurich 0
*
waukegan 2, hersey 1
Waukegan 0 2 —2
Hersey 1 0 —1
Scoring — Wauk: Terrelonge (Sanchez), Rea; Hers: Carvajal (McDonald).
Goalkeepers — Wauk: J.Hernandez (4 saves), Azarte (4 saves); Hers: Velasquez (6 saves).
*
AT MUNDELEIN
Buffalo Grove 1, Wheeling 0
Fremd 4, Mundelein 1
*
AT SCHAUMBURG
Larkin 3, York 1
*
AT NILEs NORTH
Maine West 3, Steinmetz 1
Evanston 3, Niles North 1
*