Saturday’s boys cross country scoreboard
Saturday’s summaries
*
Libertyville invitational
At Adler Park, 3.0 miles
TEAM SCORES
Prospect 53, Highland Park 60, Fremd 68, Vernon Hills 121, Libertyville 128, St. Viator 137, New Trier 166, Hoffman Estates 187, Elgin 207, Maine West 316.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Top 25 individuals — 1. Shaffer (Pros) 15:25.28, 2. Hanig (HP) 15:29.47, 3. Winter (Frm) 15:37.72, 4.B illy (HE) 15:52.09, 5. Estrada (HP) 15:52.78, 6. Vucovich (Frm) 15:54.10, 7. Smith (HP) 15:56.84, 8. Korhumel (Lib) 15:58.07, 9. Daleidan (Pros) 15:58.98, 10. Leet (Pros) 16:02.84, 11. Whitney (VH) 16:08.36, 12. Brey (StV) 16:14.49, 13. Hallman (Pros) 16:15 54.
14. Mohrdieck (VH) 16:20.59, 15. Schreiber (StV) 15:21.34, 16. Johnson (Frm) 16:24.20, 17. Webber (VH) 16:26.76, 18. Casey (HP) 16:38.44, 19. Dinterman (Frm) 16:39.36, 20. Paczko (Pros) 16:40.38, 21. Rush (Lib) 16:41.53, 22. Kelly (NT) 16:42.30, 23. Mather (NT) 16:42.66, 24. Marturano (Frm) 16:43.13, 25. Macius (Frm) 16:45.61.
Other area individuals — 26. Bujak (Lib) 16:47.31, 27. Connor (HE) 16:48.20, 29. Beiersdorf (StV) 16:50.77, 30. Rule (Lib) 16:52.12, 31. Wilson (Frm) 16:55.25, 32. Lussenhop (Pros) 16:56.48, 33. Porras (Elg) 18:01.42, 34. Mancha (Elg) 17:13.61, 35. Thomas (HE) 17:15.42, 36. Sammons (StV) 17:17.31, 39. Lichtenstein (VH) 17:22.89, 40. Doerhoefer (VH) 17:24.65, 41. Quesea (Pros) 17:26.46, 42, Childs (Elg) 17:27.13, 43. Wagner (Lib) 17:28.61, 44. Scheuneman (Lib) 17:32.54, 45. Morton (StV) 17:34.22, 48. Martinez (Elg) 17:38.34, 50. Bednar (Elg) 17:46.72, 51. Hasken (Elg) 17:4731, 52. Salazar (Elg) 17.48.58, 53. Chen (Lib) 17:49.47, 56. Ritzema (MW) 18:08.22, 57. Lorenzini (StV) 18:17.80, 58. Adam (HE) 18:39.38, 59. Rappaport (VH) 18:53.98, 60. Anagnostopoulos (VH) 18?55.56, 61. Gallant (StV) 19:15.23, 62.Higgins (MW) 19:23.66, 63. Keno (HE) 19:56.32, 64. Jonah (HE) 20:25.49, 66. Payne (MW) 21:58.11, 67. Ruiz (MW) 23:11.77.
*
Minooka invitational
At Channahon Park
TEAM SCORES
Yorkville 11, Lyons 26, Minooka 32, Glenbard South 33, Batavia 34, Marmion 35, Conant 41, Lockport 53, Willowbrook 61, Wheaton St. Francis 77, Lincoln-Way North 83, Lemont 89, Andrew 95, Moline 95, Hinsdale South 100, Plainfield North 108, Providence Catholic 113, Plainfield Central 115, Lisle 132.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
First Flight: 1. Santillo (Min) 14:54, 5. Dale (Con) 15:30; Second Flight: 1. Pierce (Min) 15:18, 5. Sulentic (Con) 15:37; Third Flight: 1. Baker (York) 15:43, 6. Sultan (Con) 16:09; Fourth Flight: 1. Arcara (York) 15:37, 9. Smolik (Con) 16:54, Fifth Flight: 1. Ryan (Lyons) 15:46, 7. Thiede (Con) 16:46; Sixth Flight: 1. Harrison (York) 15:52, 4. Janczy (Con) 16:26.
*
Peoria Notre Dame invitational
At Detweiller Park
TEAM SCORES
York 93, O’Fallon 172, Belvidere North 184, Palatine 225, Plainfield South 289, Hersey 293, Barrington 299, Downers Grove North 302, Sandburg 319, Lake Park 355, Lake Zurich 356, Maine South 361, Mshomet-Seymour 385, Wheaton North 418, Deerfield 426, Pleasant Valley 462, Normal Univ. 503, Dixon 510, Oswego 571, Springfield 577, Bartlet5 583, Oak Park-River Forest 586, Stevenson 586, Plainfield East 632, Wheaton Warrenville South 685, Loyola Acad. 732, Morton 735, St. Thomas More 752, Shepard 788, Schaumburg 799, St. Charles East 848, Springfield Sacred Heart Griffin 876, Grant 901, Marist 922, Glenbard North 966, Peoria Notre Dame 986, Lincoln-Way West 1083, St. Joseph-Ogden 1156, Joliet West 1167, Lakes 1212, Limestone 1234, Wheaton Acad. 1251, Joliet Central 1276, Hononegah 1290, Riverside-Brookfield 1295, Pleasant Plains 1308, Maine West 1389, Elmwood Park 1456, Normal Community 1479, Stagg 1507, Normal West 1515, Liberty 1558, Quincy 1620, Northridge Prep 1634, West Chicago 1665, Joliet Catholic 1680, Springfield Lanphier 1758, Deer Creek Mackinaw 1832, Petersburg PORTA 1884, Nazareth Acad. 1943.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Top 20 individuals — 1. Lee (BlvN) 14:27, 2. Perrier (O’F) 14:28, 3. Yunk (BlvN) 14:36, 4. Beck (Osw) 14:42, 5. Drake (PlVal) 14:43, 6. Mattes (York) 14:44, 7. Mimlitz (York) 14:44, 8. May (York) 14:45, 9. McMahon (Sndb) 14:51, 10, Thorpe (Dixon) 14:54, 11. Lathrop (PlfdS) 14:54, 12. Suarez (PlfdE) 14:54, 13. Smith (DGN) 14:55, 14. McKenna (WWS) 14:55, 15. Thompson (Lmstn) 14:56, 16. Forbis (Lmstn) 14:56, 17. Prizy (Sch) 14:56, 18. Menard (BlvN) 14:48, 19. Burgoon (Bar) 14:58, 20. Riba (O’F) 14:59.
Other area individuals — 21. Philipose (Hers) 15:00, 23. Zambrano (Pal) 15:03, 24. Brown (Pal) 15:03, 25. Milner (LZ) 15:03, 27. Steeno (WhN) 15:06, 30. Prais (Lakes) 15:11, 33. Milling (York) 15:12, 34. Morales (LP) 15:23, 35. Wood (Stev) 15:14, 37. Dade (LP) 15:15, 41. Plowman (York) 15:17, 42. Kozakiewicz (Pal) 15:18, 47. Herrera (York) 15:20, 47. Rappeleye Bar) 15:20.
*
Warren invitational
At O’Plaine Campus, 3 miles
TEAM SCORES
Warren 77, Glenbrook South 94, Fenton 116, Grayslake Central 142, Niles North 148, Crystak Lake South 157, Rolling Meadows 161, Mundelein 261, Glenbrook north 270, Cary-Grove 278, Evanston Twp 298, Grayslake north 319, Maine East 326, Waukegan 363, Round Lake 364, Antioch 404, Wheeling 419, Wauconda 465
TOP 20 INDIVIDUALS
1. Martinez (War) 14:58.03, 2. Frederickson (RC) 14:59.13, 3. Throw (CG) 15:02.71, 4. Urzua (Bens) 15:12.68, 5. O’Gara (Glvw) 18:18.02, 6. Ruchards (Mun) 15:25.76, 7. Boyle (GC) 15:26.10, 8. Bruder (GbkN) 15:26.10, 9. Carrera (RL) 15:31.97, 10. Suh (NiN) 15:36,40, 11. Henderson (CL) 15:38.63, 12. Shurson (War) 15:42.15, 13. Duman (RM) 15:43.53, 14. Westerfield (Glvw) 15:45.66, 15. Orozco (GC) 15:46.05, 16. Mellon (Mun) 15:47.75, 17. Wiggin (Bens)15:48.67, 18. Shamberg (War) 15:50.29, 19. Henrickson (Glvw) 15:50.82, 10. Honnold (Evn) 15:51.32.
*