Breaking News Bar
updated: 11/5/2017 12:41 AM

Girls cross country scoreboard: Saturday, Nov. 4 results

hello
Success - Article sent! close
 

Girls cross country scoreboard: Saturday, Nov. 4 results

*

IHSA State meet

At Detweiler Park, Peoria

class 3a

TEAM SCORES

1. Naperville North 87, 2. Yorkville 117, 3. Lyons 184, 4. Wheaton Warrenville South 193, 5. Downers Grove South 194, 6. Glenbard West 212, 7. Minooka 217, 8. Barrington 245, 9. Batavia 265, 10. Hinsdale Central 269, 11. Benet Acad. 327, 12. Oswego 350, 13. New Trier 362, 14. Naperville Central 368, 15. Stevenson 378, 16. Edwardsvlle 386, 17. Palatine 446, 18. Prospect 451, 19. Cary-Grove 456, 20. Lincoln-Way Central 497, 21. Oswego East 498, 22. Plainfield North 519, 23. Lockport Twp. 555, 24. York 558, 25. Maine South 573.

*

individual results

Top 25 finishers -- 1. Katelynne Hart (GbdW) 16:22, 2. Enyaeva Michelin (Evanston Twp.) 16:30, 3. Emily Shelton (Minooka 16:30, 4. Sarah Schmitt (NapN) 16:33, 5. Lindsey Payne (GbdW) 16:38, 6. Abigail Lopez (Argo) 16:30, 7. Alex Morris (NapN) 16:41, 8. Melissa Manetsch (Libertyville) 16:44, 9. Madison Mrasco (Schaumburg) 16:54, 10. Olivia Niziolek (MS) 16:58, 11. Samantha Poglitsch (WWS) 17:01, 12. Alyssa Edwars (Yorkville) 17:03, 13. Mia Gianfrancesco (Batv) 17:04, 14. Hannah Ricci (NapN) 17:04, 15. Brett Chody (Lake Forest) 17:05, 16. Katie Hohe (GbdW) 17:05, 17. Helena Kleronomos (Yrkvl) 17:05, 18. Jocelyn Long (Bar) 17:05, 19. Brenna Cohoon (DGS) 17:08, 20. Kate Jortberg (Glenbrook South) 17:09, 21. Molly Fitzpatrik (Bar) 17:10, 22, Emily Eberhart (Yrkvl) 17:12, 23. Grace McCabe (HC) 17:19, 24. McKenna Revord (HC) 17:23, 25. Lauren Johnston (Rockton Hononegah 17:24.

*

Other area finishers -- 33. Nora Tucker (Libertyville) 17:38, 39. Megan Driscoll (NapN) 17:42. 40. Isabelle Sparreo (Sevenson) 17:45, 42. Reilly Revord (HC) 17:46, 43. Mae Tully (Benet Acad.), 44. Haley Ansiel (WWS) 17:47, 45. Allison Drage (C-G) 17:47, 47, Mikayla Olsen (Pros) 17:49, 50. Marygrace Golden (Batv) 17:49.

*

class 2a

TEAM SCORES

1. Dunlap 72, 2. Belvidere North 95, 3. Vernon Hills 111, 4. Mahomet-Seymour 162, 5. Washington 243, 6. Dixon 243, 7. Urbana 256, 8. Kaneland 265, 9. Lakes 274, 10. Peoria Notre Dame 274, 11, Waterloo 302, 12. Wheaton Acad. 326, 13. Springfield 331, 14. Latin 353, 15. Chatham Glenwood 379, 16. Triad 407, 17. Riverside-Brookfield 408, 18. Lemont 471, 19. Mascoutah 478, 20. Payton 492, 21. River Forest Trinity 496, 22. St. Viator 521, 23. Rosary 533, 24. Glenbard South 574, 25. Deerfield 602.

*

individual results

Top 15 finishers -- 1. Jenna Schwartz (Wrtl), 2. Campbell Peterson (Dnlp) 17:14, 3. Shanica Garbutt (Dnvl) 17:14, 4. Brooke Stromsland (Lakes) 17:15, 6. Lindsey Wolters (Normal Univ.) 17:18, 7. Gianna Sagona (BlvN) 17:21, 8. Kayla Schiera (Sandwich) 17:24, 9. Arielle Summit (Urbana Univ.) 17:27, 10. Chelsea Gale (Prairie Ridge) 17:28, 11. Lauren Katz (VH), 17:34, 12. Rachel Richtman (Knlnd) 17:35, 13. Kylie Hagmann (Wdst) 17:35, 14. Ayah Aldadah (Dnlp) 17:39, 15. Rachel Hickey (LaSalle-Peru) 17:41.

*

Other area finishers -- 27 Kaelyn Smith (Crystal Lake Central) 18:04, 28. Carly Sear (VH) 18:09, 29. Julia Robleski (WhAc) 18:12, 35. Kelli Tosic (Grayslake North) 18:18, 40 Leah Wilkowski (VH) 18:24, 41. Ryan Schofield (VH) 18:24, 44. Sophia Oury (Hampshire) 18:27, 47. Katie Wilkowski (VH) 18:31.

*

class 1a

TEAM SCORES

1. Tolono Unity 108, 2. St. Joseph-Ogden 110, 3. Monticello 181, 4. Herscher 199, 5. Eureka 203, 6. Williamsville 212, 7. Rock Falls 233, 8. Stanford Olympia 269, 9. Harvest Christian Acad. 274, 10. St. Thomas More 277, 11. Freeburg 292, 12. Kewanee Wethersfield Coop 318, 13. Kankakee McNamara 353, 14. Rockford Christian 394, 15. Beecher 398, 16, Johnsburg 400, 17. Breese Mater Dei 424, 18. El-Paso-Gridleu 428, 19. Nashville 471, 20. Teutopolis 484, 21. Noble/Noble Acad. 528, 22. Staunton Coop 554, 23. DuQuoin 569, 24. Pinckneyville 574, 25. Amboy Coop 610.

*

individual results

Top 10 finishers -- 1. Emma Argo (Eureka) 17:34, 2. Ailey Mitchell (Shelbyville) 17:46, 3. Frankie Chaidez (IC Catholic) 17:47, 4. Karlie Hey (Sterling Newman Central) 17:48, 5. Fran Hendrickson (St. Thomas More) 17:59, 6. Caroline Jachino (Pleasant Plains) 18:00, 7. Faith Houston (StJ-O) 18:03, 8. Veronica Hein (Decatur St. Teresa) 18:03, 9. Amelia MLain (Benton) 18:04, 10. Natalia Martino (Winnebago) 18:05.

*

Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.