Breaking News Bar
updated: 11/5/2017 12:41 AM

Boys cross country scoreboard: Saturday, Nov. 4 results

hello
Success - Article sent! close
 

Boys cross country scoreboard: Saturday, Nov. 4 results

*

IHSA State meet

At Detweiller Park, Peoria

TEAM SCORES

1. Downers Grove North 73, 2. Neuqua Valley 149, 3. Wheaton Warrenville South 156, 4. Hinsdale Central 168, 5. Lyons 191, 6. York 206, 7. Glenbard West 223, 8. Hersey 230, 9. Sandburg 263, 10. Downers Grove South 281, 11. Lake Zurich 328, 12. Mundelein 337, 13. St. Charles East 353, 14. Whitney Young 368, 15. Naperville Central 369, 16. O'Fallon 383, 17. Dundee-Crown 285, 18. Barrington 421, 19. New Trier 423, 20. Geneva 465, 22. Yorkville 548, 23. Batavia 553, 24. Lincoln-Way Central 655, 25. Lockport Twp. 666.

*

individual results

Top 25 finishers -- 1. Danny Kilrea (Lyons) 14:08, 2. Clayton Mendez (WY) 14:22, 3. Tommy Brady (Maine South) 14:29, 4. Zach Kinne (NV) 14:33, 5. Conor Perreault (Niles North) 14:34, 6. Dylan Jacobs (Sndb) 14:36, 7. John Methner (Hers) 14:36, 8. Jacob Riddenhoff (DGN) 14:36, 9. Nick Laning (Bar) 14:38, 10. Joshua Rodgers (Geneva) 14:39, 11. Brandon Christopher (Maine South) 14:39, 12. Michael OBroin (St. Ignatius) 14:39, 13. William Hauenstein (WWS) 14:39, 14. Rory Cavan (GbdW) 14:42, 15. Alex Tam (Libertyville) 14:42, 16. Colin Yandel (HC) 14:43, 17. Patrick Burns (Lake Zurich) 14:43, 18. Stephen Moods (GbdW) 14:43, 19. Nick Chudzik (DGN) 14:44, 20. Sean MacGregor (York) 14:45, 21. Miles Christensen (DGN) 14:46, 22. Jack Roberts (DGN) 14:47, 23. Omar Paramo (Plainfield North 14:52, 24. Stephen Pipilas (DGS) 14:52, 25. Charlie Nevins (WY) 14:52.

*

Other area finishers -- 26. Michael Ronzone (Marmion Ac.) 14:53, 27. Sam McCool (DGN) 14:53, 31. Cole Adesso (StCE) 14:54, 32. Sean Maison (WWS) 14:55, 33. Ryan Kennedy (NV) 14:56, 34. Robert St. Cair (Mndelein) 14:57, 36. Ryan Theisen (Hers) 14:58, 37. Ale Hill (HC) 14:58, 39. Danny Winek (NV) 15:00, 41. Dillon Blake (Mun) 15:01, 44. Zachary Albrecht (Jacobs) 15:02, 45. Scott Maison (WWS) 15:02, 46. Nikita Smyrnov (Stevenson) 15:)3, 47. Jacob Kluckhohn (WWS) 15:04, 48. Tim Stevenson (York) 15:04, 49. Akhil Ghosh (DGS) 15:04, 50 Adam Swanson (DC) 15:05.

*

class 2a

TEAM SCORES

1. Mahomet-Seymour 91, 2. Normal Universiity 114, 3. Sycamore 151, 4. Springfield 199, 5. Chatham Glenwood 231, 6. Kaneland 234, 7. Bloomington 252, 8. Riverside-Brookfield 253, 9. Danville 290, 10. Normal Community West 291, 11. Hampshire 298, 12. Waterloo 309, 14. Marion 324, 15. Crystal Lake Central 373, 16. Washington 400, 17. Illiana Christian 424, 18. Burlington Central 324, 19. Hinsdale South 464, 20. Payton 471, 21. Mather 541, 22. Wheaton St. Francis 542, 23. Fenton 547, 24. Marist 580, 25. St. Viator 592.

*

individual results

Top 15 finishers -- 1. Matthew Richtman (Knlnd) 14:23, 2. Jacob Gebhardt (Sterling) 14:23, 3. Jack Becker (Crystal Lake South) 14:31, 4. Mathias Powell (Mahomet-Seymour) 14:45, 5. Austin Ohm (Illiana Christian) 14:47, 6. Riley Fortune (Mahomet-Seymour) 14:48, 7. Stephen Poorten (Sycamore) 14:56, 8. Jared Schuckman (NrmlUn) 15:00, 9. Ryan Hodge (Mahomet-Seymour) 15:02, 10. Charlie Smith (Antioch) 15:02, 11. Daniel Chen (IMSA) 15:03, 12. Spencer Smith (Rock Island Alleman) 15:05, 13. Brett Haffner (Hinsdale South) 15:06, 14. John Bruce (Marion) 15:08, 15. Nick Oakley (Charleston) 15:10.

*

Other area finishers -- 26. Jacob Mondschean (Montini) 15:20, 33. James McDonald (Vernon Hills) 15:29, 39. Eli Minsky (Grayslake Central 15:32, 40. Dan Weizeorick (WhStF) 15:32.

*

class 1a

TEAM SCORES

1. Elmwood Coop 150, 2. Rockford Christian 164, 3. Harvest Christian Acad. 170, 4. Monticello 194, 5. Deer Creek-Mackinaw 197, 6. St. Joseph-Ogden 204, 7. Athens 218, 8. Urbana University 374, 9. Freeburg 282, 10, Illinois Valley Chillicothe 318, 11. Clifton Cental 322, 12. Sterling Newman Central 338, 13. El Paso-Gridley 340, 14. Carlinville 352, 15. Robinson 353, 16. Breese Mater Dei 369, 17. Seneca 389, 18. Lawrenceville Coop 433, 19. Pickneyville 442, 20. Paxton-Buckley-Loda) 456, 21. Timothy Christian 462, 22. Benton 478, 23. Columbia 511, 24. Herscher 512, 25. Marengo 519.

*

individual results

Top 10 finishers -- 1. Wyatt McIntyre (Athens) 14:25, 2. Logan Hall (Arthur-Lovington-Atwood) 14:30, 3. Jack McNabola (F.W. Parker) 14:41, 4. Alex Helmuth (Monticello) 15:02, 5. Riley Wells (Rockford Christian) 15:05, 6. Justin Mumford (Trenton Wesclin 15:06, 7. Charlie Parrish (Freeburg) 15:08, 8. Jacob Bryan ((Illini West) 15:08, 9. Luke Goebel (Breese Mater Dei) 15:09, 10. Christophe Collet (Seneca) 15:12.

*

Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.