Breaking News Bar
updated: 9/30/2017 11:09 PM

Girls cross country scoreboard: Saturday, Sept. 30 results

hello
Success - Article sent! close
 

Girls cross country scoreboard: Saturday, Sept. 30 results

*

Peoria invitational

At Detweiller Park, 3 miles

TEAM SCORES

1, Edwarsville 44, 2. Prospect 77, 3. Fremd 120, 4. Plainfield North 158, 5. Oswego, 6. Glenbard East 208, 7. Glenbrook South 254, 8. Fenwick 277, 9. Jacobs 283, 10. Hoffman Estates 287, 11. Buffalo Grove 309, 12. Glenbard North 317, 13. Huntley 310, 14. Wheeling 331, 15. Pekin 364, 16. West Aurora 409, 17. Mundelein 455, 18. Normal Community 495, 19. Aurora East 551, 20. McHenry 558, 21. Glenbrook North 559, 22. East Moline United 578, 23. Homewood-Flossmoor 716, 24. Rolling Meadows 716, 25. Granite City 722, 26. Rockford East 773, 27. Belleville West 819, 28. Alton 825, 29. Shepard 841.

individual results

Top 20 individuals -- 1. Korak (Edvl) 17:30.8, 2. Stogsdill (PfldN) 17:34.0, 3. Schrobilgen (Edvl) 17:37.7, 4. Olsen (Pros) 17:42.4, 5. Spencer (Edvl) 17:50.1, 6. Pagone (Osw) 17:53.8, 7. Arsenau (Pkn) 17:57.4, 8. Patton (PfldN) 18:03.3, 9. Valentini (Pros) 18:04.9, 10. O'Grady (Pros) 18:07.1, 11. Opperman (BG) 18:10.3, 12. M.Ban (Frm) 18:12.4, 13. England (Edvl) 18:14.4, 14. O'Brien (Fwk) 18:16.8, 15. Pierini (Whl) 18:19.7, 16. Markham (Frm) 18:20.6, 17. Leon (Whl) 18:26.1, 18. Bassen (Pkn) 18:26.7, 19. Lettow (Pros) 18:27.3, 20. Guist (Osw) 18:27.4.

Other area individuals -- 21. Finegan (Frm) 18:28.0, 31. Hellyer (BG) 18:40.9, 35. Jiang (Frm) 18:45.9, 36. Kitzmiller (Pros) 18:46.8, 38. H.Ban (Frm) 18:51.0, 40. Hubbard (Pros) 18:54.4, 41. Rouse (Pros) 18:55.9, 46. Miller (HE) 19:01.7, 48. Pokharkar (Frm) 19:02.7, 49. Godsell (BG) 19:04.9.

*

St. Charles North Invite

at Leroy Oakes Forest Preserve

TEAM SCORES

1. Hinsdale Central 68, 2. Lyons 80, 3. Belvidere North 82, 4. Batavia 100, 5. Lincoln-Way Central 195, 6. Lake Zurich 210, 7. Cary-Grove 211, 8. Metea Valley 229, 9. St. Charles North 235, 10. Marist 250, 11. Geneva 256, 12. Jones College Prep 283, 13. Downers Grove North 284, 14. Lemont 356, 15. Jacobs 434, 16. South Elgin 450, 17. Elgin 474, 18. Addison Trail 558.

individual results

Top finishers -- 1. Revord (HC) 17:29.8, 2. Diercks (BN) 17:41.5, 3. Revord (HC) 17:46.7, 4. Sagona (BN) 17:53.8, 5. Henkel (Ly) 18:04.0, 6. Mc Cabe (HC) 18:11.0, 7. Gianfrancesco (Bat) 18:11.2, 8. Mc Donnell (Gen) 18:19.6, 9. Brownrigg (LWC) 18:24.9, 10. Burns (LZ) 18:28.2, 11. Elder (BN) 18:29.8, 12. Light (Mar) 18:30.0, 13. Dickman (Ly) 18:31.3, 14. Golden (Bat) 18:36.4, 15. Elder (BN) 18:37.2.

*

Wheaton North invitational

at St. James Farm Forest Preserve

TEAM SCORES

1. York 33, 2. Lockport 33, 3. Hersey 39, 4. Benet 41, 5. Maine South 47, 6. Loyola Academy 53, 7. Neuqua Valley 53, 8. Oswego East 54, 9. Mahomet-Seymour 54, 10. O'Fallon 58, 11. Arrowhead (Wis.) 68, 12. St. Charles East 72, 13. Waubansie Valley 89, 14. Crystal Lake Central 91, 15. Wheaton North 102, 16. Bartlett 102, 17. Grant 107, 18. Bolingbrook 114, 19. Plainfield South 120.

individual results

Top finishers -- Flight 1: 1. Nizlolek (MS) 17:26.0, 2. Flammersfeld (OE) 17:36.6, 3. Abbott (StCE) 17:41.6; Flight 2: 1. Ginell (NV) 18:05.3, 2. Vogt (Arr) 18:11.2, 3. Barton (Her) 18:12.9; Flight 3: 1. Fredian (Hers) 18:11.0, 2. Wojcikiewicz (Loc) 18:17.5, 3. Jackson (Ben) 18:22.8; Flight 4: 1. An.Kozak (Loc) 18:30.8, 2. Hickey (York) 18:35.9, 3. Makowski (Hers) 18:36.1; Flight 5: 1. Ab.Kozak (Loc) 18:20.6, 2. Pena (NV) 18:27.3, 3. Camic (Ben) 18:41.4; Flight 6: 1. Keating (Ben) 18:36.6, 2. Friedrich (Loc) 18:54.6, 3. Hasley (Hers) 19:04.1; Flight 7: 1. Hoag (Loy) 19:11.4, 2. Lipa (Ben) 19:15.8, 3. Bober (Loc) 19:16.8..

*

Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.