Badminton scoreboard: Friday, May 5, results
*
Badminton scoreboard: Friday, May 5, results
*
Downers Grove North sectional
Team scores
Downers Grove North 17.5; Downers Grove South 10.5; Riverside-Brookfield 5; Andrew 4; Stagg 3.5
Match results
Singles - 1st place: Tierney (DGN) d. Stalter (DGN) 21-11, 17-21, 21-12; 3rd place: Zhou (DGS) d. Cui (And) 21-14, 21-19.
Doubles - 1st place: Bedalov/White (DGN) d. McKenney/Baxi (DGS) 21-14, 21-16; 3rd place: Brady/Browning (DGN) d. Fanella/Macenis (DGS) 21-9, 21-0.
*
Hinsdale Central sectional
Team scores
Hinsdale Central 16.5; Lyons Township 13.5; Homewood-Flossmoor 7; Oak Lawn 3.5; Oak Forest 0.5; Argo 0
Match results
Singles - 1st place: Tang (HC) d. Materick (LT) 21-5, 21-9; 3rd place: Moravek (LT) d. Cook (HC) 21-18, 21-18.
Doubles - 1st place: Li/Millman (HC) d. Grodek/DeLaRosa (LT) 21-14, 21-12; 3rd place: Guo/Hu (HC) d. Deckelman/Bostick (HF) 21-19, 21-19.
*
Hinsdale South sectional
Team scores
Hinsdale South 17; Willowbrook 11.5; Glenbard East 7; Reavis 4.5; Glenbard South 4; TF North 0
Match results
Singles - 1st place: Yang (HS) d. Chantos (Wbk) 21-8, 21-8; 3rd place: Konrath (Wbk) d. Rajwany (HS) 22-20, 21-15.
Doubles - 1st place: Hurka/Williams (HS) d. Pomey/Deshmukh (HS) 21-19, 21-17; 3rd place: Largosa/Schabes (GS) d. Ekstrand/Katsikas (GE) 21-16, 21-19.
*
Metea Valley sectional
Team scores
Naperville Central 14; Metea Valley 13; Joliet Central 6.5; Waubonsie Valley 6; Plainfield North 3; Bolingbrook 2.5
Match results
Singles - 1st place: Manoharan (WV) d. Chen (NC) 21-8, 21-6; 3rd place: Xu (MV) d. Zhou (NC) 21-12, 21-15.
Doubles - 1st place: Nagarajan/Yu (MV) d. Zheng/Zheng (NC) 21-14, 21-11; 3rd place: Varshney/Nukasani (MV) d. Ko/Mitchell (NC) 18-21, 21-12, 21-19.
*
Naperville North sectional
Team scores
Naperville North 18; Bradley-Bourbonnais 12; Lincoln Way East 3.5; Oswego 3; Joliet West 2
Match results
Singles - 1st place: Lin (NN) d. Duan (NN) 12-21, 21-15, 21-18; 3rd place: Schweigert (BB) d. Kennedy (BB) 21-12, 19-21, 21-11.
Doubles - 1st place: Chen/Nie (NN) d. He/Zhou (NN) 21-17, 21-18; 3rd place: Ferris/Gray (BB) d. Ripp/Ricker (LWE) 21-15, 18-21, 21-19.
*
Neuqua Valley sectional
Team scores
Neuqua Valley 18; Wheaton Warrenville South 11; West Aurora 7; Oswego East 6; Plainfield Central 1.5; Romeoville 1
Match results
Singles - 1st place: Ho (NV) d. Cunkari (NV) 21-15, 21-10; 3rd place: Rylko (WWS) d. Carmody (OE) 21-9, 21-13.
Doubles - 1st place: Chen/Venkatesan (NV) d. Katiki/Limdi (NV) 21-17, 21-9; 3rd place: Meyer/Kearney (WWS) d. Barron/Holy (WWS) 21-14, 21-15.
*
TF South sectional
Team scores
York 15; TF South 14; Sandburg 7; Glenbard West 5; Shepard 2.5; Morton 2
Match results
Singles - 1st place: Flores (TFS) d. Dierksheide (Y) 21-18, 21-14; 3rd place: Ko (S) d. Hyink (Y) 18-21, 21-15, 21-18.
Doubles - 1st place: Abraham/Mazzocco (Y) d. Romero/Cintron (TFS) 9-21, 21-14, 30-29; 3rd place: Medina/Lopez (TFS) d. Gallichio/Reed (Y) 19-21, 21-14, 21-17.
*