Boys swimming scoreboard: Saturday, Dec. 10, results
Boys swimming scoreboard: Saturday, Dec. 10, results
*
West Chicago Wildcat Relays
Team results
1. Neuqua Valley 167; 2. Waubonsie Valley 132; 3. Glenbard est 122; 4. Stagg 116; 5. Lockport 94; 6. McHenry 89; 7. York 85; 8. West Chicago/Batavia Co-op 64; 9. West Aurora 61; 10. Bartlett 53.
Individual results
200 medley relay: Neuqua Valley (Blackledge, Casey, Schrey, Chelstrom) 1:44.52; 500 free relay: Lake Park (Sweis, Farganek, O'Connor, Lantow) 4:21.55; 400 medley relay: Waubonsie Valley (Weng, Darlinger, Ruhde, Simpson) 3:45.88; 200 free relay: Neuqua Valley (Cunningham, Chen, Schrey, Ruan) 1:28.89; 200 fly relay: Neuqua Valley (Subramanian, Waldusky, Cobb, Blackledge) 1:41.96; 800 medley relay: Neuqua Valley (Chelstrom, Hiss, Waldusky, Cunningham) 7:29.64; 200 back relay: Neuqua Valley (Chen, Ruan, Chelstrom, Blackledge) 1:38.45; 200 breast relay: Waubonsie Valley (Hurdle, Ceh, Weng, Simpson) 1:58.44; 200 free relay: Neuqua Valley (Hiss, Cobb, Schrey, Subramanian) 1;32.62 400 free relay: Neuqua Valley (Cunningham, Ruan, Chen, Hiss) 3:17.72.
*
New Trier 119, Hinsdale Central 67
200 medley relay: New Trier 1:37.50; 2. Hinsdale Central 1:40.10; 3. New Trier 1:43.45. 200 free: 1. Lahmann (HC) 1:45.91; 2. Hackley (NT) 1:47.46; 3. Dunne (HC) 1:48.76. 200 IM: 1. Kaminsky (NT) 2:01.05; 2. Walter (NT) 2:03.83; 3. Reyes (HC) 2:05.23. 50 free: 1. Bowater (HC) 22.96; 2. Yavitt (NT) 23.25; 3. Ohr (NT) 23.27. Diving: 1. Connolly (NT) 217.5; 2. Huertas-Erikson (NT) 128.95; 3. Moran (HC) 123.60. 100 fly: 1. Gridley (NT) 53.10; 2. Cochlan (HC) 55.46; 3. Escasia (NT) 55.48. 100 free: 1. Scheinfeld (NT) 47.25; 2. Gridley (NT) 48.36; 3. Joyce (HC) 51.08. 500 free: 1. Hackley (NT) 4:52.17; 2. Vandergraaf (NT) 4:53.71; 3. Lahmann (HC) 4:57.09. 200 free relay: 1. Hinsdale Central 1:29.30; 2. New Trier 1:30.26; 3. New Trier 1:31.71. 100 back: 1. Gridley (NT) 52.05; 2. Gridley (NT) 53.12; 3. Willemse (HC) 56.60. 100 breast: 1. Scheinfeld (NT) 58.37; 2. Kaminsky (NT) 1:02.80; 3. Lundgren (HC) 1:03.37. 400 free relay: New Trier 3:15.90; 2. Hinsdale Central 3:22.08; 3. New Trier 3:27.30.
*
Barrington relays
Red Division
St. Charles East 111, Naperville Central 88, Lyons 86, Fremd 52, Fenwick 48, Evanston 37, Lake Forest 24.
Diving: ETHS 493.80
400 medley relay: St. Charles East (Boryk, Yetter, Cranfill, Dunlap) 3:34.77
100 free relay: Naperville Central (May, Howenstine, Ayabe, Kowalyshen) 42.07
200 FS medley relay: St. Charles East (Mruk, Yetter, Alvarado, Nagler) 1:41.36
800 free relay: St. Charles East (Garrett, Cabel, Hollman, Dunlap) 7:17.17
4 X 100 IM relay: Naperville Central (Sajaev, McDonald, Smith, Wooten) 3:47.69
200 free relay: St. Charles East (Nagler, Hollman, Dunlap, Cranfill) 1:27.48
200 FS free relay: St. Charles East (Prybel, Avarado, Boryk, Nagler) 1:31.75
300 fly relay: St. Charles East (Hollman, Cranfill, Alvarado, Ortlund) 2:35.63
850 Cresendo Relay: Fenwick 7:58.62
300 back relay: Lyons (McCarter, Johnson, Walker, Thorell) 2:38.70
300 breast relay: St. Charles East (Mansy, Prybel, Yetter, Cabel) 2:59.48
400 FS free relay: Naperville Central (Dai, King, Klein-Collins Kowalyshen) 3:24.75
400 free relay: St. Charles East (Nagler, Cranfill, Dunlap, Boryk) 3:11.68
WHITE DIVISION
Stevenson 124, Barrington 85, Naperville North 73, Lake Park 55, Guilford 50, St. Viator 25
Diving: Naperville North 341.80
400 medley relay: Stevenson (Wadowski, Song, Ng, Stensby) 3:38.35
100 free relay: Stevenson (Ryaguzov, Rosenkran, Shashin, Kapecki) 40.93
300 breast relay: Barrington (Talwar, Zhou, Gersten Streeter) 3:13.71
400 FS free relay: Stevenson (Gates, Rosenkranz, Zhang, Ryaguzov) 3:27.17
400 free relay: Stevenson (Stensby, Wadowski, Roh, Ng) 3:14.95
*
Rolling Meadows invitational
team results
Cary-Grove 221, Buffalo Grove 138, Prospect 136, Lane Tech 129, Jacobs 108, Northside 107, Downers Grove North 106, Rolling Meadows 104, Addison Trail 79, Hersey 64, South Elgin 64, Elk Grove 32.
individual results
200 medley relay: 1. Northside College Prep 1:44.56, 2. Cary-Grove 1:51.58, 3. Downers Grove North 1:52.58, 4. Prospect 1:53.73; 400 IM relay: 1. Cary-Grove 3:59.84, 2. Prospect 4:05.97, 3. Rolling Meadows 4:21.57, 4. Addison Trail/Willowbrook 4:23.50; 50 free: 1. Roeseler (NCP) 21.94, 2. Babakhani (C-G) 22.89, 3. Poirier (BG) 22.90, 4. Pancerz (RM) 23.57; 200 fly relay: 1. Rolling Meadows 1:54.22, 2. Downers Grove North 1:54.58, 3. Buffalo Grove 1:55.12, 4. Cary-Grove 1:55.96; 100 free relay: 1. Addison Trail/Willowbrook 47.03, 2. Cary-Grove 47.65, 3. South Elgin 48.42, 4. Hersey 48.44; 300 free relay: 1. Rolling Meadows 2:29.43, 2. Prospect 2:34.01, 3. Lane Tech 2:34.42, 4. Buffalo Grove 2:35.19; 400 free relay: 1. Cary-Grove 3:24.60, 2. Prospect 3:30.85, 3. Jacobs 3:37.32, 4. Downers Grove North 3:45.75.
*
Buffalo Grove diving invite
Top five finishers: 1. Liva (Prospect) 409.25, 2. Delattrre (BG) 405.0, 3. O'Shaugnessy (Niles West) 387.65, 4. Reichert (Libertyville) 365.45, 5. Nocita (Hersey) 340.95.
*