Boys volleyball: Saturday, April 9 scoreboard
*
Saturday's results
*
Antioch Invite
Westminster Christian d. Rockford Lutheran 21-25, 25-22, 25-19 ; Antioch d. Westminster Christian 25-22, 25-13; Westminster Christian d. Grayslake North 25 23, 25-21
*
Glenbard East Springfest
Match results
First round
Pool A: Glenbard West d. Wheeling 25-13, 25-14
Neuqua Valley d. Lake Forest 25-22, 20-25, 21-19
Glenbard West d. Lake Forest, 25-9, 25-10
Neuqua Valley d. Wheeling 25-12, 25-17
Glenbard West d. Neuqua Valley 25-13, 25-13
Lake Forest d. Wheeling 25-21, 25-18
Pool B: Glenbard East d. Romeoville 25-12, 25-17
St. Francis d. Glenbard North 28-30, 27-25, 15-12
St. Francis d. Romeoville 25-15, 16-25, 15-6
Glenbard East d. Glenbard North 25-21, 25-23
Glenbard North d. Romeoville 25-20, 25-19
Glenbard East d. St. Francis 25-23, 25-23
Pool C: West Aurora d. Hinsdale South 25-15, 25-13
Lake Park d. Schaumburg 25-14, 25-12
West Aurora d. Schaumburg 25-13, 25-15
Lake Park d. Hinsdale South 25-16, 25-15
West Aurora d. Lake Park 25-15, 25-23, 15-7
Hinsdale South d. Schaumburg 25-20, 17-25, 15-7
Pool D: Downers South d. Conant 25-13, 25-19
Benet d. Plainfield Central 25-14, 25-21
Downers South d. Plainfield Central 25-18, 25-12
Benet d. Conant 25-16, 25-16
Plainfield Central d. Conant 27-25, 25-19
Benet d. Downers South 25-16, 25-19
Second round
13th pl. pool: Wheeling d. Conant 23-25, 25-21, 25-12
Schaumburg d. Romeoville 25-18, 21-25, 25-18
13th place: Conant d. Schaumburg 18-25, 25-22, 25-16
15th place: Romeoville d. Wheeling 25-20, 19-25, 25-22
9th pl. pool: Glenbard North d. Hinsdale South 25-22, 25-21
Lake Forest d. Plainfield Central 25-23, 25-23
9th place: Glenbard North d. Lake Forest 25-22, 25-22
11th place: Hinsdale South d. Plainfield Central 25-21, 14-25, 25-16
5th pl. play: Downers South d. Neuqua Valley 25-21, 25-14
Lake Park d. St. Francis 25-20, 25-17
5th place: Lake Park d. Downers South 25-21, 27-25, 26-24
7th place: Neuqua Valley d. St. Francis 25-22, 25-19
1st pl. pool: Glenbard West d. Benet 25-14, 25-13
West Aurora d. Glenbard East 25-19, 25-22
3rd place: Benet d. Glenbard East 25-17, 22-25, 20-25
1ST PLACE: Glenbard West d. West Aurora 25-11, 25-16
Glenbard West - Winkler (5 kills, 2 aces, 5 digs); Church (3 kills); Lilly (3 kills); Murphy (2 kills); Bischoff (12 assists, 5 aces); Norvid (6 digs).
West Aurora - Kovanic (8 kills, 1 ace); Reynolds (4 kills); Fitzgerald (10 assists).
Overall Benet stats - Folts (48 kills, 18 digs, 4 blocks, 2 aces); Mazza (36 kills, 24 digs, 3 blocks, 2 aces); VanEekeren (107 assists, 36 digs, 11 blocks, 9 kills, 6 aces); Ladowski (54 digs, 11 assists, 4 aces); Yates (18 kills, 13 blocks, 5 aces, 3 digs); Andringa (13 kills, 4 blocks).
Overall Glenbard East stats - Kwidzinski (4 kills); Arnold (7 kills, 4 aces, 6 blocks, 49 assists, 15 digs); Becker (21 kills); Greene (37 kills, 1 ace, 9 digs); Murphy (26 kills, 4 blocks, 21 digs); Cebula (5 aces, 7 blocks); Kenny (1 ace, 42 digs); Surlina (1 ace, 6 digs); Capuzano (1 ace); Eagan (3 assists, 5 digs); Francis (25 assists); Hohman (3 digs).
Overall Glenbard West stats - Bischoff (70 assists, 8 kills, 16 blocks, 14 digs, 5 aces); Farmer (14 assists, 2 blocks, 21 digs, 2 aces); Murphy (21 kills, 7 blocks, 4 digs); Lilly (20 kills, 10 blocks); Winkler (16 kills, 10 blocks, 21 digs 6 aces); Church (13 kills, 10 blocks); Scruggs (9 kills, 14 blocks); Ardell (2 kills, 7 blocks); Norvid (39 digs, 1 ace); Tecson (3 digs, 3 aces).
Overall St. Francis stats - Baggio (7 kills, 1 block, 6 digs); Brummel (12 digs); Burns (48 kills, 5 blocks, 14 digs); LaMantia (1 ace, 42 digs); McGuire 12 kills, 7 blocks, 136 assists, 22 digs); O'Connell (7 kills, 6 blocks, 1 dig); Pisarski (37 kills, 7 blocks, 13 digs); Riggs (1 kill, 4 blocks, 3 digs); Roehl (25 kills, 14 blocks, 2 aces, 3 digs); Storto (13 digs, 12 blocks); Szewczyk (1 ace, 19 digs).
*
St. Charles East Invitational
Match results
Pool play - Orange pool
St. Charles East d. West Chicago 25-15, 25-22.
St. Charles East d. Zion-Benton 25-5, 25-23.
St. Charles East d. Oswego 25-14, 25-20.
St. Charles East d. Huntley 25-3, 25-6.
West Chicago d. Zion-Benton 25-17, 22-25, 15-11.
West Chicago d. Oswego 25-19, 19-25, 18-16.
West Chicago d. Huntley 25-13, 25-13.
Zion-Benton d. Huntley 25-16, 25-9.
Oswego d. Huntley 25-16, 25-13.
Oswego d. Zion-Benton 25-22, 23-25, 15-8.
Pool play - Black pool
Plainfield South d. Geneva 25-18, 19-25, 15-13.
Plainfield South d. Oak Lawn 25-15, 25-10.
Plainfield South d. Elgin 25-12, 25-23.
Fenton d. Plainfield South 25-20, 25-12.
Elgin d. Geneva 23-25, 25-20, 15-8.
Elgin d. Fenton 25-15, 25-21.
Elgin d. Oak Lawn 25-16, 26-24.
Oak Lawn d. Geneva 25-22, 6-25, 15-12.
Oak Lawn d. Fenton 25-11, 25-19.
Geneva d. Fenton 23-25, 25-22, 16-14.
5th place: Oswego d. Oak Lawn 25-14, 25-20
7th place: Zion-Benton d. Geneva 25-5, 25-23
9th place: Huntley d. Fenton 25-3, 25-6
3rd place: West Chicago d. Elgin 25-22, 26-24 (3rd place).
West Chicago - Behr (17 kills), Arias (6 kills, ace), Stein (2 aces), Kulesza (2 kills, ace);
Elgin - Gonzalez (6 kills, ace), Cooper (4 kills, block), Shioli (4 aces), Ceballos (2 blocks, ace), Montes (2 blocks, kill).
1st place: Plainfield South d. St. Charles East 25-18, 24-26, 25-14
St Charles East - Carbonell (14 kills, ace), Macklin (7 kills), Farace (6 kills, 4 aces), Sciortino (4 kills)
Plainfield South - Carlton (9 kills), Wilke (7 kills), Friddle (6 kills, 3 aces, 2 blocks).
*
Warren Blue Devil Invite
Match results
Pool A: Lincoln Way N. d. Hoffman Estates 25-11, 25-18
Lincoln Way North d. Oak Forest 25-17, 25-10
Lincoln Way North d. Vernon Hills 25-22, 25-22
Lincoln Way d. Maine South 29-27, 23-25, 15-13
Vernon Hills d. Maine South 20-25, 25-14, 15-10
Vernon Hills d. Hoffman Estates 25-23, 25-14
Vernon Hills d. Oak Forest 25-15, 25-10
Maine South d. Oak Forest 25-18, 25-16
Maine South d. Hoffman Estates 25-17, 26-24
Hoffman Estates d. Oak Forest 25-14, 25-22
Pool B: New Trier d. Carmel 25 - 19, 25 - 17
New Trier d. Grant 25-16, 25-20
New Trier d. Niles West 25-20, 25-10
New Trier d. Willowbrook 25-10, 25-20
Carmel d. Grant 25-14, 25-17
Carmel d. Niles West 25-12, 25-16
Carmel d. Willowbrook 25-13, 25-10
Willowbrook d. Grant 25-22, 22-25, 15-13
Willowbrook d. Niles West 25-18, 25-14
Niles West d. Grant 29-27, 25-14
Pool C: Evanston d. Mundelein 25-11, 25-9
Evanston d. Highland Park 15-25, 25-23, 15-10
Evanston d. Stevenson 25-23. 25-22
Evanston d. Young 25-15, 25-7 Stevenson d. Highland Park 25-20, 25-16
Stevenson d. Mundelein 25-5, 25-7
Stevenson d. Young 25-14, 25-16
Highland Park d. Mundelein 25-20, 25-12
Highland Park d. Young 25-19, 25-20
Mundelein d. Young 22-25, 26-24, 15-13
Pool D: Niles North d. Von Steuben 25-18, 25-21
Niles North d. Warren 25-17, 19-25, 15-11
Niles North d. Wheaton North - 25-20, 28-26
Warren d. Palatine 25-21, 25-12, 15-10
Warren d. Von Steuben 25-22, 23-25, 15-11
Warren d. Wheaton North 25-10, 26-24
Palatine d. Wheaton North 25-17, 26-24
Palatine d. Niles North 25-17, 22-25, 15-8
Von Steuben d. Wheaton North 26-24, 25-20
Von Steuben d. Palatine - 25-23, 14-25, 15-13
Pool E: Downers Grove N. d. Deerfield 20-25, 25-16, 15-10
Downers Grove North d. Prospect 25-16, 25-13
Downers Grove North d. Lakes 25-16, 25-15
Loyola d. Deerfield 25-23, 13-25, 15-12
Loyola d. Downers Grove N 26-24, 25-22
Loyola d. Lakes 25-23, 23-25, 15-13
Deerfield d. Lakes 25 - 19, 18 - 25, 15 - 11
Deerfield d. Prospect 26-24, 25-19
Lakes d. Prospect 25-22, 25-13
Prospect d. Loyola 25-22, 17-25, 17-15
1st place: New Trier d. Evanston 25-20, 25-17
3rd place: Lincoln Way North d. Stevenson 25-16, 26-24
5th place: Niles North d. Carmel 23-25, 25-23, 15-13
7th place: Vernon Hills d. Downers Grove North 25-17, 25-23
9th place: Loyola d. Warren 26-24, 25-17
11th place: Maine South d. Palatine 25-17, 20-25, 15-
13th place: Deerfield d. Highland Park 25-14, 14-25, 16-14
15th place: Willowbrook d. Von Steuben 19-25, 25-19, 15-8
17th place: Lakes d. Hoffman Estates 29-27, 25-16
19th place: Niles West d. Mundelein 25-23, 25-14
All Tournament Team: Downers Grove North - Ben Goodell; Evanston - Evan Lindley, Isaac Sageman; Lincoln-Way North - Jake Snyder, Ethan Klosak; Loyola - Noah Regnier; New Trier - Henry Lindstrom, Kieran Hutchinson; Stevenson - Peter Drozdzewicz, Justin Leonard; Vernon Hills - Jared Bennett
Hoffman Estates leaders - Attack: Pineda 56-58, 19 kills, Greaves 19-22 11, Zapinski 33-37 8, Swan 35-39 13. Serving: Maze 17-18, 2 aces; Zapinski 33-35, 1a; Jones-Stevens 19-20, 1a; Swan 16-25, 1a; Setting: Rodgers 95-103, 39 assists; Zapinski 77-90, 19 a; Blocking: Greaves 13, Jones-Stevens 11, Zapinski 4, Pineda 4; Digs: Ham 33, Pineda 25, Zapinski 17, Swan 12.
Mundelein, Stevenson, Vernon Hiills leaders - Serving - Mund: Jimenez 1 ace, Arebalo 1 ace, Nazario 1 ace, Reyes 1 ace; Stev: Leonard 5 aces, Drozdzewicz 4 aces, Wang 1 ace, Zhou 1 ace; VH: Bennett 13 aces, Kushnir 8 aces, Caudle 3 aces, McDonald 2 aces, Adkisson 1 ace, Jung 1 ace; Attacking - Mund: Nazario 26 kills, Kalinoski 13 kills, Ewing 11 kills, Schroetter 8 kills, Steiner 3 kills, Zaprazalka 1 kill, Miritello 1 kill; Stev: Leonard 32 kills, Pieprzycki 9 kills, Cliffer 7 kills, Havenhill 7 kills, Chen 3 kills, Wang 2 kills, Kanaris 2 kills, Lulka 1 kill; VH: McDonald 32 kills, Bennett 30 kills, Kushnir 13 kills, Winter 9 kills, Jones 5 kills; Setting - Mund: Ewing 39 assits, reyes 10 assists; Stev: Wang 58 assists, Drozdzewicz 2 assists; VH: Fiarito 83 assists; Digs - Mund: Arebalo 32, Ewing 24, Nazario 22, Reyes 17, Zaprazalka 14, Kalinoski 9, Jimenez 8; Stev: Drozdzewicz 21, Sandrof 12, Zhou 8, Wang 5, Cliffer 5; VH: Bennett 33, McDonald 21, Umansky 20, Kushnir 17, Fiarito 11, Jung 5, Adkisson 4; Blocks - Mund: Nazario 3, Ewing 2, Miritello 2, Kalinoski1, Steiner 1; Stev: Cliffer 4, Havenhill 2, Chen 2, Pieprzycki 1; VH: Winter 11, Kushnir 7, Bennett 4, McDonald 4, Fiarito 3, Jones 1.
*
Rolling Meadows Invite
Team results
1. Buffalo Grove (5-0); 2. St. Viator (3-2); 3. St. Charles North (3-2); 4. Fremd (2-3); 5. Rolling Meadows (2-3); 6. Addison Trail (0-5).
Match results
Rolling Meadows d. Addison Trail 25-23, 25-10
St. Viator d. Addison Trail 25-17, 25-15
St. Charles North d. Addison Trail 27-25, 25-27, 15-9
Buffalo Grove d. Addison Trail 22-25, 25-20, 15-6
Fremd d. Addison Trail 25-17, 26-24
Attack: BG: Schnittker 57-59 33k, Tsourmas 39-51 24k, Lynch 45-51 22k, Rogowski 29-33 18k, VanWazer 46-50 16k, Horvath 34-36 16k. Serving: BG: Schneider 44-46 4a. Schnittker 36-40 3a. Maley 56-57 3a, VanWazer 45-48 2a, Lynch 37-45 4a. Setting: BG: Schnittker 101 assists. Passing: BG: Maley 46-49.
*