Wrestling scoreboard: Saturday's results
Saturday's results
*
Saturday's results
State finals
At Bloomington (US Cellular Coliseum)
*
Class 3A
Quarterfinal:
Glenbard North 42, Prospect 19
Sandburg 55, Lincoln-Way Central 12
Lockport 33, Deefield 30
Oak Park-River Forest 46, Marmion Academy 18
Semifinal:
Sandburg 34, Glenbard North 24
Oak Park-River Forest 51, Lockport 21
*
3rd place: Glenbard North 42, Lockport 24
106: Johansen (GN) f. Dwyer (L) 2:00; 113: Gomez (GN) f. Cook (L) 0:43; 120: Augustyn (GN) d. Assaf (L) 3-2; 126: Milan (GN) f. Ramsey (L) 3:17; 132: Partipilo (GN) d. Fuentes (L) 9-3; 138: Roat (L) f. Marre (GN) 1:46; 145: Oster (L) md. Fierro (GN) 14-6; 152: Wolfe (L) d. Gatti (GN) 8-3; 160: Timmons (L) f. Czernek (GN) 2:44; 170: Davis (GN) d. Ginnan (L) 5-2; 182: Wegner (GN) f. Pacetti (L) 2:26; 195: Johnson (L) f. Greenberg (GN) 0:34; 220: Warnecke (GN) d. Murino (L) 6-4; 285: Neal (GN) f. Kozyra (L) 5:58.
*
Championship: Oak Park River Forest 39, Sandburg 16
106: Hayes (S) md. Ogunsanya (OPRF) 9-1; 113: Renteria (OPRF) d. Precin (S) 3-0; 120: Madrigal (OPRF) md. Stearns (S) 12-3; 126: Yates (S) d. Townsell (OPRF) 5-2; 132: Hernandez (OPRF) md. Foley (S) 20-9; 138: Bennette (OPRF) d. Robertson (SA) 4-3; 145: Early (OPRF) md. Schneider (S) 23-9; 152: White (OPRF) f. Prieto (S) 0:31; 160: Slattery (S) f. Newman (OPRF) 1:40; 170: Bey (OPRF) f. Hokkanen(S) 0:23; 182: Metzgar (OPRF) d. Krasowski (S) 3-2; 195: Brucki (S) d. Bergen (OPRF) 8-3; 220: Stallings (OPRF) d. Bateman (S) 4-3; 285: Lemke-Bell (OPRF) d. Frostman (S) 6-3;
*
Class 2A
Quarterfinal:
Oak Forest 49, Triad 12
Washington 36, Geneseo 30
Montini 47, Carbondale 24
Crystal Lake Central 41, Lemont 23
Semifinal:
Washington 33, Oak Forest 28
Montini 41, Crystal Lake Central 29
*
3rd place: Oak Forest 32, Crystal Lake Central 23
106: Zamiar (OF) f. Leon (CLC) 4:53; 113: F. Edelen (OF) tf. Burns (CLC) 16-1; 120: Stump (OF) md. Ernd (CLC) 14-5; 126: Swan (OF) d. L. Petersen (CLC) 8-1; 132: Zeitler (CLC) d. W. Edelen (OF) 8-1; 138: Jodeh (OF) d. M. Petersen (CLC) 9-3; 145: Lundelius (CLC) md. O'Donnell (OF) 9-0; 152: Popp (CLC) d. Swanson (OF) 12-6; 160: Carone (CLC) d. Sleeman (OF) SV-1 11-9; 170: Kristin (OF) tf. S. O'Donnell (CLC) 18-2; 182: Melvan (OF) d. K. O'Donnell (CLC) 6-2; 195: Marsden (CLC) md. Mallett (OF) 11-1; 220: McKnight (CLC) f. Graziano (OF) 1:37; 285: James (OF) d. Vergara (CLC) 4-2.
*
Championship: Montini 34, Washington 25
106: Heller (M) d. Keeley (W) SV-1 3-1; 113: Punke (W) d. Woods (M) 7-4; 120: Oliver (W) md. Lewan (M) 16-7; 126: Pawelski (M) d. Reel (W) 3-1; 132: Duncan (M) md. B. Punke (W) 17-7; 138: Turk (M) d. . Punke (W) 5-2; 145: C. Fortuna (M) md. Miller (W) 8-0; 152: L. Fortuna (M) tf. Goin (W) 23-8; 160: Meneweather (W) win by forfeit; 170: Sperry (W) d. Holloway (M) 14-8; 182: Warner (W) win by forfeit; 195: Montalvo (M) f. Robison (W) 1:37; 220: Howe (W) d. Gannon (M) 6-2; 285: Johnson (M) f. Godinez (W) 3:30.
*
Class 1A
Quarterfinals:
Gibson City-Melvin Sibley 34, Shelbyville 29
Mercer County 36, Herscher 29
Dakota 70, Walther Christian 11
Coal City 45, Vandalia 24
*
Semifinal:
Mercer County 36, Gibson City-Melvin Sibley 30
Dakota 56, Coal City 16
*
3rd place: Coal City 40, Gibson City-Melvin Sibley 31
*
1st place: Dakota 57, Mercer County 12
*