Wrestling scoreboard: Saturday's results
Saturday's results
*
At Cary-Grove
Barrrington 38, Libertyville 10
106: Hartman (Barr) beat Mitchell (Lib), 1-0.
113: Delahunt (Barr) beat Bertaud (Lib), 6-4 ot.
120: Stathakis (Barr) beat Onufer (Lib), 12-1.
126: Schilling (Lib) beat Cysewski (Barr), 9-1.
132: Meyer (Barr) beat Padilla (Lib), 4-3.
138: Kazanowski (Barr) beat Johnson (Lib), 13-2.
145: Boundy (Barr) beat Damenti (Lib), 7-0.
152: Potts (Lib) beat Guhde (Barr), 6-5.
160: Cysewski (Barr) won by forfeit.
170: Smith (Barr) beat Kraus (Lib), 11-0.
182: Torrence (Barr) beat O'Donnell (Lib), 8-3.
195: Depersia (Barr) beat McInerney (Lib),8-6 ot.
220: Dunsing (Lib) neat Rasmussen (Barr), 8-2.
285: Zentner (Barr) beat Beck (Lib), 6-1.
*
Deerfield 34, Libertyville 28
106: Mitchell (Lib) pinned Utterback (Deer), 1:38.
113: Templeton (Deer) beat Bertaud (Lib), 17-0 TF.
120: Brailov (Deer) beat Onufer (Lib), 5-2.
126: Schilling (Lib) beat Kersten (Deer), 8-6.
132: Kupets (Deer) beat Padilla (Lib), 15-1.
138: Johnson (Lib) beat Burns (Deer), 6-5.
145: Mehrholz (Deer) beat Damenti (Lib), 16-1 TF.
152: Potts (Lib) beat P. Sardi (Deer), 7-3.
160: W. Sardi (Deer) won by forfeit.
170: Heller (Deer) pinned Kraus (Lib), 5:55.
182: Glantz (Deer) beat O'Donnell (Lib), 16-0 TF.
195: McInerney (Lib) beat Moran (Deer), 7-3.
220: Dunsing (Lib) beat Perovic (Deer), 11-3.
285: Beck (Lib) pinned Novak (Deer), 4:08.
*
Plainfield South Quad
Wheaton Warrenville South 46, Glenbard East 24
Wheaton Warrenville South 58, Herscher 22
Wheaton Warrenville South 64, Romeoville 15
Plainfield South 47, Glenbard East 30
Plainfield South 6, York 6
Plainfield South 38, Wheaton Warrenville South 26
Wheaton North 32, Plainfield South 27
*
Glenbard South Invite
Champions
106: Rivera (Waukegan); 113: Dhaher (Glenbard South); 120: Otero (Chicago Agricultural); 126: Brown (Chicago Agriculture); 132: Bertone (Glenbard South; 138: Suchyta (St. Viator); 145: Harvey (Evergreen Park); 152: Boss (St. Francis); 160: Brundage (St. Francis); 170: Johnson (St. Viator); 182: Fernandez (Waukegan); 195: Smart (Evergreen Park); 220: Femmint (Urban Prep); 285: Cunningham (St. Francis).
*
Glenbrook South Rus Erb Tournament
Team results
1. Metea Valley 200.5; 2. Wheeling 141; 3. Oswego 138.5; 4. Batavia 134.5; 5. Evanston 122; 6. Carmel 119; 7. Niles North 117; 8. Marian Catholic 99; 9. Glenbrook South 91.5; 10. DeLaSalle 88; 11. Glenbrook North 54; 12. Loyola 53.5; 13. Prairie Ridge 49.5; 14. Buffalo Grove 42; 15. Lane Tech 40; 16. Wauconda 33; 17. St. Ignatius 27.
Championship matchtes
106: 1st: Abraham (NN) d. Hughes (Osw) 9-3; 3rd:Sloot (Whl) d. Greenberg (BG) 7-1; 113: 1st: Arizal (MV) d. Huffman (Osw) 6-4; 3rd: Doranski (Bat) d. Friedrich (LT) 8-0; 120: 1st: Piotrowski (PR) d. Rivera-Kohr (Ev) 4-0; 3rd: McFall (Osw) d. Jones (MC) 7-2; 126: 1st: C. Champagne (MC) d. Toepfer (MV) 6-2; 3rd: Palm (Car) d. Potros (NN) 9-3; 132: 1st: Davis (Ev) md. Barber (Car) 13-3; 3rd: Zebrauskas (DLS) d. Giannini (GBS) 8-2; 138: 1st: Veitch (MV) d. Pryhocki (Car) 13-6; 3rd: Davis (LT) md. Meyer (GBS) 10-0; 145: 1st: Carter (MV) d. Swindell (Car) 6-3; 3rd: Shaw (Whl) d. Michioich (DLS) 8-4; 152: 1st: J. Champagne (MC) f. Pratt (Evan) 3:13; 3rd: Hoegen (NN) d. Montesinos (GBS) 7-6; 160: 1st: Morris (Car) d. Ciclek (Wauc) 11-6; 3rd: Fox (Evan) d. Norfleet (MC) by default; 170: 1st: Elston (MV) f. Agins (GBN) 1:14; 3rd: Rosenburgh (NN) d. Torres (Osw) 7-4; 182: 1st: Ervin (MV) d. Wosick (Loy) 4-3; 3rd: Shunnarah (GBS) f. Rybak (Whl) 1:00; 195: 1st: Mulkerin (StI) d. Scheidt (Loy) 7-2; 3rd: Frazier (Bat) f. Rojas (MV) 1:26; 220: 1st: Yfantis (Whl) f. Rayyan (GBS) 3:11; 3rd: Alvarez (Osw) d. Tate (NN) 10-7; 285: 1st: Krusz (Bat) d. Hernandez (Whl) 1-0; 3rd: Smith (DLS) f. Ramirez (NN) 0:47.
*