Boys golf: Monday's results
Monday's results
*
Class 3A New Trier sectional
At Winnetka Golf Club
TEAM SCORES
1. Loyola Academy 294, 2. New Trier 302, 3. Glenbrook North 305, 4. Prospect 310, 5. St. Viator 313, 6. Whitney Young 318, 7. Fenwick 332, 8. Oak Park-River Forest 332, 9. Notre Dame 335, 10. St. Ignatius 339, 11. Schaumburg 340, 12. Conant 354.
Loyola, New Trier and Glenbrook North advance to state tournament.
Medalist
Cotten (Loyola) 71.
Individual state qualifiers
72 - Reese (Glenbrook South)
74 - N. Carlson (St. Viator), 74 Garmoe (Prospect)
75 - Bell (Oak Park-River Forest), Yamat (Maine East), Zelek (Maine South)
77 - Celiano (Maine South), Nikitas (Glenbrook South), Gavin (Prospect)
*
Class 3A Lake Forest sectional
at Lake Bluff
Play suspended; scheduled to resume Tuesday.
*
Class 2A Grayslake Central sectional
At Stonewall Orchard GC
Play suspended; scheduled to resume at 9 a.m. Tuesday.
*
1A Seneca sectional
Advancing Teams
1. North Shore Country Day 301; 2. Aurora Christian 325; 3. Byron 327.
Advancing Individuals
1. Reedy (Byron) 70; 2. Bussert (RIverdale) 72; 3. Leahy (IC Catholic Prep) 76; 4. Mayo (Riverdale); 5. Egan (Northridge Prep) 77; 6. Durand (Pecatonica) 78; 7. Dudek (St. Bede) 78; 8. Keeffer (Stockton) 79; 9. Gatz (Indian Creek) 79; 10. DiFranco (Northridge Prep) 79.
2A Nazareth sectional
Advancing Teams
1. Glenbard South 309; 2. Chicago Latin 315; 3. Lemont 323.
Advancing Individuals
1. Matos (Glenbard South) 73; 2. Velez (St. Laurence)75; 3. Massey (Illiana Christian) 77; 4. Curry (Pontiac) 78; 5. Clark (Nazareth) 79; 6. Soenksen (Ottawa) 79; 7. Eggenberger (Pontiac) 80; 8. Duffy (Prairie Central) 80; 9. Hayes (Illiana Christian) 81; 10. Thornton (Lindblom) 81.
1A Seneca sectional
Advancing Teams
1. Hinsdale Central 284; 2. York 293; 3. Lyons Township 294.
Advancing Individuals
1. Hudson (Lyons Township) 68; 2. McCaffrey (Wheaton Warrenville South) 69; 3. Vasbinder (Wheaton North) 71; 4. Trent (Lockport Township) 72; 5. Johnson (Benet) 72; 6. Huggins (Marmion) 72; 7. Brown (Naperville North) 72; 8. Carroll (Benet) 73; 9. Clark (Marmion) 74; 10. Dunsire (Naperville Central) 74; 11. Nelson (Batavia) 74.