Breaking News Bar
posted: 5/21/2014 8:25 PM

Kaneland Harter Middle School qualifies 36 athletes for state track meet

hello
Success - Article sent! close
 
By Tom Huels
Athletic Director, Kaneland Harter Middle School

At the May 17 sectional AA meet in Plano, the track and field teams at Kaneland Harter Middle School qualified an unprecedented number of athletes for the Illinois Elementary School Assocation's State Track Meet.

Thirty-six seventh- and eighth-graders will compete in Peoria this Friday and Saturday.

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

In addition to the individual state qualifiers, both the eighth-grade girls and boys track teams earned a plaque for their third-place finish at the highly competitive sectional meet.

"In my experience, this is the toughest sectional we've been in," said Harter Middle School athletic director Tom Huels. "Our athletes' success has been truly astonishing."

Among the individual success stories is that of Lauren DiSandro, who increased her personal best by more than 2 feet to qualify in the long jump, and Connor Park who qualified in both the discus and shot put.

In an email to all Kaneland Harter Middle School staff on Sunday, Huels wrote: "Coach Self, Huettemann, Bellino and Larson have worked long hours in preparation for yesterday, and are extremely proud of all the members of the track team who pushed these individuals to excel."

The state middle school track meet will be held in Peoria on Friday, May 23 and Saturday, May 24. Kaneland athletes will participate in the Grand March on Friday, prior to the onset of competition. Those who finish among the top 8 in their respective events will be named to the All-State team.

Congratulations to the following state-qualifiers.

Name Event Time SQ

1. Sydney Fedderly 7th 4x2 2:02.6 1st 2:01

2. Brynn Angeletti 7th 4x2 2:02.6 1st 2:01

3. Peyton Griffney 7th 4x2 2:02.6 1st 2:01

4. Sarah Hiltunen 7th 4x2 2:02.6 1st 2:01

5. Maddy Wheatley 7th 4x1 56.6 57.0

6. Miranda Hansen 7th 4x1 56.6 57.0

7. Lindsey Turner 7th 4x1 56.6 57.0

8. Taylor Moss 7th 4x1 56.6 57.0

9. Sarah O'Shea 7th 4x1 (alternate) 56.6 57.0

10. Megan Andrews 8th 4x4, 4:21 4:38

4 x 1 52.6 55.7

Long J 14'11" 14'7"

11. Jamie Martens 8th 4x4, 4:21 4:38

4x1, 52.6 55.7

400 1:02.3 1:06.5

12. Shayna Hurston 8th 4x1 52.6 55.7

Shot P 28'10" 27'10"

13. Crystal Durham 8th 4x1 52.6 55.7

(alt 4x4) 4:21 4:38

14. Sandra Gale 8th 4x1 Alt 52.6 55.7

High Jump 4'6" 4'6"

15. Lauren DiSandro 8th Long Jump 14'9" 14'7"

16. Emma Ball 7th 4x4 4:43 4:44

High Jump 4'4" 4'4"

17. Erin Ball 7th 4x4 4:43 4:44

18. Lizzie Laudont 7th 4x4 4:43 4:44

(alt 4x2) 2:02.6 1st 2:01

19. Grace Purcell 7th 4x4 4:43 4:44

800 2:40.2 2:42

20. Brooke Delahanty 8th 800 2:36.3 2:38

4x4 4:21 4:38

21. Cierra Kuipers 8th 4x4 4:21 4:38

22. Clayton Hannula 8th SP 43'0" 39'0"

Discus 122'2" 120'9"

23. Bobby Nowacki 7th SP 35'0" 32'0"

24. Connor Park 7th SP 35'3" 32'0"

and Discus 97'11" 97'3"

25. Ben Saloga 7th 4 x 1, 52.83 53.8

4 x 4 4:11.5 4:22

26. David DeLarme 7th 4 x 1, 52.83 53.8

4 x 4 4:11.5 4:22

27. Keegan Urbanik 7th 4 x 1, 52.83 53.8

4 x 4 4:11.5 4:22

28. Justin Lin 7th 4 x 1,

Justin Lin 4 x 4 4:11.5 4:22

29. Zane Pozen 7th 4 x 4 4:11.5 4:22

30. Tyler Nance 8th Hur, 24.9 24.9

200, 16.0 16.7

4 x 1 48.5 49.8

31. Matthew Richtman 8th 1600 4:59.8 5:06

32. Matt Cushman 8th 4 x 1 48.5 49.8

33. Nolan Regelbrugge 8th 4 x 1 48.5 49.8

34. Dmitri Matarangas 8th 4 x 1 48.5 49.8

35. Dmitri Camaro 8th 4 x 1 48.5 49.8

36. Drake Nemec 7th 4 x 1 52.83 53.8

Share this page