Breaking News Bar
updated: 5/17/2014 1:16 AM

Girls badminton: Friday, May 16 results

hello
Success - Article sent! close
 

Friday's results

*

IHSA State Meet

At Eastern Illinois University, Charleston

team scores

1. Buffalo Grove 10; 2. Thornton Fractional South 9.5; 3. Hindale Central 9.0; 4. Hinsdale South 7.5, Lyons 7.5, Lockport 7.5, Prospect 7.5; 8. Naperville North 7.0; 9. YOrk 6.5, Fremd 6.5; 11. Stevenson 6.5; 12. Downers Grove North 5.5, Lincoln-Way Central 5.5, Willowbrook 5.5; 15. Hersey 4.0, Maine West 4.0, Andrew 4.0; 18. Naperville Central 3.5, New Trier 3.5; 20. Deerfield 3.0, Geneva 3.0; 22. Aurora East 2.5, Glenbard South 2.5, Neuqua Valley 2.5, Lincoln-Way West 2.5, Sandburg 2.5, Oswego East 2.5; 28. Glenbard North 1.5, Glenbrook North 1.5, Oak Lawn Community 1.5, Palatine 1.5, Lake Park 1.5; 33. Metea Valley 1.0, Reavis 1.0, DeKalb 1.0, Elk Grove 1.0, Oak Park-River Forest 1.0, Maine South 1.0, Rolling Meadows 1.0; 40. Evanston 0.5, Homewood-Flossmoor 0.5, Lincoln-Way East 0.5, Joliet West 0.5, Stagg 0.5, Schaumburg 0.5, West Chicago 0.5, Zion-Benton 0.5.

*

individual finishers

singles

Championship Bracket

First Round

1. Jessica Gomez (Thornton Fractional South) d. Nicki Flynn Deerfield 21-10, 21-15; 2. Ariel Cantieri (Rolling Meadows) d. Madelaine Murray (New Trier) 21-18, 21-19; 3. Ryan Ricker (Hinsdale Central) d. Savannah Hoar (Plainfield South) 21-10, 21-15; 4. Caitlin Creed (York) d. Brittany Turner (Zion-Benton) 21-17, 21-10; 5. Jana Mudrock (Lincoln-Way Central) d. Emily Roelfsema (DeKalb) 21-8, 21-11; 6. Jiayi Huang (Glenbrook North) d. Divya Singh (Schaumburg) 21-14, 21-12; 7. Amanda Wendt (Willowbrook) d. Stephanie Mbi (Fremd) 21-12, 21-16; 8. Kiley Walsh (Prospect) d. Surya Nair (Naperville (Central) 21-7, 21-17; 9. Judy Yang (Hinsdale South) d. Gina Stuckart (Oak Forest) 21-6, 21-6; 10. Kiley Mette (Lake Park) d. Margaret Chen (Stevenson) 21-18, 22-24, 21-18; 11. Elizabeth Abbs (Lyons) d. Katherine Liu (Libertyville) 21-12, 21-12; 12. Jochellee DeLeon (Maine West) d. Erin Palmer (Palatine) 21-16, 21-16; 13. Kyleen Jan (Naperville North) d. Amalie Norgaard (Glenbard South) 21-11, 21-15; 14. Tara Hill (Oak Lawn Community) d. Trisha Cordero (Glenbard North) 25-23, 12-21, 24-22; 15. Jessica Schwartz (Buffalo Grove) d. Stephanie McDonald (Lincoln-Way West) 21-19, 20-22, 21-13; 16. Jessica Miller (Lockport Twp.) d. Maddie Sheehan (Sandburg), 21-16, 21-9; 17. Randi Wilson (York) d. Bri Walker (Thornton Fractional South) 21-13, 21-18; 18. Michelle Fu (Hinsdale Central) d. Molly Ricci (West Chicago) 21-15, 21-8; 19. Melanie Burkhardt (Geneva) d. Claire Hilgenbrink (Lincoln-Way Central) 21-13, 21-16; 20. Allison Ma (Naperville Central) d. Katie Sinwelski (Homewood-Flossmoor) 21-6, 21-10; 21. Julia Siebert (New Trier) d. Christine Mehr (South Elgin) 21-13, 15-21, 21-9; 22. Gerri Soren (Deerfield d. Emma Menich (Prospect) 21-13, 15-21, 21-14; 23. Tristan Draper (DeKalb) d. Casadi Brendemuehl (Joliet West) 15-21, 21-12, 21-12; 24. Angela Wu (Fremd) d. Katherine Hinman (Willowbrook), 21-16, 21-5; 25. Beth Przekwas (Andrew) d. Payal Patel (Elk Grove) 21-14, 21-9; 26. Kiley Pooler (Downers Grove North d. Binu Kolenchery (Buffalo Grove) 21-12, 19-21, 21-15; 27. Leena Hwang (Oswego East) d. Olena Dyadenko (Wheeling) 21-12, 21-9; 28. Ashley Godawski (Sandburg) d. Moriah Gau (Metea Valley) 23-21, 21-11; 29. Carly Pisano (Hersey) d. Keegan Joyce (Evanston) 21-11, 17-21, 21-16; 30. Jessica Hu (Naperville North) d. Rachel Rettger (Glenbard South) 21-18, 21-12; 31. Cassie Ruettiger (Lincoln-Way West) d. Jen Kraco (Glenbard North) 21-12, 21-16; 32. Stephanie Lin (Lyons) d. Haley Egelhof (Lockport) 21-9, 21-7.

*

Second Round

49. Jessica Gomez (Thornton Fractional South) d. Ariel Cantieri (Rolling Meadows) 21-9, 21-6; 50. Caitlin Creed (York) d. Ryan Ricker (Hinsdale Central) 21-17, 21-18; 51. Jana Mudrock (Lincoln-Way Central) d. Jiayi Huang (Glenbrook North) 21-13, 21-12; 52. Kiley Walsh (Prospect) d. Amanda Wendt (Willowbrook) 21-11, 21-16; 53. Judy Yang (Hinsdale South) d. Kiley Mette (Lake Park), 21-12, 21-7; 54. Elizabeth Abbs (Lyons) d. Jochellee DeLeon (Maine West) 21-14, 21-15; 55. Kyleen Jan (Naperville North) d. Tara Hill (Oak Lawn Community) 21-16, 21-12; 56. Jessica Schwartz (Buffalo Grove) d. Jessica Miller (Lockport) 21-18, 21-12; 57. Michelle Fu (Hinsdale Central) d. Randi Wilson (York), 21-5, 21-17; 58. Allison Ma (Naperville Central) d. Melanie Burkhardt (Geneva) 21-10, 21-5; 59. Gerri Soren (Deerfield) d. Julia Siebert (New Trier), 21-16, 21-14; 60. Angela Wu (Fremd) d. Tristan Draper (DeKalb) 21-4, 21-12; 61. Kiley Pooler (Downers Grove North) d. Beth Przekwas (Andrew) 21-14, 21-8; 62. Leena Hwang (Oswego East) d. Ashley Godawski (Sandburg) 19-21, 21-18, 21-15; 63. Jessica Hu (Naperville North) d. Carly Pisano (Hersey) 21-15, 21-6; 64. Stephanie Lin (Lyons) d. Cassie Ruettiger (Lincoln-Way West), 21-12, 21-7.

*

Third Round

81. Jessica Gomez (Thornton Fractional South) d. Caitlin Creed (York) 21-10, 21-12; 82. Kiley Walsh (Prospect) d. Jana Mudrock (Lincoln-Way Central) 19-21, 24-22, 21-12; 83. Judy Yang (Hinsdale South) d. Elizabeth Abbs (Lyons), 21-10, 21-13; 84. Kyleen Jan (Naperville North) d. Jessica Schwartz (Buffalo Grove) 21-16, 15-21, 21-13; 85. Allison Ma (Naperville Central) d. Michelle Fu (Hinsdale Central) 21-17, 25-23; 86. Angela Wu (Fremd) d. Gerri Soren (Deerfield) 21-13, 21-15; 87. Kiley Pooler (Downers Grove North) d. Leena Hwang (Oswego East) 21-19, 21-19; 88. Stephanie Lin (Lyons) d. Jessica Hu (Naperville North) 21-10, 21-16.

*

doubles

Championship Bracket

First Round

1. Cassie Breshock/Jenna Pasko (Thornton Fractional South) d. Kendall Dawson/Zoey Dolsen-Groh (Prospect) 21-7, 21-16; 2. Paula Yang/Megan Salt (Hersey) d. Jona Lee/Susan Tonin (Zion-Benton), 21-4, 21-11; 3. Araceli Lozano/Marisol Onate (Lockport) d. Maggie Schmit/Brittany Lung (Maine South) 18-21, 21-16, 21-12; 4. Nicole Mosier/Katherine Chung (Neuqua Valley) d. Anne Fish/Alisa Meurer (Oswego) 21-15, 21-13; 5. Brooke Bimber/Janine Johnson (Willowbrook) d. Divinity Burgos/Delayne Weston (Lincoln-Way West) 21-6, 22-24, 21-10; 6. Samantha Buddig/Jenna Stobbe (Hinsdale South) d. Sarah Felvey/Tess Brieva (Evanston) 17-21, 21-8, 23-21; 7. Kelsey Stallter/Lucy Lu (Downers Grove North) d. Evelyn Almonte/Amy Dinh (West Chicago) 21-7, 21-8; 8. Luisa Vasquez/Dominque Walker (Oak Park-River Forest) d. Elena Kelly/Halle Marten (Geneva) 21-17, 21-11; 9. Mady Berns/Madison Fortman (Buffalo Grove) d. Amanda Bednarczyk/Emily Konchan (Andrew) 21-15, 21-17; 10. Sami Ege/Jhovie Valmonte (Glenbard North) d. Megan Fox/Haniah Zaheer (Bradley-Bourbonnais) 21-13, 21-14; 11. Rachel Andersen/Olenka Kalinowski (Maine West) d. Katie Czervionke/Fatima Sakrani (Glenbard East) 21-11, 19-21, 21-18; 12. Tia McClain/Amber McClain (Aurora East) d. Rocheni Calalang/Elizabeth Doory (Reavis) 21-17, 13-21, 21-14; 13. Suzi Choi/Annie Parng (Fremd) d. Liridona Ballazhi/Shruti Patel (Hoffman Estates) 21-7, 21-10; 14. Sakthi Shanmugasunda/Michelle Ling (Stevenson) d. Agnieszka Szudy/Julia Hernandez (Stagg) 21-9, 21-15; 15. Emily Spoolstra/Hannah Spoolstra (York) d. Sara Piortrowski/Sara Teichman (Lincoln-Way East) 21-12, 21-10; 16. Amy Wey/Samantha McClary (Hinsdale Central) d. Marian Haider/Rachel Iacopetti (Bartlett) 21-9, 21-11; 17. Paula Rodriguez/Cameron Crosby (Thornton Fractional South) d. Justyna Jalowiec/Lisa Norling (Hersey) 21-16, 16-21, 21-15; 18. Cara Birschbach/Nila Kannankeril (Geneva) d. Emily Stover/Rebecca Conover (Evanston) 21-16, 21-14; 19. Sydney Planz/Maddie Arnold (Willowbrook) d. Cali Bonie/Olivia Lewis (Oswego) 21-15, 21-12; 20. Madisen Curin/Sarah Prosia (Hinsdale South) d. Shatien Jordan/Maria McConaughy (Downers Grove North) 21-16, 21-15; 21. Beth Heise/Hannah Sigrist (Lincoln-Way West) d. Emily Knipp/Dhun Patel (Schaumburg) 17-21, 21-11, 21-12; 22. Margaret Kolyvas/Maria Brown (Lincoln-Way Central) d. Julie Bedoy/Jennifer Lipa (Glenbard South) 17-21, 21-14, 21-16; 23. Jen Inczauskis/Lauren Hueckstaedt (Lockport) d. Maddy Gaertner/Bonnie Schultz (Maine South) 21-13, 21-13; 24. Jessica Hirsh/Stephanie Venturelli (Prospect) d. Johanna Papadimitrio/Lauren Rogers (Barrington) 21-9, 21-13; 25. Stephanie Chen/Clare Jiang (Naperville North) d. Samantha Marquardt/Crystle Grinen (Elk Grove) 21-19, 21-13; 26. Katelyn Schroeder/Neva Lui (Stevenson) d. Megan Bogolia/Anna Wirth (York) 21-10, 21-11; 27. Emma Thimmig/Sarah Weisshaar (Lyons) d. Sunny Shah/Alice Zhang (Fremd) 21-11, 15-21, 21-18; 28. Nicole Bernardi/Nina Vinotai (Andrew) d. Ashley Bucolt/Rachel Hemm (Rolling Meadows) 21-8, 21-14; 29. Cece Bishop/Tristan Peters (New Trier) d. Shaniya Falkner/Leann Hale (Bradley-Bourbonnais) 21-19, 21-13; 30. Julia Huang/Alex Ritter (Hinsdale Central) d. Leslie Bonthron/Elizabeth Hrymak (Homewood-Flossmoor) 21-14, 21-8; 31. Mahitha Gudivada/Melissa Hank (Palatine) d. Kathy Perkins/Sam Yocum (Glenbard North) 21-15, 21-10; 32. Julie Jambrone/Katelyn Sommers (Buffalo Grove) d. Emily Dixon/Alyssa Funk (Metea Valley) 21-9, 21-7.

*

Second Round

49. Cassie Breshock/Jenna Pasko (Thornton Fractional South) d. Paula Yang/Megan Salt (Hersey) 21-14, 21-8; 50. Nicole Mosier/Katherine Chung (Neuqua Valley) d. Araceli Lozano/Marisol Onate (Lockport) 21-19, 21-19; 51. Brooke Bimber/Janine Johnson (Willowbrook) d. Samantha Buddig/Jenna Stobbe (Hinsdale South) 21-19, 20-22, 21-15; 52. Kelsey Stallter/Lucy Lu (Downers Grove North) d. Luisa Vasquez/Dominque Walker (Oak Park-River Forest) 21-19, 21-10; 53. Mady Berns/Madison Fortman (Buffalo Grove) d. Sami Ege/Jhovie Valmonte (Glenbard North) 21-10, 21-9; 54. Tia McClain/Amber McClain (Aurora East) d. Rachel Andersen/Olenka Kalinowski (Maine West) 13-21, 21-13, 21-10; 55. Suzi Choi/Annie Parng (Fremd) d. Sakthi Shanmugasunda/Michelle Ling (Stevenson) 21-8, 21-16; 56. Amy Wey/Samantha McClary (Hinsdale Central) d. Emily Spoolstra/Hannah Spoolstra (York) 21-13, 21-17; 57. Paula Rodriguez/Cameron Crosby (Thornton Fractional South) d. Cara Birschbach/Nila Kannankeril (Geneva) 23-25, 22-20, 21-18; 58. Madisen Curin/Sarah Prosia (Hinsdale South) d. Sydney Planz/Maddie Arnold (Willowbrook), 24-22, 21-14; 59. Margaret Kolyvas/Maria Brown (Lincoln-Way Central) d. Beth Heise/Hannah Sigrist (Lincoln-Way West), 21-17, 22-20; 60. Jessica Hirsh/Stephanie Venturelli (Prospect) d. Jen Inczauskis/Lauren Hueckstaedt (Lockport) 21-16, 21-12; 61. Katelyn Schroeder/Neva Lui (Stevenson) d. Stephanie Chen/Clare Jiang (Naperville North) 12-21, 21-14, 21-16; 62. Nicole Bernardi/Nina Vinotai (Andrew) d. Emma Thimmig/Sarah Weisshaar (Lyons) 21-16, 21-17; 63. Cece Bishop/Tristan Peters (New Trier) d. Julia Huang/Alex Ritter (Hinsdale Central) 21-19, 22-20; 64. Julie Jambrone/Katelyn Sommers (Buffalo Grove) d. Mahitha Gudivada/Melissa Hank (Palatine) 21-7, 21-11.

*

Third Round

81. Cassie Breshock/Jenna Pasko (Thornton Fractional South) d. Nicole Mosier/Katherine Chung (Neuqua Valley) 21-16, 21-6; 82. Brooke Bimber/Janine Johnson (Willowbrook) d. Kelsey Stallter/Lucy Lu (Downers Grove North) 10-21, 21-7, 21-12; 83. Mady Berns/Madison Fortman (Buffalo Grove) d. Tia McClain/Amber McClain (Aurora East) 21-15, 21-7; 84. Suzi Choi/Annie Parng (Fremd) d. Amy Wey/Samantha McClary (Hinsdale Central) 21-13, 10-21, 21-15; 85. Paula Rodriguez/Cameron Crosby (Thornton Fractional South) d. Madisen Curin/Sarah Prosia (Hinsdale South) 21-12, 21-16; 86. Jessica Hirsh/Stephanie Venturelli (Prospect) d. Margaret Kolyvas/Maria Brown (Lincoln-Way Central) 21-10, 21-14; 87. Katelyn Schroeder/Neva Lui (Stevenson) d. Nicole Bernardi/Nina Vinotai (Andrew) 21-14, 21-17. 88. Julie Jambrone/Katelyn Sommers (Buffalo Grove) d. Cece Bishop/Tristan Peters (New Trier), 22-20, 21-3.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.