Breaking News Bar
updated: 5/17/2014 1:17 AM

Boys track: Friday, May 16 results

hello
Success - Article sent! close
 

*

Friday's results

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

*

Mid-Suburban League meet

At Palatine

team results

Barrington 119.5, Fremd 119, Schaumburg 96.5, Palatine 73, Hersey 71, Prospect 65, Elk Grove 52, Conant 30, Buffalo Grove 30, Wheeling 20, Hoffman Estates 18, Rolling Meadows 7.

individual results

4x800 Relay: 1. Conant 7:51.51, 2. Fremd 7:54.44, 3. Barrington 7:54.82; 4x100 relay: 1. Schaumburg :41.81, 2. Barrington :42.40, 3. Fremd :42.81; 3200: 1. Herb (Bar) 9:24.25, 2. Brown (Pal) 9:26.13, 3. Salvano (BG) 9:28.46; 110 high hurdles: 1. Dahnweih (Hers) :14.96, 2. Beryozkin (BG) :15.00, 3. Fekete (Pal) :15.59; 100: 1. Thomas (Sch) :10.85, 2. Miller (Bar) :11.01, 3. Claes (Bar) :11.03; 800: 1. Rodriguez (Hers) 1:56.67, 2. Eiring (Bar) 1:57.00, 3. Vucovich (Frm) 1:57.62; 4x200 relay: 1. Schaumburg 1:27.69, 2. Fremd 1:31.26, 3. Barrington 1:31.99; 400: 1. Gaines (Frm) :49.18, 2. Ifianayi (EG) :50.12, 3. Escobar (HE) :50.80; 300 int. hurdles: 1. Deloye (Bar) :40.49, 2. Komenda (Hers) :40.67, 3. Maslowski (Sch) :41.23; 1600: 1. Dale (Con) 4:16.71, 2. Winter (Frm) 4:27.90, 3. Brown (Pal) 4:29.20; 200: 1. Miller (Bar) :21.94, 2. Thomas (Sch) :22.01, 3. Gaines (Frm) :22.71; 4x400 relay: 1. Barrington 3:28.07, 2. Hersey 3:28.84, 3. Palatine 3:29.56; Long jump: 1. Smith (Sch) 21-9.75, 2. Brown (EG) 20-9, 3. McMillon (Sch) 20-5.25; High jump: 1. Deloye (Bar) 6-5.01, 2. Poklop (Pal) 6-5, 3. Garcia (Pal) 6-3; Triple jump: 1. Kelly (Sch) 44-7 2. Smith (Sch) 44-2.25, 3. Brown (EG) 42-10.25; Shotput: 1. Phillips (Pros) 53-10, 2. Soriano 9EG) 51-00, 3. Shover (Whl) 49-9; Discus: 1. Bellafiore (Hers) 164-00, 2. Heffley (EG) 158-10, 3. Ruehrdanz (Frm) 154-10; Pole vault: 1. Mayer (Frm) 13-9, 2. O'Carroll (Pros) 13-3.1, 3. Wood (Frm) 13-3.

*

West Suburban Silver Conference Championship

at York

team results

York 149.2; Downers Grove North 106; Lyons Township 73.4; Hinsdale Central 68.4; Oak Park 67; Glenbard West 61; Proviso West 31

Individual results

3200 relay: Lyons 7:52.34; Downers North 7:55.36; Hinsdale Central 7:55.55; 400 relay: York 42.40; Oak Park 42.72; Downers North 43.41; 3200: Clevenger (DGN) 9:07.22; Bashgawi (Y) 9:22.32; Mattes (Y) 9:28.69; 110 high hurdles: Hill (Y) 15.36; Creamer (DGN) 15.74; Schrauth (GW) 15.96; 100: Farrar (Y) 11.09; Towns (OPRF) 11.39; Creamer (DGN) 11.42; 800: Plowman (Y) 1:54.00; Hecht (GW) 1:54.50; Lima (LT) 1:55.30; 800 relay: York 1:28.61; Lyons Township 1:29.56; Oak park 1:30.79; 400: Jackson (PW) 50.95; Rhode (LT) 51.02; Zea (DGN) 51.07; 300 int. hurdles: Hill (Y) 39.42; Ciardelli (HC) 40.62; Gaddy (PW) 41.69; 1600: Smith (DGN) 4:14.01; Magneson (HC) 4:16.65; Plowman (Y) 4:19.92; 200: Farrar (Y) 22.51; Grace (LT) 22.57; Gornick (Y) 22.77; 1600 relay: Lyons 3:21.91; Glenbard West 3:22.21; Hinsdale Central 3:27.44; Long jump: Charrier (DGN) 21-5.0; Brown (PW) 20-10; Grace (LT) 20-9.0; High jump: Smith (Y) 6-4; Wright-Madison (OPRF) 6-4; Steward (PW) 6-4; Triple jump: Martin (OPRF) 43-11.5; Nwesa (HC) 43-4; Abrams (GW) 43-0; Shotput: Schawfelberger (LT) 49-11; Stiechmann (DGN) 48-9.5; Lipkin (Y) 47-4.5; Discus: Janicki (DGN) 162-04; Sale (DGN) 150-05; Demos (GW) 136-01; Pole vault: Smith (Y) 14-0; Chun (HC) 13-6; Wisz (DGN) 13-6.

*

Metro Suburban Conference Meet

at Elmwood Park

team results

Riverside-Brookfield 166; Glenbard South 148; Illiana Christian 85; Fenton 60; Elmwood Park 52; Ridgewood 27; Timothy Christian 16

Individual results

3200 relay: Illiana Christian (Vroegh, Thompson, Gibson, Wondaal) 8:15.09; Fenton 8:18.92; Elmwood Park 8:21.92; 400 relay: Glenbard South (Williams, Blankenship, Hoffman, Willis) 44.46; Riverside-Brookfield 44.85; Ridgewood 44.97; 3200: Wondaal (IC) 9:42.95; DeYoung (IC) 9:43.42; Wojcik (EP) 9:47.44; 110 high hurdles: Moody (RB) 15.18; Margason (TC) 15.53; Rogers (RB) 15.56; 100: Curtis (GS) 11.15; McKenzie (RB) 11.44; Smith (Fen) 11.50; 800: Vroegh (IC) 1:57.91; Singleton (GS) 1:58.38; Nava (Fen) 1:58.59; 800 relay: Glenbard South (Williams, Blankenship, Willis, Curtis) 1:32.66; Ridgewood 1:34.70; Elmwood Park 1:35.76 400: McKenzie (RB) 51.68; McCabe (RB) 52.30; Vroegh (IC) 52.32; 300 int. hurdles: Rogers (RB) 39.85; Margason (TC) 39.88; Moody (RB) 40.44; 1600: Fiene (IC) 4:25.39; Wondaal (IC) 4:29.85; Curtin (RB) 4:32.33; 200: Curtis (GS) 22.74; Smith (Fen) 23.25; Chapp (RB) 23.29; 1600 relay: Riverside-Brookfield (Moody, McCabe, Widen, Rogers) 3:29.77; Fenton 3:32.18; Glenbard South 3:35.94; Long jump: Blankenship (GS) 20-6.5; Patel (RW) 19-2.0; Mika (EP) 19-1.0; High jump: Curtis (GS) 6-2; VandeMerkt (RB) 6-0; Range (GS) 5-10; Triple jump: Williams (GS) 41-0.75; Blankenship (GS) 40-7.75; Perschlocher (IC) 39-4.0; Shotput: Steiger (GS) 49-0; Grigoletti (RB) 46-0; Telalovic (GS) 44-7.5; Discus: Grigoletti (RB) 140-11; Telalovic (GS) 132-03; Wagner (Fen) 126-00; Pole vault: Mandel (RB) 11-6; Zigulich (RB) 11-6; Walaszek (EP) 10-6; Lee (GS) 10-6.

*

Thursday's late results

West Suburban Gold Championships

at Leyden

Team results

Willowbrook 132; Downers Grove South 129.5; Morton 101.5; Hinsdale South 76; Addison Trail 71; Proviso East 32; Leyden 12

Individual results

3200 relay: Addison Trail (Miranda, Eugenio, Olivia, Soto) 8:19.38; Morton 8:21.72; Downers Grove South 8:34.55; 400 relay: Willowbrook (Bloemke, Jones, Murphy, Burns) 43.70; Hinsdale South 4.25; Downers Grove South 45.70; 3200: Funteas (Wbk) 9:49.00; Ruis (Mort) 9:52.79; Hernandez (Mort) 10:00.57; 110 high hurdles: Kersting (DGS) 16.09; Childress (Wbk) 16.34; Hawkins (Wbk) 17.16; 100: Johnson (PE) 11.36; Jones (Wbk) 11.40; Conrad (AT) 11.63; 800: Amiri (DGS) 1:59.32; Renteria (Mort) 2:00.18; Valddez (AT) 2:02.64; 800 relay: Hinsdale South (Boye, Czajkowski, Melancon, Washington) 1:32.01; Willowbrook 1:33.04; Proviso East 1:34.03; 400: Burns (Wbk) 50.60; Osei (DGS) 50.79; Bloemke (Wbk) 51.79; 300 int. hurdles: Hawkins (Wbk) 42.55; Olascoaga (AT) 43.03; Guirtron (MOrt) 43.58; 1600: Amiri (DGS) 4:32.06; Funteas (Wbk) 4:34.10; Fish (DGS) 4:35.56; 200: Burns (Wbk) 23.04; Jones (Wbk); Conrad (AT); 1600 relay: Downers Grove South 3:31.36; Morton 3:34.03; Hinsdale South 3:34.74; Long jump: Boye (HS) 21-8.75; Burns (Wbk) 21-4.5; Burkes (PE) 21-3.25; High jump: Duling (AT) 5-9; Jordan (HS) 5-9; Bradley (AT) 5-7; Triple jump: Jobe (Mort) 42-9; Jones (DGS) 41-0.5; Adams (Wbk) 40-10; Shotput: Campagna (DGS) 47-5; Anderson (Mort) 46-8; Riskus (HS) 45-7; Discus: Riskus (HS) 131-6; Tully (DGS) 128-2; Rochel (Wbk) 124-9; Pole vault: A. Casallo (Mort) 13-0; Zieman (DGS); Taylor (DGS)

*

DuPage Valley Conference Championships

at Lake Park

Team results

Wheaton North 124; Lake Park 110.5; Naperville Central 102; Naperville North 86; Wheaton Warrenville South 79.5; Glenbard East 22; West Aurora 18; Glenbard North 15

Individual results

3200 relay: Lake Park (Lozano, Miarka, Bracher, Dade) 7:51.57; Wheaton Warrenville South 8:0515; Naperville Central 8:14.46; 400 relay: Wheaton North (Moore, Biegalski, Bloss, Conner) 43.50; Naperville NOrth 43.55; Wheaton arrenville South 43.65; 3200: McKenna (WWS) 9:21.20; Emmanuel (WN) 9:22.49; Pecorin (NN) 9:26.61; 110 high hurdles: Shenault (LP) 14.70; Jopes (NC) 15.08; Connor (WN) 15.10; 100: Shenault (LP) 11.28; Jackson (WWS) 11.31; Andreas (NC) 11.33; 800: McCue (WA) 1:55,05; Peters (GE) 1:56.05; Schroer (WWS) 1:56.13; 800 relay: ;Naperville North (Knox, Collier, Milsap, Brown) 1:31.09; Wheaton North 1:31.62; Lake Park 1:32.12; 400: Bransby (NC) 49.60; Connor (WN) 49.96; Spaccapaniccia (NC) 50.20; 300 int. hurdles: Jopes (NC) 39.61; Weil (LP) 40.55; Hilton (NC) 42.17;

1600: McKenna (WWS) 4:19.51; Emmanuel (WN) 4:21.99; Hanselman (NN) 4:22.34; 200: Connor (WN) 22.76; Spaccapaniccia (NC) 22.79; Collier (NN) 22.86; 1600 relay: Wheaton North (Stapleton, Leach, Dowell, Kirby) 3:24.27; Glenbard East 3:24.98; Naperville Central 3:25.3; Long jump: Cross (WA) 20-7; Tricase (GN) 20-1.25; Walker (WA) 19-10.5; High jump: Heinz (NN) 6-5; Pearson (WN) 6-5; Celia (LP) 5-11; Triple jump: Basso (LP) 43-9.25; Brown (NN) 41-2.5; Ives (WWS) 40-10.5; Shotput: Evans (LP) 60-7.0; Teske (NC) 53-1.5; Prestigiacomo (LP) 52-5.0; Discus: Prestigiacomo (LP) 180-02; Frey (NN) 159-05; Schulz (WN) 152-03; Pole vault: Contreras (WN) 14-3.0; Krause (LP) 13-9; Cecil (WN) 12-9.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here