Breaking News Bar
updated: 5/16/2014 1:07 AM

Boys track: Thursday, May 15 results

hello
Success - Article sent! close
 

*

Thursday's results

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

*

NSC meet

At Mundelein

TEAM RESULTS

Lakes 98.50, Grant 91, Warren 69, Zion-Benton 65, Lake Forest 57, Stevenson 50, Libertyville 44, Lake Zurich 33, Vernon Hills 20, Mundelein 15, Antioch 8.50, Round Lake 5, North Chicago 2

EVENT RESULTS

3,200 relay: 1. Vernon Hills 8:09.51, 2. Lakes 8:10.69, 3. Lake Zurich 8:18.59; 400 relay: 1. Lake Forest 42.79, 2. Zion-Benton 43.21, 3. Warren 43.61; 3,200: 1. Pereira (LZ) 9:33.30, 2. Oh (Stev) 9:36.32, 3. Myers (LF) 9:40.68; 110 high hurdles: 1. J. Wells (Grt) 14.95, 2. Hoch (LF) 15.76, 3. Schyns (LF) 15.91; 100: 1. Roberts (Z-B) 11.37, 2. Vestuto (Stev) 11.38, 3. Hertz (Lks) 11.48; 800: 1. Richards (Mund) 1:54.74, 2. Hatton (Grt) 1:55.68, 3. Mosley (Z-B) 1:57.94; 800 relay: 1. Stevenson 1:30.76, 2. Grant 1:30.90, 3. Zion-Benton 1:31.16; 400: 1. Hertz (Lks) 49.20, 2. O. Wells (Grt) 49.98, 3. Dewards (Z-B) 50.37; 300 int. hurdles: 1. Roberts (Lib) 40.01, 2. Hoch (LF) 40.64, 3. Hilt (LZ) 41.73; 1,600: 1. Pereira (LZ) 4:21.52, 2. Human (Lib) 4:24.31, 3. Mekaelian (LF) 4:26.64; 200: 1. Roberts (Z-B) 22.42, 2. Hertz (Lks) 22.72, 3. Vestuto (Stev) 22.80; 1,600 relay: 1. Lakes 3:25.83, 2. Zion-Benton 3:25.86, 3. Grant 3:26.89; long jump: 1. J. Wells (Grt) 21-10.25, 2. Ki Hwan (Stev) 21-01.50, 3. Cedzidlo (Lks) 20-03.50; high jump: 1. J. Wells (Grt) 6-09.00, 2. Hudson (Lks) 6-05.00, 3. Agnew (VH) 6-03.00; triple jump: 1. Wilson (Lib) 42-10.50, 2. Schaefer (Grt) 42-10.00, 3. Davis (Warr) 41-09.00; shot put: 1. Tangellamudi (Warr) 53-10.50, 2. Mullen (Lks) 53-10.00, 3. Barbian (Lib) 51-05.00; discus: 1. Mullen (Lks) 154-07, 2. Barbian (Lib) 146-05.50, 3. Steen (Warr) 140-02; pole vault: 1. Sazo (Lks) 13-00.00, 2. (tie) Horton (Ant) , Rossi (Warr) 12-06.00.

*

Big Northern Conference Meet

TEAM SCORES

1. Burlington Central 150, 2. Winnebago 73.25, 3. Byron 66.25, 4. North Boone 44, 5. Rockford Christian 42.25, 6. Oregon 26, 7. Richmond-Burton 28, 8. Geona-Kingston 27.5, 9. Harvard 27, 10. Marengo 25, 11. Rock Falls 20, 12. Rockford Lutheran 8, 13. Stillman Valley 5.5, 14. Mendota 5.25.

INDIVIDUAL RESULTS

3200 relay: 1. Richmond-Burton (Kaht, Garrett, Gardner, Arther) 8:07.22, 2. Byron (Wagner, Sarver, McCarey, Pitcock) 8:10.58, 3. Rockford Christian (Geddes, J. Smith, B. Smith, Monkemeyer) 8:11.553; 400 relay: 1. Burlington Central (Ege, Panariello, Berango, Matthews) 43.55,, 2. Winnebago (Mosby, Swanson, Lindgren, Peterson) 44.03, 3. Harvard (Kramer, Flores, Ifner, Martin) 44.88; 3200: 1. Musial (BC) 9:40.93, 2. Hamblen (RF) 9:42.48, 3. Williams (RF) 9:45.40; 110 high hurdles: 1. Ege (BC) 14.88, 2. Simons (M) 15.47, 3. Kisch (BC) 15.69; 100: 1. Jackson (M) 10.91, 2. Matthews (BC) 11.33, 3. Swanson (W) 11.38; 800: 1. O'Connor (BC) 1:58.42, 2. Pitcock (B) 1:58.87, 3. Kellum (R-B) 2:03.27; 800 relay: 1. Burlington Central (Napiorkowski, Panariello, Berango, Moore) 1:31.87, 2. Genoa-Kingston (McKay, Dougan, Holley, Callahan) 1:35.79, 3. Byron (Cline, Carlson, Spickler, Martinez); 400: 1. Swanson (M) 44.55, 2. Matthews (BC) 52.18, 3. Kramer (H) 52.22; 300 int. hurdles: 1.Ege (BC) 38.95, 2. Rutherford (O) 42.29, 3. Mackenzie (H) 42.74; 1600: 1. Kaht (R-B) 4:31.27, 2. Monkemeyer (RC) 4:34.94, 3. Norize (RL) 4:36.54; 200: 1. Swanson (W) 22.14, 2. Matthews (BC) 22.46, 3. Jackson (M) 22.94; 1600 relay: 1. Burlington Central (Ege, Neubauer, Napiorkowski, O'Connor) 3:24.59, 2. Winnebago (Ellis, Peterson, Daly, Ambrose) 3:29.26, 3. Rockford Christian (Risum, B. Smith, Geddes, J. Smith) 3:31.08; Long jump: 1. Walker (NB) 20-11.00, 2. Alldritt (W) 20-04.00, 3. Carlson (B) 19-10.00; High jump: 1. Halversen (RC) 6-05.00, 2. Uszcienski (G-K) 6-03.00, 3. Walker (NB) 6-01.00; Triple jump: 1. Walker (NB) 44-03.50, 2. Abejide (BC) 40-07.00, 3. Smith (BC) 40-06.00; Shotput: 1. Krawczyk (NB) 47-09.00, 2. Sealby (B) 47-06.00, 3. Bodey (NB) 46-01.00; Discus: 1. Sealby (BY) 149-05, 2. Smith (W) 143-09, 3. Pudlas (O) 140-05; Pole vault: 1. Rutherford (O) 14-03.00, 2. Kisch (BC) 13-06.00, 3. Holley (G-K) 12-06.00.

*

Upstate Eight Meet

At Memorial Field, Elgin

Overall Team Scores

1. Neuqua Valley 131, 2. Waubonsie Valley 109, 3. Batavia 103, 4. Geneva 96.50, 5. St. Charles North 42, 6. South Elgin 39, 6. Bartlett 39, 8. St. Charles East 35, 9. East Aurora 31, 10. Larkin 25, 11. Metea Valley 24, 12. West Chicago 24, 13. Streamwood 7, 14. Elgin 1.

River Division

1. Batavia 160, 2. Geneva 156, 3. St. Charles North 76, 4. St. Charles East 75.67, 5. Streamwood 35.33, 6. Larkin 27, 7. Elgin 21.

Valley Division

1. Neuqua Valley 164, 2. Waubonsie Valley 145, 3. Bartlett 58, 4. South Elgin 56, 5. Metea valley 55, 6. East Aurora 48, 7. West Chicago 30.

INDIVIDUAL RESULTS

3200 relay: 1. St. Charles North 8:02.41, 2. Neuqua Valley 8:05.72, 3. Geneva 8:07.91; 400 relay: 1. Larkin 43.25, 2. Neuqua Valley 44.09, 3. Batavia 44.31;3200: 1. Jenkins (NV) 9:33.67, 2. Morrison (B) 9:40.44, 3. Oats (MV) 9:42.76; 110 high hurdles: 1. Kirkwood (WV) 15.13, 2. Decker (SCE) 15.21, 3. Penny (WV); 100: 1. Roels (G) 10.91, 2. Gant (EA) 10.98, 3. Durns (WV) 11.14; 800: 1. Wieties (B) 1:56.51, 2. Moss (NV) 1:56.71, 3. Bartel (G) 1:57.77; 800 relay: 1. Larkin 1:30.51, 2. East Aurora 1:31.08, 3. Neuqua Valley 1:32.40; 400: 1. Espinosa (NV) 49.33, 2. Rafacz (N) 50.32, 3. Berendt (B) 50.34; 300 int. hurdles: 1. Prion (B) 39.87, 2. Decker (SCE) 40.90, 3. Penny (WV) 41.40; 1600: 1. Orlow (B) 4:25.29, 2. Bushelle (NV) 4:27.01, 3. Zabka (4:28.89; 200: 1. Roels (G) 21.97, 2. Gant (EA) 21.98, 3. Kelly (SCE) 22.87; 1600 relay: 1. Neuqua Valley 3:22.63, 2. Batavia 3:26.36, 3. Geneva 3:28.73; Long jump: 1. Travis (WV) 22-10.00, 2. Taormina (G) 21-07.00, 3. Heupel (NV) 21-03.00; High jump: 1. Kumerow (SE) 6-05.00, 2. Miller (SCN) 6-03.00, 3. Majka (B) 6-03.00; Triple jump: 1. Travis (WV) 47-01.25, 2. Parks (NV) 45-01.00, 3. Penny (WV) 41-04.00; Shotput: 1. D'Amico (G) 50-11.00, 2. Harris (WV) 50-09.50, 3. Brainard (BRT) 48-06.00; Discus: 1. Harris (WV) 171-04, 2. Danek (BRT) 150-11, 3. D'Amico (G) 147-05; Pole vault: 1. Peterson (NV) 14-03.00, 2. Wesolek (WC) 13-09.00, 3. Mansfield (B) 13-09.00.

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.